Sign in to follow this  
Guest

Strazile si soselele patriei

Recommended Posts

Guest

Am deschis acest topic pentru a ne spune ofurile in privinta calitatii strazilor(piste de bike)si soselelor patriei. Poate arunca vreun rechin de sus o privire pe acest topic.

Am sa incep cu eu cu urcarea spre Semenic. Statiunea asezata la cota 1450 ar putea fi un centru de agrement de iarna excelent, un centru ce ar aduce judetului Caras-Severin o imbunatatire a finantelor. Drumul este din valiug si pana pe Semenic(adica urcarea finala) crancen. Aici e o zona cu paitra pavata, mai sus insa urmeaza gropi la dimensiunea unei roti 29er. Este un traseu excelent, si o urcare dificila, oare de ce nu exista interes de renoivare a acestui drum panoramic?

Imagine postată

pentru ca suntem in romanaia , o tara care are taxa de prima inamtriculare , o tara c are are oameni care nu mai stiu cum sa ne fure , suntem cu late cuvinte INTR-O TARA DE RAHAT. :twisted:

ca tot veni Vorba, ce topic frumos, maine seara bag si eu niste poze aici in postul asta, ca sa scoatem un pic in evidentza "RAHATUL" din tzara :wink:, in cazul asta un sortiment exotic veki intarit si f uscat de rahat Dobrogean, consumat ca felul doi de consilierii judetzeni http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :P .

Am deschis acest topic pentru a ne spune ofurile in privinta calitatii strazilor(piste de bike)si soselelor patriei. Poate arunca vreun rechin de sus o privire pe acest topic.

Slabe sanse din pacate. La ora cand scriu asta suntem 662 inregistrati pe ciclism.ro; sa zicem ca mai sunt 338 inregistrati pe alte situri de profil ( ma indoiesc totusi, suntem cam aceeasi si pe celelalte site-uri).

De la mine se vede ca suntem cu totul 1000 de oameni carora le pasa de felul in care merg cu bicicleta- nu suntem cam putini pt. a schimba mentalitatea primarului cu A6, consilierului local cu Porche Cayenne, sefului de directie cu BMV seria 7?

Eu ma incapatanez sa trimit la fiecare 2 saptamani un mail catre primaria Sibiu prin care cer (ca cetatean platitor de taxe) piste de bike, regim special pe traseul Sibiu-Cisnadioara, Sibiu-Curmatura tinand cont de atractivitatea si frecventa biciclistilor pe aceste trasee. Sunt 8 luni de cand tot le scriu si n-am primit nici macar un "Du-te dracu ca n-avem timp de prostii!"

O idee despre ce-i cu administratia locala la Sibiu va puteti face si din urmatoarele:

- pe siteul primariei nu exista decat un singur mail ( cic@primsb.ro ) care preia tot ce va puteti imagina si chiar mai mult decat atat iar pe http://www.primariaonline.ro/ unde pot injura online proasta situatie in care ma aflu ca cetatean al orasului nici macar nu binevoieste sa apara primaria Sibiu.

Cred ca o actiune gen "critical-mass" care sa blocheze la ora 16 iesirile din primarie ar putea sa atraga atentia decidentilor asupra "ciudatilor aia care ne incurca pe sosele".

Pt. sibieni: putem profita de vizibilitatea extraordinara oferita de "capitala culturala europeana" si deasemenea putem miza pe suportul celor din alte orase (trece turul...). Daca o facem in iulie promit prezenta in ziarele locale...

Bine, da acuma sa nu exageram. Adica daca ai Porsche nu stiu de care sau mai stiu eu ce masina (model sport nu model off road) nu poti suporta oricum strazile din Romania. Ce ma uimeste este dispretul fata de propria masina. Adica primar primar. Ai Audi A'nspe. Sau mai stiu eu ce ai. Tu nu mergi pe aceleasi strazi? Nu ai aceleasi probleme? DE CE DOAMNE IARTA-MA NU FACI CEVA????? Bine, pe aici a inceput sa miste ceva (stau in Ploiesti) dar intr-un mod comic. Pt ca dupa ce se asfalteaza trebuie sa sparga pt a pune tevi. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Eu ma incapatanez sa trimit la fiecare 2 saptamani un mail catre primaria Sibiu prin care cer (ca cetatean platitor de taxe) piste de bike, regim special pe traseul Sibiu-Cisnadioara, Sibiu-Curmatura tinand cont de atractivitatea si frecventa biciclistilor pe aceste trasee. Sunt 8 luni de cand tot le scriu si n-am primit nici macar un "Du-te dracu ca n-avem timp de prostii!"

In e-mail-urile alea pe care le dai, ti-ai trecut si datele de identificare, macar adresa?

Daca nu ti-ai trecut aceste date, atunci petitia ta nu se ia in considerare. Pentru mai multe informatii citeste O.G. nr. 27 / 2002, privind solutionarea petitiilor.

Daca vrei sa primesti un raspuns la cererea ta, atunci trimite-o prin posta, recomandat cu confirmare de primire. Costa cam 3 lei, si in cazul asta cei de la primarie o sa fie obligati sa inregistreze cererea si sa-ti raspunda la ea (cel putin teoretic). Sau, daca ai timp de pierdut, du-te personal la registratura primariei, depui acolo cererea si iei nr. de inregistrare.

Daca vrei, iti fac eu cererea.

Sibiu-Cisnadioara si Sibiu-Curmatura nu sunt cumva drumuri judetene, care sa fie in administrarea consiliului judetean si nu a primariei?

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Targe Gibonu.

EU nu am comentat nimic ca iar spunea "marinerul" ca am ceva cu el.

Drumurile alea nu sunt in administrarea primariei Sibiu.

Cel spre Cisnadioara este in administrarea primariei Cisnadie, cel spre Paltinis...primaria Rasinari.

Oricum...sa trimiti mailuri e simplu. Cineva o sa le citeasca odata, de doua ori..pe urma o sa spuna ca e un nebun care se plictiseste.

"E usor a scrie versuri" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am dat nas in nas cu primarul Johannis de mai multe ori, pe bitza. Daca la om ar merge cineva cu un proiect viabil, bine documentat sunt sigur ca nu ar spune nu.

Asa...."eu vreau pista de biciclete" e usor sa spui.

Piriul Rece -Risnov pericol de rupt roti!!!Dale de ciment acoperite pe alocuri cu asfalt .Asfaltul umflat la imbinarea placilor devine spaima rotilor....

Imagine postată

Imagine postată

Mausi, la "Tour de Groapa" si "bumping road" e nevoie de bicicleta corespunzatoare :wink: .

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

EU nu am comentat nimic ca iar spunea "marinerul" ca am ceva cu el.

Ovidiu, e doar un maletendu: uneori eu sunt lipsit de masura iar intruna din acele zile tu ai fost lipsit de umor. De aici toata istoria...

Drumurile alea nu sunt in administrarea primariei Sibiu.

Cel spre Cisnadioara este in administrarea primariei Cisnadie, cel spre Paltinis...primaria Rasinari.

...Daca la om ar merge cineva cu un proiect viabil, bine documentat sunt sigur ca nu ar spune nu.

Asa...."eu vreau pista de biciclete" e usor sa spui.

Daca iti amintesti, iti propuneam prin vara trecuta suport logistic, de timp, de implicare in "chestiune"- a ramas in aer.

Evident ca drumurile nu sunt in administrarea prim. Sibiu si de aceea ma refeream la "regim special". Evident ca sunt drumuri judetene si inca odata reiau: "regim special".

Candva o sa fie si piste asa cum ne dorim; le si apucam?

Un test track ideal pentru material si pilot :D.

Drumul spre Muntele Rosu, cei 3 km de la sosea, drum cu muuulte serpentine... sunt f multe gropi, n-ai pe unde sa misti o roata si cel mai rau e ca sunt gropi urate si pe curbe. N-am poze sa-mi sustin cele zise dar data viitoare voi avea grija si de acest aspect.

Cineva imi spunea ca peisajul de sus merita fiecare groapa incalecata..true, dar tot iti vine sa mergi pi jos pan'acolo si inapoi.:D

vorbesti de drumul asta? :P

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

si de peisajul asta? :P

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

:P hah, trebuia sa fie cineva care a pedalat si a admirat zona aceea. :P Frumos!