cristilion

Ciclism de sosea in jurul Craiovei

Recommended Posts

Ziua 8: incepem lunga calatorie spre casa, un drum extrem de lung, obositor si plictisitor. O luam pe autostrazile Elvetiei, Austriei, Germaniei, din nou Austriei si, in final, ultima cazare, in Ungaria, la Gyor.

Ziua 9: este ziua revenirii in tara, un drum, de asemenea plictisitor de lung, intrarea in tara observandu-se inca din primii km, in benzinariile de dupa vama fiind plin de tigani care iti spalau geamurile si iti cereau bani. O aglomeratie, imediat cum am intrat pe drum, de nedescris, circulandu-se bara la bara, ca, de, noi nu avem autostrazi. Dupa un drum lung pana in sud si destul de aglomerat, ajung in sfarsit la dulcea mea casa si la dragele noastre drumuri, pline de gropi, pe care vom pedala de acum incolo..

Cam asta este povestea excursiei mele in Franta, o excursie pe care o sa o tin minte toata viata, chiar daca, la un moment dat, batranetea imi va lua mintile si noi imi voi mai aduce aminte nimic. O alta civilizatie, un alt respect fata de ciclisti, o alta tara...Romania nu va ajunge niciodata la acel nivel. Ne tot mandrim noi, ca Transfagarasan, ca Transalpina...da, sigur, doua drumuri avem si noi in tara asta si batem moneda pe ele, incercam sa ne comparam cu altii...nu suntem nici macar la 1%.

Sper ca nu v-am plictisit cu povestirea mea si ca ati citit-o cu placere! :)):D

• Upvote 1

@@catalin.marancea, respect! frumoasa de(scriere) ;) si frumoase amintiri.

sper s-avem ocazia sa ne intalnim si la o tura, in craiova, poate prin august.  

nu pot sa nu-ti dau dreptate cand spui "O alta civilizatie, un alt respect fata de ciclisti, o alta tara...Romania nu va ajunge niciodata la acel nivel. Ne tot mandrim noi, ca Transfagarasan, ca Transalpina...da, sigur, doua drumuri avem si noi in tara asta si batem moneda pe ele, incercam sa ne comparam cu altii...nu suntem nici macar la 1%."

acu' 2 saptamani, in Italia, zilnic am vazut ciclisti de toate varstele iesiti pe sosea. iar in Montreal e alta lume. biciclistii sunt respectati in trafic si au piste in orice directie a orasului. mersul pe bicicleta nu e sport extrem. ma rog, sunt multe de spus...

numai bine si multe salutari team-ului craiovean (cristi, mihaita, wolfi, nea adi, marius etc.) !

..........

Cam asta este povestea excursiei mele in Franta, o excursie pe care o sa o tin minte toata viata, chiar daca, la un moment dat, batranetea imi va lua mintile si noi imi voi mai aduce aminte nimic. O alta civilizatie, un alt respect fata de ciclisti, o alta tara...Romania nu va ajunge niciodata la acel nivel. Ne tot mandrim noi, ca Transfagarasan, ca Transalpina...da, sigur, doua drumuri avem si noi in tara asta si batem moneda pe ele, incercam sa ne comparam cu altii...nu suntem nici macar la 1%.

Sper ca nu v-am plictisit cu povestirea mea si ca ati citit-o cu placere! :)) :D

O poveste extraordinara.... chiar surprinzatoare pe alocuri, dupa cum spuneai si tu se pare ca ai avut cu adevarat o excursie de neuitat, ..... iti dai seama ca te-am invidiat sincer (in sensul bun evident) cand am citit cele de mai sus.... oricum nu iti cunosteam aceasta latura oratorica... fiind surprins placut. Din pacate concluzia pe care ai tras-o este foarte adevarata, din cele doua sosele de altitudine pe care le avem, Transfagarasanul puncteaza doar la capitolul spectaculozitate, in ceea ce priveste calitatea asfaltului lasand mult de dorit....

Felicitari atat pt excursie cat si pentru relatare, topicul nostru fiind de azi mult mai bogat :) .

............................

.........................

numai bine si multe salutari team-ului craiovean (cristi, mihaita, wolfi, nea adi, marius etc.) !

Te salutam si noi si te asteptam sa pedalezi alaturi de noi si eventual sa bem o bere impreuna.

Sâmbătă şi duminică voi fi la Ranca, vă rog să îmi sugerati nişte trasee interesante de mtb

Sâmbătă şi duminică voi fi la Ranca, vă rog să îmi sugerati nişte trasee interesante de mtb

Novaci-Ranca...pe asfalt! :)) =))

@@catalin.marancea, respect! frumoasa de(scriere) ;) si frumoase amintiri.

nu pot sa nu-ti dau dreptate cand spui "O alta civilizatie, un alt respect fata de ciclisti, o alta tara...Romania nu va ajunge niciodata la acel nivel. Ne tot mandrim noi, ca Transfagarasan, ca Transalpina...da, sigur, doua drumuri avem si noi in tara asta si batem moneda pe ele, incercam sa ne comparam cu altii...nu suntem nici macar la 1%."

acu' 2 saptamani, in Italia, zilnic am vazut ciclisti de toate varstele iesiti pe sosea. iar in Montreal e alta lume. biciclistii sunt respectati in trafic si au piste in orice directie a orasului. mersul pe bicicleta nu e sport extrem. ma rog, sunt multe de spus...

Salutari! Te asteptam! :cheers:

Ziua 8: incepem lunga calatorie spre casa, un drum extrem de lung, obositor si plictisitor. O luam pe autostrazile Elvetiei, Austriei, Germaniei, din nou Austriei si, in final, ultima cazare, in Ungaria, la Gyor.

Ziua 9: este ziua revenirii in tara, un drum, de asemenea plictisitor de lung, intrarea in tara observandu-se inca din primii km, in benzinariile de dupa vama fiind plin de tigani care iti spalau geamurile si iti cereau bani. O aglomeratie, imediat cum am intrat pe drum, de nedescris, circulandu-se bara la bara, ca, de, noi nu avem autostrazi. Dupa un drum lung pana in sud si destul de aglomerat, ajung in sfarsit la dulcea mea casa si la dragele noastre drumuri, pline de gropi, pe care vom pedala de acum incolo..

Sper ca nu v-am plictisit cu povestirea mea si ca ati citit-o cu placere! :)) :D

Brava Cataline!Felicitari!Nu ne-ai plictisit deloc,ba chiar a fost o reala placere sa-ti citim cronica,te asteptam la hidratarea de dupa tura,pt amanunte.

Daca stiam din timp,poate ma bagam si eu la iesirea asta,dar TDF continua si in anii urmatori...

Maine, la 10:30,ma intalnesc cu manu,la omv craiovita, pt o tura de filiasi

Asteptam si alti amatori

Pt ca se anunta temperaturi ridicate, maine iesim la o tura matinala, mai exact la 8.30 pt circuitul Craiova-Melinesti-Filiasi, intalnirea la fosta benzinarie Consul, actuala Lukoil pe rocada.

Nu va pot insoti,sunt la tara

Am iesit azi cu manu pana la filiasi...foarte cald

Azi am iesit dis de dimineata, pe frumosul circuit Craiova - Melinesti - Filiasi - Craiova, reusind sa pacalim canicula, hidratarea avand loc la Beharca, ocaziile fiind nenumarate :) , pe langa noile roti ale lui Gaby, care trebuiau evident udate, si ziua lui Mihai, caruia ii uram inca o data la muti ani !, amintim si de reusita lui Andrei la Facultatea de Arte si Design de la Cluj, reusind sa obtina a 3-a medie din concurs 9.45 :) .

Cateva poze de la tura de azi: https://plus.google.com/u/0/photos/109310083101744381132/albums/5905768366645283665

Tare statistica, a 3-a cea mai rapida.... coborare :)) . Diseara evident ramane 19.45 Helin Lapus, sau cine vrea sa-si faca presiunea corecta in cauciucuri 19.30 la mine :) .

Presiunea corecta se face la bere! Bagi pana se egalizeaza presiunea. :D

...

Un filmulet cu niste imagini senzationale din Franta :D

Felicitari pt tura la tot "echipajul". Sebi ne-a tot povestit din aventura voastra ...poate completezi topicul deschis de MirceaO la sectiunea de cicloturism ;)

....................... Diseara evident ramane 19.45 Helin Lapus, ........................................ .

Vremea pare ok. Tura ramane valabila.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000,185,187;product=34570

Cel mai ieftin, restul sunt peste 300 euro :(

Dupa parerea mea ai 2 variante:

- prima - iti iei alte roti .... si te rogi sa nu mai intre nimeni in tine :)).

- a doua - il convingi pe Costica, ca trebuie neaparat sa-si ia si el una :D.