cristilion

Ciclism de sosea in jurul Craiovei

Recommended Posts

HELP!

Imi poate imprumuta cineva cursiera lui? Am in cap sa bat bariera de 300 de km. Data trecuta era uzata cursa :( si n-am facut de cat 204 :(.

Am nevoie de ceva de Turul Frantei - Dura Ace/Campa Record, producator Cannondale , Pinarello orice numai de top cadrul sa fie, ceva, cineva, HELP.

Am montana in care am bagat 3k de euro, deci la o adica, am cum sa platesc in "natura" daca ma fura cineva sau ma lovste o masina >:).

N-am ce face, o sa-mi iau si cursiera. Problema mea e ca montana are o sarcina limitata. Pe cadru era initial o furca care rezista la maxim 75 de kile. Eu am 108 cu tot cu bagaje si merg cu montana pe strada, dar am prins microbul si VREAU sa merg cat mai mult intr-o singura iesire in care revin acasa.

Cu deosebit respect,

Vasile Lucian BUJOR

0769050691

Poze cu vechea tura la http://hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=428030936&ownerId=248243215

HELP!

Imi poate imprumuta cineva cursiera lui? Am in cap sa bat bariera de 300 de km. Data trecuta era uzata cursa :( si n-am facut de cat 204 :(.

Am nevoie de ceva de Turul Frantei - Dura Ace/Campa Record, producator Cannondale , Pinarello orice numai de top cadrul sa fie, ceva, cineva, HELP.

Am montana in care am bagat 3k de euro, deci la o adica, am cum sa platesc in "natura" daca ma fura cineva sau ma lovste o masina >:).

N-am ce face, o sa-mi iau si cursiera. Problema mea e ca montana are o sarcina limitata. Pe cadru era initial o furca care rezista la maxim 75 de kile. Eu am 108 cu tot cu bagaje si merg cu montana pe strada, dar am prins microbul si VREAU sa merg cat mai mult intr-o singura iesire in care revin acasa.

Cu deosebit respect,

Vasile Lucian BUJOR

0769050691

Poze cu vechea tura la http://hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=428030936&ownerId=248243215

Salut Vasile,

cererea ta este pe cat de ciudata pe atat de incorecta. Pentru o tura atat de mare, pe care sincer nu-mi dau seama de ce vrei sa o faci, dar pana la urma fiecare cu placerile lui, mai important era sa precizezi ce inaltime ai, pt a putea sa-ti iei cu imprumut o cursiera care sa ti se potriveasca, si mai putin important e sa precizezi ca trebuie sa fie " de Turul Frantei" !! dupa cum probabil stii, diferenta dintre o cursiera "de turul frantei" si cursiera lui Sorinel (pusa putin la punct) este de max 10%(aici ma refer, evident la cum se comporta pe sosea si nu la calitatea si durabilitatea componentelor), restul trebuind sa-l faci tu . Daca citeai tot acest topic, observai ca nici unul din "descreieratii" :) de aici nu are asa o bicicleta, si nu cred ca ar fi cineva dispus sa ti-o dea pentru asa o tura. Sfatul meu este ca , pana iti vei lua o cursiera, ai putea sa-ti pui pe bicicleta ta, care sunt convins ca e foarte usoara, un ghidon de contratimp si combinat cu slick-uri ai putea sa mergi mult mai bine decat pe o cursiera de imprumut. Numai bine si spor la pedalat.

HELP!

Cu deosebit respect,

Vasile Lucian BUJOR

0769050691

Vasilica tata, m-am amuzat copios cand am citit postul tau, coroborat cu ispravile matalutza de data trecuta cand ai facut tura aia de 200 de km cu incredibila viteza medie de 12 km/h. Ba baiatule tu te-ai "descreierat" de tot. Las-o dracu mai usor ca te omoara tirurile si tiganii pe strada!

Acum fara baza, tie nu-ti trebuie cursiera la viteza cu care mergi. Mai bine mergi pe montana ta asa batraneste ca e mai comod. La cei 3000 de euro pe care i-ai bagat in ea, ar trebui sa fie foarte buna. Oricum nu-ti va imprumuta nimeni cursiera lui cea buna.

Iti urez mult succes! Si ai grija la masini. Te pupa tata. Pa.

Daca te uiti atent, pe sports tracker media e de peste 21 , insa in a doua inregistrare media e mai mica pentru ca am uitat gps-ul deschis cam stat o ora si ceva in telefon si de si nu am parcurs kilometri, el a interpretat timpul ca fiind al cursei, deci mi-a scazut mult media.

Eu fatza de adevaratii dereglati, merg pe zone mult mai putin circulate ;). Tiganii sunt muuuult mai de treaba de cat romanii care au vrut sa ma fure. Tiganii umbla in bmw-uri, adevaratii nenorociti sunt romanii care sunt putori si mai usor te ataca, te omoara si te fura pentru ca nu-i asa, ei nu se coboara la nivelul tiganilor sa fure din strainatate.

Apropo, am gasit un om de treaba cu bicla full campa record si cadru de vis de la Pinarello, dar lantul e uzat. Ori in romania nu sunt lanturi de record campagnolo, cel mai bun gasit e veloce.

Cu cursa pe care am avut-o nu am mers bine ca are angrenajele uzate, dar tot am avut o medie cu 6km mai mare de cat cu montana.

Daca te uiti atent, pe sports tracker media e de peste 21 , insa in a doua inregistrare media e mai mica pentru ca am uitat gps-ul deschis cam stat o ora si ceva in telefon si de si nu am parcurs kilometri, el a interpretat timpul ca fiind al cursei, deci mi-a scazut mult media.

Eu fatza de adevaratii dereglati, merg pe zone mult mai putin circulate ;). Tiganii sunt muuuult mai de treaba de cat romanii care au vrut sa ma fure. Tiganii umbla in bmw-uri, adevaratii nenorociti sunt romanii care sunt putori si mai usor te ataca, te omoara si te fura pentru ca nu-i asa, ei nu se coboara la nivelul tiganilor sa fure din strainatate.

Apropo, am gasit un om de treaba cu bicla full campa record si cadru de vis de la Pinarello, dar lantul e uzat. Ori in romania nu sunt lanturi de record campagnolo, cel mai bun gasit e veloce.

Cu cursa pe care am avut-o nu am mers bine ca are angrenajele uzate, dar tot am avut o medie cu 6km mai mare de cat cu montana.

Uuuuuu, ce frica imi e de provocarea ta mai Vasilica draga. Din pacate nu pot sa ma bag cu tine la o tura, una la mana pentru ca sunt un "descreierat", doi la mana nu mai ies in ture de astea mari pana nu ninge. Apropos, cand pleci in expeditii te mai aduce tati cu furgoneta pana la marginea Craiovei sau pleci de acasa de unul singur? Vezi ca poate fi mult prea periculos! :)) Si da, recunosc, sunt oltean cu limba ascutita iar tu un copilas neobrazat! Ia-ti montana si treci acasa! Esti pedepsit pana vara viitoare, nu mai ai voie sa iesi din casa... doar calculator si hamburgeri. :)) Te-am pupat!

P.S. Nu mai sterge ce ai scris! Ca nu mai intelege lumea de ce iti iei intepaturi!

Draga Vasilica aka The_Wolf_Biker cam cita minte iti trebuie sa ai si cita lipsa de bun-simt sa ceri cuiva necunoscut pe un forum o cursiera cu imprumut de ''turul Frantei''(musai!) in valoare de citeva mii de euro(cel putin...) ca vrei tu sa parcurgi ''mai repede'' citeva sute de km.Sincer,iti trebuie un control medical mintal cit mai repede cu putinta!

Legat de tura de ''200 km'' in 19 ore...eu unu cred ca ai infulecat 200 de saorme in 19 ore...ai cam incurcat putin cifrele!

Esti penibil si lipsit de ''obraz''!

Potoleste-te si nu mai polua forumul cu baliverne.

Haideti totusi sa incheiem, sa lasam copilu' in pace, sa faca ce crede el ca se numeste ciclism, si sa nu transformam forumul in altceva decat ceea ce este, de fapt. Vasile, iti urez o tura placuta sambata, dar te rog sa nu mai postezi in acest topic tot felul de aberatii si provocari ciclcistice pe care stii bine ca nu le poti onora, si, daca vrei sa te certi cu cineva incerca forumul de pe taraf.ro.

Catre wolfy76: no comment

Catre gangster27: Eu l-am invitat pe un cunoscut, un fost altlet, sa-mi foloseasca montana la un concurs de mtb, dorinta mea fiind ca orasul nostru sa fie reprezentat de cineva mai capabil si sa obtinem un rezultat mai bun. Deci , am avut impresia si inca mai am, ca iubitorii acestui sport si practicantii, sunt oameni de caracter si cum eu mi-am pus bicla la bataie pentru un scop nobil, si altii pot sa faca asta pentru mine, eu care apropo, am cu ce platii, in caz de vreo catastrofa :).

Eu am mers 19 ore, 10 ore in sa si 9 de pauza, deci o medie de 20 de km pentru pedalat si 10 per total, insa pauzele au fost facute pentru ca nu mai suportam durerea :), iar eu am spus medie de 20 de km pentru ca nu iau la socoteala media totala, pentru ca psihologic ignor durerea. Daca as pleca la drum stiind ca dupa cateva ore o sa ma doara la greu popou, atunci probabil as renunta.

Tot ce am halit a fost o shaorma si o ciocolata.

Catre cristilion: Eu imi onorez provocarile ciclistice, replica ta nu are sustinere. Eu tocmai, caut sa strabat 300+ de km deodata, cu scopul de a promova acest sport, nu va vad pe voi facand ceva iesit din comun, si nici nu e rau ca nu faceti, simplul fapt ca iesiti pe biciclete e un real folos, insa eu pot mai mult si fac mai mult, dar fara voi nu pot sa o fac. O fac ca si altii sa vi se alature, nu ma astept sa mai gasesc un om la fel de determinat ca mine in aceasta directie si nici nu e cazul, voi trebuie sa fiti determinati in chestiuni de viata mult mai importante.

Cu deosebit respect,

Vasile Lucian BUJOR

Catre cristilion: Eu imi onorez provocarile ciclistice, replica ta nu are sustinere. Eu tocmai, caut sa strabat 300+ de km deodata, cu scopul de a promova acest sport, nu va vad pe voi facand ceva iesit din comun, si nici nu e rau ca nu faceti, simplul fapt ca iesiti pe biciclete e un real folos, insa eu pot mai mult si fac mai mult, dar fara voi nu pot sa o fac. O fac ca si altii sa vi se alature, nu ma astept sa mai gasesc un om la fel de determinat ca mine in aceasta directie si nici nu e cazul, voi trebuie sa fiti determinati in chestiuni de viata mult mai importante.

Cu deosebit respect,

Vasile Lucian BUJOR

Draga Vasile, te rog insistent sa nu mai poluezi acest topic. Stii foarte bine la ce ma refeream cand ti-am amintit de provocari. Era vorba de provocarea pe care i-ai adresat-o lui wolfy75, scrisa intr-un limbaj demn de taraf.ro si pe care ai sters-o ulterior. Ma refeream la faptul ca nu poti sa-ti "onorezi" provocarea , adica sa participi ONORABIL la aceasta , stiind ca vara trecuta ai incercat sa iesi cu noi, si, dupa ce te-am asteptat 40 min pana te-a adus tatal tau cu masina, ai mers cu noi aproximativ 100 m dupa care n-ai mai putut si te-ai intors, numindu-ne la vremea respectiva DESCREIERATI. Acum dupa o vara in care noi am facut 3000 km si tu ai asteptat 4 luni dupa o furca... crezi ca esti atat de pregatit incat sa-l provoci pe wolfy75 !!!! Dupa cum incercam sa-ti explic, dar tu bineinteles ca nu ai inteles nimic, nu bicicleta te face ciclist, asa ca dupa cum spuneai chiar si bicicleta pe care zici ca ai dat 3000 euro nu te-a ajutat foarte mult si cum probabil o sa vezi ... nici una de turul Frantei nu te va ajuta. Ceea ce incerci tu sa faci nu are legatura cu promovatul ciclismului, sunt pur si simplu niste incercari prostesti de a demonstra ca faci si tu ceva diferit de ceilalti, si dupa parerea ta ceva superior. Deci draga Vasile, inca o data iti urez o pedalare placuta pe unde si cat vrei tu sa mergi si dupa ce te mai antrenezi si eventual mai slabesti incearca sa provoci oameni care sunt mai mult decat "ciclisti in fata calculatorului".

swissmountain vezi ca ti-am trimis un PM pe ciclism, din pacate nereusind sa-ti trimit mail. Te-am adaugat si in lista mea de yahoo messenger. Poate vorbim acolo. Respect.

Bravos ba Mihaita! Misto chestia cu youtube! Se vad mult mai bine filmuletele acolo. Deci te facem responsabil cu postarile video pe net... Dau o bere! In plus, te plimb cu ciclobobul la iarna... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Deocamdata anunta astia imbunatatire de vreme, asa ca mai aman schimbul cursiera contra ciclobob. :P

Nu va mai lasati provocati. Suntem ceea ce suntem si nu ne poate lua nimeni ceea ce avem ! Daca e soare, Duminica ne ventilam putin?http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif

Desi sezonul parea incheiat din punct de vedere ciclistic, duminica am mai iesit la o tura pana la Bradesti, in ciuda celor doar 16 grade de afara, impreuna cu Ady, Daniel, Alex si cu venerabilul :) Nea Radu. Se pare ca incet incet toamna isi intra in drepturi, determinindu-ne sa punem bicicletele in cui si sa pregatim schiurile, sau dupa cum spunea Daniel, ciclobobul :) . http://img835.imageshack.us/i/bradesti101020101.mp4/ http://img4.imageshack.us/i/bradesti10102010.jpg/

Dupa aproape 2 saptamani de ploi si timp urat, luna octombrie ne-a facut o surpriza zilele astea, zile cu soare si temperaturi decente de care bineinteles, nu puteam sa nu profitam pentru a mai da cateva pedale. Astfel duminica impreuna cu Ady, Alex, Mihai si vesnic tanarul Nea Radu, am dat o raita pana la Bradesti reusind sa ne dezmortim si sa ne amintim de zilele in care eram in forma iesind de 3 ori pe saptamana si stand la taclale dupa ture la o bere rece, pana aproape de miezul noptii :( . Tura insumand 50 km am incheiat-o cu promisiunea ca o sa incercam sa profitam de fiecare portita pe care ne-o ofera vremea pentru a mai iesi la sosea si a ne mai intalni cu prietenii pasionati de acest minunat sport :) . Ceva poze http://img340.imageshack.us/g/image0687a.jpg/ si bineinteles si filmarile din tura http://img52.imageshack.us/g/video0084r.mp4/ .

In ciuda celor numai 12 grade de afara, sambata i-am mai facut o vizita lui Nea Jan :), la Bradesti, impreuna cu Ady, Daniel, Cristi jr, Mihaita si Nea Radu, bucurosi ca vremea inca ne mai lasa sa iesim la "triatlon" :). Filmarile din tura http://img227.imageshack.us/g/video0092.mp4/ si bininteles pozele http://img221.imageshack.us/g/image0698.jpg/

• Upvote 1

Astazi, duminica, fiind una dintre ultimele zile de vara din noiembrie, nu am mai rezistat cu femeile in casa, asa ca am evadat in pluton.

Ne-am strans bineinteles destui, dintre care amintesc: nenea Radu, nenea Adi, (nenea fiind grad de bosorogeala ii enumar primii), Cristi (aka Leutza), Mihai, Nicusor, Alex, Gabi, eu, o broasca testoasa, doua prostituate si un varcolac. Ordinea in pluton nu a fost insa aceasta, broasca testoasa fiind mereu prima.

Ne-am tarat pana la iesirea din Filiasi, la o carciuma, facand aproximativ 90 de km, majoritatea in zig-zag. La intoarcere nu am putut rata o oprire la Beharca, unde avem o priveliste deosebita. Odata asezat confortabil intr-unul din fotoliile de la terasa, cu fata spre drum, ochii iti sunt rasfatati de o pajiste inverzita, populata cu vaci, iar urchile iti sunt mangaiate de soaptele dulci ale gastelor din sat. In fund se vad muntii.

Calatoria noastra a fost si prilej de revedere cu oamenii satului care ne stiu de mici. Peste tot pe unde ajungeam lumea ne adula si ne incuraja. Soferii ne claxonau si ne injurau, copii dadeau cu pietre, babele cu ceapa stricata, fetele radeau de pantalonii nostrii mulati, numai cand ii vedeau pe ai lui nea Adi, faceau ochii mari si gura punga. Prietenii stiu de ce! ;)

A fost o zi superba in care ne-am zbenguit ca niste broscoi grasi cu ochii bulbucati pe o pajiste verde si insorita.

Una peste alta, ne-am distrat foarte bine si sper ca vom mai avea si alte ocazii anul acesta sa ne betivanim off town.

In continuare va invit sa vizionati incercarile mele timide si stangace de a filma, care nu se compara cu cele ale liderului de grup, papagalul sef, cameramanul oficial, Leutza.

Va urez vizionare placuta si toate cele bune! Sa va dea Domnu' bere rece!

http://s1218.photobucket.com/albums/dd414/steppenwolf75/Bike/?action=view&current=MOV00091.mp4

http://s1218.photobucket.com/albums/dd414/steppenwolf75/Bike/?action=view&current=MOV00092.mp4

http://s1218.photobucket.com/albums/dd414/steppenwolf75/Bike/?action=view&current=MOV00093.mp4

Neputand sa nu profitam de cele 19 grade de afara, in aceasta zi superba de 13 noiembrie, am iesit cu Nicusor, initial la o promenada transformata intr-o tura adevarata, spre Ghercesti de unde am luat-o spre Mischii pe un drum de "pavate" apoi pe centura Craiovei, pana la Isalnita si inapoi acasa, totalizand aproape 50 km. http://img823.imageshack.us/g/mxj.mp4/ http://img607.imageshack.us/g/image0707.jpg/

Duminica 14 noiembrie, fiind a doua zi consecutiva de "vara" cu temparaturi de pana la 18 grade, ne-am mobilizat muncitoreste pe un drum muncitoresc :), cel putin in prima parte a lui, Craiova-Breasta-Scaiesti-Racari-Filiasi-Craiova totalizand la final 85 km, drumul amintindu-ne pe alocuri de celebra cursa Paris-Roubaix :). Temerarii care s-au incumetat pe acest traseu au fost Ady, Daniel, Alex, Gaby si bineinteles eu :). Si ceva filmari din aceasta tura, calitatea catorva dintre ele fiind afectata de starea precara a drumului http://img100.imageshack.us/g/video0102.mp4/ si bineinteles ceva poze http://img213.imageshack.us/g/image0716.jpg/

Daca nu puteti vedea pozele de pe imageshack dati "play as slideshow" si o sa le vedeti una dupa alta.

Salut gasca din Craiova,am vazut ca ati trecut prin satul de unde imi trag eu seva-MIHAITA.Nu am mai trecut pe acolo de ceva vreme si eram curios daca au reusit sa finalizeze indraznetul proiect de a trage pe sub asfalt o conducta cu apa calda pentru a evita formarea poleiului pe timpul iernii http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif !Mai era o idee si anume aceea de a acoperi soseaua care trece prin sat cu tamplarie aluminiu si geam termopan....Lasand gluma la o parte spunet-mi drumul pana spre SCAIESTI tot asa a ramas,plin de gropi?

Ne-am ratacit (din cauza GPS-ului...) mergand dinspre Craiova spre Drobeta si am luat-o prin Brestei (pe 641) dupa aia pe drumul judetean 606 prin Breasta, Valea Lungului, Predesti, Pietroaia, Brabova, Seaca de Padure, Carpen, Cleanov, Gvardinita. Drumul este nou, foarte pustiu, urcursuri si coborasuri. Mi s-a parut excelent pentru ture de bicicleta. Partea de inceput pana in Breasta era cam bombardat, dar dupa aceea mi s-a parut traseu din ala de Top Gear. Si era incredibil de pustiu. Cu prima ocazia, imi pun bicicleta pe masina si revin.

Dupa Gvardinita, am luat pe un drum sinistru de pamant pana am dat de E70. Dar ala e bun de masina de teren :)