DaniNadal

Criterium Dauphine Libere

Recommended Posts

Si anul trecut cand a terminat pe 3 in TdF a fost tot o gluma? crezi ca Lance nu avea bani de paine si sa reapucat de ciclism pentru bani?

Eu sunt prea batran sa mai cred in povestile cu cocosul rosu.

Voi puneti problema intr-o situatie ideala, in care nu exista aranjamente, pastile si tot felul de injectii.

Imi pare rau dar povestea asta a eroului american care se lupta el cu cancerul, il biruie si dupa aia vine si castiga TDF de sapte ori la rand, e cusuta cu o ata gretos de alba. Asta nu e cariera, este scenariu de film specific american cu happy end.

Nu zic ca europenii nu apeleaza si el la pastile, de fapt au si fost dovediti multi dintre cei de frunte. Asa cum s-a dovedit ca si Lance asta, lua EPO pe vremea cand nici nu se auzise de asa ceva. Ce imi garanteaza ca medicina la care apeleaza el(si care ii cere bani...bani din castigurile in tururi si publicitate), nu ii livreaza(doar lui) si acum un produs inca necunoscut ?

Ceea ce vrei tu sa punctezi e ca dintr-un pulton de 180 de oameni,Lance e omul rau care se dopeaza? Normal ca datorita dopingului a castigat 7 titluri la rand,cum altfel i-ar fi batut pe Pantani,Ullrich,Vinokurov,Basso,Mayo & comp ? Dupa parerea mea,poate umpic exagerata,90% din pluton sunt dopati,10% fiind o mana de francezi dar si astia cu semnul intrebarii.

Vezi pe la ce echipe a fost Alberto (US Postal,Liberty Seguros),asta doar asa ca fapt divers ca tot ii aud pe inaptii aia comentand de Hamilton,Landis si restul ca deh,pe cine sa mai pupe in dos daca nu pe pistolero.

In fine,pana cand nu vor fi depistati tot ce vorbim noi aici sunt fantezii si speculatii,ideea era ca nu poti sa zici de Armstrong ca este o gluma in tur cand el este simbolul turului Frantei,vrei nu vrei,dopat sau nu. :)

Tot ce am vrut sa punctez am punctat. Poate ca daca citesti mai atent observi ca nu i-am exclus nici pe ceilalti din "cloaca" asta cu dopingul. Atat ca(si asta e parerea mea), eu cred ca americanul(fapt de altfel si dovedit), a luat in tot timpul asta ceva necunoscut inca si inaccesibil altora tocmai din cauza ca e scump. El a putut sa isi permita asta pentru ca in jurul lui s-a creeat o adevarata industrie de prosteala.

Mai pe scurt, l-au luat pe Rambo de pe ecran si l-au facut ciclist.

Reteta de succes comercial a Turului Frantei este duelul dintre cele doua vedete: contador si lance si daca se poate un suspans mentinut pina la final. Nu e in interesul lui Contador sa omoare competitia ... inca dinainte de a incepe si de a arata ca nu are adversar. Eu nu-l suport deloc pe "tiganus" dar se pare ca a evoluat, acum isi face treaba ca lider, nu si-a fortat echipa sa-i duca trena, a lasat un coleg sa castige o echipa, l-a felicitat pe Brajkovic (care e totusi de la RS) printr-o imbratisare. Poate ca n-a putut acum prea mult dar eu nici nu cred ca a fortat, strategic a procedat corect. Vom vedea in TdF daca alte echipe pot sustine un contracadidat pentru cei doi.

Eu nu cred ca are rost sa luam in deradere cancerul (real) al lui Lance. Iar daca l-ar fi putut prinde, francezii ar fi facut-o, le sta Lance in gat si nu-l pot uita asa usor.

In ciclism oricine e suspect, a devenit o obsesie generala, nu vad de ce Contador ar face exceptie, Lance sau oricine altcineva. Pina la proba "flagrantului" discutiile despre medicamente secrete, conspiratii sunt tot un subiect media, un produs bun de vandut. Cred ca reclama negativa care i se face lui Lance ca ar fi un King of the Doping All-Time neprins ii face un mare serviciu, fiind astfel mereu pe prima pagina cu ceva, atunci cand in pluton nu impresioneaza.

Nici un moment nu am luat in deradere o problema atat de serioasa cum este cancerul. Tocmai pentru ca este o maladie deosebit de grava, are un tratament(acolo unde are, nu peste tot) foarte solicitant pentru oganism. Daca ai norocul sa scapi, poti sa zici mersi ca traiesti, cu ce iti mai ramane intreg din tine.

Nu te duci dupa aia in Tur si il castigi de sapte ori.

Toate astea ma fac sa ma gandesc la doua posibilitati. Ori exista un tratament foarte eficient dar e tinut secret, ca sa fie aplicat doar unora, ori cancerul lui Armstrong nu a fost atat de serios, dar s-a facut tamtam pe el in scopuri publicitare.

In fine, nu vreau sa generez o polemica furibunda pe subiectul Lance Armstrong. Au mai fost nu ar fi nimic nou. Dar sunt si eu privitor de ciclism la tv si desi ma las furat pe moment de spectacol, nu poat sa nu ma gandesc la sfarsi, cu un gust amar, ca toate alea au o mare doza de fals, cauzata de cei care triseaza.

Ca sa ma intorc la Dauphine, eu cred ca, Contador chiar nu a putut sa scape de Brajkovici pe pantele alea. A vrut dar nu a putut. Daca lucrurile stau asa, o sa avem in TDF o lupta mai stransa decat de obicei, desi aud ca Turul de anul asta nu e asa de "bogat" in ascensiuni ca precedentele. Este totusi posibil ca spaniolul sa fie doar intr-o anumita faza a pregatirilor in vreme ce Brajkovici sa fi tras la maxim ca sa prinda locul in echipa lui Lance pentru Tur. Parerea mea este ca Lance nu v-a conta in Tur, iar daca se v-a clasa in primii zece sa fie multumit.

Ma scuzati ca ma bag in discutie neavand suficiente cunostinte in domeniu ,dar ca o simpla opinie va intreb si eu ca un amator si iubitor de biciclete despre acest fenomen de dopaj.El exista de pe vremea lui COPI si uni au fost depistati alti nu.Eu zic ca valoarea unui ciclist nu poate sa o primeasca de la aceste substante,ele categoric ca dau unele avantaje dar nu in mod decisiv.Ar fi usor ca aceste substante sa te faca peste noapte campion,dar fara niste calitati de la mama natura nu cred ca ai vreo sansa in aceasta lume dura a ciclismului.Spunea un fost ciclist roman actualmente striper intr-un local in ITALIA ,ca fara sa bagi ceva la vena nu ai nici o sansa in ciclism.

Deci pana la urma unde este adevarul si cat de mult sau putin conteaza aceste substante

multa sanatate

Parerea mea este ca din moment ce toti se dopeaza(cu exceptia francezilor) si suntem destul de siguri de asta,castigatorul este la final cel mai bun din pluton.Daca si A.Schleck si Contador sunt dopati,probabil cu aceleasi substante si Alberto a castigat turul e clar ca el este mai bun.Singura diferenta este accea ca perfomantele si spectacolul creste.Oricum,cei care se uita la ciclism pentru ca le place s-au lamurit ca plutonul este dopat si prin urmare nu mai au rost discutile despre dopaj,poate doar la Threadul "Doping in ciclism"

Eu zic ca s-a facut prea mult tam-tam in acest Dauphine.Orice ciclist vrea sa castige fiecare cursa in care participa(exceptie Lance)deoarece se primesc bani buni.Daca Contador nu a putut sa castige Dauphine Libere trebuie sa facem noi aici ancheta?Eu zic sa lasam discutia asta si sa lasam ce s-a intamplat in Dauphine deoparte.

cred ca astea doua sunt cele mai mari mituri din lumea ciclismului de azi si de ieri:

1."Special sauce-ul" lui lance,asta vine cum ca vezi doamne el foloseste o substanta exclusiva,la care nimeni din pluton nu are acces.nimic mai fals parerea mea.si el cam ca toti sportivii profesionisti care se respecta si vor performanta se bazeaza probabil pe epo,hormoni de crestere,testosteron si transfuzii(fapt confirmat si de landis).la astea are acces toata lumea,sa lasam conspiratiile cum ca a facut guvernul sua ceva special pentru lance.secretul lui, parerea mea e carmichael si bruyneel,doua genii care cum fac,cum nu fac in iulie au cea mai puternica echipa,de departe.

De-a lungul timpului,o gramada de echipe au fost ca valoare peste USPostal,dar niciuna cred ca n-a reusit sa aiba toti rutierii la forma maxima in iulie.bruyneel pe asta se bazeaza,fiecare ciclist trebuie sa ajunga la varf de forma in le tour.mare greseala faceti daca ziceti ca radioshack e slaba ca n-au mers bine intr-un prolog in turul elvetiei,astia in turul frantei vor manca pamantul.ganditi-va la cum a aratat brajkovic in dauphine si se pare ca el nici macar nu va fi in turul frantei,doar 50% sanse.va fi infernal sa te bati cu ei,in rest totul depinde de lance.eu zic ca va prinde top 5.

2.Francezii nu se dopeaza.cam cea mai mare cretinitate ever.francezii sunt cei mai comozi oameni de pe planeta asta,pentru ei e vital sa bage bine la matz,mai un vin mai o caterinca.a zis-o si hinault,francezii nu castiga pentru ca nu se antreneaza destul si n-au ambitie nu neaparat ca nu au parte de medicatie.

Lance a fost bolnav inainte sa castige vreun Tur al Frantei. Mi se pare ridicol scenariul ca a fost tratat cu ceva magic nu numai sa-l faca bine dar si sa scoata din el un mare campion.

Lance a avut cancer testicular. Nu se trateaza cu nimic magic, se taie pur si simplu (unul singur + ganglionii locali, in marea majoritate a cazurilor e afectat doar un testicul).

Apoi se face o cura de chimioterapie - din nou nimic magic, doar ca a avut acces la cele mai bune tratamente (a se citi cu cele mai putine reactii adverse, ca asta e marea problema).

Si gata.

Te refaci 100% cu un pic de noroc si un tratament bun (rauvoitorii ar spune 50% ;) dar chiar ajunge sa functioneze un singur testicul).

Tratamentul lui nu e nici magic nici secret. Ce firma de medicamente ar investi 500 milioane $ sa dezvolte un medicament si apoi sa-l tina secret? (ca atata costa)

Dupa care, acelasi "regim" ca ceilalti ciclisti, ca n'o fi nenea Lance chiar singurul ciclist curat din pluton.

Hai lasati-l pe jupanu' ca nu a fost la dauphine.ii vine randul luna viitoare .

Cursa asta a fost interesanta ,numai comentariul ma intrigat pe alocuri.

....francezii sunt cei mai comozi oameni de pe planeta asta,pentru ei e vital sa bage bine la matz,mai un vin mai o caterinca.a zis-o si hinault,francezii nu castiga pentru ca nu se antreneaza destul si n-au ambitie nu neaparat ca nu au parte de medicatie.

Ai auzit de savoir-vivre in sensul de Lebenskunst? Nu cred :-?.

Ceea ce sustii tu aici este o pausalizare de tip „oamenii din Balcanezia sint puturosi, necinstiti si hoti ordinar” si se bazeaza pe prejudecati :(.

intelegi ce vrei.

iti dai seama mi-am pus toata franta-n cap,n-o sa mai stau niciodata cu ei la masa cate 2-3 ore ca de obicei daca mai merg p-acolo,o sa ma expulzeze pentru ca i-am ponegrit pe forum.

Cred ca nu-s singurul care se uita la cursele din Franta in special pentru frumusetea locurilor si pentru acel farmec pe care-l are tara asta si francezul.

De asemenea, acea atmosfera aparte o poti gasi in cartile sau in filmele frantuzesti.

[quote=Coppi">

iti dai seama mi-am pus toata franta-n cap,n-o sa mai stau niciodata cu ei la masa cate 2-3 ore ca de obicei daca mai merg p-acolo,o sa ma expulzeze pentru ca i-am ponegrit pe forum.

Poti fi sigur ca “cei mai comozi oameni de pe planeta asta” n-o sa se oboseaca nici cel putin sa te ignoreze :D.

@LuluMOB

Nu esti tu singurul dar cei ca tine trebuie pusi sub ocrotire fiindca sint pe cale de disparitie :).

P.S. In alta ordine de idei si FYI, Critérium du Dauphiné Libéré de anul acesta se numeste Critérium du Dauphiné (http://en.wikipedia.org/wiki/Crit%C3%A9rium_du_Dauphin%C3%A9)