idan

Marime potrivita cadru MTB

Recommended Posts

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Am luat pana la urma 49 (mai bune spus am rezervat-o). I-am pus pe baietii de la magazin sa o masoare, si undeva pe la mijlocul top tube-ului are cam 75 cm pana la pamant, deci eu cu 80-82cm lungimea picioarelor sper sa nu am probleme cu mostenitorii :D.

Pe 08 aprilie ajunge, si atunci voi vedea ce si cum.

Sper ca acei baieti din magazin sa nu te fi dus cu zaharelul, normal ca o sa poti sa stai in picioare fara sa atinga cine stie ce,

dupa cum ti-am spus acel cadru este un pic mai deosebit si este curbat ( nu inteleg de ce alegeti asa ceva, doar pentru look), dar nu doar asta este un criteriu de selectie a marimii unui cadru , acum depinde de ce o sa faci cu el, daca doar te plimbi in parc si o sa ajungi la ghidon sa zicem ca e ok, daca vrei sa faci ceva mtb si nu ajungi la ghidon sau o sa fie cadrul prea mare sa nu spui ca nu te-a avertizat :)

Sper ca acei baieti din magazin sa nu te fi dus cu zaharelul, normal ca o sa poti sa stai in picioare fara sa atinga cine stie ce,

dupa cum ti-am spus acel cadru este un pic mai deosebit si este curbat ( nu inteleg de ce alegeti asa ceva, doar pentru look), dar nu doar asta este un criteriu de selectie a marimii unui cadru , acum depinde de ce o sa faci cu el, daca doar te plimbi in parc si o sa ajungi la ghidon sa zicem ca e ok, daca vrei sa faci ceva mtb si nu ajungi la ghidon sau o sa fie cadrul prea mare sa nu spui ca nu te-a avertizat :)

Sper si eu, pentru binele lor, ca nu m-au fentat :)

Legat de cadru, ai dreptate, a fost o alegere subiectiva, nu pot nega asta, dar cred ca pana la urma toti facem alegeri pe criterii subiective. Cu toate astea nu am ales doar aspectul, review-urile pe care le-am gasit find destul de pozitive.

Sper sa o folosesc totusi mai mult off-road, de altfel locul unde se simte mai bine o astfel de bicla, si unde nu prea mai conteaza look-ul :).

Eu am cadru de 19,5 si cred ca este un pic mare in offroad, pe sosea este tocmai bun ( acum ca mi-am luat pipa de 60 mm in loc de 120mm) , asta in conditiile in care am 1.82

Salut, postez si eu aici pentru o sugestie privind marimea cadrului. Doresc sa achizitionez un Focus Whistler 2010. Am 1.80 inaltime, intrebarea este ce marime de cadru imi trebuie? Am observat la marosbike ca marimile la Focus nu sunt in inch, ci in S,M,L,XL.

Salut, postez si eu aici pentru o sugestie privind marimea cadrului. Doresc sa achizitionez un Focus Whistler 2010. Am 1.80 inaltime, intrebarea este ce marime de cadru imi trebuie? Am observat la marosbike ca marimile la Focus nu sunt in inch, ci in S,M,L,XL.

Nu ai cum sa le probezi?

Un L cred ca e ok dar si M , depinde de ce "craci" ai :)

Inca nu sunt 100% hotarat in privinta modelului,bineinteles ca o voi proba, dar pentru cultura mea generala in inch care ar fi marimea?

Ti-ar trebui un cadru in jur de 18"-19" pentru MTB.

La Focus Whistler cred ca te cam incadrezi intre M si L (adica bicicleta cu cadru M probabil ca ti-ar fi putin prea mica, iar cea cu cadru L putin prea mare).

M = 450mm ~= 17,7"

L = 500mm ~= 19,7"

Eu am focus black hills XL la 1.87 si mi se potriveste ca o manusa. Conteaza mult si cum preferi sa mergi pe ea, mai agresiv sau nu.

Marimile la Focus Black Hills sunt diferite de cele de la Focus Whistler. De exemplu cadrul XL e de 520mm (seat tube) la Black Hills si de 550mm la Whistler. Plus ca ai 7 cm mai mult la inaltime.

am 1.74 si am trecut de la 16" (trek 4300) la 18"(bulls copperhead3) .. tocmai pt ca treku mi se parea prea mic... saua era mult prea ridicata din seat-tube pt o pozitie corespunzatoare, lunginea toptube era de 550, parea scurt, la viraje atingeam ghidonul cu genunchii cu pipa de 100...

cel de 18" e perfect pt mine... absolut orice recomandare privitoare la o pozitie ideala pe un MTB este indeplinita, si sincer ma face sa vreau sa pedalez.

Eu merg pe un Giant pe 19,5" si am 1,75, insa niciodata nu am avut probleme de echilibru, cu toate ca ating cadrul stand in picioare! Iar acum am gasit un cadru pe 21" la ocazie, dar din ce ati scris cred ca ar trebui sa-mi iau gandul de la el!

Eu merg pe un Giant pe 19,5" si am 1,75, insa niciodata nu am avut probleme de echilibru, cu toate ca ating cadrul stand in picioare! Iar acum am gasit un cadru pe 21" la ocazie, dar din ce ati scris cred ca ar trebui sa-mi iau gandul de la el!

Poate ai picioarele mai lungi, poate iti place sa mergi ca pe Tohan, poate mergi doar pe sosea, poate are geometria cadului mai diferita...

De cand nu te-am mai masurat ?

poate te-a pacalit cineva ca ai 1,75 si tu de fapt ai 1.90 :)

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Am luat pana la urma 49 (mai bune spus am rezervat-o). I-am pus pe baietii de la magazin sa o masoare, si undeva pe la mijlocul top tube-ului are cam 75 cm pana la pamant, deci eu cu 80-82cm lungimea picioarelor sper sa nu am probleme cu mostenitorii :D.

Pe 08 aprilie ajunge, si atunci voi vedea ce si cum.

Sunt cam in aceeasi situatie. Ai primit bicicleta? Ceva pareri?

Sunt cam in aceeasi situatie. Ai primit bicicleta? Ceva pareri?

Am primit-o. Nu am facut decat 200 km pana acum, dar nu am intalnit nici o problema. Merge excelent si legat de marime, cand stau in picioare nu ating top-tube-ul decat foarte putin aproape de head-tube.

Ajung foarte bine la pedale, chiar am ridicat saua destul de sus. Nu am senzatia de cursiera, ma simt excelent pe ea, dar probabil ca idealul ar fi fost poate pentru mine cea de 45.

Recomand si eu intradevar acum oricui sa probeze bicla inainte de a o cumpara, intrucat sunt diferente de la marca la marca in ceea ce priveste dimensiunile. Eu am avut noroc sa imi vina o bicla care teoretic imi era mare dar poate daca luam alt brand nu mai eram atat de norocos.

Salut tuturor.

Am si eu urmatoarea problema: am cumparat de 3 sapt o bicicleta Focus Highland Peak 2011.

Imi place si biciceleta si sa ma plimb, insa dupa curse de peste 5-6 km fara pauza incep sa simt un disconfort destul de pronuntat de la sa.

M-am gandit initial ca nu e prea comoda (este model Black Comp), insa am observat ca in timp ce merg am tendinta sa ma asez spre spatele seii,

in asa fel incat imi dau seama ca fundul imi iese in afara seii cu vreo 3 cm. Am reglat saua la maxim spre spatele bicicletei si aceeasi poveste, iar aceasta e ridicata la marimea potrivita.

E posibil oare sa fie cadrul prea mic pentru mine si implicit si distanta dintre sa si ghidon?

Am 1,83 cm, 83 cm lungimea dintre picioare pana la sol, iar bicicleta este marimea L - asa mi-a recomandat vanzatorul. De altfel si eu am verificat si mi-a rezultat ca am nevoie de aceeasi marime la cadru.

Sper sa fie de la sa, ca as putea sa o schimb cu una mai confortabila, dar daca e de la cadru, tb sa schimb bicicleta.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Marimea cadrului este corecta! Problema este ori de la fundul tau, daca nu ai mai pedalat de multisor ori de la sa (nu e pt tine). Tind sa cred ca este de la tine pt ca si eu am patit la fel cand am incalecat dupa o lunga pauza. Saua de pe focusul ala nu e chiar de lemn dar poti incerca (daca ai de unde) sa imprumuti o sa si sa vezi care-i treaba. Oricum pe tema asta sunt 156345 de raspunsuri aici pe forum. Trebuie doar sa cauti. Succes!

Incerca sa cobori ghidonul. Daca pipa are distantiere dedesubt pune-le deasupra. Eventual poti si inversa pipa ca sa fie si mai jos.

Inclin sa cred ca este o problema generata de incompatibilitatea dintre tine si sa. Incearca alta sa, dar nu de acelasi tip.

Pai am si eu acelasi model de Focus, dar din 2010, marime cadru L,la 1.80 si vreo 75 kg, cu acelasi model de sa. La inceput am avut si eu mici neplaceri in timp ce urcam. Mi-am asezat saua paralela cu solul in prima faza, apoi am coborato putin cu 2-4 grade(desi pe net am gasit info ca pt barbati se ridica iar pt femei se coboara botul ei cu cateva grade). Asta dureaza pana iti gasesti pozitia ceea mai comoda pt tine, prin mai multe incercari. O alta problema (eu zic ca asta e in cazul tau, era si in al meu :P) lipsa antrenamentului, tre putin sa-ti tabacesti fundul si apoi nu vei mai avea aceste neplaceri, neplacerea apare dupa mai multi km nu la inceput. Iar o solutie inainte de a schimba saua este sa porti niste pantaloni de ciclism, ajuta si acel burete .

Atunci ar trebui sa ma apuc serios de pedalat ca asa ma invat si scap si de durere.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

e exagerat 60 mm. iar pt cross country o sa ai probleme la directie. pipa fiid foarte scurta automat directia e foarte sensibila. o pipa de 80 cu unghi mare e suficienta.

:)

Am gasit postul cu recomandarea facuta si eu nu am ascultat

Ce frumos mi-a zburat ghidonul de 2 ori de am zis ca o sa imi rup gatul, acum ma gandesc serios sa o pun inapoi pe cea de 120 sau sa cumpar una mai mare de 80-90-100

salut baieti. am fost astazi la bikepert si am rezervat un cube analog. eu am 174-175 cm. baietii de la bikepxert (si de la unirii si de pe pantelimon) m-au sfatuit sa iau un cadru de 16. din ce am citit in thread-ul asta tind sa cred ca un 18 ar fi mai potrivit. bine acu daca ar fi sa o luam la puricat 17 ar fi ideal, dar cum nu se poate....trebuie sa merg pe 16 sau 18. la cel de 18 atingeam cadru daca stateam cu bicicleta intre picioare. sunt tare nehotarat.

la maros vad ca pt 174 trebuie cadru de 18

am gasit si tabelul asta http://www.gazelle-indonesia.com/wp-content/uploads/2010/10/bike-frame.jpg care zice ca daca inaltimea ta pica intre doua dimensiuni de cadru sa o alegi pe cea mai mare.

Eu am un Analog 2008 de 18" pe care ma simt foarte bine, am 175 cm si ~ 81-82 lungime intre picioare, desi la o tura mai lunga de sosea parca mi-ar fi placut sa fie un pic mai mare dar totusi pt o bicicleta "multipurpose" dimensiunea asta de cadru acopera foarte bine toate nevoile mele.

deci 20-21 la 1,74 ,e urias,bicicleta trebuie si controlata,mai trebuie sa pui si picioarele pe jos,plus ca,cand stai incalecat pe ea,trebuie sa ai minim 5-6 cm de la top tube,in jos,nu ai voie sa atingi,eu am cadru de 17,si am 1,76 si ma dau cu 17 de vreo 13-14 ani,pentru asta e marimea care ma avantajeaza,plus ca un cadru corespunzator,cum se scria si mai in urma se si controleaza corespunzator,adica coteste cand trebuie ,se inclina cand trebuie.

Eu am un caru 20 inch (marimea L ) si este ok pentru mine ,am 1.85 .

Am avut si eu tendinta de a muta curu mai in spate (am mai vazut aici pe cineva cu aceeasi problema) dar m-am obisnuit acum.

Am testat si cadru de 21 dar stau prea aplecat pe el si am ceva probleme cu stabilitatea ,pentru mine consider ca 20 este foarte bun ,acum cred ca mai depinde si de geometria bicicletei.

Oricum la cadru mai mic putin ,mai rezolvi din pipa,sa dar la unu mare nu prea ai ce sa faci.