googu

Baieuri vs. Cauciucuri

Recommended Posts

Depinde la ce te referi cand spui "intretinere".

Baieul a pierdut lupta pentru ca dureaza mult repararea lui (trebuie descusut, reparat pana, cusut la loc si pe urma lipit).

Cercurile sunt diferite.

din cate stiu eu, jantele sunt diferite. apoi la baieu iti trebuie si adeziv. in plus te apuca plansu daca vrei sa schimbi un baieu. baieul e mai scump si pentru drumurile noastre nu se merita. parerea mea. cine stie mai multe sa zica.

Merci pentru sfaturi acu' sunt sigur, trec iar pe caucioace. Mi se pare mai usor de schimbat in camp camera.

Eu merg pe baieuri de cInd ma stiu, nu am avut niciodata cauciucuri!

Sparg cam odata la 3000 de km dar e adevarat ca am 64 kg lucru care conteaza.

Schimbatul in cimp nu dureaza mai mult de 7-8 min cu tot cu umflat -e adevarat ca folosesc prenandez ordinar.

Cele mai ieftine le iau cu 35-50 ron si,da, trebuie Indemanare la reparatia lor.

Din cIte stiu sunt genti care permit si cauciucuri si baieuri.

Tire choice is of great importance in cyclo-cross racing. First of all the use of tubular tires is still very popular, even more so than in road racing. This is, in part, due to their ability to be run at low pressure (22-40psi/1.5-2.75bar) without increasing the risk of pinch flats. Low pressure is desirable due to increased amount of contact with the ground giving the tire more "grip". However this increases the risk of the rim 'bottoming out" on the ground. With clincher tires, this is a problem since the tube becomes pinched by the rim and can be cut open causing a catastrophic flat. On the other hand, with a tubular set up, this is not a problem as they cannot pinchflat thus the only concern is damage to the rim. A tubular setup also offers a weight saving over its clincher counterpart and has the ability to be ridden on if a flat does occur so a racer can reach the pits for a replacement.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclo-cross_bicycle#Tires

Tubular or sew-up rims

Some rims are for tubular or sew-up tires, also known as tubulars or tubs, in which the tire is sewn into a tubular shape and then attached to the rim with an adhesive. A tubular tire may or may not have a separate innertube inside. Tubular tires requires more labour to repair a puncture than clincher tires. The tire must be removed from the rim, opened up, patched, sewn back up, then finally glued back to the rim. Clinchers have largely replaced tubulars for amateur racing, but are still commonly used for indoor track racing (where the closed track makes punctures from debris less commonplace), professional road racing, and road time trials.

Advantages of this system include a decreased chance of pinch flats, it can be made to operate in a wider range of tire pressures (from 25 to 200 psi), and it is usually lighter. Tubulars are most popular for bicycle road racing applications and it is argued that they provide a better road feel and are safer than clinchers in the case of a puncture while the bicycle is traveling at high speeds.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_wheel#Tubular_or_sew-up_rims

tampenii peste tampenii 1.baieurile si mai ales cele nedemontabile au cel mai bun rulaj pe sosea de aceea se si folosesc in marile tururi la contratimp ,ele fiind totodata mult mai stabile in curbe

2.repararea unui baieu se face simplu introducand prin ventil lichidul antipana ;sunt multe firme care fabrica astfel de adezivi de calitate Schimbarea unui baieu se face mult mai simplu decat se crede;se desface baieul se unge apoi suprafata de lipire a jantei cu lipici special si se pune noul baieu 3.cu baieurile faci pana mult mai greu si pentru ca in ele poti introduce un numar urias de atmosfere(13 ,14 psi)4. baieurile sunt mai usoare decat cuplul cauciuc - camera ;cu cat e mai usoara guma cu atit sporeste si viteza 5.baieurile isi au locul lor pe rotile aero ,unde pot fi vazute si azi ,stralucind impruna cu carboanele de ultima ora.6.etc etc

Uau,nu puteai sa apari mai demult? Ne-ai lasat 4 ani sa asteptam in ignoranta noastra!

baieurile si mai ales cele nedemontabile au cel mai bun rulaj

Deci baieurile sunt demontabile si nedemontabile...ia mai aprofundeaza ideea sa ne mai luminam si noi.(Te referi la cele vulcanizate, fara cusatura?)

repararea unui baieu se face simplu introducand prin ventil lichidul antipana

Ai incercat sa introduci solutie antipana prin "ventil" Presta?

...si,in plus,cu baieul spargi mult mai usor...

Aici nu sint de acord.

Principial, baieurile sint mai putin sensibile la riscuri gen "snake bite", nu se ciupesc atit de usor (din cuaze obiective - constructive). De schimbat se schimba f.rapid, trebuie insa folosit un adeziv de calitate, care sa lipeasca, dar sa nu "sudeze".

Singurul dezavantaj al baieurilor ramine pretul mai ridicat / km.

Şi eu am rulat mulţi ani pe baieu şi, în afară de preţ, nu le pot găsi niciun cusur! Rulează excelent, se sparg greu (dacă-i pui lichid antipană, e aproape imposibil să spargi un baieu).

Schimbarea în concurs durează 30 de secunde dacă ai bandă adezivă pe jantă şi cartuş de dioxid.

Ca să nu mai vorbim că în marile tururi, în cursele de CX, contratimp, triatlon, se rulează încă preponderent pe baieu. Chiar şi pe MTB se merge pe baieu, dar acolo deja sunt prohibitiv de scumpe (cam 50 de euro bucata...).

• Upvote 1

M-am procopsit pe acasa cu doua jante de baieu si cu ocazia asta am aruncat un ochi pe la baieuri. Pai un Continental Giro de 22 si 270 g e 16,99 euro, mai putin decat doua camere bune. Incepe sa se nasca in capul meu ideea ca jantele alea sa fie chiar folosite....

M-am procopsit pe acasa cu doua jante de baieu si cu ocazia asta am aruncat un ochi pe la baieuri. Pai un Continental Giro de 22 si 270 g e 16,99 euro, mai putin decat doua camere bune. Incepe sa se nasca in capul meu ideea ca jantele alea sa fie chiar folosite....

Dacă nu faci nimic cu ele, dă-mi un mail :)

Daca vin la Cluj we asta (foarte posibil) le iau cu mine. Poate dam o cursiera pe-acolo, ca nu stiu cu cine oricum, daca o sa fie vremea acceptabila...

vroia sa spuna bari sau atm,nu sari si tu asa repede

Unde pot gasi doua cercuri pe baieuri nu foarte scumpe?

vroia sa spuna bari sau atm,nu sari si tu asa repede

Unde pot gasi doua cercuri pe baieuri nu foarte scumpe?

Dacă-ţi sunt OK pe 36 de găuri, te pot ajuta eu. Dacă vrei pe 32, numai la comandă de afară. În ţară nu cred că găseşti. Eu mi le-am adus de la starbike

In cazul asta am nevoie doar de un cerc,pe spate

apropo a mai incercat cineva sa mearga pe clincher pe fata si baieu pe spate?sau combinatia asta in ordine aleatorie

Mama da sunt grele rau... 335 de grame. Un cauciuc normal are cam 210 g si o camera cam 80-90 g. Ma asteptam sa fie mai usoare.... Oricum, interesant, ca ii bagi 12 bari. Pare o optiune de luat in considerare pentru Alpi, in Romanica pe drumurile noastre mi se pare mult 12 bari in cauciuc.

Mama da sunt grele rau... 335 de grame. Un cauciuc normal are cam 210 g si o camera cam 80-90 g. Ma asteptam sa fie mai usoare.... Oricum, interesant, ca ii bagi 12 bari. Pare o optiune de luat in considerare pentru Alpi, in Romanica pe drumurile noastre mi se pare mult 12 bari in cauciuc.

E foarte mult 335 de grame. Unde mai pui că şi janta de clincher e grea. Ai anulat din start avantajul de a rula baieuri. Mai bine dai bani pe nişte cercuri calumea, şi pui un baieu adevărat pe ele, şi vei vedea diferenţa. Altfel nu merită, mai bine iei clinchere.

Baieuri pe roata clincher?

Mi se pare o rezolvare de o mare tehnicitate a unei probleme inexistente.

In plus, reuneste intr-un mod ingenios dezavantajele baieului si ale clincher-ului. Pe de alta parte, are o mica slabiciune: pierde avantajele baieului si pe cele ale clincher-ului.

Corolar: o struto-camila perfecta.

stie cineva unde pot gasi baieuri pt 27" ...... daca au un pret bun, cu atat mai bine ! :)

Dacă eşti dispus să comanzi de afară: bike-components.de