JimmyDanger

Calitate rulmenţi Hollowtech II Shimano

Recommended Posts

Sa nu fi fost vorba de montaj gresit al angrenajului.

Reglajul jocului la montaj consta in:

- indexare si asezare brat stang pe ax;

- strangere piulita plastic la mana, pana placheaza ambele brate pe cupe (neaparat cu cele 2 suruburi ale bratului desfacute). Nu trebuie deloc strans tare;

- strangere 2 suruburi brat stang.

Daca montajul initial nu s-a facut bine, ori prea larg ori prea strans, da, s-au dus rapid rulmentii...

E cel mai bun monobloc pe care l-am avut vreodata pe o bicicleta (pe doua, ca sa fiu exact). Peste 10.000 km la activ cu unul si peste 6500 cu celalalt fara nici cea mai mica problema (nici joc, nici frecat, nici zgomote) si fara mentenanta de nici un fel.

• Upvote 1

Confirm, sunt super. Am pe toate 3 bicicletele modelul ăsta.

• Upvote 1

Nu prea e fratele MTB, e generația veche (de prin 2013).

BB-urile Shimano noi/actuale ( ex: BB-MT800 ) au cupe (și implicit rulmenți) cu diametru exterior mai mic. Cum anume se traduce asta în fiabilitate mai ridicată ... e un mister.

de asta am intrebat.

am vechiul model de butuc cu rulmentii mari

As fi vrut sa-i schimb cu ceva mai bun dar nu gasesc rulmenti decat in china fix marimea asta

Din ce am vazut sunt extrem de mici rulmenti si au si o forma proprietar shimano de nu se pot schimba deloc

In ciuda rulmentilor mai mici, modelul nou e mult mai fiabil decat cel vechi. Altfel eu nu inteleg sportul asta cu schimbatul rulmentilor cu unii after-market la un monobloc de 80 de lei care tine in mod normal cativa ani pe o bicicleta de sosea si care nu a fost conceput pentru a-i fi inlocuiti rulmentii din cupe. Niste rulmenti buni (de genul SKF) cumparati "pe persoana fizica" costa oricum cam tot atat, deci nu vad sensul.

Decât să dau 80 lei pe un butuc eu as prefera sa dau 100 lei pe 2 rulmenți skf 

La mine a crăpat nu bilele ci inelul interior.

Am masurat  rulmentul

6mm latime fara garnitura de cauciuc + garnitura de cauciuc 7mm dupa care vin puse protectiile de plastic

Vine 6mm +1mm garnitura

Atunci nu ar merge un rulment 6805 2RSR cu 7mm latime dar fara garnitura de plastic?

ca in poza asta hqdefault.jpg

Nu poți renunța la plastic - rulmentul are 25mm interior, axul e de 24mm.

Se pot schimba rulmentii din butucul Shimano cu cei 6805 2RSR de 7 mm grosime, dar trebuie sa inlocuiesti capacele de plastic cu astea de pe Aliexpress.