cristilion

Ciclism de sosea in jurul Craiovei

Recommended Posts

Pentru cei care muncesc mai mult decat mine si nu pot iesi la bike, sunt asteptati la beer la mine la tara :drinking: !

Pentru cei care muncesc mai mult decat mine si nu pot iesi la bike, sunt asteptati la beer la mine la tara :drinking: !

Da da si in cinstea noastra organizeaza si lupte cu gladiatorii aia rai pe care-i tine in custile din spate. Cine nu-i cuminte si nu bea tot este aruncat in ringul de lupta. Eu deja ma antrenez sa fiu in forma. Hai noroc! :cheers:

Ma ajuta si pe mine cineva in problema pedalelor ? Care pedale sunt cele mai bune, cele mai eficiente, sa zic asa ? Exista incaltari diferite pentru fiecare tip de pedala ? Daca da, care sistem de prindere este mai folosit ? Se gasesc prin Craiova pe la Second, prin Romanesti, si pedale si incaltari ?

Ma ajuta si pe mine cineva in problema pedalelor ? Care pedale sunt cele mai bune, cele mai eficiente, sa zic asa ? Exista incaltari diferite pentru fiecare tip de pedala ? Daca da, care sistem de prindere este mai folosit ? Se gasesc prin Craiova pe la Second, prin Romanesti, si pedale si incaltari ?

vezi in targ..intrebi si te trimit ei la singuru' de acolo care vinde.iti da incaltari cu tot cu pedale

doua timpuri sun cele mai raspandite,Look si SPD,fiecare cu incaltarile lor.eu,cristache si nea adi(cateodata)avem SPD..restu Look.eu iti recomand tot Look-uri.spd-urile sunt mai mult pentru mtb

Si se simte vreo difetenta mare intre Look-uri si spd-uri, avand in vedere ca spd-urile sunt pentu mtb ?

In mod teoretic, la cele cu sistem Look suprafata de contact dintre pantof si pedala este mai mai mare decat la celalalte (spd), astfel incat si forta transmisa de catre picior catre pedala ar trebui sa fie mai mare, deci in mod normal ar fi mai eficiente pedalele cu sistem gen Look (desigur ca exista si alterntiva Shimano pentru acest sistem de prindere, arata si functioneaza la fel, doar denumirea difera)..eu personal am mers cu ambele sisteme si sincer nu am simtit o diferenta majora intre ele, insa asta este doar o parere subiectiva..acum depinde si cati bani esti dispus sa dai pentru pedale + pantofi compatibili

poti sa gasesti incaltari care au prindere atat pe look cat si spd, la spd se declipseaza mai repede ceea ce e bine prin oras dar la fel de bine se pot desface si cand pedalezi mai in forta ceea ce nu e tocmai ok, eu am patit-o de cateva ori. iti recomand sa iei pedale cu placute look chiar daca sunt putin mai scumpe. ar fi bine daca tot faci investitia asta sa bagi mana putin mai mult in buzunar si sa cumperi unele mai bunicele deoarece cele enty level sunt ordinare.

poti sa gasesti incaltari care au prindere atat pe look cat si spd, la spd se declipseaza mai repede ceea ce e bine prin oras dar la fel de bine se pot desface si cand pedalezi mai in forta ceea ce nu e tocmai ok, eu am patit-o de cateva ori. iti recomand sa iei pedale cu placute look chiar daca sunt putin mai scumpe. ar fi bine daca tot faci investitia asta sa bagi mana putin mai mult in buzunar si sa cumperi unele mai bunicele deoarece cele enty level sunt ordinare.

Mda, deocamdata nu dispun de un buget foarte mare, dar ma gandeam la ceva temporar, tocmai deaia am intrebat de second hand..oricum "sezonul" este pe terminate, cel putin pana la anu sa ma folosesc de ceva second.

Astazi tot la ora 17.30 la Helin, ok? Nu promit ca voi ajunge si la partea cea mai frumoasa a turei (cei care au fost marti la Crinu stiu despre ce vorbesc), dar macar vreau sa fac putina miscare, vremea se anunta superba azi.

Astazi tot la ora 17.30 la Helin, ok? Nu promit ca voi ajunge si la partea cea mai frumoasa a turei (cei care au fost marti la Crinu stiu despre ce vorbesc), dar macar vreau sa fac putina miscare, vremea se anunta superba azi.

Pt mine e ok 17:30, nici eu nu cred ca mai vin la afterbike....prietenii stiu de ce :)

Azi din pacate a intervenit ceva si nu am mai putut ajunge, imi pare rau daca ati steptat dupa mine

Mare atentie cand treceti prin Cotofeni, dau tiganii cu pietre! Azi am fost singur pana la Bradesti, iar la intoarcere, un puradel de pe marginea drumului, in Cotofeni, m-a luat la tinta. Partea buna e ca nu m-a nimerit (aveam peste 50 km/h cand am trecut pe langa el), insa data viitoare s-ar putea sa nu mai am norocul de acum

Mare atentie cand treceti prin Cotofeni, dau tiganii cu pietre! Azi am fost singur pana la Bradesti, iar la intoarcere, un puradel de pe marginea drumului, in Cotofeni, m-a luat la tinta. Partea buna e ca nu m-a nimerit (aveam peste 50 km/h cand am trecut pe langa el), insa data viitoare s-ar putea sa nu mai am norocul de acum

sunt cumva aia de la prima casa de dupa urcarea de la beharca?

He, he, he, ce puștiloți sunteti! Mai dragii mosului pe mine ma luau la tinta dinainte sa am bicicleta, ba chiar dinainte sa ajung in Cotofeni. Intre timp am invatat sa traiesc in simbioza cu tiganii din Cotofeni. Pe nea Radu l-au impins de pe bicicleta cu piciorul in plina "viteza" (viteza lui nea Radu de croaziera). Voi de ce credeati ca trebuie sa purtam casca?

sunt cumva aia de la prima casa de dupa urcarea de la beharca?

Dracu sa-i ia, erau pe marginea drumului, cam pe la mijlocul satului..ai avut si tu probleme cu ei?

RROMANIA STRIKES AGAIN

Atentie si pe Str. Raului, trec ocazional pe-acolo, se pare ca din canal mai ies din cand in cand dejectii care au obiceiul de a arunca cu bolovani.

Dracu sa-i ia, erau pe marginea drumului, cam pe la mijlocul satului..ai avut si tu probleme cu ei?

nu am avut probleme cu ei doar urlau ca maimutele de pe margine. eu am avut probleme cu aia din bradesti, au dat cu o bere dupa mine....puteau sa ma cheme s-o beau nu sa o arunce dupa mine

Duminica se anunta ceva ? Daca nu, maine un Filiasi ?

Duminica se anunta un Cole de Tantaru, la 12 zic eu ca e ok sa plecam de la OMV-ul Craiovita :) .

Duminica se anunta un Cole de Tantaru, la 12 zic eu ca e ok sa plecam de la OMV-ul Craiovita :) .

O clasica de Tzantzaru e foarte buna. Si ora este aleasa foarte bine... ne mai trezim si noi din... se mai incalzeste afara...