roberam

Furca Rock Shox Reba

Recommended Posts

Multumesc pentru informatii. O sa ma apuc sa caut uneltele necesare care-mi lipsesc si apoi o-ring-urile si uleiul dupa care ma apuc de treaba.

La urmatoarea revizie o sa schimb si O-ring-urile.

Simeringurile şi o-ringurile are rost să le schimbi doar dacă începe să scape ulei, respectiv aer. Şi dacă ai puţină grijă de furcă şi îi faci service regulat, s-ar putea să nu fie nevoie prea curând să-i schimbi astea.

Iar la un service "normal" nu-i nevoie să desfaci complet toată furca. Îi deajuns să scoţi doar lower-ul, cureţi pe acolo, speli bureţii, bagi ulei, montezi la loc.

Îi treabă de juma' de oră cu costuri minime: nişte cărpe, puţin alcool izopropilic, şi 30ml de ulei 15wt.

O-Ring-urile din lista de mai sus costa in total vreo 5 lei, asa ca nu vad de ce sa nu le schimbi daca tot ai desfacut furca.

nu trebuie sa fie stricat ca sa il repari. Nici nu se numeste reparatie o lucrare de mentenanta. Ce nu inteleg unii e ca o revizie la furca e mai buna decat una noua, asta ca sa nu zic ca si mai ieftina.

Orice lucru, oricat de bun sau nou ar fi, mai poate fi imbunatatit. Chiar si o furca nou-nouta.

Dexci in Bucuresti nu e niciun mecanic p[riceput sa faca o servisare de calitate la RS Reba? anyone?

Ionut de la Bike Zone(Foisor) si cineva de la Bikexpert Pantelimon dar suna mai intai ca sa vezi cand poti merge si cat costa.

intrebari pentru furca RS Reba 2008:

1. daca pun ulei de furca Motorex, de ce vascozitate am nevoie?

2. in bucuresti unde se pot gasi o-ringuri? (as aprecia un raspuns concret nu gen "unde se gasesc rulmenti")

3. bureti se pot gasi? sau trebuie cumparati de la rock shox? la fel si pentru bucse.

Multumesc!

intrebari pentru furca RS Reba 2008:

1. daca pun ulei de furca Motorex, de ce vascozitate am nevoie?

In amortizor, Motorex Racing Fork Oil 2,5W (15,10cST @ 40 grade C).

In "lower legs" si in camera de aer (deasupra pistonului) - asa cum am scris si in postul mai vechi de pe aceasta pagina - poti pune ulei sintetic de motor 5w30 sau 5w40 (orice marca).

• Upvote 1

multumesc pentru raspunsul prompt.

eventual daca mai vrea cineva sa cumpere ulei motorex, putem face un share... nu am ce sa fac cu 1 l.

mai raman celelalte 2 nelamuriri...

Salut...am si eu o Reba SL 2008...si cred ca e cazul sa ii fac o revize...

1)Este recomandat sa ii schimb semeringurile? Nu au fost schimbate si au cam 150 km pe noroi

2)Ce ulei sa ii pun?

3)Ce cantitate de ulei?

4)Unde gasesc si eu un tutorial in care imi arata cum sa desfac furca(vreau sa ma duc la un mechanic...care a mai descafcut furci..dar de trial(motociclete)

Multumesc anticipat!

In link-ul dat de puterfixer se face doar un service partial.

Instructiunile producatorului sunt complete (pe langa pdf-uri au si clipuri video) si destul de detaliate incat practic oricine poate servisa o furca Reba.

• Upvote 2

MAi întăi RTFM:

http://www.sram.com/...ID=1&subcatID=8

Şi după aceea te uiţi şi pe aici:

http://www.youtube.com/user/SRAMtech

Simeringurile le schimbi dacă-s uzate.

Semeringurile sunt folosite 150 km max pe noroi sanatos...in rest mai mult am mers cu ea blocata la drum intins(sosea..:D)

Merita?

Edit:

Voiam sa mai intreb de unde fac rost de lubrifiant. special...trebuie neaparat special ? ce lubrifiant pun la semeringuri?

Edited by Catalinfilip

Scapă ulei?

Dacă da, le schimbi, dacă nu, nu.

Ai nevoie de ulei pentru suspensii, dacă nu găseşti la magazine de biciclete caută la cele moto (ceri "Fork Oil")

• Upvote 1

Scapă ulei?

Dacă da, le schimbi, dacă nu, nu.

Ai nevoie de ulei pentru suspensii, dacă nu găseşti la magazine de biciclete caută la cele moto (ceri "Fork Oil")

Nu scapa picatura de ulei...Eu ma ziceam de vasilina

arata acolo cum baga cu seringa la semeringuri...si nu am inteles ce face cu bara ceea de otel:D

Cu siringa pune ulei pe bureţi. Vaselină pune doar ca să intre upper-urile mai uşor (eu pun ulei).

Cu tija aia împinge gumele de bottom-out să stea pe fundul lower-elor.

• Upvote 1

Si ala la final care il baga pe jos este ulei special de furca?

VAselina/uleiul trebuie sa fie speciale?

Si alea de trebuie sa le imping cu tija le duc la maxim jos?

Scuze de atatea intrebari dar vreau sa fac treaba corect:))

Prea multe uleiuri chestii:))...mai bine ma duc la servide ca nu cred ca imi iese astea cu uleiurile:)) Multumesc pentru sfaturi ....Maus ai 5 halbe..restu 1 ca nu sunteti pe masura lui=))

:D Asa iti recomand si eu.Mai bine mergi la un dibaci decat sa o desfaci si sa nu o mai faci cum trebuie la loc...

Eu am vrut sa-mi schimb semeringurile ,am dat comanda ,dar surpriza nu erau bune la diametru.Jupanii de pe site scriau ca e ptr sid dar nu si din care an.Asa sau dus 30 de euroi .Acu doar sa le vand la cineva cu furca cu brate de diametru mai mic.

Asa la service tre sa-ti puna din start ce ti se potriveste.Ulei ,semering ,o-ringuri ,sau ce o mai fi defect pe acolo.

Abia astept 5 halbe-- ma imbat. :P

• Upvote 1