Liviu2010

Sfat achizitie bicicleta MTB copil 125cm inaltime

Recommended Posts

Vreau sa cumpar juniorului o bicicleta care va fi folosita exclusiv pentru mersul prin padure (stam la 2 pasi de Cernica). Are 125cm inaltime la 6 ani, dar este in plina crestere. E voinic de felul lui si are vreo 5 kg peste greutatea "normala". Una peste alta ii place la nebunie sa mearga prin padure si noroaie, insa bicicleta pe care o are acum este deja mult prea mica pentru el.

Nu vreau sa sparg pusculita prea tare, insa nici nu as vrea sa iau un stift care sa "se duca" in cateva luni. Cam ce as putea alege in vreo 7~800 RON ? Are cineva un hardtail sh potrivit in conditiile date ?

• Upvote 1

BMX din titlul topicului presupun ca este o scapare si de fapt nu vrei sa ii cumperi o bicicleta BMX, ci un Mountain Bike.

In prima faza, mergi prin magazine cu el sa probeze biciclete cu roti de 20" si cu roti de 24" (aceste biciclete pentru copii se fac cu o singura marime de cadru), sa vezi de care ii este buna ca sa stii ce sa cauti. Nu cred ca este destul de inalt pentru un MTB cu roti de 26", indiferent cat de mic ar fi cadrul.

Corect, am vrut sa spun MTB. Daca un moderator poate sa modifice titlul threadului, multumesc anticipat.

Am un MTB cu roti de 26", insa lui ii este mult prea mare. Poate peste cativa ani o sa ii fie ok, insa deocamdata nu se poate "apropia" de ea. In principiu cred ca 20" ar fi ok, insa am sa dau o fuga prin magazine.

Cu roti de 20", ar fi de exemplu:

- Cube Team Kid 200

- Kona Makena

Prima are furca rigida (fara suspensie), threadless (fara filet). A doua are suspensie la furca, iar furca este pe filet. In rest au echipari foarte asemanatoare.

Ambele sunt insa la pret semnificativ mai mare decat bugetul tau (acum se vand cu circa 1.100-1.200 de lei; asta iarna pretul fusese redus la 930 de lei la Cube Team Kid 200).

Intr-un magazin din Timisoara am vazut o bicicleta Bulls pentru copii, cu roti de 20" (si alta cu roti de 24"), foarte asemanatoare cu cele doua de mai sus, dar la vreo 750 de lei (si vreo 850 de lei cea cu roti de 24"). Poate gasesti ceva de genul asta si prin Bucuresti.

In cazul in care ii este buna o bicicleta cu roti de 24", tot de la Cube si Kona sunt principalele oferte din Romania:

- Cube Team Kid 240

- Kona Hula

Sunt putin mai scumpe (in jur de 1.300 de lei).

Mai exista si varianta cumpararii unei biciclete din strainatate, de la un magazin on-line.

Nu mai bine ai incerca sa te orientezi spre una la mana a doua?

http://www.bykeservice.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=359&category_id=32&option=com_virtuemart&Itemid=29

Al meu are numai 61cm, de abia isi tine capul, dar recunosc ca deja mi-am cam facut planuri de pe acum ;)). Am rezervat bicileta copilului unor amici de ai mei... ;))

Pe bicicleta respectiva (vorbesc de cea second hand) pare sa fi instalat cineva un angrenaj de road, cu brate destul de lungi. Nu e cea mai potrivita alegere pentru un copil de 6 ani si 1,25m inaltime (de angrenajul de pe bicicleta din poza vorbesc).

[ATTACH]19576[/ATTACH]

Daca esti interesat, am un Magellan Hydra 24 http://www.veloteca.ro/index.php?view=product&path=21_76&product_id=292 cu care fiica-mea a iesit de maxim 3-4 ori pe langa bloc. Bicicleta arata si functioneaza ca noua, nu are urme de folosire. In plus, i-am montat ciclocomputer Ventura IV, catadioptri, sclipitor, bidon (nefolosit) cu suport si claxon. :) Pretul este de 700 lei cu tot cu transportul prin curier. Pot face si poze. :)

Kristi, in mod cert iau in consideratie si o bicicleta la mana a doua. La urma urmei raportul pret/calitate trebuie sa fie determinant. La pretul de 220 RON, bicicleta aia trebuie luata in seama, am sa verific ce are montat pe ea. Cu inca 100~200 RON as putea pune pe ea niste frane zdravene si ar fi "gata de drum".

Manuel, 24" e prea mult pentru baiatul meu acum. Multumesc pt oferta, oricum.

Mai caut si apoi ma decid.

@liviu2010: daca esti interesat de ea, iti recomand sa suni la cei pe care i-am dat exemplu mai devreme, de obicei stocul e mai mare decat oferta online si pot face si modificari la configuratia existenta, dezavantajul e ca sunt din Cluj.

Seb a punctat foarte bine atragand atentia adupra lungimii bratelor si la marimea foilor (bratele sunt cam mari pentru un copil, cat despre marimea foilor, e un pic relativ deoarece rotile sunt de 20', mai depinde si de piciul calare de pe ea, si mai ales ca schimbarea bratelor duce si la schimbarea foilor la nivelul acesta de pret).

Sugestia ta este de bun simt. Nu sunt un expert in materie de tehnica, din pacate. Cum ar trebui sa imi dau seama de marimea "ideala" pentru pustiul meu ? Ma refer aici la brate/foi, evident.

Ideal (pentru un copil de 1,25 m inaltime) ar fi probabil un angrenaj cu brate de 125-130 mm. Lungimea bratului se masoara din axul angrenajului (axul butucului pedalier) pana in axul pedalei.

Asta e un exemplu de tabel cu referirea direct la produsele lor: http://www.islabikes.com/bike_pages/pdfs/sizes/Size_Chart_web.pdf

La peste 122 cm ei recomanda o bicla cu roti de 24' (http://www.islabikes.com/bike_pages/pdfs/product_specs/Beinn24.pdf) la care: pedalierul are o singura foaie de 34 dinti (foaia de mijloc la un angrenaj pentru MTB) si cu bratele de 140mm, iar in spate o caseta de 8 pinioane (11 la 34). E un loc bun de unde te poti inspira...

Sau la peste 116cm: roti de 20', brate de 127mm, o singura foaie, nespecificata dimensiunea (cred ca tot pe la 32 de dinti).

La fel si pe site-urile producatorilor mari poti gasi informatii: scott, trek, kona....

Pentru picii care nu au de gand sa se catere pe cine stie ce culmi, ideea cu o singura foaie si 7-8 pinioane mi se pare una foarte buna (mai putine elemente de stricat => mai putin de reparat pentru ta'su, celelalte 2 foi nu fac altceva decat sa dubleze numarul real de viteze),

Nu-i rea, banuind ca pretul ei ar trebui sa fie un pic sub 500 de lei, numai sa fie si la decathlonul nostru. Poti sa iei piciul cu tine la decathlon, si faceti test ride-uri pe acolo, cu ce modele au. In felul asta poti incerca si cu roata de 24' si cu roata de 20'. Personal as sta departe de cele cu suspensie si fata si spate.

O gasesti si la decathlonul nostru dar personal te-as sfatuii sa nu vii in week-end cand se vinde stocul in totalitate. Pretul este undeva la 479 de lei iar din sutele de modele vandute nu s-a plans nimeni de ea. Doar ca pentru padure ai putea sa-i pui niste cauciucuri cu ceva crampoane ca astea standard sunt aproape slick si se inteapa destul de repede. Daca vii pe acolo intreaba de Mihai si te ajut cu mare drag.

Al meu are tot 125 si merge inca OK pe un Cube Team 200, cel recomandat in primul post. I-am luat bicla asta acum un 1 ani ceva, iar probabil prin vara/toamna vom trece la 24. Conteaza insa si cat de bine merge copilul, o bicla mai mare este si mai greu de manevrat, controlat etc.

Cube-ul a rezistat foarte bine, arata in continuare impecabil, fara pic de joc, desi aproape a uzat un rand de cauciucuri. Costa ceva insa merita investitia, o parte din suma initiala (50-60%) se poate recupera prin vanzarea biclei.

Nu trebuie investit prea mult,pt. o etapa trecatoare(copii cresc).Fiul meu are acum 16 ani,are 1.73 cm si acum i-am luat o bicicleta mai serioasa(cube reaction)cu cadru de 18.Daca va mai creste cu mult,vom mai vedea!!!