alex.burlacu

GAZELLE Fan Club

Recommended Posts

Mă miră că nu a apărut până acuma un Fan Club Gazelle aici... Nu sunt posesori de astfel de biciclete pe forum?

Pentru cei care cunosc marca următoarele rânduri pot rămâne necitite :) Pentru ceilalți însă vreau să spun câteva despre această marcă de biciclete.

Înființată în 1892, Gazelle a devenit în timp cea mai cunoscută marcă de biciclete olandeze. Este supranumită "Mercedes Benz"-ul bicicletelor olandeze și una din puținele care a câștigat titlul de "Furnizor oficial al Casei Regale" olandeze.

Portofoliul Gazelle cuprinde multe inovații, ei fiind inventatorii multor sisteme de care azi beneficiem cu toții.

În anii '30 Gazell a introdus pe piață bicicletele tandem dar și bicicletele electrice (în colaborare cu cei de la Philips, undeva la sfârșitul anului 1937).

Ei au inventat schimbătoarele cu 3 viteze în butuc.

Tot ei sunt cei care au inventat sistemul de frânare cu tambur pentru roata din față, și tot ei sunt cei care au produs primele biciclete pliabile olandeze.

Ar mai fi de spus că la sărbătorirea a 100 de ani de existență au avut oficial opt milioane de biciclete produse.

Ar fi multe de spus despre Gazelle... dar nu are rost să pomenesc aici toată istoria mărcii.

Sursa celor scrise aici este în mare parte http://en.wikipedia.org/wiki/Gazelle_%28bicycle%29 însă o simpla căutare pe internet vă poate aduce mult mai multe informații decât am pus eu aici.

Personal mă număr printre fericiții posesori de Gazelle. Momentan am doar o bicicletă de șosea, model Modano, dar... încă visez la o Gazelle de oraș, pentru că totuși trăim într-un oraș, nu pe munte și nu pe șosele :)

Mai jos pozăhttp://picasaweb.google.com/lh/photo/3osf6iVeLzYMrPIYDxKFTw?feat=directlink cu Olandeza zburătoare:

Imagine postată

• Upvote 1

Am avut una cand eram mai mic, era tare ciudata, viteze in butuc, lantul era tot acoperit intr-o aparatoare de musama inchisa cu capse, in aceeasi culoare cu cadrul (verde).

O bijuterie, peste tot emblema lor (o gazela in saritura pe fond visiniu), ghidonul si saua erau bestiale, etc.

Dar am crescut si am donat cadrul unei persoane, rotile altei persoane si asa s-a dus toata.

As spera si eu la o soselista de la ei.

Nu prea seamana cu ce arata producatorul pe site

http://www.silvestrinibiciclette.com/main.php?pagina=info&radice=VETRINA&PHPSESSID=18d89c8f8710cc9d49496c4380544be0

Cu exceptia "abtibilidurilor".

Pentru că cel puțin teoretic, nu se mai produc de câțiva ani de către Silvestrini. Acuma, ca regulă când vine vorba de italieni - sunt mai țigani decât țiganii noștri. Stickere se găsesc la pachet de 10buc :) Grijă mare când cumpărați de la ei, în afara cazurilor când vorbim de firme mari, cunoscute... dar chiar dacă acestea vă recomandă distribuitorii... verificați de multe ori informațiile și cereți multe poze.

Mai jos, bicicleta cu care mă duc zilnic la muncă (nu prea departe, vreo 14 km dus-întors), indiferent de vreme sau de anotimp. Pe aici bicicleta aia intră la categoria „nimic deosebit”: toată lumea are ceva asemănător, chiar dacă-s alte mărci/modele.

Imagine postată

Dacă face cineva un fanclub Batavus pun poză şi cu bicicleta prietenei. ;)

Edited by vera

Mai jos, bicicleta cu care mă duc zilnic la muncă (nu prea departe, vreo 14 km dus-întors), indiferent de vreme sau de anotimp. Pe aici bicicleta aia intră la categoria „nimic deosebit”: toată lumea are ceva asemănător, chiar dacă-s alte mărci/modele.

Dacă face cineva un fanclub Batavus pun poză şi cu bicicleta prietenei. ;)

Foarte tare :D Am și eu o întrebare, tocmai sunt pe cale sa obțin una asemănătoare cu a ta, un Gazelle Grenoble. Poți să îmi recomanzi site-uri de magazine în care pot găsi piese pentru ele? Mă interesează protecțiile laterale de la roata spate (protecția de noroi), un far original și mărunțișuri pe care aș vrea să le înlocuiesc dar tot cu componente d-ale lor :))

Cât despre fan club Batavus... cred că ar merge unul... Am avut ocazia să merg pe Batavus, atât pe biciclete mai de oraș cât și pe unele mai sprintene... și s-au comportat excelent.

Aripile sunt pentru noroi. Protecţiile laterale sunt ca să nu-ţi prinzi hainele (fustă, palton) în roata din spate.

Din păcate nu pot să-ţi recomand magazine online. Eu am fost doar în magazine „de-adevăratelea” pentru că acolo poţi să te duci cu piesa în mână şi să zici că vrei o „de-aia”.

Magazinele online olandeze sunt cam inaccesibile celor care nu locuiesc în Olanda. Nu prea fac shipping in afara ţării şi folosesc un sistem de plată (iDEAL) pentru care-ţi trebuie cont la o bancă olandeză.

În principiu ţi le poate trimite cineva de-aici, dar (fără supărare, sper) nu prea m-aş oferi voluntar. Atlassib-ul e destul de departe pentru mine şi cu TNT-ul am avut experienţe neplăcute în ce priveşte limba engleză (eu nu vorbesc olandeză din păcate).

Salut,

Am reușit să contactez un magazin de piese de acolo (care au site în engleză) :P

Acuma încearcă să afle preț pentru transport?

PT Alex Burlacu: Iti recomand sa dai jos cele 2 borsete,fac bicicleta mai urata (Parerea mea). Stiu ca sunt utile dar parca arata urat, strica liniile de cursiera.

PT Alex Burlacu: Iti recomand sa dai jos cele 2 borsete,fac bicicleta mai urata (Parerea mea). Stiu ca sunt utile dar parca arata urat, strica liniile de cursiera.

Da... ai dreptate.... ii strică "imaginea". Însă, pentru ture medii mi se par mai utile decât ideea de a căra un rucsac în spinare. În ele pun telefon, acte, kitu' de pana și cam atât. Când e de drum mai mare... iau totu'n rucsac și rămâne în cel mai rău caz doar cea de la șa.

Salut,

Am reușit să contactez un magazin de piese de acolo (care au site în engleză) :P

Acuma încearcă să afle preț pentru transport?

Poti sa pui o adresa sau un link pt magazinul respectiv?Mersi.

Poti sa pui o adresa sau un link pt magazinul respectiv?Mersi.

Nu mai este nevoie.Am gasit si eu un site olandez "fietspunt" care livreaza si in Romania (transportul cu TNT cam scump-cca30E). cu f multe produse si piese de scimb pt biciclete de oras(Gazelle, Batavus) inclusiv piese pt internal gear hubs-nexus ,sachs-pe care nu prea le-am vazut in alta parte.

In tara mountain bikeurilor, am reusit sa pun mana pe un Gazelle Orange cu schimbator in butuc nexus 7 viteze, aparatoare de lant completa, ghidon ultra comod si ajustabil, frane pe role, cadru aluminiu, etc. Nu exista senzatie mai faina pe bicicleta in oras decat plimbarea pe aceasta bicicleta! Zilnic la serviciu cu ea, un zambet pe buze la plecare si acelasi zambet la sosire. Revin cu poze!! Pretul a fost infim pentru calitatea si satisfactia oferita... cuvantul de ordine este COMOD!

incepand de astazi, noua mea masina de oras se numeste Gazelle Chamonix Lite 2014

• Upvote 1

DSC_0331.jpg

DSC_0339.jpg

DSC_0349.jpg

Astea plus pelerina poncho, pentru ploaie.

Le folosim zdravan de pe la inceputul lui martie. Au vazut deja ploaie multa, niscaiva colete carate pe ele, chiar si scule (pentru trebaluit in apartament), cumparaturi, fructe, bere, o teava, etc.

Singurul lucru pe care l-am schimbat au fost anvelopele. Initial au venit cu Schwalbe Road Cruiser, foarte subtiri ce au inceput sa dea semne de oboseala si crapaturi dupa vreo 3 saptamani (naveta zilnica de 20 km, la care se mai adauga diverse drumuri). La cea a sotiei, anvelopa spate avea un defect aparent si s-a crapat in ultimul hal. 

Oricum, fiind fan Marathon Mondial (folosesc pe bicicleta de tura de vreo 2 ani..nici o pana in multi km), le-am echipat si pe ele la fel.

In rest, numai de bine. Foarte optime, merg singure. Viata in mediul urban s-a schimbat (in bine) pentru noi, de cand cu ele.

Gazelle Chamonix Lite 2014

S-o stapanesti sanatos. Foarte frumoasa, aduce nitel cu modelul Fuente.