olllllo

MTB Electric / Benzina

Recommended Posts

Va salut!

Incat m-am saturat sa ma tot obosesc pedaland la deal m-am gandit sa-mi confectionez sau sa-mi cumpar (mai greu...) o bicicleta cu "motor".

As vrea sa-mi dati cateva sfaturi, idei cum as putea motoriza bicicleta.

Nu o sa renunt la bicicleta cu pedale in sine pentru ca ea este miezul!

• Upvote 1

Hmmm brici, cam la asa ceva imi sta gandul, 600lei n`am cum , mi-ar mia trebui inca 6 sa-mi cumpar cauciucuri la masina, dar un motor mic se o sa gasesc eu pe undeva, de minimobra daca nu ca nu va fi o caruta de bani.

Daca ii pun foaie de fata in spate nu ar trebui sa aibe cuplu bun la deal ? ....si lant de bicicleta nustiu cat va rezista

Daca crezi ca m-ai ramane ceva din notiunea de bicicleta dupa ce pui motor te inseli. Parerea mea e ca te alegi cu o strutocamila urata si care face zgomot.

Daca crezi ca m-ai ramane ceva din notiunea de bicicleta dupa ce pui motor te inseli. Parerea mea e ca te alegi cu o strutocamila urata si care face zgomot.

100% de acord.

Cumpara-ti un scuter sau ciclomotor daca vrei sa lenevesti pe doua roti.

bicicleta cu pedale o sa ramana, asta cu motor va fi o adoua bicicleta,

pofta mi-a ramas de cand am vandut motorul si mi-am luat suzi samurai, care nu este asa de mobil precum motorul, asa o sa incerc sa-mi motorizez o bicicleta.

Pai atata timp cat scoate fum si face galagie , cred ca poti sa inchizi ochii si sa spui ca esti pe motor ;)

Uite aici kit de conversie: http://ampedbikes.com/

Trebuie sa vedem utilitatea unei asemenea biciclete si nu faptul ca nu mai este bicicleta. In oras mi se pare mult mai utila dacat scoter-ul sau motocicleta. Daca vrei sa ajungi la birou netranspirat sau te lasa puterile la jumatatea drumului...oricum bicicleta devine "asistata electric" adica poti folosi si puterea picioarelor din dotare.

cel mai practic,usor si simplu de adaptat e un motoras ,modul compact, ce se monteaza pe furca fata si angreneaza cu 2 role laterale roata fata..,l-am vazut in actiune pe un mtb si l-am pozat,aveam poza ,dar nu o gasesc..poate stie altcineva detalii..

Edited by foxxbiker

si cand ii noroi sau ud pe jos ce face jucaria aia ? mai ales daca e mtb si tre sa ruleze rolele alea pe crestele cauciucurilor ? nu-i buna ideea, insa ma documentez in tehnologia bateriilor si a motoarelor mici si puternice sau daca nu adaptez un motor de moped si apoi am si pedale

La treaba asta ma gandeam si eu.

Oricum, mopedurile Solex sunt concepute sa ruleze cu anvelope "de oras" care nu-s cramponate.

Motorul ala antreneaza roata prin intermediul unei role ceramice, respectiv in cazul baltilor si al noroiului presupun ca aderenta la roata este cam aceeasi ca intre roata si asfalt.

Pentru MTB nu te-as sfatui sa folosesti motor, motivul practic fiind ca atunci cand panta e prea mare (pe munte) poti urca linistit cu el la spinare (mult mai eficient decat push-bike).

Motivul mai putin practic ar fi cantitatea de mezeluri pe care ti-o vor dedica cei iesiti pe coclauri pentru liniste ;))

Va salut!

Incat m-am saturat sa ma tot obosesc pedaland la deal m-am gandit sa-mi confectionez sau sa-mi cumpar (mai greu...) o bicicleta cu "motor".

As vrea sa-mi dati cateva sfaturi, idei cum as putea motoriza bicicleta.

man bicicleta city electrica sau benzina mai merge asa... de amorul artei dar MTB cu motor ;) ma omoara doar gindul nu prea are ce cauta aici un asemenea topic scuze daca sunt mai dur dar si topicul este....

Multi si-au adaptat motoare de drujba care sunt puternice, fiabile, de calitate, dimensiuni reduse, functioneaza la turatii mari, au racire buna...

O placere sa urce o drujba strada in fiecare dimineata la 6 dimineata pe sub geamul meu.

• Upvote 3

Ma refer la o adaptare completa cu tot cu toba de esapament asa cum a facut asta cu acest generator ! ;)

Eu sint chiar mai intransigent si zic "nimic si NIMENI" care scoate fum n-ar avea ce cauta aici.

Dar nu e forumul lui tata, asa ca nu hotarasc eu.

OK, daca chiar vrei sa te deplasezi fara sa transpiri dar si fara sa ai probleme de parcare /ma rog, mai mici/ , poate ca o varianta ar fi bicicleta electrica, in nici un caz o piriitoare care scoate si fum, pt.a se deplasa cam cu aceeasi viteza cu care poti sa te deplasezi si fara motor, ba inca facind si exercitiu (de care ducem atita lipsa!)

Sint cam scumpe, dar obrazul subtire...

Exceptional, omul e artist dar are si scule ! :)

Pai nah, e nevoie cand vrei sa faci d'astea.

Dar mai ales m-a impresionat faza cu caracteristicile motoraselor pentru aeromodele - elicoptere :D

Visul meu e sa-mi fac o bicla electrica pe cadru de free-ride cu tractiune 2x2 :D

Cele mai "smechere" motoare electrice de bicla sunt cele de la Crystalye

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată