kya

BrailaBike – intalnirea ciclistilor braileni

Recommended Posts

Va salut si eu dragi ciclisti braileni! Ieri m-am intors impreuna cu doi colegi dintr-un minunat tur al Dobrogei parcurs in 5 zile pe biciclete cu un total de 620 km. Vremea a fost superba, la fel si peisajele intalnite. Traseul a fost urmatorul:

Prima zi: Braila - Murighiol (143 km)

A doua zi: Murighiol - Sarinasuf - Agighiol - Sarichioi - Enisala - Jurilovca - M.Viteazu - Sinoe - Istria - Navodari (143 km)

A treia zi: Navodari - Vama Veche - Jupiter (95 km)

A patra zi: Jupiter - 23 August - Mosneni - Topraisar - Mereni - Ciocarlia de sus - Medgidia - Tortoman - Dunarea - Capidava - Hanul Morilor(130 km)

A cincea zi: Hanul Morilor - Horia - Closca - Garliciu - Daeni - Ostrov - Peceneaga - Turcoaia - Macin - Smardan - Braila (110 km)

Confirm si eu participarea la inalnirea ciclistilor Braileni.

Cu stima,

Lucian Pohariu

Si cu ocazia asta imi cer scuze pt ca v-am retinut gresit numele si am dezinformat. Mentionasem saptamana trecuta faptul ca nu v-am mai vazut prin trafic desi era o perioada in care va vedeam destul de des (dimineata)

Haha! Atunci poate e cazul sa intreb eu: primiti si incepatori? :D

Asta ar fi culmea. Sa te intrebi in primul rand pe tine ca tu ai initiat totul

Da, concluzia e simpla...exista activitate biciclistica serioasa in orasul nostru. Sunt si antrenamente pentru maratoane si ture cicloturistice , chiar si antrenamente de sosea. Acum initiem si turele de agrement si avem registru complet.

@Lucian:Ai putea sa pui cateva poze , mi-as aduce si eu aminte de vremuri mai bune:-*

Poate dupa intalnire organizam si o tura. Sper sa nu mai intampin nici un fel de piedici de data asta.

Salut, atunci vineri ne vedem =)), intradevar nu cunosc prea multe ciclisti prin Braila, sper ca cu initiativa asta sa castigam mai multe pasionati...

Mah, culca-te ca maine ai bac la engleza!

Iau mesajul ca pe o urare de succes ;)

Bine ai venit ,Robert. Hai ca incepem sa ne adunam.

Cred ca e momentul sa propunem locul de intalnire. Corina si cu mine ne-am gandit ca acesta sa fie pe Soseaua Viziru in parculetul de langa statuia Caporalului Musat ,vineri ora 17,30. Dupa cum stiti ,vom merge spre statiunea L.Sarat.

La ora aceea e posibil ca traficul sa fie mai intens de aceea va rog ca deplasarea sa o facem cu maxima atentie si si cu respectarea tuturor regulilor de circulatie. Daca vom fi prea multi cred ca e bine sa ne impartim in 2-3 grupuri cu 50 de metri distanta intre ele pentru a nu incurca circulatia. Viteza de deplasare va fi a celui mai lent dintre participanti.

In functie de cat de bine ne vom simti e posibil sa ne prinda inserarea, asa ca nu strica ceva lumini la voi. Nu uitati de aparate foto!

Iau mesajul ca pe o urare de succes Imagine postată

Sigur,asta si era.

Daca tot vrem sa ne facem simtita prezenta in oras nu ar fi ok si daca ne intalnim pe platoul din fata primariei? Daca plecam de acolo spre lacul sarat si fiind si mai multi probabil soferii vor observa in sfarsit ca sunt si ciclisti prin trafic. Ma gandeam eu...

Prima intalnire a fost gandita pentru a ne cunoaste, sa vedem cati suntem si cu cine defilam. Pentru actiuni gen Critical Mass trebuie ceva mai mult de 10 persoane. Bineinteles ca acestea nu sunt excluse pentru viitor. Consider ca e mai important ca intai sa trezim biciclistii si apoi soferii .

Atentie: nu a pus nimeni monopol pe aceasta intalnire, va rog sa va spuneti parerile, se va tine cont de cea a majoritatii.

aveti de gand si vreo fugareala? sau doar socializam pe la vreo terasa? :) sa stiu cum ma echipez

Salut, nu cred ca este cazul sa mergem echipati, ca doar o sa fie ceva linistit si sa ne cunoastem, dar depinde de fiecare unu ;)

:) Chiar azi radeam cu pofta impreuna cu colegii si admiram expozitia lui din holul liceului nostru. Pana la urma unde ne intalnim? ca in desen apare alta locatie

Am corectat textul. Acum e asa cum am stabilit :)

Salut, foarte frumos desenul si caragios, cred ca am vazut cateva desene asemanatoare la promenada.

Nu este chiar un simplu desen, este realizat de Costel Patrascan, un renumit caricaturist brailean :) La Promenada ai vazut una dintre expozitiile lui :)

aveti de gand si vreo fugareala? sau doar socializam pe la vreo terasa? %%- sa stiu cum ma echipez

fugareala sau nu, echipamentul ar trebui sa fie in general la fel (casca, manusi, ochelari .. si lista ar putea continua), depinde fiecare ce are.

Cei din Galati sunt si ei primiti? :P

Echipamente de baza cred ca este ok, nu cred ca sa fie problema daca vine colegi din GL... zic eu

Ce facem cu ploaia? Elaboram si planul B?

Daca ploua asa eu zic ca nu ar fi probleme. O pelerina ceva, redus viteza sa nu sara noroi de pe roti si cred ca merge. Dar daca e o ploaie ca cea care m-a prins duminica seara (mi-au ruginit toate suruburile dupa ploaia aia) nu prea e bine. Amanam pe sambata sau duminica? Ne intalnim fara biciclete (desi tocmai ele erau obiectul muncii)? Sau cautam un loc unde sa fim feriti de ploaie si sa avem si bicicletele aproape?