kya

BrailaBike – intalnirea ciclistilor braileni

Recommended Posts

Acest mesaj este pentru toti brailenii care au incercat mersul pe doua roti si au continuat sa-l practice sau pentru cei care doresc s-o faca si nu stiu de unde si cum sa inceapa. Este pentru cei care folosesc bicicleta pentru a ajunge la serviciu, pentru plimbari, in scop sportiv si care au ca element comun placerea de a pedala.

Scopul intalnirii este, in primul rand, sa ne cunoastem, sa strangem randurile, noi, cei stapaniti de aceasta pasiune, sa facem un schimb util de experienta si, de ce nu?, planuri de viitor.

Prin urmare, va invit sa ne adunam vineri, 4 iunie, la ora 17.30, pentru a pedala impreuna catre Lacu Sarat, la un pahar de vorba. Detaliile le putem stabili anterior.

Puteti sa va puneti in tema prietenii sau cunostintele care sunt interesate de aceasta intalnire.

Este important sa anuntati daca doriti sa veniti ca sa putem avea o evaluare sumara a participantilor.

Confirmarile se pot face aici, pe forum, sau pe e-mail: Kya: kya_corina at yahoo(dot)com; Bigmig: danielbrateanu at yahoo (dot) com

Va asteptam!

Buna initiativa Corinei, poate ne va ajuta sa transformam niste nick-uri in persoane reale sau de ce nu, in prieteni.

Si daca vom fi mai multi si mai vizibili poate facem cumva sa ne fie si mai bine in trafic, pe bicicleta.

Mie imi pare foarte bine ca tu esti primul care a aderat la idee. Experienta altora a demonstrat cate se pot face daca suntem mai multi si in Braila sunt atatea de facut... :D Nu ca le-am rezolva noi pe toate :))

Chiar ma gandeam si eu la o astfel de intalnire. 4 iunie ora 17.30 suna bine. Vin si eu. Locul intalnirii face parte din detaliile care se vor stabili anterior?

Imi pare foarte bine ca vei veni. Faptul ca mai multi ne gandeam la o astfel de intalnire inseamna ca era cazul s-o facem :)

Saptamana viitoare vom stabili precis toate detaliile, adica loc de intalnire, "traseu" ales si ce-o mai fi.

E bine totusi ca cineva a avut si initiativa de a face o astfel de intalnire.In afara de beietii cu bmx-uri si dirt-uri si de mosulicii cu tohanuri nu prea am mai vazut ciclisti prin braila.(probabil si din cauza faptului ca la orele cand ma duc si vin de la scoala nu prea e nimeni pe strazi). M-am mai intalnit odata pe faleza cu 2 baieti (unul detinea un giant de carbon echipat full XT si unul un UMF full suspension) si mai stiu si de existenta domnului pruhariu cu al sau focus, dar de la un timp nu l-am mai zarit prin oras. De asemenea mai vazusem un baiat cu o cursiera bianchi, unul cu una focus (salivam de fiecare data cand ii vedeam trecand) si 2-3 amici/colegi care mai detin microbul. In rest mai nimic.

Au, atunci inseamna ca nu ai vazut "calul" meu! Daniel il stie si nu cred ca l-ar trece la categoria celor pe care le-ai descris tu :)

Sa stii ca mai sunt ciclisti (nu neaparat performeri, dar pasionati sa zicem asa) in Braila, insa stau ascusi bine :) Asta este rostul cu BrailaBike, sa-i convingem sa lase "timiditatea" :) Ia amicii cu tine, pentru ca si eu la fel voi face :)

Glumesc, desigur, insa imi doresc sa fie o intalnire relaxata, dupa care sa mai dorim sa continuam sa pastram legatura unii cu altii.

Dar nu e vorba de ce cal detinem si in ce categorie ne incadram.Sportul ramane sport si menirea lui e sa uneasca oameni. Important e sa-l exploatam la maxim. Imi aduc aminte de vremuri nu demult apuse cand aveam first bike-ul (primul mtb cu roti de 26"). Dupa fiecare iesire mai lunga de 30 de min trebuia sa scot imbusurile si sa ma apuc sa strang suruburile. In mod surprinzator nu am centrat decat odata roata spate si in 4 ani nu am avut nici o pana si am facut un numar considerabil de km. (ma rog...pt cei 12-16 ani pe care-i aveam era bine)

4 iunie, ora 17 - siiiiigur ca da. Confirm participarea. Foarte buna ideea, mai ales ca, pot spune din putina experienta ca exista ciclisti in Braila. Imi aduc aminte, cu ceva timp in urma, s a organizat in "comuna" noastra un eveniment de gen. Plecarea era din fata de la casa alba si se ajungea la fostul carefour armonia - politie in fata si in spate. Din pacate nu mi aduc aminte organizatorul, dar mai putin conteaza, vroiam doar sa creionez numarul mare de persoane care au participat atunci, desi limita de varsta daca mi aduc bine aminte era undeva la 21 ani. La fel am vazut cateva piese frumoase, ceva meride la care salivam.

A da. Acel eveniment ar fi fost prima mea ocazie sa particip macar asa ca idee la un concurs. Inca mai blestem ziua cand am intrat pe linia de tramvai si 3 saptamani am stat departe de bicicleta, perioada in care a avut loc si respectivul concurs. Nici bicicleta de pe atunci nu era ok pt un astfel de eventiment (cauciucuri de downhill, furca de 3 kg, angrenaj cu 2 foi), dar asta chiar nu conta.

Ok, sigur ca nu calul conteaza! De fapt, chiar vreau sa atragem incepatori, asa ca mine, pentru ca a invata mult mai multe de la cei mai experimentati. Va fi marele castig pentru cei care isi doresc, dar nu stiu ce sa faca, nu stiu de la cine sa ceara un sfat etc. Sunt multi in aceasta situatie, de aceea daca exista si ciclisti cu experienta, ei trebuie "folositi" in cel mai constructiv scop.

Te asteptam, l3golas, intamplator stiu ca-ti place foarte mult sa biciclesti si acum este momentul sa ni te alaturi.

Subscriu la ideea ca, acest tip de intalnire nu trebuie sa se transforme intr-o "etalare" de scule pe care le detinem, sau nu le detinem.

Cu riscul de a fi offtopic, oare clubul de ciclism din spatele salii sporturilor de pe carantina mai exista? Ce mai centram la roti acolo la nenea ala ;) - bilal parca ii spunea, ah trebuie sa trec pe acolo sa vad daca mai exista.

Pai nu de etalat scule era vorba. Am vorbit eu de scule ca sa pot face o referire asupra persoanelor (in trafic mai usor retii cum arata vehicolul decat posesorul lui).

Banuiesc ca mai exista un club pe-acolo. Acum cateva luni am vazut un articol in obiectiv despre 4 tineri care se antreneaza pe niste cursiere pe faleza (singura portiune de asfalt lipsita de orice fel de groapa). I-am vazut de nenumarate ori si erau organizati. La sfarsitul antrenamentului i-am vazut urcand pe traian si ducandu-se pe calea galati. Deci probabil spre carantinei se indreptau.

Dap...deci tre sa inteleg ca ne trebuia o mana de femeie care sa ne organizeze si sa ne dezlege limbile.;)

Corina chiar se pricepe cand e vorba de organizare ,de exemplu:http://www.carpati.org/stire/repara%C5%A3ii_la_izvorul_italienilor_macin_-_asociatia_montana_carpati_-_29_mai/2379/ ,nu era rau de anuntat si aici, multi biciclisti sunt si iubitori ai muntelui.

oare clubul de ciclism din spatele salii sporturilor de pe carantina mai exista? Ce mai centram la roti acolo la nenea ala - bilal parca ii spunea, ah trebuie sa trec pe acolo sa vad daca mai exista.

Am fost eu azi si e tot acolo, bine-mersi, sau ma rog, e un fel de-a spune. Cred ca nu te-ai adresat la mecanic cu "nea Billal" . ;)

Billal era numele patronului elvetian care detinea mai multe cluburi in tara. Intre timp au trecut inapoi la Consiliul local.

Acel eveniment ar fi fost prima mea ocazie sa particip macar asa ca idee la un concurs.

A fost organizat de Carrefour Armonia si stai linistit ca n-ai pierdut nimic. A fost o inbulzeala generala iar la "concurs" ne-au dat drumul pe ultimele sute de metri.

Ehe, subiecte de discutii sunt deci vom avea ce dezbate la intalnire. Sa nu le epuizam pe toate aici pe forum.

Eu totusi v-as da o tema pentru acasa : cum naiba sa ne facem mai vizibili si mai respectati in trafic?

Punem girofar pe bicicleta si urlam cat ne tin plamanii. (solutia mai dramatica)

Pe de alta parte mi se pare destul de ok in Braila. Se poate si mai bine dar nu e chiar asa apocaliptic mersul pe bicicleta prin orasul asta.

Da, mi se confirma ca avem multe chestii care ne "rod". Va promit ca vom vorbi despre toate aceastea si chiar mai mult decat atat :) Am incredere ca brailenii, intr-un final, vor face ceea ce trebuie si in ciclism :)

Dar sa incepem intai prin a ne cunoaste si a identifica problemele cu care ne confruntam si apoi, sigur, vom gasi si solutii [-(

Evident ca nu i zici mecanicului nea bilal, si evident ca vorbesti cu "nea Matza", asa il stie lumea, cel putin eu asa il stiu.

Oricum e cam singuru loc unde te poti adresa daca ai o roata descentrata, sau probleme de alta natura, sau de ce nu daca stai prost cu mecanica. Dar de asemenea despre locuri unde imi repar bicicleta"?, sau - cum imi repar bicicleta? cred ca putem discuta si la intalnire.

Eu apelez la nea Nicu. Detalii tot la intalnire ca daca discutam aici tot epuizam temele.

Eu imi faceam probleme daca sunt primite persoane necoapte. Dar totusi, de ce ar fi o problema varsta? Cand e vorba de sport, miscare, biciclit, etc. nu cred ca ar trebui impuse astfel de limite. Si daca se vrea o comunitate complexa si impartasirea ideilor si cunostiintelor atunci e cu atat mai bine.

Ok. Sper sa pot avea sansa sa va cunosc, daca nu voi avea vreo deplasare in perioada aceea.

Dupa cate am vazut pe net se anunta ploi in continuare pana pe 6 iunie. Daca nu ne deplasam cu bicicletele macar o intrunire indoor facem? Sau poate nu vor mai fi ploi asa ambitioase.

Da. Ideea este de retinut. Acum daca tot ne-a trecut "socul" ca ne intalnim ;) e pacat sa renuntam ;))

De luni incolo mai studiem vremea si luam cea mai buna varianta in consideratie. Adica vom avea si un plan B :)

salutari, cred ca voi ajunge si eu, cam aiurea ca e vineri, sa nu am vreo bafta sa intarzii la munca , multumiri lui bigmig pt informatie, trecea pe langa mine asta :P