hcampian

Cum ne pregatim pentru o tura/concurs de MTB?

Recommended Posts

la fix cu informatiile (mi-s la inceput de drum). mii de multumiri.

Verificati urechea de prindere a deraiorului spate pentru deformari, acestea duc la schimbarea defectuoasa a vitezelor sau chiar la intrarea deraiorului spate la spite. In masura posibilitatilor, procurati-va din timp cateva urechi de schimb, iar macar una luati-o cu voi in tura. Aceste urechi sunt proiectate sa se rupa pentru a proteja cadrul si deraiorul, fiind ieftine si usor de gasit in alte tari mai civilizate.

Unii folosesc aceasta constructie:

http://northshorebillet.com/index.php?main_page=index&cPath=3&zenid=7745d28b240853c086443f19a28d8d0a

care pe linga functia de a proteja ofera ansamblului cadru-deraior-butuc o stabilitate mai mare; stabilitate care ofera procedeului de schimbat viteze omai mare precizie (spun unii, eu n-am folosit aceasta piesa in valoare de 29,99 EURopeni).

• Upvote 1

Am folosit si eu o perioada o protectie din asta, luata la mai putini bani, vreo 30 RON, dar am considerat ca de la o anumita valoare a deraiorului spate ar fi mai bine sa se rupa urechea, mai ales cand deraiorul costa mai mult decat tot cadrul. In principiu, daca ai chestia asta montata si lovesti in ceva cu deraiorul, acesta o sa cedeze. Nu stiu daca o mai am pe undeva. Practic am renuntat la ea cand mi-am pus pe spate un XTR, dar de la XT incolo eu nu mi-as pune. Altfel, pentru cine nu are deraior foarte scump, e o idee foarte buna, in mod clar imbunatateste si comportamentul sistemului la solicitari.

• Upvote 3

Sfaturi utile si pretioase, hcampian. Mersi!

Nu numai ca domnul hcampian ne-a spus ceva, dar a facut-o intr-un mod in care s-o inteleaga "tot amatoru' ". Felicitari!

Felicitari pentru rabdare si iti multumim pentru sfaturi, chiar utile pentru unii dintre noi.

Foarte utile intr-adevar. Multumim, Horatiu! :)

In principiu, daca ai chestia asta montata si lovesti in ceva cu deraiorul, acesta o sa cedeze.

am o intrebare

am vazut pe mai multe dhs-uri mai vechi niste aparatoare metalice chiar peste deraiorul spate,se prind pe cadru,destul de rezistente si nu foarte grele.

ajuta la ceva?

Teroetic, suportul ala protejeaza de lovituri deraiorul. Sincer, nu stiu daca ai in ce gaura sa prinzi unul din ala pe o bicicleta actuala... Oricum, deraiorul si urechea nu se rup de obicei de la lovituri, ci mai des de la noroi, si in cazul asta nu ajuta la nimic.

Sustin ce spune Hcampian, am patit-o personal cu noroiul la schimbator, mi-am indoit si cardul.

Cand ies la o tura de mtb, imi iau cu mine apa(1.5litri),1-2 batoane proteice,camera de rezerva,2-3 scule,pompa, presa de lant(cu care am avut noroc cand s-a rupt deraiorul, am scurtat lantul si am facut singlespeed sa ajung acasa). 1 hanorac si pelerina de ploaie, aparat foto,telefon,bani,buletin.

Cardul???

Si aluzia, si la propiu. Vroiam sa zic CADRDUL :D. S-a rezolvat cu o cheie franceza, l-am indreptat.

Dragilor va rog sa ma lamuriti in cateva privinte referitoare la un concurs MTB, legate mai ales de tehnica (pe care nu o stapanesc asa bine)

Am fost pana acum la 2 concursuri (prima evadare si maratonul vinului) deci nu am asa experienta

Voi blocati/deblocati furca in functie de teren / urcare sau mergeti tot timpul cu ea deblocata/blocata?

Daca este o coborare mai abrupta va lasati in spatele seii? eu de exemplu nu pot sa fac lucrul asta sau trebuie cumva sa cracanez picoarele mai mult , oare trebuie sa iau o sa mai ingusta?

Asta este saua mea

http://www.evanscycles.com/products/selle-italia/q-bik-saddle-ec022728

Width 140mm, Length 272mm, Weight 270g

O alta intrebare este legata de pantofii SPD, tot am citit ca trebuie sa fie ficsi, mi-am cumparat ficsi numarul 44 cu toate ca eu port 45 1/3 la adidasi, (vanzatorul spunea ca se mai lasa) dar dupa ce ies la o tura de 50 km imi amortesc degetele picioarelor ,o fi de la pozitia placutelor sau pur si simplu trebuie sa imi iau pantofi mai mari ?

1. jucaria aia cu blocatul/deblocatul furcii nu e neaparat foarte utila in viata reala, pe urcari grele de MTB, cu bolovani/radacini, e mai usor cu ea deblocata. Blocarea ar avea sens la o urcare foarte lina, vezi asfalt. Eu nu folosesc butoanele furcii niciodata, la fel am vazut si rider-ii de top ca merg cu SID-urile sau ce mai au ei deblocate pe urcari. Cel mai bine ar fi sa incerci aceiasi urcare cu ea blocata si cu ea deblocata, sa vezi cum te simti mai bine si care e raspunsul corect pentru tine in acest moment (s-ar putea cu timpul sa iti mai schimbi optiunile)

2. miscarile astea cu lasatul in spatele seii (nu e nevoie chiar asa, doar o mutare in spate a centrului de greutate) e bine sa le incerci pe plat sau pe coborari usoare, eventual chiar pe asfalt, pana le prinzi. Pentru inceput, poti sa te opresti si sa iti mai cobori saua un pic, daca nu e graba. Cu timpul o sa renunti.

3. cu pantofii, ai citit prost. Orice incaltaminte trebuie sa iti vina bine la proba, nu sa te iei dupa numere. Eu personal prefer toata incaltamintea un pic mai larga, unii prefera mai fixa. In nici un caz nu trebuie sa te stranga, era de asteptat sa amorteasca degetele, nu? Doar espadrilele de escalada se iau mai mici, dar alea le folosesti 20-30 minute si le dai jos, pantofii de bicicleta ii tii in picioare si peste 10 ore uneori. Amorteala picioarelor poate sa apara si din cauza unei sei prea late sau nepotrivite, dar in acest caz incet-incet trebuie sa iti amorteasca in sus mai mult din picior.

1. jucaria aia cu blocatul/deblocatul furcii nu e neaparat foarte utila in viata reala, pe urcari grele de MTB, cu bolovani/radacini, e mai usor cu ea deblocata. Blocarea ar avea sens la o urcare foarte lina, vezi asfalt. Eu nu folosesc butoanele furcii niciodata, la fel am vazut si rider-ii de top ca merg cu SID-urile sau ce mai au ei deblocate pe urcari. Cel mai bine ar fi sa incerci aceiasi urcare cu ea blocata si cu ea deblocata, sa vezi cum te simti mai bine si care e raspunsul corect pentru tine in acest moment (s-ar putea cu timpul sa iti mai schimbi optiunile)

2. miscarile astea cu lasatul in spatele seii (nu e nevoie chiar asa, doar o mutare in spate a centrului de greutate) e bine sa le incerci pe plat sau pe coborari usoare, eventual chiar pe asfalt, pana le prinzi. Pentru inceput, poti sa te opresti si sa iti mai cobori saua un pic, daca nu e graba. Cu timpul o sa renunti.

3. cu pantofii, ai citit prost. Orice incaltaminte trebuie sa iti vina bine la proba, nu sa te iei dupa numere. Eu personal prefer toata incaltamintea un pic mai larga, unii prefera mai fixa. In nici un caz nu trebuie sa te stranga, era de asteptat sa amorteasca degetele, nu? Doar espadrilele de escalada se iau mai mici, dar alea le folosesti 20-30 minute si le dai jos, pantofii de bicicleta ii tii in picioare si peste 10 ore uneori. Amorteala picioarelor poate sa apara si din cauza unei sei prea late sau nepotrivite, dar in acest caz incet-incet trebuie sa iti amorteasca in sus mai mult din picior.

Mersi mult pentru raspunsul promt

1. Sa inteleg ca pe parcursul unui concurs mergi cu ea deblocata? Nu e mai greu pe urcari? sau de exemplu daca mai dai de o baltoaca plina cu mai stiu eu ce

2. Am inteles ideea , am vazut la cicilistii care participa la concursuri ca isi tin saua foarte sus,

3 . Pantofii cand ii incalt sunt ficsi(dreptul mai mult , probabil e mai mare :) ), dupa un anumit numar de km(de la 30 in sus) probabil ca se umfla picioarele , citisem ca daca nu sunt ficsi nu poti sa declipsezi rapid

http://www.gaerneshoes.com/PhotoGallery.asp?ProductCode=GElectraBlack

Astia sunt ciumpalaii, din ce imi amintesc si cu alte incaltari pateam la fel imi amorteau degetele de la picioare (doar daca merg pe plat mai mult timp), sa fie oare saua de vina ca imi amortesc degetele? sau pozitia pe sa (prea jos)

O recomandare te rog pantofi SPD cu care pot participa si la un concurs? ceva la maxim 500 ron

Eu nu sunt pretentios cu marcile, asa ca de cativa ani merg cu o pereche de Rockrider de la Decathlon (modelul negru cu galben), dar care cred ca nu se mai produc. Sunt foarte buni dupa parerea mea. Am avut si Sidi, dar sunt mai multumit de aerisirea si rigiditatea acestora - e normal, am avut cel mai slab Sidi iar acesta e modelul de top de la Decathlon. In schimb, daca ar fi sa imi iau azi alta pereche de pantofi (si s-ar putea sa fie nevoie cat de curand, astia de la Decathlon cedeaza pana la urma, in mod eroic), mi-as lua Chain Leader Black de pe BikeWear, mi se par cei mai buni la raportul calitate pret in acest moment. Detin o pereche de Chain Artica de iarna si par foarte bine lucrati, sunt comozi si mi se potrivesc de minune. Uite astia-s:

http://www.bikewear.ro/Pantofi-ciclism/402-Pantof-Chain-Leader-Black/flypage.tpl.html

In legatura cu furca, nu ma deranjeaza deloc ca e deblocata, atata timp cat e setata corect presiunea.

In legatura cu saua, nu o tin foarte sus, ci o tin acolo unde trebuie, nici prea sus si nici prea jos. Inaltimea corecta a seii nu tine de nivelul de experienta sau de performanta, se regleaza dupa aceleasi principii pentru toata lumea (stand pe sa cu picioarele intinse sa ajungi la pedala aflata in cel mai jos punct cu mijlocul talpii cu piciorul perfect intins - atentie, cu mijlocul talpii nu cu varful sau in pozitie de pedalat, in pozitia normala genunchiul se flexeaza un pic).

• Upvote 1