VladG

Cheile Nerei si imprejurimi

Recommended Posts

Ma gandesc ca pe 12, 13, 14 iunie sa fac un mic tur, daca e si vremea ok:

1. Bucuresti - Moldova Noua - Carbunari - Sasca Montana (485km). Se lasa masinile si se pedaleaza 22km pana la Oravita, unde trebuie ajuns pana la 14:50, cand avem tren spre Anina.

Sunt 33km, pe care trenul ii parcurge in 2 ore, dar se pare ca merita fiecare minut.

Ne cazam la Anina, undeva, poate aici: http://turism.itbox.ro/cazare-caras-severi...unea-anghelina/

http://www.bikemap.net/route/500322#lt=44.....68015&z=11&t=1

2. Anina - Oravita - Sasca Montana (42km, asfalt) - Podul Beiului - Cabana Casa Beiului (50km total zi). Cazare la cabana, camera 2 paturi cu baie in camera, 90 RON, toata cabana 6 camere, 500RON. Mergem si pana la Cascadele Beusnitei, in plimbare. http://www.blue-moon-travel.ro/index.php/t...96-banat-caras-

http://www.bikemap.net/route/500342

3. Casa Beiului - Cheile Nerei - {Sopotu Nou - Carbunari - Sasca Montana} {24km} (50km total). Vreo 6-8 ore prin chei. Apoi Sasca Montana - Bucuresti.

http://www.bikemap.net/route/500388

Stiu ca prin chei nu prea e de mers pe bicla, dar am mai carat la ea si in alte situatii. A fost cineva anul asta prin Cheile Nerei? Se pot parcurge? Ma intereseaza sa nu fie vreun blocaj, vreo prabusire a drumului.

Voi mai veni cu cativa prieteni din Bucuresti, daca e cineva tentat sa ni se alature, e binevenit.

eu cunosc destul de bine zona,am batut-o la pas,cu biticla e cam dificil,dar pina la ochiul beiului poti merge linistit,daca lasi masina la sosea,jos la parcare,dar spre chei,la lacul dracului,e cam greu sa ajungi cu biticla,dar poti incerca.sunt zone stincoase unde eu unul nu as recomanda sa car si biticla,sunt foarte mari sanse sa iti dai in apa .

Ma gandeam sa-mi iau o chinga si daca e undeva chiar naspa, o leg la spate. Rucsacul va fi mic, nu caram cort sau sac.

Cheile Nerei se pot parcurge cam 90% pe bicicleta, daca stii ce faci (si tu stii). Problema ar fi restul de 10% care prezinta pe alocuri dificultati majore, indeosebi locul numit 'la carlige' sau 'la lanturi', cum i se mai spune. Acolo se traverseaza un perete de stanca pe sub care curge raul, la 2-3m. Traversarea se face tinandu-te de niste lanturi ancorate in stanca. Daca lanturile respective lipsesc sau sunt deteriorate, ti-e greu sa treci pe acolo si singur, de-apoi cu bicicleta... Inca o provocare este trecerea raului, care este inclusa in traseu. Daca raul este umflat, apa o sa iti treaca peste piept usor, in zona de trecere. Depinde cum nimeresti nivelul Nerei, in mod normal, vara, acolo apa nu prea trece de 70-80 cm.

Eu as zice ca se poate face, o traversare a cheilor cu bicicleta, daca ai ceva experienta montana si ceva echipament, neaparat 10-20m de cordelina, incaltaminte adecvata (fara placute, parerea mea, dar depinde de gusturi :D ), si restul chestiilor pe care le mai iei intr-o tura la munte. De la podul Beiului iti recomand sa faci o abatere pe la pastravarie, Ochiul Beiului si cascadele Beusnitei. Traseul este 100% practicabil in sa, l-am parcurs si e superb.

Atentie mare la vipere!!!

Partea cu Beiul e inclusa in plan, langa pastravarie innoptam a doua zi.

M-au avertizat mai multi asupra "carligelor", probabil s-a mai deteriorat fata de acum vreo 5-6 ani cand am mers eu pe jos de la Damian la Lacul Dracului, asa ca acea chinga nu o mai trec la optionale, ci la obligatorii. Daca e chiar asa de naspa o sa ancorez bicla la spate, ca pe un rucsac.

Fata de poza de mai jos, cat de rea e cea mai grea traversare?

http://alpinet.org/main/foto/showfoto_ro_display_poze_what_punct_position_5_item_57758_idxfoto_0.html#foto

In poza 3 din link-ul tau apare portiunea dificila de care vorbeam. Cu aproximatie, cam aia ar fi cea mai grea portiune. Nu am mai fost pe-acolo de 2 ani, asa ca nu mai stiu cum stau lucrurile. Cresterile repetate ale Nerei din ultima vreme s-ar putea sa mai fi schimbat un pic lucrurile pe alocuri, si potecile si tunelele sapate in stanca sa fie pline de aluviuni.

Faina tura planuiesti :D. Vreme buna!

A, daca ar fi doar asa, n-ar fi foarte greu, dar o sa-mi cumpar zilele astea o chinga lata, sa fiu pregatit.

Merci!

exact cu tia zis si georged,ai grija la vipere,e zona cam cu cele mai multe,acolo,si pina la herculane,acei munti din acest punct de vedere sunt periculosi,vietatiile astea chiar iti pot curma viata usor.

Ma gandesc serios sa-mi iau parazapezile.

Data trecuta n-am vazut nicio vipera, dar am avut probleme cu o viespe de padure (nu stiu daca are vreun nume), una de vreo 3 ori mai mare ca o viespe obisnuita. Eram la foc, la Damian, seara. Viespea, ametita de fum, s-a izbit in zbor de podul palmei mele si m-a intepat. Mare noroc ca nu sunt alergic. Asa durere n-am simtit niciodata, iar pana a doua zi aveam umflata mana pana la cot. Aproape un an de zile mi-a ramas semn pe mana.

tare idee, astept un feedback dupa tura ca ma bate gandul sa fac vara asta traseul. ne-am mai luat noi dupa voi si anul trecut cred, de la cheile butii la herculane si a meritat! succes!

Trebuie sa ma interesez de nivelul Nerei, daca e crescuta, mai amanam.

Multumesc!

L.E: Am vorbit la Administratia Parcului Cheile Nerei si nu se poate merge acum, apa e prea mare, insa in scadere. O amanam cu 2 saptamani.

Edited by VladG

Se va face pe 6-7-8 august.

Si am reusit...

Am strabatut Cheile Nerei pe bicla. "Pe" doar pana la vad, la Carlige si dupa Lacul Dracului. In rest au fost doar scurte portiuni in care am putut merge pe ea si foarte lungi portiuni in care a trebuit purtata.

Noroc ca am fost doi si ne-am pasat de la unul la altul biclele pe sectoarele dificile, de unul singur e aproape imposibil de parcurs.

O sa revin cu detalii si poze. Acum sunt terminat de oboseala, ieri ne-am sculat la 5:00AM, am facut Cheile si Sopotu Nou-Sasca Montana si am condus de la 8PM la 5:20AM :wacko:

Si am reusit... [...]O sa revin cu detalii si poze. [...]

Pe blog, nu? :D

Ma mai gandesc...

Am o mare lene sa transcriu si sa incarc pozele din nou.

Cu siguranta n-as mai face traseul a doua oara, e prea dificil ptr bicla.

Cheile Nerei se pot parcurge cam 90% pe bicicleta, daca stii ce faci (si tu stii). Problema ar fi restul de 10% care prezinta pe alocuri dificultati majore, indeosebi locul numit 'la carlige' sau 'la lanturi', cum i se mai spune.

intrucat am fost am participat cu vlad la aceasta tura...pot spune urmatoarele:

1. procentul e invers decat ai spus tu, adica 10% se pot face pe bicla, restul- impins, tras, smuls, aruncat cu bicicleta

2. am identificat cca 5 puncte dificile, dintre care 2 foarte dificile pentru o singura persoana, chiar si cu o bicicleta usoara

3. toata poteca e presarata cu copaci cazuti- aceste sincope sunt extrem de solicitante

4. cordelina e necesara- intr-unul din punctele foarte dificile am legat bicicletele inainte de a le trece pentru a nu ne trezi cu ele in apa, apa care in acea zona era extrem de rapida; iar daca nivelul apei e foarte mare, la vad, e necesara o cordelina lunga pentru a trece dintr-o parte in alta; asta e valabil si pt cei care parcurg cheile la pas; noi am avut noroc si in ambele vaduri pe care le-am trecut apa a fost doar pana la genunchi, insa curentul era destul de puternic si il simteam neasteptat de mult

5. este un traseu minunat, fara dificultati majore daca nu ai bicicleta; cu bicicleta(am zis "cu", nu "pe") se face doar daca tii neaparat sa-l faci

una peste alta, a fost o tura a extremelor- extrem de frumoasa, extrem de solicitanta, unde mai pui si legatura de 520 km x 2 -> bucuresti-sasca montana si retur

Multumesc. :)

Nu asta e scopul principal, multi ca multi, dar sa fie buni. Pana la sfarsitul saptamanii sper sa postez si tura prin chei, care a fost destul de dura.

Cu multumiri lui xemax, la insistenta caruia mi-am invins lenea si am creat un blog unde voi aduna toate povestile iesirilor cu bicla din ultimii doi ani:

http://plimbaricubicicleta.blogspot.com/2010/08/cheile-nerei-si-imprejurimi.html

Multumesc! Cu proxima ocazie cand ne vom intalni si cunoaste :D fac cinste cu cel putin o bere! Nu stiu tu daca castigi ceva insa noi cu siguranta da, dupa cum spuneam e pacat ca povestirile turelor organizate de tine sa se piarda intre atatea comentarii pe forumuri chiar meritau sa fie puse impreuna intr-un loc special. Abia astept sa citesc descrierea turei din Cheile Nerei.

Multam fain,

Em'

ce sa mai!frumos!ai povestit,las cai bine asa,mai faceti si voi asa niste mitici sa vina la banat,ca sunt si aici lucruri frumoase,nu numai la poiana,predeal,sinaia,statiuni invadate de manelisti,si snobi.

Tocmai de aceea n-am mai fost in statiunile de pe Valea Prahovei sau in Poiana Brasov de ani de zile...

Iar zona asta de Banat e chiar spectaculoasa. Din lipsa de timp nu am ajuns si in Cheile Carasului, dar poate le combinam cu o viitoare tura planificata pe terasamentul caii ferate care odata, de mult, lega Anina de Resita.

Asta e batuta in cuie pentru anul viitor!

Multumesc!

Vesti proaste, calea ferata Oravita-Anina va fi desfiintata...

Daca n-ati apucat sa o parcurgeti, ar fi bine sa va grabiti, in curand va fi doar o amintire. Pacat...

http://www.romanialibera.ro/actualitate/transilvania/cea-mai-veche-linie-de-cale-ferata-din-romania-va-fi-desfiintata-203241.html

Poze si filmulet: http://plimbaricubicicleta.blogspot.com/2010/08/cheile-nerei-si-imprejurimi.html