idan

Marime potrivita cadru MTB

Recommended Posts

Daca e vorba de un Mountain Bike, la 1,83m mai degraba 19" sau 20".

Eu am 1.84 si am cadrul de 19.5" , mi se pare excelent , am incercat si un 17.5 era prea mic :D , banuiesc ca ar fi bun si un 20", dar parca e mai bine sa fie mai mic, nu de alta, dar e mai usoara la deal :))

Salut ca sa nu mai deschid un topic nou, am 1.82 si o bicicleta cu cadru de 20", ideea este ca mi se pare ca ma cam intind dupa ghidon, acum pipa are 120 mm

Daca iau o pipa de 100 mm sau 90 mm ar fi mai ok?

Incearca sa-ti dai seama mai exact care-i problema: ghidonul e prea in fatza sau prea jos ? Sau ambele ?

Poti face teste de pozitie si cu o pipa cu unghi ajustabil, mai ales daca gasesti vreun amic sa-ti imprumute (insa doar teste, nu-ti recomand pentru MTB ceea se gaseste in domeniu prin magazinele noastre)

Apoi ia pipa corespunzatoare ca lungime si unghi. Partea cu "prea jos" o poti rezolva si dintr-un ghidon "rise" daca unghiul pipei nu e suficient.

Mersi mult, cred ca mi se pare prea in fata

FSA GAP

[170-9650]

Scrie Tip: all mountain si DH, Lungime: 60mm

Intrebare de necunoscator, pot sa pun la a mea asa ceva?

• Tip: all mountain si DH
  • Lungime: 60mm
  • Prindere: 31.8 mm
  • Steer tube 1 1/8"
  • Suruburi: 2 cu 4
  • Greutate: 230g
  • Culoare: negru
  • Aluminiu

Da. Doar alea "direct mount" au prindere speciala pentru furcile de DH.

Vezi ca o sa-ti coboare un pic ghidonul, desi ti-l aduce mai aproape.

George, mai poti castiga ceva si din reglajul fata-spate al seii ;) Cum o ai acum?

George, mai poti castiga ceva si din reglajul fata-spate al seii ;) Cum o ai acum?

Saua este reglata la mijloc din ce imi aduc eu aminte, nu prea mai merge data in fata,

faza e ca pipa de acum are 120 mm si este cam lunga oricum ai lua-o, ma gandesc ca afecteaza si la manevrabilitate,

am cumparat azi una de 60 mm Truvativ stylo race stem (prima care am gasito in magazin) daca aveti ceva sfaturi cum se procedeaza cu montajul vas fi recunsocator

Presupun ca la partea "dai jos pipa veche, pui pipa noua" te descurci - sunt niste suruburi acolo :P

Ar trebui sa fie notata forta de strangere langa suruburi. Cele patru suruburi care strang ghidonul de pipa le strangi "din doi in doi" - mai intai un colt, apoi coltul diametral opus, astfel egalizand forta pe fiecare.

Marea mica smecherie este reglarea strangerii cuvetelor, se face din surubul ala ce tine capacul de deasupra pipei.

Ideea ar fi sa strangi suficient de tare incat sa nu existe joc, dar furca sa se roteasca liber sub greutatea proprie (cu tot cu ghidon si roata, bineinteles).

• Upvote 1

Mersi mult , azi sau maine dimineata ma apuc, am dat pipa jos dar nu am avut timp sa o montez pe cea noua

Poti sa imi mai spui te rog care este oridinea montarii, montez ghidonul in pipa (cu cele 4 suruburi) si apoi pipa de furca (stransul cuvetelor)

sau invers? adica montez pipa si apoi pun gidonul?

Cred ca ti-ar fi mai usor sa montezi mai intai pipa si apoi ghidonu', dar altfel nu prea conteaza. Reglajele de pozitie si strangere oricum le faci dupa ce ai totul asamblat provizoriu.

(ultima chestie e sa reglezi strangerea cuvetelor, inainte sa strangi de tot suruburile laterale de la prinderea pipei pe gatul furcii).

Am pus pipa noua , furca nu are joc etc (sper doar ca am strans bine la suruburi) ,

Am scos bicla la o scurta tura pe asfalt de 10 km, parca este alta bicicleta, mult mult mai manevrabila, la borduri ridic mai usor roata fatza si ce e important nu ma mai intind dupa ghidon

Singura chestie sa nu fie prea mica pipa acum pentru ca 6 cm mai putin e ceva, inca nu mi-am dat seama :)

(sper doar ca am strans bine la suruburi) ,

Să ai grijă să nu strângi prea tare că s-ar putea să strici filetele.

e exagerat 60 mm. iar pt cross country o sa ai probleme la directie. pipa fiid foarte scurta automat directia e foarte sensibila. o pipa de 80 cu unghi mare e suficienta.

Se poate sa ai dreptate , acum poate compenseaza faptul ca am 1.82 si cadrul de 20" , intradevar pipa am luat-o fara sa masor ceva dar imi amintesc ca pe undeva scria ca daca in pozitie normala te uiti prin pipa ar trebui sa vezi butucul rotii fata si asa il si vad, pe cand cu cea de 12 cm vedeam butucul rotii mult in spatele pipei

Intradevar este foarte sensibila directia dar fata de cea de 12 cm care nu ameam nici un control, nu stiu ce sa zic, mai trebuie sa merg ca sa imi dau seama

nu te stresa sa-i schimbi iar pipa decat daca e prea nervoasa si da cu tine de pamant

Nu vreau sa mai deschid un nou topic asa ca am sa intreb aici.

Am rezervat si dat avans pentru un Corratec Superbow Trail 2010. Problema ar fi ca mi-a placut atat de tare cadrul si review-urile au fost atat de bune, incat am hotarat sa il iau pe nevazute si deci pe neprobate :) de la un magazin on-line din Bucuresti.

La sfatul omului de la magazin am ales marimea cadrului de 49 cm(aprox 19.5").

La inaltime mea de 175cm credeti ca ar fi mai potrivita dimensiunea de 44cm(aprox 17.5)? Inca ma mai pot razgandi :P.

Salut

Din ce imi aduc aminte cadrul la Superbow este un pic curbat deci sar putea sa nu fie conform standardelor de masuratori

In mod normal cadrul acela iti este foarte mare, eu am 1.82 si am cadru de 20" care imi era cam mare , ma cam intindeam dupa ghidon, am rezolvat cu scurtarea pipei

mdk. o gresala sa il iei pe neprobate. 19.5 iti este mare sigur. un 17-18 iti este potrivit

La 1.75, cam un cadru de 16-16.5-17 ti-ar fi bun.Eu la un 1.71 foloseam cadru de 16.

Multumesc pentru raspunsuri.

Am modificat comanda, la 44cm(17.5"). Daca vor mai fi mici ajustari de facut sper sa le pot face din sa si/sau din pipa.

@corrado- din pacate nu pot proba deoarece nu sunt din Bucuresti. Nici macar nu am vazut un Superbow in carne si oase :). Asta este, sper ca nu voi fi foarte dezamagit :D.

Cred ca nu o sa ai probleme,

sa o stapanesti cu placere si la cati mai multi km fara probleme

Este modelul cu v-brake?

Buba!

Baietii de la magazin s-au trezit ca nu mai au marimea 44 pe stoc, doar 49.

Asa ca "I'm back to square one" :(

Am atasat un tabel cu ce inseamna marimile pentru cadrul acesta. Chestiile care ma nedumeresc pe mine ca un incepator ce sunt ar fi urmatoarele:

De la ce dimensiuni de pe cadru vin marimile? Nu vad nicaieri nici o dimensiune de 30,44,49 sau 54 de cm.

Poate o diferenta de doar 2 cm la top tube intre mar. 44 si 49 (respectiv 580mm si 600mm) sa aiba un impact atat de dramatic asupra pozitiei in sa?

Este aceasta diferenta de 2 cm, atat la top tube cat si la wheel base cu neputinta de corectat prin mutarea seii( putin cei drept, cam 1 cm) sau printr-o pipa mai scurta.?

Aici am si o nelamurire legata de dimensiunea pipei care vine cu acest model, dar banuiesc ca oricum se poate pune una mai scurta.

Stiu ca toate circumstantele imi sunt potrivnice, insa m-am fixat pe acest model si mi-ar fi greu sa renunt acum.

@krazyeone: da e modelul cu V-brake.

post-9517-0-98846600-1300305302_thumb.jpg

E complicata treaba cu marimea nu toata lumea are picioarele / trunchiul la fel de lungi.

Mai difera si de la cadru la cadru , un full o sa se lase vreo 2 cm cand te asezi pe el si toata geometria aia minutios calculata o sa se schimbe.

Mai punem ca omul stie ca el are 1.75 dar de fapt incaltat in pantofi sport are 1.77 si aia 2 cm in plus se adauga la lungimea picioarelor.

Alta chestie ar fi ca nu toata lumea merge la fel , unul prefera sa stea mai intins , altul mai drept.. si poti regla asta si din sa/pipa un 2+5 cm e ceva.

Cel mai bine probati inainte de a cumpara, ca s-ar putea sa aveti surprize daca va uitati doar la grafice pe net.

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Am luat pana la urma 49 (mai bune spus am rezervat-o). I-am pus pe baietii de la magazin sa o masoare, si undeva pe la mijlocul top tube-ului are cam 75 cm pana la pamant, deci eu cu 80-82cm lungimea picioarelor sper sa nu am probleme cu mostenitorii :D.

Pe 08 aprilie ajunge, si atunci voi vedea ce si cum.

Teoretic 19,5 iti este mare. Asa cum spun si colegii mai sus, ceva pe la 17 ti-ar fi ok. Practic o sa ne semnalezi tu cum e traba. S-ar putea sa-ti placa la 19,5 dinamica superioara, dar o sa fie mai greu de manevrat, pus picioarele jos si atentie la cadru pentru zona anatomica care produce mostenitorii.