idan

Marime potrivita cadru MTB

Recommended Posts

Dimensiunile trebuiesc corelate. De exemplu B nu inseamna prea mult fara D care cu cat e mai mic cu atat iti permite o pipa mai scurta.

Salutare tuturor! Am o mică problemă, vreau să achiziționez o bicicletă (un cube aim 29R) SH însă mărimea cadrului e de 21 de inch. Eu am 1.82 și 83 de cm distanța pe interior. Nu pot să testez respectiva bicicletă pentru că e la vreo 150 de km de mine (probabil voi merge să o văd). Am citit pe forumuri că frame-urile celor de la Cube sunt în genere mai mici decât valoarea declarată. Ce spuneți, are rost să merg să o testez/văd? Mulțumesc.

Și eu am 1.80, 82cm inseam, am un Cube Ltd de 18".este doar o idee mic, 19 era perfect. Eu zic ca 21 este mult prea mare.

Sent from my H815 using Tapatalk

Intra pe site-ul Bike Discount. Selectează un cadru de 29 Cube de acolo. Apoi selectează cum îți calculezi mărimea bună la cadru. Îți introduci acolo inseamul, poti sa vezi dimensiunea respectiva, iar pentru o siguranță mai mare mai poți adauga 1-2 cm în plus (ala ar fi papucul) Știu ca nu ar fi corect dar poți vedea dacă nu ești intre 2 masuri. Eu am luat asa un AMS de 21 și care îmi este puțin mai mic. Am pipa de 110 pe el. Probabil cel de 23 ar fi fost mai bun, deși 5mm era diferenta intre cele 2 la top tube. Poți pe site sa găsești și geometria cadrului care vrei sa îl cumperi cat și geometria unui cadru mai mic și ți-ai putea face și o idee.

Salut!

Am 183 cm si piciorul de 88-90 cm.

Mi se potrivesc bicicletele?

Cube LTD Pro 2015

20''

csm_ltd_27.5_20_d6829e37db.pngsorin-001.jpg

Pare un cadru de 26 pus pe roti de 27,5.

Are ''garda la sol'' mică.

Merida big nine 1500

19''

capture051-20161006-182818.jpg116991880-7-644x461-bicicleta-merida-big

Cadrul ăsta arcuit e înșelător.

Mie mi se par mari ambele-amandoua. Vrei pentru munte, ma gandesc...?

Am sa ma bag putin in vorba oamenilor mari.Din punct de vedere a inaltimii si a lungimii picioarelor, lungimea seat tubului pare cea mai importanta dimensiune. Totusi, un seat tube scurt poate fi bine compensat de o tija de sea lunga, evident cu riscul suprasolicitarii seat tubului prin parghia formata la nivelul clemei de prindere.

In schimb, un top tube prea lung va fi foarte greu, daca nu imposibil de corectat.

Eu sunt lung in craci si scurt in torace, desi dupa inaltime mi s-ar potrivi un cadru XL in practica ma simt cel mai bine pe cadre L. Senzatia pe cadrele XL e ca stau rastignit pe bicicleta, dar si chestie de obisnuinta.

Ia în considerare lungimea șa-ghidon, aia trebuie să rămână cam tot aceeași față de bicla pe care o ai acum. În principiu maxim 19 ar trebui pentru un 29er.

• Upvote 1

Din 2012 urmăresc ciclismul de șosea.

Acum vreau să trec la practică.

Bicicleta actuală e un mtb cu furcă rigidă si cadru de 17,5 care stă degeaba la țară.

Mă tem să nu fie top tub-ul scurt ca am alonja mai mare ca înălțimea.

Bicicleta va va folosită peste tot(asfalt,macadam,două concursuri de xc).

Mă ispitește si un ciclocross.

Merida-ul ăla de 19" ţi-e bun (eventual îi pui pipă mai scurtă şi ghidon mai lat), doar că aia din poză pare de 17"

vreau sa imi achizitionez un scott genius 40 din 2009 marime M. Eu an 1.83 cu apex negativ -2. Oare imi e buna?
La cursiera merg pe 56... si.mtb pana acum nu am mai avut decat ceva vechi...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Nu stiu ce intelegi prin "apex negativ -2".

Geometria modelului e asta:

612242d1304351645-scott-genius-pics-scot

Orienteaza-te dupa standover height si top tube horizontal. Eu as zice ca s-ar putea sa ai nevoie de L.

apex -2 anvergura bratelor intinse e mai mica cu 2 cm decat inaltimea mea.
cat ar trebui sa fie standover heigh si top tube?
sau cand ma asez pe ea ce repere sa urmaresc?

Asa, babeste, lungimea pe interior a piciorului (inseam) sa fie cu vreo 5 cm mai mare decat standover height.

Cat despre lungime, depinde ce pozitie iti convine tie, cum te simti cand stai mai relaxat sau mai sportiv. 

inseam am 88 si inaltime 1.83
daca e subdimensionat cadrul castigi manevrabilitate probabil dar pierzi eficienta... nu?