LucianTheOne

Noul Meu Tandem

Recommended Posts

Hmmm... Imi pare cunoscut tipul... Oare are cont pe forum? Sper sa dea un semn de viata. Sa ne unim si sa ne cunostem toti tandemistii.

Imagine postată

Noi upgrade-uri pe tandemul meu.

In primul rand, am reusit sa-i gasesc u n portbagaj pe spate care sa fie compatibil cu frana disc. S-a potrivit de minune, fara alte modificari. Doar cele doua tije de prindere din partea superioara le-am facut eu. Tabla groasa din inox, m-am chinuit mult sa o tai si sa o modelez.

Imagine postată

Portbagajul a ocolit etrierul la limita. Observati si cricul modificat si adaptat.

Imagine postată

Am montat definitiv si aripile lungi din plastic si aluminiu. De asemeni stop rosu reflectorizant si stop cu leduri si baterii pe portbagaj.

Imagine postată

Imagine postată

Mai trebuie sa-mi fac un portbagaj de fata. Nu am gasit nimic potrivit, deci voi construi unul de la zero.

Pentru cine mai este interesat, cei de la Veloteca au 5-6 biciclete identice pe stoc. MA rog, identice cu ce a fost si tandemul lui Lucian la bun inceput.

Lucian, felicitari pentru tandem si ptr upgrade-uri!

De unde ai stopul cu LED-uri si cat te-a costat? Am si eu unul exact la fel luat din HK.

Am terminat de construit portbagajele. Mai multe detalii AICI

Cel de pe fata construit de la zero, teava de 10mm, sudat in argon, fixat de furca in 7 puncte.

Imagine postată

Cel de pe spate modificat, prelungit si intarit, fixat pe cadru in 6 puncte.

Imagine postată

Asa arata ghidonul din fata, cu suport pentru faruri si coarne ergonomice.

Imagine postată

Ghidonul din spate l-am scurtat, am pus mansoane noi de domnisoara, si un suport de bidon, ca sa-i fie mai la indemana sotiei.

Imagine postată

Intai rezistenta, apoi confortul, si la urma greutatea. Asa lucrez eu cand imi fac o bicicleta.

Am vazut destule portbagaje rupte, am fost in doua tura cu portbagaje suspendate si am stat mereu stresat, asa ca am hotarat sa fac ceva 110% sigur.

Eu cand vreau sa car, car!

Am sa le cantaresc, ca oricum trebuie sa le demonntez ca sa le vopsesc.

Recunosc, arata bine si vopsite sunt sigur ca vor fi si mai bine. Dar daca aduni greutatea lor, a gentilor si bagaj s-ar putea sa te usture :) Sa le cantaresti cu tot cu vopsea da !? :D

Nu uita ca am si remorca :P Si crede-ma nu ma ustura deloc... eu le-am facut eu le car...

Nu uita ca am si remorca :P Si crede-ma nu ma ustura deloc... eu le-am facut eu le car...

Noroc c-ai facut si culturism ... :P

Când a început ultima propoziţie, m-am temut foarte tare să nu mergi mai departe cu parafraza şi să spui:

”Eu le-am făcut, eu mă omor”.

Dupa o tura serioasa, in care a trecut prin toate, incarcat cu bagaje, tandemul meu nici nu s-a resimtit.

Pe parcursul turei am reglat de doua ori franele si am uns de doua ori lantul. IN rest nici o problema. Mi s-a indoit crickul si am rupt oglinda, dar astea nici nu conteaza.

Doar ca imi trebuie un ghidon mai inalt. Am stat cam cocosat si m-au durut umerii. Si probabil voi schimba si cauciucurile. Vreau ceva mai ingust si mai slick, astea m-au cam incetinit.

Imagine postată

poate iti trebuie alta pipa. Eu am luat asta de la playbike, si nu o tin pe pozitia maxima, este cam 1/2 bagata in cadru.

Aia nu se potriveste. Si oricum nu vreau pipa reglabila, Dupa un timp isi face joc. Cred ca am sa-i pun ori un ghidon de BMX, ori unul de Treking.

Imagine postată

Imagine postată

De trekking clar !

Daca te bagi la un custom, uita-te la unu' din ghidoanele baietilor cu "Riding The Spine", are o forma tare interesanta (ala cu capetele "in diagonala")

De ghidonul H zici? Da, e misto, dar de unde sa-l iau? Dar daca nu gasesc nimic sa-mi placa, imi fac eu unul...

Imagine postată

Ala. Pare cam ideal pentru sportu' asta :)

S-a mai incheiat un epison din viata mea. Am cedat la insistentele unui prieten si i-am vandut cadrul. La iarna o sa ma apuc de altul, anul asta mergem solo.

Imagine postată

primul meu tandem. dupa "putin" noroc si "putina" suferinta, am reusit sa achizitionam minunata bicicleta. Un tandem Stylus Metropolitan, roti de 28",6 vit. va necesita upgrade pentru a o face gata de drum lung(schimbator, un set de frane in plus). pana atunci....numai prin oras cu ea...sper sa va placa

post-991-0-51975200-1313268156_thumb.jpg

Bravo, de unde sunteti ?

Vezi ca am de vanzare Magura HS11 hidraulice, cu cea de spate lungita special pt tandem, daca te intereseaza astept mesaj.

Nu monta frane suplimentare pe ghidonul spate pt ca nu va sincronizati si la o intersectie cand tu vei forta trecerea, ea se poate speria si sa franeze, iar rezultatul va fi ca va opriti fix in mijloc ;)

Bravo, de unde sunteti ?

Vezi ca am de vanzare Magura HS11 hidraulice, cu cea de spate lungita special pt tandem, daca te intereseaza astept mesaj.

Nu monta frane suplimentare pe ghidonul spate pt ca nu va sincronizati si la o intersectie cand tu vei forta trecerea, ea se poate speria si sa franeze, iar rezultatul va fi ca va opriti fix in mijloc ;)

Suntem din GL. Maus ma stie. Momentan din dpdv financiar sunt "sub pamant srl". daca voi reusi sa montez o frana suplimentara nu va fi comanda la ea. tot la mine. am citit pe forum posibilitati gen "twin pull" sau sufa cu 2 capete...vorbeau baietii in topicul "Frana cu actionare dubla?". Anul asta sper sa apuc macar sa pun schimbator nou, ca la deal...ne cam rupe.