kya

BrailaBike – intalnirea ciclistilor braileni

Recommended Posts

Zicem asa... m-am uitat pe meteoblue si uite ce prognozeaza: http://www.meteoblue.com/en_GB/point/forecast/tab/b/pictocast/c/ro/f/4672

In concluzie, sa avem putina rabdare macar pana maine, adica joi seara. Si atunci, dupa o mica consfatuire cu BigMig, anuntam pe forum cum vom proceda. Deocamdata, pentru vineri, vremea se anunta ok, deci nu avem motive sa schimbam ceva.

Despre galateni, stiti cum este: noi cu ei si ei cu noi. Nici unii, nici altii nu vom scapa de asta si nici nu cred ca dorim :P Daca au rabdare sa asculte "povestile" noastre, de la Lacu Sarat, de ce nu?

Am zis bine, Daniel? %%-

nu ar mai avea farmec daca ne-am intalni fara bicluri, poate ne lasa ploaia. frumoasa caricatura ;)

Mai, eu zic ca n-o sa ploua dar facem maine seara teleconferinta cu ultimile noutati.

Cine are casca e bine sa o poarte, am observat ca atrage atentia pe strada. Alt echipament nu e necesar.

Cei din Galati sunt si ei primiti?

Numai daca veniti si cu tanarul insuratel.<:-P

Tanarul insuratel isi face veacul pe la braila.LA un mare supermarshet .Asa ca ,conditia e indeplinita.

Salut, am vazut astazi dimineata la meteo zice ca va fi vremea frumoasa weekend atunci merge fara probleme intalnirea si o tura pe weekend :D,

Maine este "D Day" ,ziua debarcarii in parcul Caporalului Musat**==, sper ca n-ati uitat.

Vremea este precum sufletele noastre ,nu avem nici un motiv sa nu ne fie bine.<:-P

Azi am trecut prin Lac , terase berechet ,musterii putini.:D

Ne vedem la 5 jumate trecute fix la locul stiut, Stam vreo 10-15 minute sa-i asteptam si pe cei care n-au avut norocul sa lucreze la stat apoi dam bice.:))/

Edited by BigMig

de nu ajung la timp la statuie, te sun sa ne gasim acolo, ma milogesc la munca sa fiu pe aproape :)

Cine nu-i gata il iau cu lopata!

Daca nu puteti ajunge la ora stabilita va asteptam in lac.

Impresii la cald: se pare ca totul s-a incadrat in vechiul slogan "daca vrei, poti!". Cel putin asa a fost in cazul intalnirii noastre cand daca noi, cei care am fost prezenti, am vrut sa ne adunam, atunci s-a realizat si chiar a fost fain.

Unul dintre primele momente frumoase a fost cand v-am vazut cum veniti cate unul sau mai multi, in parc, la ora stabilita. Al doilea moment a fost deplasarea catre Lacu Sarat.

O alta constatare placuta: grupul a fost aparent neomogen, varste diferite, experiente diferite, abordari diferite, dar o singura pasiune, ciclismul si asta a fost suficient.

Va felicit pentru faptul ca ati fost prezenti la o astfel de intalnire si sper sa ne revedem in ture si/sau la un pahar de vorba despre ale noastre.

Voi face cat de curand emailul cu adrese pentru fiecare dintre cei care lasat datele de contact la mine.

• Upvote 1

asteptam cu nerabdare, mai ales adresele acelor mecanici, pana acasa am reusit sa-mi stric furca si nici nu-mi dau seama ce are ;), niste poze ? :D

Mecanicul "nea Nicu" nu a apucat sa lase datele de contact dar am numarul lui de telefon: 0721994261 Expert in centrat roti.

Mai Dane , cum naiba sa-ti strici furca pana acasa pe asfalt?

Ma bucur ca v-am cunoscut si sper sa va reintalnesc cat mai curand.

Edited by BigMig

nici eu nu-mi dau seama cum? a inceput pur si simplu sa scartie la tija din cadru si imi agata cand viram stanga, ( un scartait urat si suna de parca aschia ceva inauntru, pana am ajuns in vidin a ramas blocata , nu pot sa virez nici stanga nici dreapta, am desfacut pipa si toate surubelele si nu vrea sa iasa acum si nu i-am facut nimic special, baiatul de la honda cu acel cube aim a auzit cum face si mi-a spus sa o desfac , el stie mai bine ce ar putea fi

Salut, si mie ma parut bine ca vam cunoscut, si sper ca o sa fie mai multe intalnire, am vazut pozele, foarte frumoase

Consider ca ar fi ok daca am organiza ceva mai des primele 3-4 intalniri. Si apoi sa marim intervalul la o luna. Voi cum credeti? Suntem destul de multi si sunt multe de zis si de pus la cale.

Sunt sigura ca desi acum am fost vreo 22-23 (nu sunt foarte sigura), in realitate, suntem mult mai multi, dar mesajul nostru inca nu a ajuns la toti.

Legat de viitoarele intalniri e bine sa faceti si propuneri pentru locuri noi, pana la care sa putem pedala. Cred ca disponibilitatea noastra de a participa este limitata doar de timpul liber, destul de putin pentru unii dintre noi :)

Oricine poate avea initiative si trebuie doar sa le exprime.

Noi vorbeam despre piste de bicicleta si despre adepti ai pedalatului in randul elevilor. Azi in timp ce treceam pe langa un autobuz oprit in statie am fost scuipat de catre un grup de 2-3 pusti care si-au scos capurile lipsite de creier pe geam. Nu aveau mai mult de 16 ani. I-am vazut ca se tot uitau la mine prin geamul din spate al autobuzului dar nu ma gandeam ca pot actiona in acest fel. Ce pretentii sa avem de la astfel de indivizi sau de la parintii care i-au educat astfel? Ce sprijin? Daca se vor face piste pe trotuare si vom da peste un astfel de grup dar mai numeros cred ca riscam sa mancam si bataie daca le spunem sa se dea de pe pista.

nu descuraja, lucrurile se vor schimba, sunt de la 15 ani pe biclu, s-a dat cu pietre, gutui, pahare de cafea, peturi,lopeti , furci si stiu eu , tot felul de scule, lumea se schimba , sa speram ca spre bine :P

Nu descurajez. Vreau de fapt sa incurajez. Sa incurajez actiunile de educare a po****tiei(stelutele au cenzurat cele 4 litere obscene) si apoi proiectele cu primaria. Ce ma surprinde este faptul ca atunci cand eram pe la 12-13 ani si strabateam orasul in lung si-n lat pe bicicleta nu aveam nici un fel de problema. Acum parca mai rau s-a prostit lumea.

frustrant este ca nu poti face nimic pe moment, doar in timp, bine.. de batut ai gasit cate unu pe ora :P dar nu asta e solutia

Nu cu bataia se rezolva cu astia. Frank avea un citat foarte interesant: Never argue with an idiot. He brings you down to his level, then beats you with experience. Si sunt convins ca doar in timp se rezolva problema. Dar daca de discutat nu avem cu cine discuta, de inghitit mereu magariile lor iar nu cred ca e o idee buna, atunci ce si cum sa facem?

Fiecare impediment pe care il intampinam nu are decat o singura rezolvare: unitatea noastra. In acest fel devenim mai vizibili, in acest fel, cu rabdare si peste mult timp, vom reusi sa schimbam mentalitati. Dar daca nu facem nimic si "suferim" in tacere si fiecare pe propria lui piele nu se va schimba nimic, ba din contra, va fi si mai rau.

Daca noi vom intelege acest lucru, deja vom face un imens progres. Daca ne limitam doar la a bea o bere impreuna si la o mica plimbarica, nu am facut nimic.