cristilion

Ciclism de sosea in jurul Craiovei

Recommended Posts

Salut tuturor! Am deschis acest nou thread pentru a incerca sa strangem toti ciclistii de sosea din Craiova pentru iesiri pe centura Craiovei in timpul saptamanii, si pentru iesiri mai lungi in weekend-uri , evident daca vremea ne permite. Deja ne-am strans aproape 10 care iesim in diverse formatii, in functie de timpul fiecaruia, in weekend-uri fiind mai usor sa ne stangem mai multi. Iesim cam de 2 ori pe saptamana in principiu marti si joi cam pe la 18.30 - 19.00 , aceste zile fiind modificate in functie de vreme, si in weekend-uri in general duminica in jur de 11.00-12.00 pentru iesiri inspre Filiasi, Arginesti, Melinesti, Segarcea, si in ultimul timp foarte rar spre Bals datorita circulatie auto foarte intense. Formatia actuala este formata din Cristi (adica eu), Daniel (care este de altfel si maestru de ceremonii, fiind cel care strange gasca - ID Yahoo - dancazacu75), Nea Ady (unul dintre ciclistii cu shtate vechi in acest sport si cu un "NOS" extraordinar) , Alex (un ciclist cu un mare potential), Nea Radu (veteranul grupului, care pedaleaza mai bine dacat multi dintre tineri de azi :) ), Gaby (prietenul nostru din Filiasi si in acelasi timp un ciclist foarte bun), Nicu (un proaspat component al echipei, un bun ciclist cu niste accelerari extraordinare), Ovidiu (deasemenea mai nou printre noi, un companion pe centura), Mihai ( un exceptional catarator, si un foarte bun ciclist pe plat) si bineinteles Nea Viorel , profesorul de ciclism de la CSM Craiova. In concluzie, ii asteptam pe toti cei care doresc sa iasa cu noi la o tura in special pe cei cu cursiere pentru a forma un "pluton" cat mai mare.

poze cu noi http://img191.imageshack.us/gal.php?g=cristis.jpg

Sambata am facut , impreuna cu Daniel, Nea Ady, Alex si Nicu, un traseu interesant, mai precis un circuit si anume Craiova-Segarcea-Cerat - Radovan - Craiova, totalizand 85 km. Drumul o fost destul de bun , am mers destul de bine, singura surpriza fiind Alex , care , dupa catararea de la Gura Vaii, a evadat pana aproape de Segarcea, unde, dupa ce l-am prins am facut o pauza binemeritata :-bd la nasii mei care ne-au asteptat cu mici si bere. Dupa ce am plecat din Segarcea am mers pana la Cerat pe un drum .... care semana mai mult a "pavate" decat a drum de asfalt dar ca noroc ca nu a fost asa decat cativa kilometri dupa care am intrat pe Cerat-Radovan, un drum excelent si foarte putin circulat, revenind apoi peste celebrul deal al Radovanului inapoi acasa. Am facut si cateva filmulete din diverse portiuni ale drumului.

http://img155.imageshack.us/gal.php?g=05062010catarareagurava.mp4

si o poza de la nashu http://img132.imageshack.us/i/lanashu.jpg/

Auzi ba Cristi, e clar ca nu prea a citit nimeni thread-ul asta, ca daca vedeau ce triatlon serios facem noi, mai ales partea cu micii si berea, sigur nu puteau sa se abtina si acum era coada la tine la poarta ca sa-si ridice legitimatiile de club. :) Oricum stiu ce cadou trebuie sa-ti facem de ziua ta si anume o camera de filmat... si o motocicleta! :))

Noo, oltenii tin la silueta si nu se baga la mici.:D

'si o poza de la nashu' ....vere nu vad zaibaru',ce-l facurati?sau erea bagat in fantana la racit,manca-v-as ergopowerele de oltenasi,tot asa sa va vad,veseli si plini de energie!Numa'bine de la malu'Dunarii!

Daca nu era asa cald incercam si zaibarul, dar asa am ramas la "hidratarea" cu bere :). Niki, te salutam si noi si, daca ajungem in vara asta pe la Severin poate luam legatura pt o plimbare pe valea Cernei.

Astazi, duminica, am mai facut inca o tura , care desi se vruia a fi una mai lunga, pana la Caracal initial, din cauza caldurii foarte mari s-a transformat intr-una decat de 67 km pe traseul Craiova-Zanoaga-Carcea-Craiova, impreuna cu Daniel, Nea Ady si Alex. Si bineinteles ... filmarea de riguare :) http://img375.imageshack.us/i/13062010zanoaga.mp4/

Referitor la ce scria Cristi mai sus, va recomand sa incercati micii de Kaufland. Sunt taman buni dupa o tura de 40-60-80 de km de tras pe bike! Duminica au mers ca unsi! Nu mai luati paine la ei ca nu mai este nevoie! Sunt plini. Pentru degresat lantul... pardon, esofagul, incercati Albacher la 2,5 litrii. Sa fie rece! Curata tot. Ficatul va fi alb! Nu va impacientati, nu tragem cu el, ci cu picioarele!

Joi seara am reusit in sfarsit sa mai iesim pe centura si cu Mihai care nu prea mai iese cu noi la ciclism in ultimul timp fiind ocupat cu licenta :). Toti prietenii pe 2 roti din Craiova ii uram Bafta si sa revina "printre noi" dupa 10 iulie !!

O poza cu "Mihaita" http://img251.imageshack.us/i/mihai.jpg/

Sambata, impreuna cu Daniel, Alex si Nicusor am mai facut o iesire la Arginesti totalizand 85 km , desi vremea nu prea a fost extraodinara am reusit sa scapam neplouati , pe la Racari alaturandu-ni-se si Gaby care venea din Filiasi dar care a pedalat decat vreo 20 km cu noi, ramanand in Filiasi tot din cauza vremii. Tura a fost una reusita si foarte rapida, dupa cei 85 km inregistrand o viteza medie de 30.53 km/h.

Bineinteles si o filmare mica http://img39.imageshack.us/i/19062010arginesti.mp4/

Mai baieti ,cand mai intrati in judetul din vest(MH)puteti sa ne anuntati si pe noi,ne putem intalni la o terasa,un mic,un ceai de ghinda putem servi impreuna,chiar si la Arginesti,socializam si noi mai ales ca imi sunteti simpatici din ce am vazut pe filmari!Hai sa fiti sanatosi si ramaneti asa cum sunteti!

Niki, iesirile de weekend le stabilim de multe ori chiar in ziua in care plecam. Deci ar fi bine daca poti ori sa ne lasi nr de tel ori un Id de messenger sa luam legatura. Chair ar fi fain sa ne intalnim undeva pe traseu. Intamplator in weekend-ul care vine , daca ne lasa vremea vrem sa dam o tura pana in Severin unde avem un prieten foarte bun care o sa ne gazduiasca peste noapte, deci n-ar fi rau daca ne-am intalni ori pe traseu sa pedalam impreuna ori seara la un "ceai de ghinda".

Sa traitzi d-le politzai! Za va ezplic cum z-a intamplat zambata: ne-am oprit pe margine ca sa ne tragem sufletul, cand nijte cetateni rau intentionati care vrea sa denigreze miscarea ciclista din Craiova, ne-au pus niste beri in fatza. Am calculit, am calculot, am calculat, nu erau decat doo. Am zis sa le aruncam. Din primul dop am scos sticla si-am aruncat-o in sant. Din a doua sticla am scos santul si-am aruncat dopul, iar restul le-am baut. Daca nu ma credeti puteti vedea... http://img641.imageshack.us/img641/4073/mov00017.mp4

Dar unde ma luati? D-le politzist sunt nevinovat... sa-mi dea d-zeu cursiera de 4000 de euro daca va mint! :((

Maine , 26 iunie ora 11.00 vrem sa plecam intr-o tura Craiova - Severin si retur. Plecarea va fi de la peco Petrom vis a vis de Hanul Craiovita.

Maine , 26 iunie ora 11.00 vrem sa plecam intr-o tura Craiova - Severin si retur. Plecarea va fi de la peco Petrom vis a vis de Hanul Craiovita.

Temerarilor!E posibil sa ne intalnim.alti doi craioveni vin cu mtb-urile si o sa le cadorisim un traseu in Podisul Mehedinti,in cazul in care ne intoarcem in timp util va intampinam la intrarea in oras!Ne auzim la un telefon,0743138206 este numarul meu!Drum bun si vant din spate!

Merci pentru urarile cu vantul din spate, dar taman citii ca se anunta un vant dinspre vest, adica Severin! Voi incerca sa merg cu spatele. :D

inteleg,mergand cu spatele la vantul ce batea din directia Vest,ati mers spre Est asadar nu ati mai ajuns la Severin.....

Dupa cum ati putut constata nu am mai reusit sa facem tura spre Severin, datorita vremii care pt duminica se anunta ploioasa atat la Severin cat si la Craiova. Sa speram ca weekend-ul urmator o sa fie vreme mai buna pt aceasta tura. Niki , merci pt telefon , daca ajungem weekendul urmator cu siguranta ca o sa luam legatura.

inteleg,mergand cu spatele la vantul ce batea din directia Vest,ati mers spre Est asadar nu ati mai ajuns la Severin.....

Ideea era sa mergem cu spatele pana la severin si sa ne intoarcem cu fata sa avem mereu vant in spate! :)) Dar nu stiu ce faceam cu ploaia. Bine ca macar ati reusit voi iesirea. Bafta in continuare!

Intre doua ploi marti seara am reusit , impreuna cu Adi si Daniel, sa facem inca o iesire mica Craiova-Beharca si retur, o tura foarte scurta dar in acelasi timp foarte rapida, pe cei aproape 40 km reusind o medie de 35.63 km/h. O filmare mica cu super-trena dusa de Adi :) http://img339.imageshack.us/i/29062010beharca.mp4/

Tari copiii ! :blink: Au reusit medie 33!? Hoo cu tata ca nadusirati rau.Oricum e frumos.Pacat ca nu ne onoreza mai multi calareti . Azi rataram triatlonu,nui bai ,si maine-i o zi.Asteptam zle cu soare pt Severin. Va saluta Nea Adi . Spor la pedale!

Mda, incepu iar sa ploua, asa ca ma hotarai! Vand cursiera si-mi cumpar hidrobicicleta de sosea. Daca mai imi raman bani, cumpar si costum de scafandru sa nu mor dracului inecat pe bulevard. Ma inscriu si la cursuri de inot.

In weekend mergem si la severin, fiecare cu hidrobicicleta lui, dar numai daca bate viitura intracolo.

P.S.: Au inceput sa-mi creasca solzi.