hcampian

Cum ne pregatim pentru o tura/concurs de MTB?

Recommended Posts

Nu-s de acord cu lasatul seii.

Din start pozitia descrisa e un pic prea sus, piciorul nu ar trebui sa fie perfect drept ci foooarte putin arcuit chiar si cu calcaiul pe pedala, deci mai e loc de coborat.

@Stuparul - folosesti manusi? Poti incerca sa iti iei si unele cu pernute cu gel in palma, pe mine m-au ajutat. Incearca si sfatul lui Krazyeone, slabeste un pic manetele de frane si shifterele de pe ghidon si roteste-le cateva grade in jos. Ideea este ca incheietura mainii nu trebuie sa faca unghi - palma si degetele trebuie sa continue pe aceeasi directie cu antebratul, cum ar veni, altfel apar dureri (si apar chiar fara sa lasi greutate in incheietura, spre exemplu la birou daca tii mouse-ul intr-o pozitie incorecta). Mai departe, ai un pic rabdare, e posibil sa te obisnuiesti in timp.

Pinkbike are dreptate cu pipa si ghidonul, eu am avut problema asta pe un MTB cu pipa si ghidon fara rise si pe o cursiera, insa pe MTB-ul pe care il am acum, cu pipa de 120 mm cu rise maricel n-am problema asta. Doar ca pe MTB-ul meu am mereu tendinta sa apropii pieptul de ghidon, deci daca schimbi pipa sa stii ca nu trebuie sa exagerezi nici in directia cealalta.

Nu in ultimul rand, cred ca exista si exercitii pe care le poti face ca sa intaresti incheietura mainii http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Slabesti manetele, le lasi in jos, pui mainile pe ghidon in pozitia "de lucru" (cat mai relaxat), intinzi degetele aratator si mijlociu, ridici maneta la limita asta (fara sa fortezi degetele).

E si mai bine daca ai pe cineva care sa te asiste cu reglajele astea, ca sa nu-ti schimbi pozitia :)

Sau pune o poza cu tine pe bicicleta, sa ne dam cu parerea. Poate ti-e mic cadrul sau prea scurta pipa. Zi-ne si noua ce inaltime ai, de cat e cadrul si de cat e pipa... Dar oricum o poza face cat 1000 de cuvinte...

A pus poze la galeria de 26ere, post 1260.

Din ce vad, saua e chiar jos pozitionata, iar ghidonul destul de ridicat. Poate niste mansoane mai ergonomice sa ajute.

Eu am scapat de amorteli in palma si disconfort/durere la incheieturi rotind ghidonul cu concavitatea anterior. Astfel incheietura mainii va sta intr-o pozitie mult mai fiziologica (si nu doar ea, cat si cotul, si anume in usoara flexie)

am citit ce a-ti postat. multumesc de raspunsuri. sper sa fie ok pozele ce mi-au fost facute.

post-10967-0-24483000-1312472408_thumb.jpg

post-10967-0-48643800-1312472426_thumb.jpg

post-10967-0-98908800-1312472441_thumb.jpg

post-10967-0-31631800-1312472461_thumb.jpg

post-10967-0-83408600-1312472473_thumb.jpg

post-10967-0-48791900-1312472490_thumb.jpg

Mie mi se pare ca ti-e mica bicicleta.

Eu de cand mi-am pus spd nu mai reusesc sa imi gasesc pozitia la sa, cum ar trebui sa fac sa masor cat de inalt sa ridic saua, daca pun calcaiul in pantofi sunt crampoanele

@Stuparul si mie mi se pare mica parca stai prea drept si mainile nu se intind deloc spre ghidon ,

dar oricum nu generaliza dupa o singura tura in care ai mers pe betoane, sunt foarte pacatoase , si eu am o portiune de asfalt care imi clantane dintii in gura dapai incheieturile

nu stiu daca mi-e mica. poate o sa dureze ceva pana ma obisnuiesc cu turele mai lungi si pozitia pe bicicleta.

am 178 cm si cadrul este de 18". daca ar fi mai mare cred ca as avea probleme in zona sensibila in caz de o cazatura.

mentionez ca in poze nu eram in mers, ci ma sprijineam.

Dupa dimensiuni (178cm inaltime/cadru 18") nu ti-ar fi mic cadrul totusi.

Pare mica bicicleta in poze, dar de fapt e OK, e de la pipa aia foarte inaltata. Eu zic ca nu e de la pozitie. Trebuie sa te obisnuiesti cu bicicleta. Intre timp incearca niste manusi bune cu gel. Poate si niste grip-uri de spuma te ajuta, sunt foarte ieftine si foarte comode.

Ca idee, uite pozitia mea, e ceva mai aplecata, dar si mie mi-e mica un pic bicicleta, ar fi mers un inch mai mult:

http://4.bp.blogspot.com/_TfgJU5P50e0/TJc7Z9Q7W4I/AAAAAAAAFL0/aKcJg6g4nNU/s1600/IMG_0369.jpg

ai incercat sa muti saua putin mai in spate? la mine s-a simtit in bine diferenta (aceeasi inaltime, aceeasi marime de cadru, dar ghidon drept)

Daca incerci asta probabil va trebuii concomitent sa ajustezi putin si inaltimea seii.

la revizia de 10 ore in afara faptului ca mi-au reglat schimbatoarele si strans cateva spite, tipul de acolo, cocos parca il chema (bikexpert pantelimon), a zis ca saua mea nu e pozitonata corect. mi se pare ca era prea in fata. eu nu am curaj nici sa desfac roata cu quik release-ul de teama ca nu o mai pun inapoi cum trebuie :D

poate dureaza pana ma obisnuiesc cu pozitia.

Pai daca saua e prea lasata in fata, da, te dor mainile. Cocos are dreptate. Incearca sa o desfaci si sa o pozitionezi perfect orizontal cu un boloboc. Ea o sa se mai lase o idee in fata din cauza suspensiei si o sa fie OK>

Saua nu pare deloc lasata de bot in fata in poza de aici, , e doar prea in fata. Eu vad ca e data la maxim in fata ceea ce face ca centrul lui de greutate sa fie mult in fata si astfel inceheiturile mainilor sunt mai solicitate.

Stuparul, sub sa ai doua suruburi. incearca sa-l slabesti pe cel din spre spate seii pana cand saua se poate misca fata-spate, regleaz-o pe pozitia cat mai in spate fara sa depasesti marcajul maxim si apoi strange surubul la loc, dar fara sa fortezi tare strangerea.

PS de ce nu l-ai rugat pe Razvan (Cocos) sa te ajute cu reglajul?! nu cred ca te-ar fi refuzat.

adi, cand toata copilaria ai mers pe pegas si la 27 de ani iti iei mtb din cauza ca n-ai timp sa mai urci cu cortul pe munti si nu vrei sa pierzi contactul cu natura, vrei sa stiu eu de dracia asta cum functioneaza? pe batranul pegas te urcai si aia era... pasiune exista!

saua era data in fata si tipul a dat-o mai in spate pe orizpntal. in rest, eu inca nu "simt" cum trebuie sa fie o bicicleta. eu citesc cat pot de mult si un mare ajutor imi sunteti voi. multumesc!

p.s. - ma duc sa pun bolobocul pe ea.

dragi colegi, saua mea era prea in fata. problma a fost rezolvata conform indicatiilor voastre. s-a vazut imediat cum palma era pe aceeasi linie imaginara cu antebratul. multumesc!

p.s. - saua avea decat un surub ce permitea reglarea pe orizontala (fata-spate) cat si ridicarea sau coborarea botului.

Dragilor , am fost la Maratonul Bucegilor, o tura destul de draguta dar destul de tehnica (pe coborari), cel putin pentru mine

Am iesit pe locul 19 la categoria mea de varsta si locul 47 general

Am pierdut o groaza de timp pe coborari pentru ca inca nu spanesc destul de bine SPD urile (a fost prima tura offroad) si am mers mai mult pe langa

Cum se abordeaza traseele gen santuri unde daca atingeam cu calcaiul imi declipsa

cat de jos trebuie sa las saua la coborari? pentru ca daca o lasam prea jos nu puteam sa pedalez cand treceam de coborare

Cred ca am un pic cam mare cadrul, am 1.82 si cadru de 20 de la cube

Dragilor , am fost la Maratonul Bucegilor, o tura destul de draguta dar destul de tehnica (pe coborari), cel putin pentru mine

Am iesit pe locul 19 la categoria mea de varsta si locul 47 general

Am pierdut o groaza de timp pe coborari pentru ca inca nu spanesc destul de bine SPD urile (a fost prima tura offroad) si am mers mai mult pe langa

Cum se abordeaza traseele gen santuri unde daca atingeam cu calcaiul imi declipsa

cat de jos trebuie sa las saua la coborari? pentru ca daca o lasam prea jos nu puteam sa pedalez cand treceam de coborare

Cred ca am un pic cam mare cadrul, am 1.82 si cadru de 20 de la cube

Felicitari de concurs si de rezultat!

Pe traseele cu santuri, cam trebuie sa anticipezi bucatile mai adanci si sa ai grija sa nu ajungi pe ele cu o pedala coborata, adica sa le abordezi fara sa pedalezi, cu pedalele la orizontala. Sau si mai bine o iei pe iarba pe langa, daca ai pe unde.

Cu lasatul seii jos, n-ai ce face. Pierzi timp, nu poti urca bine si nici nu e sanatos sa urci cu saua jos. Trebuie sa te hotarasti pe ce cale mergi: iti cobori saua de fiecare data iar la urcari o ridici la loc (ar fi bine sa ii faci un semn cu pozitia ei corecta sa mearga mai repede) sau incerci sa te perfectionezi tehnic sa nu mai fie nevoie sa o dai jos pe coborari. Exista si tije de sa ajustabile in inaltime de pe ghidon, RockShox face asa ceva, doar ca sunt cam grele. Si evident nu merita sa faci manevra cu lasatul jos al seii, decat daca ai macar cativa km de coborat.

Si pe coborari nu uita regula ca bicicleta, cu cat merge mai repede, cu atat trece mai usor de obstacole, mai ales de bolovani. Nu inseamna sa mergi ca nebunul si necontrolat ci, pur si simplu, daca dai de o bucata mai bolovanoasa de cativa m, atitudinea corecta nu e sa incetinesti si sa incerci sa treci peste ea ca melcul - mai mult ca sigur te vei dezechilibra, ci dimpotriva, sa-i dai drumul bicicletei sa curga peste bucata respectiva si sa incetinesti dupa ce ai trecut de ea.

Ma gandesc ca v-au bagat pe coborare pe Babele-Pestera, dupa cum povestesti acolo. E o coborarea grea cu bicla de XC, nu te stresa daca te-ai dat jos pe cateva bucati, e normal.

Felicitari de concurs si de rezultat!

Pe traseele cu santuri, cam trebuie sa anticipezi bucatile mai adanci si sa ai grija sa nu ajungi pe ele cu o pedala coborata, adica sa le abordezi fara sa pedalezi, cu pedalele la orizontala. Sau si mai bine o iei pe iarba pe langa, daca ai pe unde.

Cu lasatul seii jos, n-ai ce face. Pierzi timp, nu poti urca bine si nici nu e sanatos sa urci cu saua jos. Trebuie sa te hotarasti pe ce cale mergi: iti cobori saua de fiecare data iar la urcari o ridici la loc (ar fi bine sa ii faci un semn cu pozitia ei corecta sa mearga mai repede) sau incerci sa te perfectionezi tehnic sa nu mai fie nevoie sa o dai jos pe coborari. Exista si tije de sa ajustabile in inaltime de pe ghidon, RockShox face asa ceva, doar ca sunt cam grele. Si evident nu merita sa faci manevra cu lasatul jos al seii, decat daca ai macar cativa km de coborat.

Si pe coborari nu uita regula ca bicicleta, cu cat merge mai repede, cu atat trece mai usor de obstacole, mai ales de bolovani. Nu inseamna sa mergi ca nebunul si necontrolat ci, pur si simplu, daca dai de o bucata mai bolovanoasa de cativa m, atitudinea corecta nu e sa incetinesti si sa incerci sa treci peste ea ca melcul - mai mult ca sigur te vei dezechilibra, ci dimpotriva, sa-i dai drumul bicicletei sa curga peste bucata respectiva si sa incetinesti dupa ce ai trecut de ea.

Ma gandesc ca v-au bagat pe coborare pe Babele-Pestera, dupa cum povestesti acolo. E o coborarea grea cu bicla de XC, nu te stresa daca te-ai dat jos pe cateva bucati, e normal.

Mersi mult

Da pe acolo, babele-pestera

Daca las saua in jos (banuiesc ca nu trebuie la minim) trebuie sa imi las centrul greutatii in spatele seii sau sa tin saua cu picioarele?

Adevarul este ca nici nu prea am experienta la coborari, la urcari depaseam pe multi dar la coborari mergeam mai ca melcul si mai cu frica pentru ca am cazut destul de nasol acum vreo 2 luni

Cand fac o tura de MTB nu stau sa-mi las ori sa-mi ridic saua, plus ca am si inel dintr-ala fara cheita rapida (doar surub).

In privinta coborarilor, urmaresc sa tin pedalele la acelasi nivel a.i. sa fie cat mai departate de sol si din cand in cand mai fac cate o rotire ca sa mai schimb pozitia picioarelor. Altfel, trag fundul in spate peste sa ca sa mut centru de greutate dar nu cred ca s-a intamplat vreodata ca saua sa-mi ajunga in totalitate in afara picioarelor.

In privinta bolovanilor ori a santurilor ai sa vezi ca e foarte simplu, doar eliberezi frana cu cateva clipe inainte sa treci peste ele si bicicleta curge mai departe fara nici o problema. Indata ce ai sa prinzi miscarea ai sa vezi cat este de placut.

Vorbesc dpdv al unui amator, nu particip la concursuri.

• Upvote 1

Pai pe coborari cel mai bine e sa te intinzi cu fundul in spate si pieptul cat mai aplecat spre ghidon, cu coatele indoite ca sa obtii asta. Ideea e sa fii cat mai jos pe bicicleta, sa aduci cat mai jos centrul de greutate. E de evitat o pozitie ridicata pe bicicleta, gen DH - bicicletele de DH au o cu totul alta geometrie.

Uite doua poze de pe google:

Imagine postată

Imagine postată

Oricum, in situatii mai dificile, si la DH se trece in pozitia asta:

Imagine postată

Cand fac o tura de MTB nu stau sa-mi las ori sa-mi ridic saua, plus ca am si inel dintr-ala fara cheita rapida (doar surub).

In privinta coborarilor, urmaresc sa tin pedalele la acelasi nivel a.i. sa fie cat mai departate de sol si din cand in cand mai fac cate o rotire ca sa mai schimb pozitia picioarelor. Altfel, trag fundul in spate peste sa ca sa mut centru de greutate dar nu cred ca s-a intamplat vreodata ca saua sa-mi ajunga in totalitate in afara picioarelor.

In privinta bolovanilor ori a santurilor ai sa vezi ca e foarte simplu, doar eliberezi frana cu cateva clipe inainte sa treci peste ele si bicicleta curge mai departe fara nici o problema. Indata ce ai sa prinzi miscarea ai sa vezi cat este de placut.

Vorbesc dpdv al unui amator, nu particip la concursuri.

Nu conteaza concurs sau tura, conteaza cat de abrupta e panta, dc nu ai ajuns cu saua in afara picioarelor (in fata picioarelor) inseamna ca nu era inclinaria suficient de mare incat sa iti faci probleme de chestia asta, gandestete ca am urcat ~30 si ceva de km si in 8 km am coborat toata diferenta de nivel

Pai asta e ideea , eu am cadru de 20 si 1.82 deci saua e destul de sus, daca nu fac cum ar zice @hcampian sunt cu capul in jos pe coborari si risc sa cad in cap (am o mare teama despre asta)

La bolovani mari te cred, mie imi este teama de pietrele mai mici care imi pot face rotile sa alunece

O alta chestie care mi sa intamplat si nu stiu cum sa o abordez , de exemplu la capatul unei urcari am dat de un fel de groapa mai adanca unde pur si simplu mam proptit cu roata din fata (cred ca m-au tinut pedalele sa nu cad in cap)

O alta chestie care mi sa intamplat si nu stiu cum sa o abordez , de exemplu la capatul unei urcari am dat de un fel de groapa mai adanca unde pur si simplu mam proptit cu roata din fata (cred ca m-au tinut pedalele sa nu cad in cap)

ia-ti 29er ;)