Recommended Posts

La neuzer altrix-ul meu care viziteaza doar strazi pavate si sosele, nu offroad, tija de sa este prea scurta conform indicatiilor de pe ea. Eu o ridic undeva mai mult de "min insertion", astfel incat sta in tub cam 7-8cm. Indicatia este undeva pe la 9-10. Tija este fi 27.2.

Totusi asa cu ea ridicata, cand trec peste sparturi de asfalt exista ceva trosnituri si cred ca provin din cadru sau prinderea cadrului. Lucrul acesta nu se intampla cu saua lasata mai jos.

Am nevoie prin urmare de alta tija sau chiar daca voi pune alta tija trozniturile vor fi prezente datorita momentului mai mare (bratul fortei). Desigur o tija introdusa mai jos distribuie altfel (pe o distanta mai mare) in tubul cadrului ...

Poate si cadrul iti este mic daca esti nevoit sa ridici asa de mult saua.

La neuzer altrix-ul meu care viziteaza doar strazi pavate si sosele, nu offroad, tija de sa este prea scurta conform indicatiilor de pe ea. Eu o ridic undeva mai mult de "min insertion", astfel incat sta in tub cam 7-8cm. Indicatia este undeva pe la 9-10. Tija este fi 27.2.

Totusi asa cu ea ridicata, cand trec peste sparturi de asfalt exista ceva trosnituri si cred ca provin din cadru sau prinderea cadrului. Lucrul acesta nu se intampla cu saua lasata mai jos.

Am nevoie prin urmare de alta tija sau chiar daca voi pune alta tija trozniturile vor fi prezente datorita momentului mai mare (bratul fortei). Desigur o tija introdusa mai jos distribuie altfel (pe o distanta mai mare) in tubul cadrului ...

Poti periclita si cadrul daca tija nu are lungimea necesara in tubul seii.

Mai bine schimbi tija.

Este cadru de MTB de 21" eu avand 1.86. Conform masuratorilor mi-ar fi trebuit un cadru de 21.

Tija originala are doar 30cm.

Tija originala are doar 30cm.

Am vrut sa zic de tija de sa ca poate e mai scurta decat una obisnuita, dar ma gandeam ca macar de 350 mm tot o fi.

De la 30 la 35 cm tija nu mi-am mai cunoscut bicicleta, aşa îmi era de comodă şi de stabilă, acolo, unde rişti să strici tubul cadrului. Eu am găsit la mâna a 2-a.

Multumesc de raspunsuri. In ideea asta ar trebui sa iau probabil una de 40cm, pentru ca 35 s-ar putea sa fie si ea mica.

Inteleg ca o tija mai lunga va aduce si un feeling mai bun.

Ca sa nu mai ai nici un fel de probleme,ia una de 40cm.Eu am 1.76 si pt.cadrul de19 folosesc o tija de 28cm.A avut saraca 35cm dar am taiat-o eu la 28 si e excelenta.

OK, am masurat exact. Lungimea tevii (fara clema de prindere a seii) este de 27cm. La modul cum imi este mie convenabil, o prind 2cm peste limita de minima insertie, asta inseamna ca ea intra in cadru cca 8cm iar partea de jos ajunge undeva dupa punctul de sudura al seat-stay-urilor. Din ce am mai citit, este bine ca acel punct sa fie depasit cu cca 2 cm (~1 inch) in jos, cel putin - ceea ce "reface" teoretic cei 10cm de suprapunere minima.

Nu stiu cum se masoara lungimea tijei, este doar teava sau si clema de prindere? Tija mea probabil cu tot cu clema este 30cm, nu 27 cum am masurat eu.

In conditiile acestea, o tija de 35cm ar fi ok. Avand in vedere ca nu sunt atat de disperat pe considerente de greutate, ce ar fi mai bine sa iau:

- tija de 35cm, pentru ca una de 40 nu ar face diferenta in modul in care simt bicicleta

- tija de 40cm, pentru ca o suprapunere mai lunga (mai mult decat minimul necesar obtinut de cea de 35) inseamna un comportament diferit = mai stabil. Se simte pe sosea/oras acesta diferenta sau doar pe offroad?

Cred ca este important de evaluat si faptul ca am tija subtire de 27.2cm. Inclin spre una mai lunga, dar trebuie sa mai astept pana sa o gasesc pe stoc.

Nici o parere? Intrebarea mea 35 vs 40 este puerila?

Daca in rest sunt identice, cumpara tija mai lunga (40 cm).

Bun, am montat o tija truvativ stylo race de 40 cm si intr-adevar bicicleta s-a schimbat total dpdv feeling - in bine :).

Poate am exagerat cu tija avand in vedere cadrul in care sta montata dar am zis ca daca tot iau sa iau una medie. Multumesc de ajutor!