idan

Marime potrivita cadru MTB

Recommended Posts

Cit ai top tube la Cube? Eu am cadru de 19inch cu 585mm top tube (dacă ma uit la Maros pe site) și am o tija de sa cu 2,5cm setback și stau excelent pe ea, fără sa ma sprijin prea tare în mâini. Am tot 1.82 ca și tine, deci poate ca un cadru de 18'' o sa îți fie mic ca și lungime dacă nu este mai race.

Depinde cât are raportul între picioare şi trunchi, respectiv lungimea braţelor. Înălţimea egală poate să nu însemne nimic.

Saddle setback:

Cred voi va referiti la seat tube offset.

post-10090-0-98341400-1368556521_thumb.png

O voi, cei fericiti cu metebeuri cu geometrii asa-zise "race", cu ce dimensiuni de top-tube-uri va laudati ?

Intreb pt. ca nu mai inteleg nimic.

Dilema e urmatoarea:

La 1.80, calculatoarele imi zic ca marimea cadrului potrivit pt. mine e de 18.5. Eu de aici inteleg ca un cadru de 18 e o idee cam mic, iar unul de 19 o idee cam mare. Daaar nimic care sa deranjeze, deci ar merge si 18 si 19, probabil chiar si 20, cu alte reglaje din tija etc.

Buun, la seat-tube n-ar fi probleme, e o marime comuna, gasesc destule cu dimensiunea asta.

Problema vine de la dimensiunea top-tube recomandata pe siteul asta, pe baza masuratorilor cat de cat mai detaliate, nu doar inaltime. Aici imi rezulta ca un "Virtual Top Tube" potrivit pt. inaltimea si masuratorile mele ar fi de 61.5 - 62.5 cm. Boon, si aici vin eu si intreb, unde gasesc fratilor mtb-uri cu top-tube-uri din astea ? Voi aveti asa ceva ?

M-am uitat recent la un mtb care mi se parea ca ar avea geometrie mai sportiva asa (http://i43.tinypic.com/f44e1d.jpg). Cadrul era de 18, si parea cat de cat "de curse" (are si "race" in nume), dar la masuratoare, top-tube-ul nu iesea in nici un caz mai lung de 55-56 cm.

Acum eu nu cred ca-s construit asa atipic (picioare scurte si trunchi luuung), iar pe bicla anterioara (cu seat-tube de 47 cm) ma simteam cam cocosat.

Sa ma uit oare la cadre de 20, in ideea ca alea au totusi top-tube mai spre 60 cm :-W ? Sa las masuratorile si tabele in treaba lor si sa ma iau dupa "feeling" ? Varianta asta suna bine, dar nu stiu cati sunt dispusi la un test-drive de 40-50 km, iar in jurul blocului ma simt bine si pe bicla lu' bunicu'... Ceva exemple de hardtail-uri cu geometrii clar axate "race" ?

Cadrul meu Cube Acid 2008 de 20" are Effective Top Tube de 60cm. Si nu stiu cat de "race"este... Tu cum faci masuratorile la cadru? De ex Effective Top Tube se masoara center-to-center perfect orizontal.

Da, m-am lamurit si eu, Effective Top Tube=Virtual Top Tube > Actual Top Tube. Eu masurasem Actual Top Tube, in loc de Virtual. Cu toate astea, diferenta nu e asa de mare intre cele 2 masuratori (2-3 cm) - cadrul nu e asa de "sloped". Asa ca tot raman vreo 4-5 cm diferenta intre cadrul teoretic si cadrele reale. O sa-mi caut un cadru de 20'', eventuala reducere a manevrabilitatii sper sa fie compensata de confortul la drum lung...

cadrele cele mai lungi/race pe care le stiu eu sunt cele de la scott si on one

Salut,ce credeti un cadru de 48 cm la 1,84  si 93 kg mi-ar fi bun?Am probat o bicicleta  pe 29 care vreau sa o cumpar cu cadru de 48 cm si mi se parea ca stau prea in fata,si oboseam foarte repede pe ea.Mi-am ridicat si saua si tot aceeasi senzatie o aveam.Sunt um pic nedumerit,oare o problema ar fi pana ma obisnuiesc cu ea?sau pur si simplu nu este potrivita pentru mine?

Dupa parerea mea ar trebui sa te simti cat mai comod pe o bicicleta inca de la inceput.

Este posibil sa te si obisnuiesti cu ea in timp dar este posibil si sa iti dea dureri de coloana si de picioare mereu.

nu ii prea mica, obositul nu ii din cauza marimii cadrului. daca vine cu o pipa scurta (80) si vrei sa stai mai intins o schimbi.

Pai el spune ca sta prea in fata si de aceea ii este incomoda.

Ce diferenta ar face o pipa mai lunga?

Doar l-ar ridica mai sus si atat.

prea in fata inteleg ca sta inghesuit nu intins, poate ar putea explica mai clar. ca se te simti oki pe bicicleta trebuie cateva reglaje in functie de stilul de dat si preferinte. o simpla reglare de sa face mult, si la confort si la dureri (ligamente, incheieturi) asta ca exemplu

Exact cum zice  Rares, mi se pare ca stau cam ingesuit,ma gandesc ca de la sa ar cam trebui reglata mai in spate probabil.Oare din cauza asta sa obosesc?(tin sa spun ca la coapse obosesc,cu spatele nu am treaba)Si nu-mi dau seama ce ar trebuii sa reglez.

Ar fi de folos o poza cu bicicleta din lateral sa se vada pozitia seii fata /spate si sus/jos , pozitia ghidonului si a pipei , si o poza tot din lateral dar cu tine pe ea, astfel vei putea primii mai multe sfaturi in legatura cu regaltul si gasirea unei pozitii cat mai bune pe bicicleta. 

Exact cum zice  Rares, mi se pare ca stau cam ingesuit,ma gandesc ca de la sa ar cam trebui reglata mai in spate probabil.Oare din cauza asta sa obosesc?(tin sa spun ca la coapse obosesc,cu spatele nu am treaba)Si nu-mi dau seama ce ar trebuii sa reglez.

Probabil ai saua prea jos, d-aia iti obosesc coapsele prematur. Marimea 48 la MTB? Hm.. In toli cat inseamna asta?

Nu stiu unde sa postez asa ca o sa postez aici,

Legat de geometrie si marimea cadrului, exista o regula ceva pentru cat de sus sau de jos se monteaza ghidonul?

Eu l-am pus cam la oha, adica ochiometric , dc ar fi mai jos m-ar ajuta la urcat?  acum am doua distantiere de la gatul furcii pana la ghidon care e cu rise 

Am sa incerc sa pun o poza

De

..........

- ghidonul, fata de sa, in intervalul (-75..0mm).

Mersi Muttley  

Mai sunt in filmul asta cativa termeni pe care nu ii inteleg dar o sa incerc sa ascult mai atent

Stiam ca saua trebuie sa fie mai sus ca si ghidonul dar nu stiam exat cu cat, logica ar fi simpla, la urcari daca ghidonul este cam la acelasi nivel sau mai sus ca si saua toata forta o pui pe roata din spate si ai tendinta sa te apropii cu pieptul de ghidon , nu stiu care e partea negativa la coborari 

Am scos doi distantieri (probabil cam 2 cm) sa vedem cum se comporta, 

Datele problemei:

- bicla RR

- eu 176-77 (cred)

- marime recomanda  M : 1M65-1M75

- marime dorita XL : 1M80-1M95

Din ce am inteles nu prea se respecta marimile la ei. Credeti ca m-as descurca ok ?

Mersi!

Nu.

Mergi in magazin si probeaza, vad ca locuiesti in Bucuresti.

Asa se procedeaza acum :). Se pune un anunt pe un site de vanzari la ora 10:27 a zilei curente. Apoi se ia poza decupata cu mestesug si se insereaza la noi in forum.

Pe urma se urca anuntul pe alt site de vanzari, la ora 16:18 a zilei curente. Si iar se ia alta poza, aia cu descrierea (fara pret) si se insereaza la noi in forum. 

O fi o coincidenta ca sunt urcate cele 2 anunturi chiar azi ? O fi. Pana atunci se ascunde "discutia" si asteptam ca oamenii sa puna la profil bicicleta pe care o au si cu care se plimba, nu pe care o vand. 

Traveller am pus la profil pentru ca am crezut ca e obligatoriu la profil sa scrii o bicicleta ca sa obtin validarea contului. E vorba de o intrebare pe care am pus-o in eventualitatea ca am sa cumpar aceasta bicicleta. De ce sunteti asa de arțăgosi cu noi membrii? Am cerut in sfat si am pus poze pentru ca sunt pe telefon si era mai usor si mai rapid si pentru cine are habar de biciclete ce echipare are. Sunt si eu moderator pe alte forumuri si am habar ce înseamnă un forum. Scuze ca vam deranjat si am încercat sa intru intr-o comunitate noua. O seara buna si multumesc la colegi pentru reply.

Traveller am pus la profil pentru ca am crezut ca e obligatoriu la profil sa scrii o bicicleta ca sa obtin validarea contului. E vorba de o intrebare pe care am pus-o in eventualitatea ca am sa cumpar aceasta bicicleta. De ce sunteti asa de arțăgosi cu noi membrii? Am cerut in sfat si am pus poze pentru ca sunt pe telefon si era mai usor si mai rapid si pentru cine are habar de biciclete ce echipare are. Sunt si eu moderator pe alte forumuri si am habar ce înseamnă un forum. Scuze ca vam deranjat si am încercat sa intru intr-o comunitate noua. O seara buna si multumesc la colegi pentru reply.

Frate, ma oftic, nu mai gasesc discutia despre limba romana si zic direct aici:

Traveller(,) am pus la profil pentru ca am crezut ca e obligatoriu la profil sa scrii o bicicleta ca sa obtin validarea contului. E vorba de(spre) o intrebare pe care am pus-o (LE: eu as fi adresat-o) in eventualitatea ca am sa cumpar aceasta bicicleta. De ce sunteti asa de arțăgosi cu noi(,) membrii sau cu noii membri (caz in care migreaza un "i" si pierdem o virgula)? Am cerut in sfat si am pus poze pentru ca sunt pe telefon si era mai usor si mai rapid si pentru cine are habar de biciclete ce echipare are. Sunt si eu moderator pe alte forumuri si am habar ce înseamnă un forum. Scuze ca vam (se zice v-am) deranjat si am încercat sa intru intr-o comunitate noua. O seara buna si multumesc la colegi (se zice colegilor) pentru reply.

LLE: sa ne zici si noua pe ce forumuri esti moderator, sa nu intram.