DaniNadal

Criterium Dauphine Libere

Recommended Posts

faza tare e ca brajkovic a schimbat si bicicleta pe traseu:)))cine stie ce timp scotea fara incidentul asta...strasnic flacau,sper sa fie in le tour.

acum dupa accidentarea lui Zubeldia, 100% va fi la trena lui Lance pe munte in TdF10 deoarece e foarte bun pe munte

CRED ca doar MILLER si VAN GARDENER il map pot ajunge pe sloven

Brajkovic e foarte bun pe munte si isi doreste sa castige acest Dauphine Libere ... DOAR Menchov si Contador il mai pot ajunge, DOAR daca vor ataca pe Alpe d'Huez

Castiga Vogondy de la Bbox. Astana ne-a aratat ca arata bine si pe munte, antrenament foarte bun. AC s-a multumit sa stea si sa mai raspunda la atacuri si am vazut ce plecari are, va castiga sigur pe alpe d'huez.

M-a cam plictisit etapa de azi.Contador castiga turul anul asta la peste 5 minute de locul 2.Cred ca va castiga pe Alpe d'Huez mai rau decat a castigat Basso pe Zoncolan in Giro in fata lui A.Schleck.

Daca a atacat oameni ca Brajkovic si Van den Brock nu inseamna ca o sa castige turul,o sa vedem eu zic ca o sa piarda secunde bune in etapa de la Arenberg si pentru prima data o sa il vedem pe Contador distantat pe munte,macar o etapa,de cine nu stiu,dar sunt destul de sigur de asta.Oricum pana atunci La Multi Ani,Andy Schleck!,poate el o sa poata sa-l invinga pe Contador...Apropo banuiesc ca te refereai la Evans.

Da la Evans am vrut sa ma refer.Pe Andy il iau ca locul 2 in TdF.Defapt podiumul zic ca va fi ca anul trecut.Pe locul 4 as vrea Menchov da cred ca e imposibil la cat de slab merge pana acum.Pe 5 as vrea sa-l vad pe Evans dar nici el nu are sanse.

Edited by DaniNadal

.Defapt podiumul zic ca va fi ca anul trecut.Pe locul 4 as vrea Menchov da cred ca e imposibil la cat de slab merge pana acum.Pe 5 as vrea sa-l vad pe Evans dar nici el nu are sanse.

Ja Burschi, da ziagt's der'n Schua aus, da verreckst vor lauda Kompetenz :):D.

Results Critérium du Dauphiné Stage 4:

1 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom 6:03:25

2 Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi 0:00:12

3 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 0:00:15

4 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana

5 Reine Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:00:18

6 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom

7 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto

8 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto

9 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 0:00:23

10 Denis Menchov (Rus) Rabobank

General Classification after Stage 4:

1 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 16:25:44

2 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 0:01:15

3 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 0:01:41

4 David Millar (GBr) Garmin - Transitions 0:01:56

5 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:02:43

6 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:02:55

7 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:03:06

8 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:03:10

9 Reine Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:03:28

10 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:03:29

AZI a castigat NAVARRO dupa ce sa desprins pe munte si a reusit sa coboare solitar.SCHIMBARI importante la varf nu sunt

Results Critérium du Dauphiné Stage 5:

1 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana 3:26:16

2 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto 0:00:34

3 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux

4 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:39

5 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi

6 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne

7 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:40

8 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom

9 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne

10 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale

General Classification after Stage 5:

1 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 19:55:04

2 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 0:01:15

3 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 0:01:41

4 David Millar (GBr) Garmin - Transitions 0:01:56

5 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:02:43

6 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:02:55

7 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:05

8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:03:06

9 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:03:10

10 Reine Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:03:28

Abia astept sa inceapa etapa de azi:X.Sper ca va fi ceva spectacol pe munte,dar presupun ca vor fi cateva evadari si pe plat,nu cred ca toti vor rezista ritmului pe Alpe d'Huez:D.

Ce etapa incredibila, cate atacuri intre AC, Brajkovic si Szmyd. AC castiga etapa dar nu mai are sanse la GC, Szmyd si-a aratat clasa, iar Brajkovic fenomenal cum a reusit sa raspunda tutror atacurilor lui AC.

superba etapa si cand spun superba ma refer la miraculoasa:)).mi'au placut atacurile si am urmarit cu sufletul la gura:D.Speram sa bata Brajkovic dar nu a fost sa fie.(:|.

Ce spuneti baieti de superJani?Puternic si inteligent.

Grozava etapa.De mult timp nu am vazut o catarare cu atat de multe atacuri.

Contador va fi ff. greu de batut in TDF,... dar poate fi batut.

Cine o va face , daca o va face cineva, se va umple de glorie.

Cred ca BRAJKOVIC la ora actuala se prezinta cel mai bine din tot lotul lui RADIO.Sa vedem daca va fi in tur si daca va fi cum se va prezenta avand in vedere oboseala acumulata in toata aceasta saptamana.CONTADOR a castigat pentru prima data aceasta catarare

Ce spuneti baieti de superJani?Puternic si inteligent.

Grozava etapa.De mult timp nu am vazut o catarare cu atat de multe atacuri.

Contador va fi ff. greu de batut in TDF,... dar poate fi batut.

Cine o va face , daca o va face cineva, se va umple de glorie.

asa e.ai dreptate,chiar nu ma asteptam sa se atace atat de repede in primul rand.astana a dus o trena vijelioasa marca USPS inca de la inceputul catararii.contador a vrut sa-i ia mult timp lui jani.doar ca slovenul a fost de-a dreptul fantastic,cred ca exagerez dar mie mi-a adus aminte de rasmussen in 2007,in sfarsit un om care sa revina in roata lui alberto(da da stiu filmul ca alberto n-a fost la 100% si blablabla dar nici in algarve si paris-nice n-a mers la capacitate maxima si totusi nu l-a prins nimeni).szmyd a fost si el la inaltime astazi,mare ciclist.daca armstrong isi va face echipa dupa retragerea lui de pe sosea,il vad pe jani un posibil lider.

se anunta mare batalie intre astana si radioshack in le tour.moama ce-o sa fie acolo.

CONTADOR a castigat pentru prima data aceasta catarare

Asta pt ca e prima data cand o escaladeaza (:|

Diferenta dintre Astana si Radioshack si Saxo este aceea ca Contador o sa ramana singur dupa cativa km. mai duri de catarare,acolo e de vazut ce va face,s-ar putea sa cedeze in conditiile in care cel mai probabil o sa fie atacat de mai multe ori de "Schlecki" si "Radioshacki".

Razvan nu fi asa sigur ca o sa ramana singur, Tiralongo, Navarro, Hernandez s-au comportat foarte bine in Dauphine. Va mai fi si Vino in echipa, are cine sa il care.

Brajkovic e foarte bun si pe munte

asta am spus eu dupa ITT (10 iunie) si sa dovedit ca am avut dreptate

Results Critérium du Dauphiné Stage 6:

1 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 4:31:01

2 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack

3 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo 0:00:17

4 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 0:00:24

5 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:40

6 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne 0:01:17

7 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:18

8 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi

9 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom

10 Christopher Horner (USA) Team Radioshack 0:01:26

General Classification after Stage 6:

1 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 24:26:05

2 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 0:01:41

3 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 0:02:41

4 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:03:46

5 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:04:01

6 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 0:04:17

7 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:23

8 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:05:54

9 Christopher Horner (USA) Team Radioshack 0:06:10

10 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo 0:06:33

Diferenta dintre Astana si Radioshack si Saxo este aceea ca Contador o sa ramana singur dupa cativa km. mai duri de catarare,acolo e de vazut ce va face,s-ar putea sa cedeze in conditiile in care cel mai probabil o sa fie atacat de mai multe ori de "Schlecki" si "Radioshacki".

Cred ca astazi Contador din cauza orgoliului , sau poate pentru ca urca prima data in concurs Alpe d'Huez a comis o eroare care il poate costa in TDF.

Le-a aratat concurentilor cum poate fi invins sau mai exact cum nu poate fi lasat sa se distanteze.

Daca astazi s-ar fi urcat in stilul TDF 2009 cu exceptia etapei 17(Le grand Bornand)sau Vuelta 2009, in care favoritii urcau cu o trena oarecare dar fara atacuri ,cred ca in ultimii 2,3 Km Contador le-ar fi luat celorlalti cel putin un minut.

Dar astazi au fost multe atacuri , atacuri care au inceput devreme si carora Alberto le-a raspuns sau care au fost initiate chiar de el, si sigur nu acesta este modul lui forte de a aborda o catarare.

Catararea de astazi mi-a confirmat ceea ce credeam dupa etapa a-17-a din TDF 2009; Alberto , pur si simplu nu i-a putut distanta pe fratii Schleck.

Daca observatia mea este corecta si mai adaugam si faptul ca cel putin Radioshack, Saxo, Liqui,Caisse d'Epargne daca nu si altele sunt echipe peste Astana ,cred ca vom avea cel mai interesant TDF din ultimii 5 ani.

Ma gandesc la noi (spectatori si din cand in cand forumisti) si sper sa am dreptate.

Toate bune

Pe mine pur si simplu m-au scos din sarite comentatorii. Este INCREDIBIL halul in care il pupa in cur pe Contador. INCREDIBIL.

Stateam la TV si nu-mi venea sa cred. Cand Contador PUR SI SIMPLU nu se putea desprinde, incontinuu dadeau vina pe orice altceva decat NEPUTINTA lui Contador.

Sunt absolut 100% convins Alberto a dat tot ca sa castige Dauphine Liberee pe Alpe D`Huez.... E incredibil cum l-au discreditat pe Brajkovic pana pe ultimele sute de metri. Sunt niste comentatori absolut jenanti... "contador il va ataca cu siguranta pe brajkovic, si cel mai probabil tricoul de maine va fi turcoaz galben" dupa care "de altfel contador a si anuntat ca nu il intereseaza victoria".

Jenant cum tresareau cand Contador se ridica din sa si ataca... de fiecare data cand Janez ramanea 4-5 metri in urma incepeau sa zica... vai contador s-a desprins la 10-15 m. sunt niste comentatori de ultima speta, incapabili de echidistanta.

Anul asta Contador chiar nu a parut puternic,in afara de momentul in care s-a dus dupa A.Schleck in LBL si poate finalul din Fleche Wallonie,mereu a luat bataie sau a castigat chinuit(Mende in Paris-Nice).Nu mai pare genul de ciclist care o sa domine ciclismul in urmatorii ani.

Brajkovic e fenomenal.Ma uitam ieri la el si nu-mi sa cred cum statea mereu in roata lui AC.E super slovenul.Sper sa castige macar un Giro sau un Vuelta in cariera sa.Szmyd si-a aratat clasa dar in final n-a mai rezistat in fata celor doi.AC mi s-a parut ca ori nu vrea ori nu mai e acelasi.A avut destule opurtunitati sa-l distanteze pe Brajkovic si nu a reusit niciodata.