Recommended Posts

@E-1

"... Nu e recomandat sa folosesti pinioanele extreme cu foaia medie, mai ales la forja..."

Interesant. Credeam ca foaia de mjloc poate fi folosita linistit cu toate pinioanele!

Esti sigur?

@E-1

"... Nu e recomandat sa folosesti pinioanele extreme cu foaia medie, mai ales la forja..."

Interesant. Credeam ca foaia de mjloc poate fi folosita linistit cu toate pinioanele!

Esti sigur?

Cu cat sunt mai multe pinioane, cu atat sunt mai sigur :D

Chestia e nu ca nu se poate, ci ca nu-i "sanatos". Pentru lant. In sarcina mare si in combinatii extreme poti avea surpriza sa "rupi" unul d'asta de 9-10 viteze care-i mai firav :)

Pana acu mi-am facut o adevarata colectie, pe calculator ,cu filmulete despre intretinerea bicicletei, din pacate toate in engleza dar cica sunt mesteri buni, toti urmarind exact aceiasi pasi. De invatat , inveti doar daca desfaci tu si pui tu la loc, si pana la urma totul se rezuma la gasirea reglajelor ideale, lucru care necesita ceva practica, nu doar teorie.

Referitor la problema mea , s-a remediat adica acum merge bine , doar ca am vazut azi o mica problema: pedalierul meu, un Suntor XCT V3, nu are acele 3 foi paralele, nu m-am chiorat eu suficient de mult da maine dimineata ma uit atent, dau lantu jos si ma uit cu atentie, oricum se vede cu ochiu liber ca nu sunt paralele. Ceva sfaturi inainte sa ma apuc de treaba ... de exemplu: cauza problemei? variante de rezolvare? Mersi mult!

Trebuie sa corectam o chestie aici, dupa verificarea facuta de mine fiecare dintre cele 3 foi are o mica descentrare , cred ca in acelasi moment, ceea ce ma duce cu gandu la faptu ca e ceva in neregula cu monoblucul?! Trebuie strans ? reglat ceva ? . Daca nu ma inseala memoria am mai vazut un topic cu o problema la un monobloc la un Focus,nou , doar ca nu mai gasesc acel topic...

Nu e din cauza monoblocului.

Cel mai probabil bicicleta a incasat o cazatura pe partea dreapta. Pedala s-a lovit de sol, iar socul s-a transmis bratului pedalier, care s-a indoit. Din cauza asta toate foile au o bataie spre interior. Sa te uiti atent sa vezi daca sunt indoite spre interior chiar in dreptul bratului.

Se poate indoi si axul pedalier, dar mult mai greu decat bratul foilor.

Nu e din cauza monoblocului.

Cel mai probabil bicicleta a incasat o cazatura pe partea dreapta. Pedala s-a lovit de sol, iar socul s-a transmis bratului pedalier, care s-a indoit. Din cauza asta toate foile au o bataie spre interior. Sa te uiti atent sa vezi daca sunt indoite spre interior chiar in dreptul bratului.

Se poate indoi si axul pedalier, dar mult mai greu decat bratul foilor.

O sa ma uit sa vad exact in ce zona e aceea problema , dar bicicleta nu a suferit nici macar ceea mai mica cazatura, doar eu ma dau cu ea si nu am imprumutato la nimeni.

La foaia mica e diferenta de 1mm , iar la ceea mare de vreo 2 mm , a doua fiind intre ele, locul difera, bataie nu se gaseste pe aceiasi linie fata de bratul pedalier. Ideea e ca sunt nituite, deci nici o varinata de a ajusta ceva nu vad, e chestie de fabricatie,si le-am observat fiind mai perfectionist din fire,poate e ceva normal, si cam aceiasi bataie da mai mica se regaseste si la DHS pretenei, asta asa ca si comparatie :P

Atunci inseamna ca e cazul sa fie schimbate. Pur si simplu au expirat, au imbatrinit si au inceput sa se dezintegreze.

Dupa ce scoti foile sa verifici cu atentie si axul sa nu fie indoit. Ai monobloc cu rulmenti, sau ax cu bile?

Atunci inseamna ca e cazul sa fie schimbate. Pur si simplu au expirat, au imbatrinit si au inceput sa se dezintegreze.

Dupa ce scoti foile sa verifici cu atentie si axul sa nu fie indoit. Ai monobloc cu rulmenti, sau ax cu bile?

Pai aici te contrazic :) ... e de 1 luna si juma bicicleta, cum sa expire? Este un Suntor XCT V3 pedalierul si monoblocul nu stiu ce marca e ... o sa desfac si o sa ma uit

Şi mie oscilează foarte puţin, se vede doar dacă te uiţi atent. Nu cred că-i vreo problemă...

Ai spus ca aceeasi problema e si la DHS-ul prietenei, asa ca am crezut ca ai tot DHS. Ai luat-o din magazin? Ar trebui sa ai garantie la ea.

Suntour e destul de bun, n-ar trebui sa se intample asa ceva.

Ai spus ca aceeasi problema e si la DHS-ul prietenei, asa ca am crezut ca ai tot DHS. Ai luat-o din magazin? Ar trebui sa ai garantie la ea.

Suntour e destul de bun, n-ar trebui sa se intample asa ceva.

A mea e Focus Highlan Peak 2010, ma costa mai mult sa ma duc pana la acel magazin( magazin online) si sa-mi sustin cauza, sa si castig, decat sa-mi rezolv problema. Eu cand imi cumpar un produs ma bazez mai mult pe fiabilitatea lui decat pe garantiile oferite de acele persoane/magazine. Orice produs poate sa aibe mici defectiuni ascunse care nu se descopera nici la controlul calitatii efectuat de firma respectiva , nici de vanzator, nici de cumparator si pot aparea in timp.(In cazut de fata e vorba de 3 foi , care ar trebui teoretic sa fie perfect paralele,prinse prin nituire, eu zic ca e cam greu de realizat, de curiozitate o sa ma uit la niste pedaliere noi prin magazinele din zona mea sa vad daca sunt perfect paralele). Momentan nu e o problema grava , adica merge bine, dar ai vazut-o si stii ca exista undeva acolo ... e asa de moral :)