idan

Marime potrivita cadru MTB

Recommended Posts

Eu am un caru 20 inch (marimea L ) si este ok pentru mine ,am 1.85 .

Am avut si eu tendinta de a muta curu mai in spate (am mai vazut aici pe cineva cu aceeasi problema) dar m-am obisnuit acum.

Am testat si cadru de 21 dar stau prea aplecat pe el si am ceva probleme cu stabilitatea ,pentru mine consider ca 20 este foarte bun ,acum cred ca mai depinde si de geometria bicicletei.

Oricum la cadru mai mic putin ,mai rezolvi din pipa,sa dar la unu mare nu prea ai ce sa faci.

Cum sa nu , schimbi 2-3 pipe si rezolvi :)

Eu am 1,82 si cadru de 20, cu pipa standard de 120 ma aplecam , apoi am trecut brusc la una de 60(proasta miscare) si apoi la cea ok de 90

Eu am un cadru de 16" si am 179 cm inaltime iar lungimea picioarelor 80 cm. Culmea e ca verificand indicatiile urmatoare:

saua ridicata astfel incat sa ajug cu varfurile picioarelor jos, scaunul reglat si pipa corespunzatoare (100mm), ghidonul si axul rotii fata sunt in acelasi plan. In pozitie normala de pedalare la partea inferioara piciorul nu este complet extins. poate ar fi ok un pic mai extins insa cred ca inlocuind angrenajul actual (brate 170mm) cu unul cu lungimea bratelor de 175mm s-ar rezolva si problema asta.

Totusi luandu-ma dupa orice tabel al marimilor am nevoie de un cadru cel putin de 17" ideal 18".

Nu am posibilitatea de a verifica la o tura un cadru de 18" ca sa vad diferenta, insa in tura de 60 de km nu m-a durut nimic decat fundul :D. In tura respectiva am folosit o pipa de 80mm ( teoretic in dezavantaj avand in vedere inaltimea).

Va intreb ce parere aveti voi? Ar trebui sa schimb cadrul sau nu are rost penru ca diferenta ar fi nesemnificativa.

Cum sa nu , schimbi 2-3 pipe si rezolvi :)

Eu am 1,82 si cadru de 20, cu pipa standard de 120 ma aplecam , apoi am trecut brusc la una de 60(proasta miscare) si apoi la cea ok de 90

Sa inteleg ca e mic pentru tine de ai avut pipa de 120?

Sa inteleg ca e mic pentru tine de ai avut pipa de 120?

Asa era dotata bicicleta standard (am luat-o SH , ma rog avea o saptamana) , ma durea spatele cand mergeam la drum lung, apoi am pus una de 60 care sa dovedit prea scurta , acum am una de 90 care zic eu e perfecta

Da, 20 inch e ok la limita de sus pentru tine si dupa parerea mea, iar pipa aia de 120 era imensa, 90 suna foarte bine. Eu am 184 si ma dau pe un cadru de 19 cu pipa de 120, dar parca mi-ar place un cadru o idee mai mare.

Eu am 1.80 m. ce cadru de mtb am nevoie?

Intre 18 si 20 :)

Si eu de cate ori ma urc pe bicicleta am indoieli daca cadrul de 20" nu cumva imi este o idee cam mare si asta doar din cauza ca nu stiu sa imi trec saua printre picioare la coborari

Am ~1.71 inaltime si 16 ani, deci teoretic mai cresc eu nitel. Mi-am gasit o bicla SH(Cannondale RZ140 din market) de 48cm(19")si lungimea toptube-ului de 61cm. Am o singura intrebare, o sa-mi fie foarte incomod cadrul? Sau o sa-mi fie ok? Multumesc!

Si totusi, nu imi poate raspunde nimeni? Cred ca am sa renunt la Cannondale-ul ala ca nu prea cred ca ma incadrez in buget, insa am gasit alta bicla, tot de 48cm(19"). O sa stau foarte rau pe ea? Astept cateva raspunsuri, merci.

Pe asta o stiam si eu, da nu m-as duce sute de km doar sa vad daca stau ok sau nu pe bicla...so, mai astept pareri.

Eu la 1.78 am un cadru de 19.5 si ma simt bine pe el inafara de catarari unde parca simt nevoia unui cadru mai mic.

Am ~1.71 inaltime si 16 ani, deci teoretic mai cresc eu nitel. Mi-am gasit o bicla SH(Cannondale RZ140 din market) de 48cm(19")si lungimea toptube-ului de 61cm. Am o singura intrebare, o sa-mi fie foarte incomod cadrul? Sau o sa-mi fie ok? Multumesc!

Presupunand ca nu ai picioare foarte scurte, o sa-ti fie mare.

Să presupunem că la anu' pe vremea asta o să am ~ 1.78-1.79, atunci mi-ar fi ok cadrul?

Care sunt dezavantajele unei bicle puțin mai mari decât am nevoie(am spus puțin, deoarece bănuiesc ca mie un 17"-18" mi-ar fi ok, iar ce mi-am găsit eu are 19")?

Eu zic ca o sa-ti fie mare. Ia ceva ce-ti este bun acum, ca nu stii sigur cat mai cresti si in ce ritm...

Eu am 1.80 si ma simt f. bine pe un cadru de 18.5. Daca as fi mai scund cu 10cm sigur nu mi-ar placea. Tu ai nevoie de ceva gen 17 inch, nu 19, iar aia 5cm in plus se simt garantat (saua o poti regla, insa restul nu prea decat cu modificat piese, si tot nu e la fel ca un cadru potrivit tie).

O bicicleta prea mare e mai greu de controlat, risti sa te lovesti intre picioare daca vei cadea si cadrul iti atinge acolo cand stai cu ambele picioare pe pamant, si cadrul intre ele (mai precis, daca e sa fie nevoie sa pui ambele picioare jos, cazand din sa, o sa te lovesti de cadru....nu prea placut. Pe un cadru prea mare, vei sta prea intins spre fata, deci vor rezulta eventuale dureri de spate, incheieturi la maini, etc. Poti apropia ghidonul scurtand pipa, poti aduce saua mai in fata din reglaj dar astea afecteaza controlul (o pipa prea scurta face directia sa fie prea sensibila, una prea lunga o face greoaie).

Oricum, daca iei ceva SH, nu pierzi f. mult la revanzare daca peste un an cresti prea mult si ai nevoie atunci de cadru de 19 inch (desigur, presupunem ca nu o rupi in doua cat o folosesti).

Uita-te pe site-ul producatorului si cauta un size chart sau ceva de genul asta. Geometria cadrului poate influenta plaja de utilizare.

Si eu zic ca-ti este mare iar din cauza asta vei sta intins peste cadru iar lucrul asta o sa duca la o durere/usturime ascutita intre omoplati.

Ai rabdare si nu sari ca fata mare la maritat...

Să presupunem că la anu' pe vremea asta o să am ~ 1.78-1.79, atunci mi-ar fi ok cadrul?

Care sunt dezavantajele unei bicle puțin mai mari decât am nevoie(am spus puțin, deoarece bănuiesc ca mie un 17"-18" mi-ar fi ok, iar ce mi-am găsit eu are 19")?

Dezavantajul principal ar fi pozitia pe bicicleta. Care poate sa fie sau nu o problema, in functie de genul de trasee pe care le faci.

Am vazut la cineva care a facut 2200 km in 3 saptamani ca mergea pe mtb de 21" la o inaltime de aprox 1.65:

https://picasaweb.google.com/AndreiBBF/TurulRomaniei2011

Deci nu e neaparat sa te iei dupa tabelele universale, conteaza pe ce te simti tu bine.

Mai intervine si factorul moda... la romani am vazut ca se merge in general pe cea mai mica bicicleta pe care nu dai cu genunchii de ghidon, si toata lumea da sfaturi in sensul asta. Toti avem impresii de mari competitori, nevoie de manevrabilitate extrema... :rolleyes:

Prin tari unde lumea e mai cu scaun la cap, si intelege ca e mai important confortul decat viteza, se merge pe cea mai mare bicicleta pe care incapi fara sa te lovesti intre picioare. La nemti toata lumea de pe la 1.80 in sus am vazut ca in general opteaza mai curand spre 22" decat spre clasicul 20".

Am ramas pana la urma la ea, 19" o sa imi fie mai ok decat 22"-ul pe care l-am avut pana acum. :))

Multumesc tuturor de pareri, o sa revin peste cateva zile cu niste opinii, sa vad cum stau pe bicla. :D

De vreo luna am schimbat cadrul bicicletei cu care m-am dat anul trecut la concursuri si nu ma mai simt bine deloc pe coborari. Initial am avut un cadru Kona Kula Supreme marime 18" iar acum am trecut pe un cadru Merida O'Nine tot de 18". Eu am 1.74m si lungimea picioarelor de 82cm. Pot spune ca sunt putin anormal, adica am picioare destul de mari iar corpul si bratele un pic mai mici. Din aceasta cauza, Merida de 18" nu mi se potriveste perfect din cauza lungimii si imi produce dureri de spate sau imi da o senzatie de nesiguranta pe coborari. Seat tube este perfect pentru lungimea picioarelor, insa TopTube este cam cu 2-3 cm mai lung decat am eu nevoie. Acum folosesc pipa de 90mm si vad butucul rotii fata in spatele ghidonului.

Ce marime de cadru ar trebui sa aleg de la Merida - 16" sau 18"? La cel de 16" ar trebui sa folosesc o tija de sa cu lungimea de 400mm. Nu ar fi prea mic cadrul?

E bun merida tot de 18"... ai masurat distantele de la sa la pedalier si la ghidon pe kona sa vezi unde e diferenta de pozitie?

Oricum, bicicletele de curse asa sunt, foarte rigide si obositoare, si lungi cat o zi de post, trebuie sa te adaptezi. Ai impresia ca Schumacher se plange ca masina lui e incomoda? Va trebui sa lucrezi spatele in sala de forta toata iarna.

Distantele de la pedalier sunt acelasi la ambele, insa cele de la ghidon difera cu 2-3 cm. Am pus pipa de 90mm pe Merida dar tot nu este de ajuns si nu as vrea sa scad mai jos pentru ca devine prea instabila directia. Si cadrul de la Kona tot geometrie race avea si era foarte rigid in comparatie cu Merida. Nu cred ca asta este problema, legata de rigiditate ci pur si simplu cadrul este mai lung. Din aceasta cauza ezit sa ma dau prea tare la vale si folosesc prea mult spatele.