olllllo

MTB Electric / Benzina

Recommended Posts

Neaah, totusi e vorba de o bicicleta nu de un tanc. N-are rost sa adaugi chestii in plus care atarna la cantar.

Problema demarajului se rezolva cel mai bine din electronica, un controller facut special pentru treaba asta care sa limiteze acceleratia in parametrii de functionare ai motorului, tinand cont de masa ce trebuie accelerata. Pentru cine se pricepe la programat microcontrollere si la mate-fizica :P

Controllerele puse la dispozitie de industria e-bike au un ramp up care nu permite demaraj. Plus au hall senzori pt. motoarele brushless.

La sistemele RC controllerul, mai exact ESC-ul este programat la un ramp up ridicat (necesar pt. avioane si elicopter),si nu are senzori.

Deocamdata pe forumurile din strainatate n-am vazut pe nimeni (vorbesc despre cei care au montat sisteme RC pe bitza), care ar fi reusit sa modifice sau sa construieasca un ESC fara senzori la care demarajul sa fie progresiv. Si credeti-ma de pe sase continente sunt cativa care se pricep la sitemele RC, fie vorba despre modelism sau montat pe bicicleta.

Asa ca a ramas sa descoperim in noi insine talante care o au deocamdata artistii cand canta la un instrument, Adica tandrete si simti cand trag de maneta de gaz. Si se poate insusii.

Bineinteles se pot monta si senzori hall la aceste motorase, dar atunci iarasi avem nevoie de un controller fabricat de ind. e-bike. Si acestea in volum seamana cu o caramida si au in jur de 1kg. In schimb ESC-ul are 100 de grame si volum cat o cutie de chibrituri pt. aragaz.

Sa inteleg ca acceleratia se face la putere maxima si e dozata doar prin "impulsuri" de acceleratie?

Da. Motorul are putere (cuplu?) maxim doar la turatie maxima, adica la *full throttle*. De asta folosesc schimbatorul bicicletei si pt. motor, ca sa am turatie maxima la motor in cel mai scurt timp posibil, si pe cat se poate sa nu calez motorul. Folosind vitezele si aplicand cu simti maneta de gaz, sistemul functioneaza perfect.

Va salut!

Incat m-am saturat sa ma tot obosesc pedaland la deal m-am gandit sa-mi confectionez sau sa-mi cumpar (mai greu...) o bicicleta cu "motor".

As vrea sa-mi dati cateva sfaturi, idei cum as putea motoriza bicicleta.

Nu o sa renunt la bicicleta cu pedale in sine pentru ca ea este miezul!

Buna ziua,sper sa nu supar pe nimeni,insa eu mi-am montat anul trecut pe bicicleta un motor(kitul enuntat),si in principiu nu am ce sa ii reprosez,pentru oras este un compromis destul de bun,eu am vrut in primul rand sa nu mai ajung transpirat la servici,are o viteza maxima de aproximativ 45km/h si consuma cam 1.5 litri la suta de km, nu necesita nici o adaptare speciala, se monteza direct in cadru,singura problema intampinata a fost cea a franari,urmeaza sa imi echipez bicicleta cu o frana bb7.

Acestea find spuse,atasez niste poze.

post-9580-0-57293800-1297012431_thumb.jpg

post-9580-0-69616400-1297012455_thumb.jpg

post-9580-0-26993700-1297012476_thumb.jpg

Recunosc sunt un pic rautacios... insa pentru un biciclist conventional este o adevarata placere sa mearga in urma ta. Cred ca am facut-o si eu sau poate era alt "biciclist" motorizat in felul asta, in ori ce caz in timp ce eu ma inecam tu/el sughita sau poate nici atat... :(

sunt de acord,si te inteleg,imi cer scuze daca eu eram acela,insa nu imi plac scuterele si nu am bani de motocicleta,in schimb iubesc bicicletele, am patru normale si doar una cu motor pe care o folosec sa fac naveta 35 de km la servici,nu platesc impozit la ea, si daca raman fara benzina pot sa dau la pedale fara nici o problema,

• Upvote 1

In curand va aparea si bicicleta pusa in miscare de vibratorul telefonului mobil. :blink:

Am vazut acum vreo trei ani o tricicleta cu un copil mic in parc pe acelasi principiu. Am crezut ca ta-su vrea sa-l omoare, asa de tare fugea dracovenia.

O modalitate excelenta de a distruge bormasina si acumulatorii aferenti, avand in vedere regimul de lucru destul de diferit fata de cel pentru care e gandita scula respectiva.

Aproape la fel de eficient ca si cand ai lasa bormasina pe mana unor muncitori romani, insa mult mai amuzant :D

• Upvote 1

Inca vreo 6 luni de munca o sa ajungeti sa aveti scooter. Acum fara gluma , de ce nu ti-ai lua un scooter de 49cc si ai si motor cu autonomie , viteza de 50 km/h , consum mic.

Care e sensul sa investesti atat intr-o bicicleta care nu va mai fi bicicleta ..cand in 2000ron gasesti scootere decente.

Poate sunt eu mai batut in cap dar chiar nu vad sensul.

Later edit :

Sunt si electrice :)pentru ecologistul (lenes) din tine.

Draga "icrazy".

Nu esti tu batut la cap, doar putin lenes sa te uiti in spatele lucrurilor.

Nu te lasa batut! Daca te straduiesti, cu timpul vei invata si sa vezi.

Bafta.

• Upvote 2

Ceva evolutie pe aici sau s-a renuntat la proiecte !?

A trecut ieri unul pe langa mine cu un fel de mtb cu motor termic, arata destul de usurica si fugea bine, nu am reusit sa vad cum era facuta ! :)

E un tip cu cioc il vad adesea pe Pipera-Tunari... Pute dupa saracia aia de-ti muta nasu'. :(

Sa folosesti motor cu ardere interna vechi de mai bine de 100 ani ca tehnologie , IN ANUL 2011 (aproape 2012) e deja un nonsens...

1 litru de benzina contine in jur de 8800 de watti (electric vorbind); din 8800 watti se folosesc doar 2200 watti (randament de aproximativ 25%).

Un motor electric poate ajunge si la 94% eficienta adica dintr-un pachet de acumulatori ce contin 8800 watti (teoretic vorbind) se vor putea folosi pentru deplasare efectiv 8272 de watti fata de 2200 de watti comparativ cu randamentul "scos" dintr-un motor cu ardere interna pe benzina!

ACUMA, sincer sa fiu , daca nu "observa" nimeni diferenta intre JECMANEALA ce ne-o trag ZILNIC cei ce vand benzina si motorina si randamentul unui motor electric atunci chiar n-are sens sa mai vorbim de realizarea unui vehicul electric; fie el MTB sau altceva!

Eu as converti un velomobil QUEST, MILAN sau TriSled ; macar au o aerodinamica MULT mai buna si pot fi folosite si pe vreme urata!

Pentru MTB exista muschi , ca doar de-aia se dau unii cu MTB-ul :

sa faca miscare in aer liber si curat; nu sa ii care un motor electric...

NU vad sensul unui MTB electric!

• Upvote 2

Ma intelegi gresit, am dat cateva pedale unei bicle cu motor (cu ardere interna) incorporat din fabricatie si mi s-a parut foarte buna pentru scopul navetistic.

Spre deosebire de kiturile chinezesti (cu motoare cu ardere interna) ce se adapteaza pe bicle "obisnuite", asta era semnificativ mai silentioasa, cu mai putine piese in miscare expuse si cu centrul de greutate destul de coborat (motorul fiind amplasat lateral in dreptul butucului spate).

Desigur, una electrica n-ar mai suferi de problemele cu zgomotul si fumu'.

Pentru utilizare off-road insa ar fi de rahat: tre' motor mai puternic (ala micu cu mai putin de 50cc isi cam dadea sufletu' la deal sub mine), e mai greu de ridicat bicla peste obstacole / carat in spinare pe unde nu se poate pedala... nu merita complicatia.

Am si eu o bicicleta electrica FirstBike cu roti de 22. Am cumparat-o anul trecut; i-am scos acumulatorii de plumb si i-am inlocuit cu unul LiIon; tensiune 44V si capacitate 22AH, greutate 6 kg.

Bicicleta are motor pe roata din spate de 350W; are si sistem pedelec;

Autonomie de peste 100 km la o incarcare in conditiile in care dau si din pedale; viteza maxima cam 30km/h; comanda motorului se face cu maneta de acceleratie si/sau senzor de pedale; la senzorul de pedale este atasat un

panou de comanda care permite trei viteze (turatii) ale motorului.

post-13254-0-22406400-1340796366_thumb.jpg

E frumoasa dar saua aia (fara suparare) e urata rau rau de tot.

sincer nu prea vad sensul pentru o bicicleta cu motor , nu mai bine cumperi un motor direct ? un piaggio cu pedale , nu vreau sa fiu rau