kya

BrailaBike – intalnirea ciclistilor braileni

Recommended Posts

Toate orasele sunt locuite, Hegoat !

Dar nu multe orase au Parcul Monument, Gradina Mare care este impecabila, faleza lunga si lata si bine ingrijita,...si sa nu-mi zici de jegul de Bucuresti sau panarama de Brasov cu multe case vechi si terminate, Clujul cu problemele interetnice si cu preturi de Luxemburg, sau altele....la noi multe lucruri sunt blande si calme...sa vezi ce frumos este sa te plimbi prin Galati cu bikla pe trotuar ( ca pe strada te omoara maxi taxi si nu numai ) si sa te bata cagulatii ca au avut impresia ca erai tu ala care a dat cu cateva zile in urma peste nu stiu ce baba ( caz real cu proces impotriva politiei cu chemare in boxa martorilor )...vreti piste pentru ciclisti ?! ..nu exista civilizatie ,.....chiar daca se vor face, va parca nu stiu ce bou cu masina, vor trece nu stiu ce terminati exact pe pista si tot asa....

Hai sa ne unim si sa ne plimbam prin locuri cu mai multa civilizatie....in afara orasului !

Apropo, facem si noi un O.N.G. ?!

Un act constitutiv, o constituire de capital social, un cod fiscal, o organizatie non guvernamentala, un cont in banca, o accesare de fonduri europene din fonduri structurale, ce ziceti se baga cineva ?!

Un proiect pentru infrastructura orasului Braila, niste piste pentru ciclisti, un dirt park ?!

Sau .....nu ?

In mare parte ai dreptate. Dar buzaul l-ai vazut? Nu are faleza dar parcurile mi se par mult mai bine ingrijite, oameni mai civilizati si sakte/dirt park-uri. Hai sa ne reunim nu zic nu. Deseara la 18:30 in fata la practiker. In we iesiri in macin si tot asa. Referitor la intrunirea de luni: tot mi se pare devreme. Data trecuta a fost oragizata la 5:30 si multi au considerat ca e totusi devreme (era vineri ce-i drept).

Oricand vrei tu se face intalnirea ciclistilor .

Ma suni pe mine si ii adunam pe toti si ne plimbam, ploaie sa nu fie !

0757578864 Radu

Ca o furtuna a aparut,ca o furtuna a disparut...

Sper ca postarea mea de mai sus nu v-a suparat si/sau demoralizat, dar tinand cont ca se implineste un an de la intalnirea biciclistilor din Braila care a avut loc la 4 iun. 2010, in semn de respect ptr. toti iubitorii de ciclism din Braila doresc sa facem o noua intalnire.

Cu respect Nicu.

ehe! Si ce planuri mari aveam pe-atunci... Dupa data 11 iunie imi fac si eu aparitia in Braila. Termin cu examenele pe-aici si da, sunt de acord sa ne intalnim iar (dar pe 4 iun. nu am sanse sa ajung pt. ca am examen). Poate se mai face o tura prin macin!? Anul trecut m-au batut si de atunci n-am mai pus roata pe ei.

Ieri am vrut sa postez la subiectul asta dupa ce am vazut toata dupamasa destui biciclisti frumos echipati ce ieseau la plimbare.

Nu ar fi rau sa ne mai adunam si sa ne mai cunoastem,macar odata pe an.Insa as schimba formatul de anul trecut si as opta pentru o plimbare relaxanta in apropierea Macinului.

Salut,Daniel

Nu e rea ideea cu o plimbare linistita in regim de vacanta,dar ar trebui stabilita o data de comun acord cu majoritatea biciclistilor care vor sa participe.

De preferat o sambata cu vreme frumoasa.

Salut.Ma bag si eu putin in seama , sper sa nu deranjez dar sigur voi starni zambete :))....as vrea sa ma apuc de meseria asta ... adica as vrea sa devin ciclist nu doar amator ci sa particip si la tururi .. dupa 6 12 luni de antrenament .. .ce ziceti ma puteti ajuta ?Cunoasteti vreun club unde as putea sa ma inscriu ?

Singurul club de ciclism din Br este pe str.Carantinei in curtea Salii Sporturilor.

Salut.

Am vazut, mai pe la inceputul topicului, ca s-a organizat o tura de mai multe zile cu pauza la Hanul Morilor.

Ma intereseaza ce conditii de cazare sunt acolo, eventual preturi si un numar de telefon...

Multumesc.

Hmm... Pare ca nu citeste nimeni pe aici, iar de scris si mai putin...:-( . Chiar m-ar fi ajutat sa stiu ca hanul ala e o ruina, avand in vedere ca am ajuns acolo vineri seara, dupa multi kilometri prin ploaie si vant puternic si tot ce am gasit acolo era doar un catel ud si infometat.

e pustiu de mult prietene pe acolo,de cel putin 2 ani stiu eu,am trecut de cateva ori pe an pe acolo,daca vedeam postarea ta sigur te-as fi anuntat,sorry.

Sâmbătă, 23 martie 2013, la ora 19.00, pe platoul din faţa Primăriei Muncipiului Brăila sunt invitaţi toţi amatorii de ciclism pentru a marca printr-un marş pe două roţi evenimentul Ora pământului/Earth Hour. Evenimentul este organizat de către: Primăria Muncipiului Brăila, Consiliul Judeţean Brăila, Biblioteca Judeţeană „Panait Istrati” Brăila şi Clubul Sportiv Municipal Brăila.

În mod simbolic, vom sprijini campania care are ca scop sensibilizarea cetăţenilor față de problema dioxidului de carbon emis în atmosferă la producerea energiei electrice.

Va fi o plimbare cu bicicletele - echipaţi cu luminiţe - pe următorul traseu:
Platoul din faţa Primăriei - Calea Călăraşilor – Strada Griviţa - 1 Decembrie - Mihai Eminescu - Calea Galaţi -B-dul Independenţei - Platoul din faţa Primăriei.

Participanţii vor trebui să aibă asupra lor următorul echipament: veste fosforescente, lumini faţă-spate şi sonerii! Opţional, puteţi avea în dotare orice alte forme de iluminare suplimentare: lanterne, frontale, LED-uri etc.

După parcurgerea traseului menţionat, echipaţi cu cât mai multe lumini asupra noastră, vom asista la programul artistic oferit de mai multe ONG-uri brăilene, desfăşurat pe Platoul din faţa Primăriei, începând cu orele 20.30.

Promovăm energia reciclabilă şi un mod ecologic şi sănătos de transport: BICICLETA!
Vă aşteptăm să ne cunoaştem între noi  să arătăm brăilenilor cât de mulţi suntem! Căutaţi-ne şi pe Facebook, unde alcătuim grupul BrailaBike!

• Upvote 2

Tocmai a trecut un an de la ora pamantului 2013... n-ar fi cazul sa mai marsaluim putin?

Sunt pe drumuri zilele astea dar revin in urbe la jumatatea lui Aprilie pentru o sedere mai indelungata si m-as alatura cu placere unor ture prin imprejurimi.

Nu as vrea sa mai deschid un topic nou asa ca intreb aici: exista doritori pentru trasee medii - 40-60km? M-ar tenta acum cat zilele sunt inca lungi o plimbare pana la Turcoaia, mai precis la lacul Iacobdeal care am inteles ca este destul de frumos.(aprox.70km de la bac, dus-intors)?

Ar mai fi si in judet un traseu pe drumuri relativ bune si fara trafic prea mult: Cazasu - Romanu - Scortaru Vechi - Cazasu (37km).