DaniNadal

Criterium Dauphine Libere

Recommended Posts

Pe mine pur si simplu m-au scos din sarite comentatorii. Este INCREDIBIL halul in care il pupa in cur pe Contador. INCREDIBIL.

Stateam la TV si nu-mi venea sa cred. Cand Contador PUR SI SIMPLU nu se putea desprinde, incontinuu dadeau vina pe orice altceva decat NEPUTINTA lui Contador.

Sunt absolut 100% convins Alberto a dat tot ca sa castige Dauphine Liberee pe Alpe D`Huez.... E incredibil cum l-au discreditat pe Brajkovic pana pe ultimele sute de metri. Sunt niste comentatori absolut jenanti... "contador il va ataca cu siguranta pe brajkovic, si cel mai probabil tricoul de maine va fi turcoaz galben" dupa care "de altfel contador a si anuntat ca nu il intereseaza victoria".

Jenant cum tresareau cand Contador se ridica din sa si ataca... de fiecare data cand Janez ramanea 4-5 metri in urma incepeau sa zica... vai contador s-a desprins la 10-15 m. sunt niste comentatori de ultima speta, incapabili de echidistanta.

Acelasi lucru l-am simtit si eu.Un comentariu tv ar trebui sa fie impartial.

acum.nah.. nu cunosc cazul de fata dar pe la noi pe posturi sunt putini comentatori si cei ce comenteaza snooker comenteaza si ciclism si box si ... Asa ca uneori se intampla ca ei sa cunoasca foarte putin sportul comentat... (si patit de cateva ori pe eurosport)

Acelasi lucru l-am simtit si eu.Un comentariu tv ar trebui sa fie impartial.

Pe langa asta, unul dintre ei a enumerat acele nume ale serpentinelor de pe alpe d`huez, date de catre ciclistii care au castigat dauphine libere in trecut pe acolo... l-a enumerat si pe lance armstrong cum ca prima sicana se numea coppi - armstrong. au comentat amandoi acolo cursa, dupa care zice Emanuel Terzian spune... "Ce, de parca Lance a castigat Dauphine Liberee inainte de Turul Frantei (cu referire la comparatia cu Alberto)"

Am ramas masca.. Noroc ca celalalt statea cu catastifu` in fata, si si-a amintit ce discutasera doar cateva minute mai devreme...

Singurul comentator care se pastreaza in limitele bunului simt si este MULT mai bine documentat cu privire la istoricul ciclismului este Alex, chiar daca dupa voce pare mult mai tanar.

acum.nah.. nu cunosc cazul de fata dar pe la noi pe posturi sunt putini comentatori si cei ce comenteaza snooker comenteaza si ciclism si box si ... Asa ca uneori se intampla ca ei sa cunoasca foarte putin sportul comentat... (si patit de cateva ori pe eurosport)

ai dreptate. cei de la sport.ro au inceput totusi sa mai invete si ei boxerii si cam ce inseamna sportul boxului. macar aceia au bunul simt sa nu se hazardeze in afirmatii partinitoare.

Ce asteptari sa mai ai de la comentatorii aceia?

Am urmarit si eu etapa de ieri pentru zona frumoasa prin care a trecut.

Se vede ce important ar fi sa ai in studio pe cineva care mai da din cand in cand o pedala.

Brajkovic a fost tot timpul stapan pe situatie, Contador nu prea a putut mai mult. A luat etapa dar cam atat. Foarte tehnic si calculat tanarul sloven. Schimba cu usurinta pozitia din sea cu cea in picioare, corespunzator imediat si frecventa cu care pedala. Nu l-am vazut o data sa gafaie, nu l-am vazut sa se enerveze si sa treaca in fata.

Comentatorii? Discutiile despre motorasele electrice din plastic ce nu se vad la razele roentgen m-au amuzat. N-au remarcat vijelia ce era acolo decat foarte tarziu, absorbiti de discutiile despre fotbal, momente in care chiar vroiam sa inchid sonorul (o sa ajungem sa scriem si in dictionar ca sport = fotbal). Hilare si comentariile despre preturile bicicletelor sau despre vitezele atinse la vale.

In orice caz, locurile acelea sunt foarte frumoase!

Fratilor urmariti cursa pe Eurosport cu comentariu in engleza, si din ce am citit la voi ma bucur ca ieri am ales sa ma uit la cursa cu comentariu in engleza.

contadot nu a aratat mare lucru anul asta in munti, dar parca vad ca si-a programat "vitaminele" pt tdf, in ceea ce priveste comentatorii sunt total de acord si am observat asta de cel putin 1 an, cel putin comsa se vede ca e f subiectiv, de toti zic ca sunt dopati da de contador nici macar in gluma nu au aruncat vreo urma de suspiciune vreodata

Hilare si comentariile despre preturile bicicletelor sau despre vitezele atinse la vale.

In orice caz, locurile acelea sunt foarte frumoase!

Ei oricum nu au nicio tangenta cu ce inseamna bicicleta. macar de s-ar fi documentat.

In turul Italiei i-am auzit spunand ca bicicletele cantaresc undeva pe la 10 kg.

In ultimul contratimp din turul Italiei, etapa aceea numai cu catarare, terminata tot in catarare... spune unul dintre ei ca numai stiu ce ciclist va parcurge ultimul kilometru in aproximativ 1 minut.

Bineinteles, intelectul celuilalt nu a contribuit cu un calcul de matematica elementara, pentru a-si putea da seama ca nici pe plat sau pe unele coborari nu poti face 1 km in 1 minut.

Si sa nu-ti fie dor de R&R? Stiu ca multi nu ii suportau pentru ca Banciu era prea nu-stiu-cum sau pentru ca o luau des pe aratura si mai uitau de etapa. Stiau totusi o chestie, doua despre ciclism si erau impartiali, adica faceau bascalie de toti. In plus erau haiosi (lucru care conteaza cand te uiti 3-4 ore la o etapa de plat) si sunt convins ca, la fel ca mine, sunt oameni care au inceput sa fie interesati de ciclism datorita lor, asa aiuriti si aroganti cum erau.

sa-mi fie dor de banciu?clar NU.uite acolo e locul lui la bomba lui dodel pe sport.ro.caterinca faina stai la o bere cu baietii si te uiti la ei.dar sa comenteze ciclism live chiar nu,era mult prea multa batjocura.si imi place banciu dar imi place mai mult ciclismul.

dintre comentatorii actuali,alex ar trebui sa fie titular cert.manolo ar trebui sa ramana la j-league,el cand intra vorbeste doar despre dopaj,marea pasiune a vietii sale probabil.va dati seama acuma numai glume despre motorase,a dat un mare jurnalist retardat duma si acum toti au pus botu.inca sper ca e posibil ca un fost sau actual ciclist roman sa comenteze cursele impreuna cu alex sa zicem.dar sa aiba habar despre ce vorbeste nu hugeanu style.pana atunci ar fi combinatie daca as putea schimba limba romana in engleza a eurosport pe dolce.e posibil?

Zicea cindva Dunitru Schiopu, var cu Veta lu Ion Buzatu, ce binje ne e noua; aia ai nostrii le stie pe tatje; nu le stie binje da le stie si avem noroc mare cu ei.

Marioara: Dunitre, mine merem la sapat cucruzu'

Dunitru: Te-ai bolonzit femeie? Minje sara merem la crijma si tre sa stiu ce-o zis aia la TVX sa nu ma considjere prost satenjii.

Contador, arzator, invingator, regolor; ma stiu eu Marioaro.

Boasson Hagen isi arata clasa si castiga ultima etapa dupa ce a fost in evadare si a atacat pe ultima catarare.

Results Critérium du Dauphiné Stage 7:

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team 3:39:43

2 Arkaitz Duran Daroca (Spa) Footon-Servetto 0:00:27

3 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:00:32

4 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 0:00:34

5 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 0:00:40

6 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana

7 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale

8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto

9 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun

10 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack

FINAL General Classification:

1 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 28:06:28

2 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 0:01:41

3 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 0:02:41

4 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:03:46

5 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 0:04:17

6 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:04:23

7 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale

8 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:06:16

9 Christopher Horner (USA) Team Radioshack 0:06:20

10 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo 0:06:57

...cu intarziere despre etapa de ieri:

Maaaama ce-am pierdut. Am vazut azi o inregistrare.. Asta da spectacol! Insa parerea mea de novice in ale catararilor e ca virgula Contador a permis atacurile celorlalti baieti sa se testeze himself. Am citit undeva mai sus cum ca asa poate fi invins Alberto, cu multe atacuri la care sa raspunda... E o iluzie cred... Cine a facut ceva urcari stie ca la atacuri repetate nu poti raspunde decat daca chiar tu micsorezi ritmul si astepti oarecum acel atac, adica e un fel e joaca de-a pisica si soarecele (deja ametit) sper sa intelegeti ce zic, adica daca Alberto ar fi vrut sa plece decisiv ar fi facut-o demult, n-ar mai fi stat la spectacol (sa-i multumim pt asta). Ati vazut si voi in Giro de anu' asta sau in tururille serioase din ultimii ani cum se ataca pe bune.... adica se pleaca decisiv (vezi cum a plecat Basso de langa prietenul nostru Cadel sau cum a fugit Cancelara in clasice,etc). Dupa umila mea parere Contador poate fi batut doar cu borduri sau cu o echipa realmente mai puternica (ma refer la general, biensur), daca gresesc imi voi pune singur cenusa in cap chiar aici pe forum dar nu prea cred. Nu sunt un fan al lui, nu imi plac ultra-castigatorii - prefer surprizele.

ASTANA e o trupa foarte puternica vor fi acolo CONTADOR,NAVARRO,TIRALLONGO ,VINOKUROV,adica o trupa foarte buna,peste RADIO care se va baza foarte mult pe LEVY.AMSTRONG nu e in forma,sa vedem daca va fi BRAJKOVIC.

la loturile actuale niciodata nu o sa fie astana echipa mai puternica decat radioshack.. ei se concentreaza tot sezonul pentru turul frantei, nu are rost sa zicem acum ca armstrong nu e in forma, o sa vedem in tur daca e sau nu. nu a fost niciodata stralucitor inainte de tur, ainteste-ti chiar sezonul trecut cand totusi a terminat pe 3 in tdf

...cu intarziere despre etapa de ieri:

Maaaama ce-am pierdut. Am vazut azi o inregistrare.. Asta da spectacol! Insa parerea mea de novice in ale catararilor e ca virgula Contador a permis atacurile celorlalti baieti sa se testeze himself. Am citit undeva mai sus cum ca asa poate fi invins Alberto, cu multe atacuri la care sa raspunda... E o iluzie cred... Cine a facut ceva urcari stie ca la atacuri repetate nu poti raspunde decat daca chiar tu micsorezi ritmul si astepti oarecum acel atac, adica e un fel e joaca de-a pisica si soarecele (deja ametit) sper sa intelegeti ce zic, adica daca Alberto ar fi vrut sa plece decisiv ar fi facut-o demult, n-ar mai fi stat la spectacol (sa-i multumim pt asta). Ati vazut si voi in Giro de anu' asta sau in tururille serioase din ultimii ani cum se ataca pe bune.... adica se pleaca decisiv (vezi cum a plecat Basso de langa prietenul nostru Cadel sau cum a fugit Cancelara in clasice,etc). Dupa umila mea parere Contador poate fi batut doar cu borduri sau cu o echipa realmente mai puternica (ma refer la general, biensur), daca gresesc imi voi pune singur cenusa in cap chiar aici pe forum dar nu prea cred. Nu sunt un fan al lui, nu imi plac ultra-castigatorii - prefer surprizele.

Nu sunt de acord deloc. Contador s-a lansat in evadare mult prea devreme si si-a dat singur seama ca este posibil sa esueze in kilometrii finali, deoarece brajkovic se mentinea in trena lui si avea forte mai proaspete. Risca sa duca el trena si sa se faca de cacao in caz ca il manca undeva pe Brajkovic sa il atace.

A incercat sa il scuture , a vazut ca raspunde si si-a dat seama ca baiatul ala, mergand in trena lui, e posibil sa ii dea ceata, daca isi mai iroseste mult energia pe final.

Ar trebui ca fanii lui sa se desprinda putin de penibilul scuzelor de genul "nu a vrut, ca daca vroia...".

Oh da, a vrut sa castige Dauphine ieri. Este foarte clar. Daca vroia sa ia doar victoria de etapa, ataca pe ultimul km si ii distanta pe toti oricum.

Nu sunt de acord deloc. Contador s-a lansat in evadare mult prea devreme si si-a dat singur seama ca este posibil sa esueze in kilometrii finali, deoarece brajkovic se mentinea in trena lui si avea forte mai proaspete. Risca sa duca el trena si sa se faca de cacao in caz ca il manca undeva pe Brajkovic sa il atace.

A incercat sa il scuture , a vazut ca raspunde si si-a dat seama ca baiatul ala, mergand in trena lui, e posibil sa ii dea ceata, daca isi mai iroseste mult energia pe final.

Ar trebui ca fanii lui sa se desprinda putin de penibilul scuzelor de genul "nu a vrut, ca daca vroia...".

Oh da, a vrut sa castige Dauphine ieri. Este foarte clar. Daca vroia sa ia doar victoria de etapa, ataca pe ultimul km si ii distanta pe toti oricum.

Sunt total de acord cu tine.Exact asta a incercat sa faca ieri.Declaratiile conform carora nu a venit sa castige au fost doar alibiuri .Hai sa nu fim copii.

Si daca venise sa castige dc nu a fortat in ITT-ul de 42km sau cati avea ??

Asta ma intrebam si eu...acolo chiar s-a facut de ras...adica JB daca nu schimba bicicleta ii lua cel putin 2 minute...totusi cred ca nu e din cauza ca nu a vrut ci mai mult din cauza ca nu a putut nefiind in forma...acuma ce vreti sa ziceti ca vine in TdF Brajkovic si se tine de C. pe Tourmalet?

Daca v-a trage prea tare pe primii km ai catararii risca sa il piarda pe drum si pe american. :)

Armstrong e o gluma, sa fim seriosi. Nu are nici o sansa la nimic, totul e publicitate.

Daca v-a trage prea tare pe primii km ai catararii risca sa il piarda pe drum si pe american. :)

Armstrong e o gluma, sa fim seriosi. Nu are nici o sansa la nimic, totul e publicitate.

Esti total subiectiv la remarca asta..ii negi abilitatile lui de catarator si de contratimpist.A venit dupa o pauza de 4-5 ani si a terminat pe locul 3 in tur in fata unor oameni ca Frank Schleck,Sastre,Nibali,Kreuziger,fiind invins doar de Contador si Schleck (tinand cont ca Astana tragea intr-o mare parte pentru Contador).Deci ca sa zici ca nu are sansa la nimic acum,cand ii are in spate pe Levi,Kloden,Brajkovic,Horner sa traga doar pentru el + un ITT de vreo 50 de km...mi se pare cam deplasat sa afirmi asta :)