ovidiu

18.09.2010 - Duatlon Cetatea Brasovului - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

A III-a editie a competitiei "Duatlon Cetatea Brasovului" va avea loc sambata 18.09.2010.

Cea mai importanta si cea mai bine organizata competitie de duatlon din Romania va da ocazia celor interesati sa isi testeze fortele pe un traseu dificil dar extrem de frumos.

Site-ul competitiei:

http://www.duatlon.ro/

Anul acesta am introdus doua noi categorii: Stafeta Profi, Stafeta Companii. Primii 5 clasati la problele

hobby de anul trecut vor fi obligati sa se inscrie la categoriile profii reusind astfel sa motivam sportivii amatori si pe cei incepatori de la categoriile hobby, sansele acestora de a atinge pozitii fruntase crescand considerabil.

Totodata prin aceasta masura va creste nivelul competitiei, crescand numarul de participanti la categoria profii.

Fondul de premiere a crescut de asemenea cu 2000 euro fata de cel de anul trecut.

In curand incep inscrierile!!!

Nu ratati www.duatlon.ro

Va asteptam!

Excelenta idee, anul trecut cea mai competitiva categorie a fost de departe stafeta. Amatorii, printre care m-am numarat si eu, nu au avut nici o sansa... Anul asta mai vedem... :)

care e diferenta intre Stafeta Hobby si Stafeta Hobby Companii ? (in afara de taxa de inscriere)

Nu este nici o diferenta in cea ce priveste traseul, dorim sa creem o competitie si clasament separat pentru companii. Vrem sa stimulam toate categoriile de amatori sa faca sport. Este de asemenea un prilej bun pentru companii sa-si scoata numele in fata prin reprezentantii/concurentii lor lor si prin suporteri (este nevoie si de ei) si de ce nu pe viitor sa sprijine astfel de competitii.

dupa hartile puse la Traseu, s-au modificat traseele de bicicleta. Cel de hobby de anul trecut e de Profi anul asta, iar cel de hobby de acum e nou si cam scurt :) . Prin urmare nu se mai potrivesc descrierile text de pe site cu traseele. La hobby ramane 1 tura sau 2 ?

Salut,

La Hobby o sa fie traseul scurt, deschis zilele trecute. La profi ramane acelasi traseu de anul trecut/

Updatarea informatiei pe site se va face diseara.

Merci si va asteptam

Salut,

La Hobby o sa fie traseul scurt, deschis zilele trecute.

Salut.

Poti te rog sa-mi descri ultima bucata a traseului? Ma intereseaza care e traseul dupa ce ai trecut de gardul liceului silvic. Se coboara direct in aleea de sub Tampa, la scarile de unde a fost plecarea? Daca nu, poti sa detaliezi un pic?

Merci mult.

Salut,

Dupa ce se trece de gardul de la liceul Silvic se continua curba de nivel ce traverseaza pe sub cablurile de telecabina. Acolo la banca de piatra te directioneaza spre statia de telecabina unde se intra in asfalt si pe o poteca te scoate in parcare. Pe langa zidul cetatii se revine la standuri.

Dupa 1 Septembrie taxa de participare creste cu 20 lei/categorie.

Nu mai este mult, va asteptam!

Se poate ca lista de inscrisi sa aiba o sortare predefinita? Zilnic se da peste cap de mai multe ori.

Se poate ca lista de inscrisi sa aiba o sortare predefinita? Zilnic se da peste cap de mai multe ori.

Ce e Cristi? Vrei sa-ti cunosti mai bine adversarii? :D

Copy-paste in EXCEL...

Copy-paste in EXCEL...

Imi recomanzi o treaba tipic romaneasca. In loc sa faci bine un lucru din start, mai bine cauti solutii sa o rezolvi cumva dupa.

Nu e deloc importanta lista aia dar comparand cu lista care a fost la Maratonul Muscelului...

link

Comentariul tău, aş zice, e şi mai românesc. Sandor a oferit - în lipsa unei functiuni satisfăcătoare a site-ului - o soluţie de avarie. Soluţie despre care n-a pretins niciunde că invalidează în vreun fel observaţia ta iniţială.

Comentariul tău, aş zice, e şi mai românesc. Sandor a oferit - în lipsa unei functiuni satisfăcătoare a site-ului - o soluţie de avarie. Soluţie despre care n-a pretins niciunde că invalidează în vreun fel observaţia ta iniţială.

Ma obosesc sa-ti raspund.

Comentariul tău, aş zice, e şi mai românesc

Prin ce anume? Ca am refuzat sa cred ca a fost bine intentionat tocmai pt. ca are o solutie romaneasca, prin felul in care a expus-o?!

Sandor a oferit o soluţie de avarie

Eu zic ca a fost mai degraba un raspuns tipic celui aflat departe in spatele unei tastaturi care arunca usor cu cuvinte nedigerate. Daca chiar vroia sa-mi ofere o solutie amicala, nu se exprima in 3 cuvinte, adica scurt, zeflemitor si cu puncte de suspensie, adica mai pe romaneste, copiaza in excel ca fraieru' daca ai pretentii dinastea ca nu e ordonata lista!

Conteaza felul in care te exprimi, mai ales pe net!

• Upvote 1

Prin ce anume? Ca am refuzat sa cred ca a fost bine intentionat tocmai pt. ca are o solutie romaneasca, prin felul in care a expus-o?!

Nu, ci prin faptul că - în lipsa unor explicaţii mai detaliate - ai ales să crezi că e rău intenţionat.

Contează. Şi e util să facem propagandă pentru asta.

E preferabil, nu contrazice nimeni , ca exprimarea fiecăruia să nu lase loc nici unei interpretări. Dar comunitatea de aici e adunată în jurul interesului faţă de bicicletă, restul abilităţilor sunt dezirabile dar opţionale. În această situaţie e de preferat, zic eu, să încerci să oferi prezumţia de bună credinţă, măcar până e invalidată explicit de către subiect.

(Între noi fie vorba, dacă te uiţi la istoria postările lui Sandor - forumul permite asta - catalogarea ca fiind unul „aflat departe in spatele unei tastaturi care arunca usor cu cuvinte nedigerate” nu i se prea potriveşte).

Putea Sandor, din câteva cuvinte, să evite reacţia ta? Putea. Puteai şi tu să eviţi să-l cataloghez cu „tipic românesc” din prima? Puteai. Ei bine, insuficienţa empatiei în situaţii dintr-astea mi se pare mie tipic... românească. ;)

PS ţi-am înţeles punctul de vedere, eu pe al meu mai clar de atât nu cred că-s în stare să-l expun. Din punctul meu de vedere subiect - offtopic, de altfel - e epuizat. Dacă vrei să continuăm, hai să ne rezumăm la PM.

Ma obosesc sa-ti raspund.

Eu zic ca a fost mai degraba un raspuns tipic celui aflat departe in spatele unei tastaturi care arunca usor cu cuvinte nedigerate. Daca chiar vroia sa-mi ofere o solutie amicala, nu se exprima in 3 cuvinte, adica scurt, zeflemitor si cu puncte de suspensie, adica mai pe romaneste, copiaza in excel ca fraieru' daca ai pretentii dinastea ca nu e ordonata lista!

Poate omul nu dispune de o gramada de timp, a vazut problema ta si a incercat sa te ajute...

Ce ai fi vrut sa contina raspunsul?

Pentru a putea face filtre solutia este urmatoarea: selectati tabelul dorit. Click dreapta mouse si apoi alegeti optiunea copy. Deschideti programul Microsoft Office Excel (licensed). Click dreapta pe mouse si alegeti optiunea Paste. Mergeti la meniul Data din Excel si alegeti optiunea Filter. Aplicati filtrele de rigoare. Repetati dupa preferinta.

Daca ti-ar fi scris asa, desi era o solutie completa, l-ai fi acuzat ca este zeflemitor, nu?

Vad ca esti nemultumit si plin de sugestii. Am si eu una pt tine: nu vrei sa te oferi voluntar sa faci tu partea aceasta din site si sa intocmesti tabelul pentru organizatori? (doar o sugestie).

Toate bune si sa le iei locul 1.

Eu zic sa lasam lista aia nenorocita!

Mai bine va zic despre traseu. Am fost pe traseul scurt in weekend, era plin de... rahati de urs! In rest f. fain.

La tura de profi ar putea fi probleme la coborarea din vf. Tampa, iarba e inca mare si cam mascheaza bolovanii si dropurile, iar la coborarea din Stechil, sunt niste portiuni care au niste santuri periculoase, facute de apa. Ploile au distrus mult anul asta! In rest urcarile sunt f. grele si pietrisul face drumul mai alunecos si mai greu de urcat in unele portiuni.

Tura de alergare va fi f. dura pt. cei care nu s-au antrenat destul, desi ma antrenez aproape zilnic pe ea, de fiecare data mi se pare f. dura!

Mai bine va zic despre traseu. Am fost pe traseul scurt in weekend, era plin de... rahati de urs! In rest f. fain.

Te-ai cronometrat? Sau ai idee +/- in cat timp ai facut traseul scurt?

Te-ai cronometrat? Sau ai idee +/- in cat timp ai facut traseul scurt?

Nu am cronometrat traseul scurt de bita, m-am dat relaxat pe el, nu are rost o cronometrare. In schimb, pot sa-ti zic de traseul de alergare mai multe.

Eu alerg cate 2 ture legate si fac 27-29min pe tura. Daca fortez, adica in regim de concurs, scot 25 min. In concurs ma astept sa scot 24min(o sa fiu odihnit, o sa iau gel). Traseul de alergare e f. greu, sunt niste pante care te lasa repede fara aer si la jumatea traseului sunt cam 167 de trepte consecutive de urcat care te termina efectiv. Observatiile mele sunt din prisma unui amator care are ceva antrenament si trage pt. o performanta cat mai buna. Altfel, nu inseamna ca cine alearga la maraton va sfarsi lesinat.

Daca te uiti la timpi la editiile precedente, cei mai buni scot 23min sau chiar 20, unde tre sa fii deja sportiv de performanta, sa poti scoate timpul asta. Un amator mai putin antrenat scoate intre 30-35 min, chiar cu ceva portiuni de mers. Dar asta in prima tura. A doua tura de alergare, cel putin la profi, e crunta pt. ca traseul de bita e si el f. greu, are pante criminale de urcat iar coborarile sunt f. tehnice. Dar tocmai aceste "ingrediente" il fac sa fie un concurs de referinta.

La mine antrenamentul de alergare e cu bataie mai lunga, ma pregatesc pt. Maraton Piatra Craiului din 2 octombrie, pt. ca altfel, concurand la profi, partea de bicicleta e mai importanta. La hobby, trebuie sa alergi f. bine in schimb, greu sa faci diferente la bita.

Opinia mea fata de acest concurs este ca nu se adreseaza oricui. Adica la un maraton de mtb poate veni oricine, ca la o plimbare. Aici, chiar e un concurs sportiv, ai de tras, de indurat efort fizic puternic. Traseul de hobby e f. bine gandit, chiar incurajeaza "plimbaretii" pt. ca odata ce ai participat, datile viitoare sti ca nu mai poti veni nepregatit la acest concurs, va trebui un mic antrenament inainte -> ceea ce determina lumea sa faca sport!

La hobby, trebuie sa alergi f. bine in schimb, greu sa faci diferente la bita.

Merci mult pentru informatii si sfaturi. Eu insa o sa particip la Stafeta Hobby - partea cu pedalele si sunt incepator, de aceea cred ca o sa fie o diferenta si la bicicleta si m-ar fi interesat sa stiu cam cat de mare. Inainte sa se fi scurtat traseul de Hobby mai comparam timpii mei cu cei de anul trecut si vedeam cam pe unde sunt, acum nu mai am niciun reper.

bestial promo-ul, se vede ca sunt foarte dedicati organizatorii si fac tot posibilul ca totul sa iasa cat mai profesionist.Au reusit de 2 ori.Urmeaza a 3-a oara.Bafta!

asa este... superb promo-ul! cei care l-au l-a creat chiar au idei si talent la editare.... :blink:

ne vedem acolo... :D