hcampian

Cum ne pregatim pentru o tura/concurs de MTB?

Recommended Posts

Nu am avut probleme deloc la Maratonul Bucegilor , in afara de partile care nu stiu efectiv cum sa le aborderz, gen santuri unde inca imi e teama sa nu agat cu picioarele

La o coborare mai nasoala am pus piciorul jos, cum aveam saua cam sus, nu atingeam cu piciorul , la indemnul unul coleg am lasat saua mai jos cu ~2 cm , alta viata pe coborari, 

Cu toate ca stiu sa ma las in spatele seii aveam o siguranta sporita pe portiunile unde trebuie sa pun piciorul jos

E recomandat sa las saua mai jos la coborari? 

Cu toate ca stiu sa ma las in spatele seii aveam o siguranta sporita pe portiunile unde trebuie sa pun piciorul jos

E recomandat sa las saua mai jos la coborari? 

Din ce ai scris te descurci in ambele situatii. Daca te simti mai relaxat(mental) cu saua mai jos, las-o. Sunt personae care se opresc in varful dealului pt a o cobori putin, tu de ce n-ai face-o daca asa simti ca e ok?

Corect

Initial am pus cheita cu imbus dar am reusit sa rup surubul de prindere si acum am cheie normala si pot lasa saua mai jos :)

exista tije de sa speciale cu aceasta functie, la o apasare de buton se lasa jos, la o adancime prestabilita.

Acele tije sunt pe aer sau hidraulice , cu comanda pe ghidon . Costa o gramada , aproape cat o furca ok si sunt mult mai grele decat tijele normale de sa.

Cea mai fiabila solutie este quick release si la tija de sa , asa cum este si la roti .

Când spui "pe aer sau hidraulice", eu înțeleg că elementul elastic la cele hidraulice e un lichid. Poți să-mi explici cum funcționează?

• Upvote 2

Chiar nu sunt o enciclopedie in materie . Am spus ca am vazut si am citit , dar personal nu ma intereseaza asa ceva nici macar in viitor pentru bicla mea .

Poti citi si aici daca vrei sa stii povestea de la origini :

link

Si uite si pe ciclism , ca doar aici se scrie istoria :

http://www.ciclism.ro/2014/02/tija-reglabila-imbatabila-fox-doss/

http://www.ciclism.ro/2013/01/tija-de-sa-reglabila-de-la-thomson/

Iar ca produs de cumparat la prima cautare :

in magazin

Eu ți-am cerut să-mi explici cum e tija hidraulică după cum ai înțeles tu, nu să mă pui să citesc. Dacă nu-ți amintești, ia și recitește.

• Upvote 2

Mie mesajul tau imi suna a scandal si nu am o astfel de dorinta de a ma certa cu tine, indiferent de tonul folosit de tine pe care-l inteleg mai mult ca pe o comanda decat ca pe o rugaminte . Eu consider ca am fost mai mult decat explicit prin link-uri , iar daca cineva doreste sa inteleaga mai multe , citeste totul despre acel subiect .

Eu as fi foarte multumit daca as gasi atata documentatie despre subiectele care ma intereseaza pe mine. Iti repet chiar nu ma pasioneaza subiectul despre aceasta tija , dar la "rugamintea ta" am dezvoltat subiectul si cautarile.

Sper ca toata lumea a inteles sau va intelege despre ce este vorba DUPA ce va citi cate ceva din acele link-uri. Pana la urma toti invatam citind despre subiecte si cred ca pe acest forum sunt multe persoane foarte citite si spun asta pentru ca am avut onoarea sa cunosc pe cativa dintre ei .

Bine, dar tu însuți nu ai înțeles ce scria acolo, totuși te exprimi ca și cum ai ști despre ce vorbești și nici nu recunoști că ai greșit. Data viitoare când mai scrii ceva aberant se șterge direct, fără avertisment.

• Upvote 4

@@marius_eugen, hidraulic inseamna lichid. Lichidul este incompresibil prin excelenta, indiferent ca e ulei sau palinca. La furci se foloseste lichidul pentru a atenua oscilatiile. La tijele astea nu trebuie, cum functia aia de coborare/ridicare n-are nicio legatura cu amortizarea ci doar cu inaltimea seii.

Si ca o parere offtopic: tu ai niste postari fenomenal de lungi. De exemplu am vazut de curand la animale agresive. N-oi fi eu reprezentativ, da' sa mor de am rabdare si materie cenusie sa citesc ce scrii acolo. Ai putea-ncerca sa le scurtezi...

• Upvote 2

Cred ca aici e o explicatie cat de cat pertinenta despre diferenta dintre mecanismul de deplasare si blocare a tijelor dropper:

http://www.specialized.com/media/wha...ackLite_LO.pdf

Inteleg ca la unele se intampla mecanic (deci prin sistem de cabluri si parghii), la unele hidraulic (prin intermediul unei coloane de lichid, desigur incompresibil). Fara nici o legatura cu suspensiile.

• Upvote 1

:X  Multumesc enorm pentru informatiile complete.