dan82

Oglinda "Take a look"

Recommended Posts

Da, eu am. Mi-a luat cativa km sa ma obisnuiesc sa privesc unde trebuie, dar acuma e nelipsita de la orice iesire, fie ca e prin oras sau offroad in ture mai lungi.

E foarte rezistenta. Si nu cade. Am fost pe offroad, am prins-o de casca si n-a cazut, desi era teren destul de accidentat.

Cand n-o am (seara - n-am ochelari transparenti de ce s-o prind), tot am tendinta sa fac miscarea pe care-o fac cand ma uit in oglinda pentru a vedea ce e in spate.

Ai o acoperire foarte buna. Cu o mica miscare a capului poti vedea foarte multe in spate. Dupa ce te obisnuiesti cu ea, intr-o secunda, maxim 2 ai vazut ce e in spate. Pe masinile care trec pe langa tine le vezi in oglinda aproape pana cand le poti vedea cu coada ochiului.

Din pacate in Cluj eu n-am gasit-o la niciun magazin, asa ca mi-a adus-o cineva din State. Daca ti-o comanzi din State, iti recomand sa-ti mai iei si de rezerva. Dupa ce te obisnuiesti cu ea si din greseala se intampla ceva cu oglinda, o sa-i cam simti lipsa

Multumesc mult pentru "review". Am gasit pe ebay, pret total 60 ron, dar nu stiu ce taxe voi achita la vama. M-am obisnuit cu oglinda dar vroiam ceva mai bun. Abia astept :))

Era pe forum pe aici un topic despre oglinzi dar cred ca a fost pierdut...

Nu platesti vama pentru o valoare asa mica. De la 50$ (sau ceva de genu) in sus se plateste.

Pare sa fie oglinda ideala. Are careva dintre voi oglinda asta? Merita sa o cumpar?

Da, de multi ani (a mai fost o discutie pe aceasta tema):

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Multumesc Frank. Stiu ca s-a mai discutat dar din pacate nu mai gasesc topic-ul respectiv, care era foarte interesant. Stiu ca cineva isi facuse oglinda ca asta din mai nimic.

Eu mi-am comandat astazi jucaria de pe eBay :)

Sper sa fie de folos si altor membri de pe forum:

http://www.icebike.org/Equipment/cyclingmirrors.htm

:">Eu facusem ceva asemanator dar dupa ce mi-au atras atentia Ovidiu si Frank asupra pericolelor nu am mai folosit oglinda.

Problema era ca folosisem sarma si sarma nu e proiectata sa cedeze la accidente si erau foarte mari sansele sa-mi scot ochiul :)

Spre deosebire de DIY ce incercasem eu, ochelarii prezentati de tine si Frank au prinderea proiectata sa se desfaca in caz de accident astfel incat sa nu aiba ce sa te raneasca (sau sansele de a te rani sa fie cat mai mici).

Si eu mi-am facut, si Mircescu daca nu ma insel.

A mea e destul de utila, dar cam masiva si urata. Am taiat un octogaon dintr-o oglinda mai mare si l-am lipit cu Poxipol de o tabla subtire de aluminiu. Tabala am prins-o de casca cu suruburi. Momentan am renuntat la ea, am sa-mi fac alta mai sigura.

Imagine postată

Mi-am adus aminte,acum vreo 15 ani,inspirat dintr-o revista cu articole/accesorii pentru biciclete,am reusit sa confectionez o oglinda retrovizoare pe care o atasam la ochelari cu ajutorul unui scotch.Am folosit-o la cateva ture,la inceput ma asiguram si intorcand capul dupa ce priveam in oglinda apoi am inceput sa ma obisnuiesc cu ea.In ultimii ani,trecand de la sosea pe drumuri mai putin circulate si pe off road ,am renuntat la ea.post-456-0-31618200-1294158251_thumb.jpg

realmente, imi pare o inventie fff periculoasa.

Eu mi-am modificat o oglinda ieftina (i-am scurtat bratul) si am montat-o in deschizatura de la ghidon(cursiera). In acest mod am tot timpul vizibilitate in spate iar privirea imi este obturata de nimic.

Am caumparat si eu o astfel de oglinda acum cateva luni. Pentru ture in oras mi se pare utila insa pentru MTB clar nu ajuta si poate fi periculoasa daca cazi. In oras din contra, te asiguri mai bine de masini si alte pericole deci eu zic ca merita.

Eu am una cu prindere pe cască. Dacă eşti din Cluj, îţi pot spune o găseşti în magazin.

Eu am una cu prindere pe cască. Dacă eşti din Cluj, îţi pot spune o găseşti în magazin.

Nu , din pacate. la ce pret e ? nu se poate face comanda sa vina cu posta ?

E un magazin mic, nu ştiu cât şi cum se poate comanda de la ei. Eventual dă-le un telefon http://bykeservice.com/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=54

Am vorbit. Mi-o pot trimite (36 ROn + 10 transport). Modelul e asta http://www.sunandski.com/Blackburn_Helmet_Mirror_p/7747063200015.htm?ci_src=14110944&ci_sku=7747063200015&Click=282

dar am inteles ca prinderea e cu un adeziv pe casca . As vrea ceva care sa se poata detasa usor ...

Pe cască se prinde o plăcuţă cu nucă, pe care intră braţul oglinzii, şi se poate scoate uşor - placa cu nucă rămâne pe cască.

Sper sa nu vorbesc aiurea, insa ceva ma face sa cred ca sistemul asta in care oglinda se prinde printr-o nuca de tija nu este la fel de fiabil ca

sistemul "dintr-o bucata", asa cum apare la modelele de oglinzi de la inceputul topicului.

Cu timpul tija aia isi face loc in nuca si oglinda nu va mai sta fixa sau va fi foarte usor de miscat.

Daca gasiti vreuna cu prindere fixa pe casca, dati de stire aici va rog!

Eu o am de doi ani şi o folosesc 5 zile pe săptămână, şi încă stă bine.

Daca mai e cineva interesat de varianta originala a oglinzii Bike Pedler Take-a-Look, luata de la mama ei, in țiplă, PM me.