olllllo

MTB Electric / Benzina

Recommended Posts

Nu cred ca este lafel de placut pedalatul pe un scuter cu pedale ca o bicicleta (cu motor).

sincer nu prea vad sensul pentru o bicicleta cu motor , nu mai bine cumperi un motor direct ? un piaggio cu pedale , nu vreau sa fiu rau

bicicleta e mult mai usoara; poti sa circuli prin parc si pe pistele de bicicleta cu ea; iar cind s-a consumat bateria poti sa ajungi in conditii decente la destinatie; sau daca nu mai poti chemi un taxi; asta in cazul bicicletelor pliabile;

cu scouter-ul de 150 kg nu prea poti sa faci mare lucru in asemenea cazuri;

cit despre deplasat cu bicicleta electrica pot sa spun ca este foarte placut; mai ales la urcat; chiar si pe strazi cu o usoara inclinatie unde cu pedalatul e mai greu; plus ca ajungi uscat la destinatie chiar si pe caldura cea mai mare.

Acum lucrez la o bicicleta electrica cu greutate mai mica, maxim 20 kg cu tot cu motor si baterie.

Am un prieten din SUceava care si-a pus motor pe benzina pe MTB. Are ceva probleme de sanatate si desi ii place sa pedaleze nu poate tine pasul cu noi. Asa ca pedaleaza cat poate si cand oboseste cupleaza motorul. Dupa ce se odihneste decupleaza motorul si pedaleaza iarasi pana nu mai poate.

Cam asa arata noua bicicleta:

1)o bicicleta ieftina Rich de 600 RON;

2) acumulator de 36V 7.5 AH

3) motor in roata din spate de 350W.

viteza maxima 30 km/h, viteza normala in jur de 25 km/h, autonomie de 40 km.

greutate 23 kg.

post-13254-0-25211300-1347013516_thumb.jpg

post-13254-0-83971900-1347013521_thumb.jpg

Bravo, imi place, daca intaresti amortizorul si schimbi angrenajul cu unul performant, poate eficientizezi si pedalarea.

Bravo, imi place, daca intaresti amortizorul si schimbi angrenajul cu unul performant, poate eficientizezi si pedalarea.

cu pedalarea sunt multumit cum e; roata din fata e cam ovala si nu ma pricep sa o corectez; si schimbatorul de viteze e putin dereglat pentru ca roata asta cu motor cred ca are pozitionate pinioanele putin diferit; oricum merg pe viteza 6 tot timpul dar stii cum e, vrei sa fie toate cum trebuie !

Testez de ceva vreme o bicicleta cu motor electric spate si 43V/29A la baterie. Senzatia de vant de fata nu ma paraseste deloc, am permanent 40km/h(daca drumul permite), daca vreau pedalez, daca nu, nu! :D

Ce sa zic?! Senzatie! Inteleg ca pe afara au luat un avant extraordinar, sunt magazine imense dedicate electricelor, o lupta apriga intre diferite sisteme de propulsie, frumos...! 

ccc%201_zpsmreuu7wu.jpg

• Upvote 2

Jucaria asta pacaleste senzorul motoarelor bosch cu care nu poti depasi 25km/h pt ca sunt limitate, astfel ajungand usor cu un bulan corespunzator la peste 50km/h! :)