ovidiu

03.07.2010 - Saint Ana Lake Exterra Triathlon

Recommended Posts

In 03 07.2010 va avea loc la Baile Tusnad concursul de triatlon "Saint Ana Lake Exterra Triathlon".

Competitia este organizata in colaborare cu Vlad Stoica, organizatorul Triatlon Challenge, lucru care nu poate decat sa ne bucure, Vlad avand o experienta bogata in domeniul triatlonului.

Probele de concurs:

• Proba de inot

Distanta: 700 m

Altitudine: 950 m

• Proba de Mountain Bike

Distanta: 23 km

Altitudine:

* 1140 m cel mai inalt punct

* 750 m cel mai jos punct

Diferenta de nivel: ~390m(greu)

• Proba de Alergare

Distanta: 6.2 km

Altitudine:

* 1125m cel mai inalt punct

* 950 m cel mai jos punct

Diferenta de nivel: 175 m

Pentru mai multe detalii accesati pagina concursului la www.xsalt.ro

Foarte frumos! O singura intrebare (sunt tare nerabdator): se va putea participa in echipa de 3, cu stafeta, fiecare cate o proba?

Da, este un camping. Langa lac nu ai voie sa campezi pentru ca este rezervatie naturala.

Si din cate stiu eu ai voie doar in camping, cam umbla ursii noaptea.

Imagine postată

Este cineva(avizat) in masura sa spuna care vor fi categoriile de varsta luate in consideratie la premiere ?

Mentionez ca la triatlonul de anul trecut din Mamaia s-a desfasurat in regim open(fara cat.de varsta)si totusi

premierea s-a facut pe cateva categorii de varsta necunoscue initial de concurenti.

Salut!

Cautam ciclist pentru proba de stafeta care vrea sa faca o cursa buna, dar fara sperante de podium.

Cazarea este deja rezervata pentru pretul de 35 RON/noapte la o pensiune primitoare din Bixad, unde stau in fiecare an cand e semimaratonul Baile Tusnad. Se poate veni pentru o noapte sau doua nopti, chiar si mai multe persoane.

Daca este cineva interesat, sa ma contacteze la buciuc_sergiu@yahoo.com.

Are cineva idee de vreo harta GPS a traseului de bicicleta? Ar fi utila. Am cautat pa bikemap.net dar nu am gasit nimic.

am importat pe bikemap fisierul gpx de pe site

http://www.bikemap.net/route/568628

oricum e orientativ, startul se da de la lac, nu din tusnad.

partea buna e ca vreo 5 km sunt pe asfalt din cate vad...

partea proasta e ca diferenta de nivel a sarit de la 390 la 690... not cool http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

sensul de parcurgere e ca cel din track sau e invers?

LE: pare acelasi traseu ca cel de la maratonul tusnad 2009

Este cineva(avizat) in masura sa spuna care vor fi categoriile de varsta luate in consideratie la premiere ?

Mentionez ca la triatlonul de anul trecut din Mamaia s-a desfasurat in regim open(fara cat.de varsta)si totusi

premierea s-a facut pe cateva categorii de varsta necunoscue initial de concurenti.

Nu sunt avizat dar din experienta presupun:

- categorii de varsta pot fi doar daca sunt multi participanti/categ.

- daca nu e anuntat / pe site inseamna ca organizatorul nu s-a pregatit pentru atatea premii (cupe/medalii etc.)

Dintro discutie recenta cu organizatorul reiese ca premiile se vor rezuma la categoriile anuntate.

Se vor respecta categoriile de pe site.

Salut!

Cautam ciclist pentru proba de stafeta care vrea sa faca o cursa buna, dar fara sperante de podium.

Cazarea este deja rezervata pentru pretul de 35 RON/noapte la o pensiune primitoare din Bixad, unde stau in fiecare an cand e semimaratonul Baile Tusnad. Se poate veni pentru o noapte sau doua nopti, chiar si mai multe persoane.

Daca este cineva interesat, sa ma contacteze la buciuc_sergiu@yahoo.com.

Am gasit ciclist.

Cateva informatii proaspete de la Zsolt:

- temperatura apei in lac (azi) 22°C

- zona de tranzitie va fi pe plaja larga din poiana cu bisericuta

- proba de inot va pleca de la debarcader spre malul opus si apoi sosire pe plaja larga/zone de tranzitie

- proba de bicicleta va pleca din tranzitie pe malul lacului, apoi pe asfalt spre parcare, camping etc.

- proba de alergare va pleca din tranzitie pe malul lacului, inconjor aproape complet, apoi pe asfalt spre parcare, camping etc.

- puncte de alimentare: la camping si alte 1-2 pe traseu

- punctele de alimentare vor avea: banane, lamai, ciocolata si apa plata/minerala

Dupa cum deduceti din postul de mai sus ;-), cronometrarea se va face cu CIP (ca la Mamaia).

Buna

In zona de tranzitie la Saint Ana Lake Exterra Triathlon am gasit un ochelar de soare, un pantalon si o jacheta Briko.

Le gasiti la organizatori.

A fost o cursa frumoasa pentru primul XTERRA in format standard.

Organizarea a facut multe lucruri bune, demne de urmat la alte curse similare.

Ce mi-a placut (in raport cu alte curse de gen) :

- zona de tranzitie intzarcuita si pazita (fara spectatori)

- rastel metalic=rezistent si incapator

- pachet de participare cu de toate (inclusiv izotonice)

- puncte de alimentare dese si bine aprovizionate

- marcajul cu banda intinsa

Ce mi-a displacut / se poate imbunatati:

- ne-premierea categoriei Corporate Challenge desi anuntata pe site (nu e vorba de premiu ci de principiu) + balbaielile la categ. cel mai tanar concurent (dezamagirea unui copil poate duce la indepartaea lui de sport) + neclaritatile legate de categ. "Familial"

- la asa un nr. mare de participanti (>60 la masculin) se putea premia pe categorii de varsta (<20, 20-29, 30-39, +40)

- medalii de finisher se cuvin tuturor membrilor stafetelor ajunse la sosire (nu doar celui ce face ultima proba)

- diplome de participare la toti concurentii (ca la FARA-ASFALT)

- marcaj mai des pe portiunile de traseu care par "evidente" (de ex. coborarea lunga inspre lac, la alergare - au fost acolo 500-700m fara nicio panglica)

- atmosfera mai antrenanta la sosire (muzica, dj non-stop etc.)

- locatie party la camping (mai aproape de "tabara de baza")

- covoare de cronometrare la intrare/iesire tranzitie - pt. a avea timpi "curati"/proba (inot, T1, ciclism, T2, alergare)

In final o cursa bine organizata cu mult potential si un standard ridicat!

- medalii de finisher se cuvin tuturor membrilor stafetelor ajunse la sosire (nu doar celui ce face ultima proba)

noi am primit toti 3. cand a ajuns alergatoarea la final am mers sa o felicitam si ne-au intrebat doamnele de acolo daca am fost toti o stafeta si am primit toti. si mai stiu sigur inca o stafeta care a primit medalie/concurent.

Stimati colegi sportivi, pe adresa de mai jos puteti gasi noile rezultatele mai detaliate de la St. Ana Lake Exterra Triatlon:

http://www.xsalt.ro/?l=ro&m=3&sm=11

galeria de foto-video e in continua extindere, asteptam cu placere si alte fotografii si filmari:

http://www.xsalt.ro/?m=8&l=ro

multumim pentru parerile pe care le a-ti transmis, promitem ca la anul in iulie concursul sa fie la un nivel mai ridicat