vera

ATENTIE: Incarcarea de poze pe forum cu ajutorul unor portaluri de gazduire

Recommended Posts

Vorbim de două lucruri diferite:

1) încărcat fișiere pe forum (upload), la care ai o limită de spațiu ocupat de atașamentele tale, indiferent dacă sunt inserate sau nu în vreun topic;

2) inserat imagini într-un post, la care ai o limită de număr de imagini per post, imagini care sunt încărcate pe un hosting de image sharing și la care dai doar URL-ul aici.

Am o problema in topicul cu pozele: 

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/15982-tura-in-cheile-dobrogei-si-banutii-dobrogei/#entry625761

Am facut ce fac de obicei, dar nu se deschid toate decat de pe supercomputere. Am primit cateva reclamatii in sensul asta si nu prea stiu de ce se intampla chestia asta... De pe URL-ul afisat, se deschid, dar nu apar asa cum apar altele. 

Intreb si eu ceva aici, sper sa nu fiu offtopic dar nu ma prea descurc si nici nu gasesc informatii pentru asta.

1. Daca incarc poze de pe pc-ul meu, exista undeva o optiune de a le afisa in post intr-un thumbnail de o anumita dimensiune in afara de cel mic ?

2. Copy paste din clipboard pare sa nu mearga, da mesajul please enter post de fiecare data cand dau salvare. Presupun ca e normal?

3. Rezultat din 2, singurul mod de a le afisa la o rezolutie mai mare in cadrul postului (deci nu dupa click pe ea) este prin a fi incarcate cu URL?

Mersi.

Ok, mersi. Nu folosesc picasa dar sunt curios daca merge din google+. Daca nu, probabil o sa recurg la dropbox.

Salut. 

Cum pot insera intr-un post un thumbnail, iar la click sa afiseze poza la rezolutia normala? sa zicem 640x480?

Multumesc.

[url=http://img801.imageshack.us/img801/3289/wowscrnshot071710201106.png][img]http://img801.imageshack.us/img801/3289/wowscrnshot071710201106.th.png[/IMG][/URL]

wowscrnshot071710201106.th.png

Practic se adaugă acel .th pentru link-ul către thumbnail, care se închide in tag-uri , totul apoi fiind închis într-un url cu link-ul imaginii originale.

Sursa: http://www.mmo-champion.com/threads/740400-READ-AND-FOLLOW-THIS-How-to-use-Imageshack-thumbnails-quot-properly-quot

Iertati deranju', da' vrea bani imageshack sau nu apas eu ce trebuie? ;))

Nici eu nu am gasit butonu' fara bani. Cauta alt site.

Dupa ce ca-i punem in valoare si le facem trafic, ai dreq mai vrea si bani.

Il foloseam de vreo 10 ani, de aici deruta. @@BodoC, caut altu', s-or mai gasi aici in VS.

Imgur, mi se pare foarte ok.

Sau dropbox dacă ai cont şi spaţiu.

LE: haha, e picat acum imgur :D

n-am dreptul la Like

Il foloseam de vreo 10 ani, de aici deruta. @@BodoC, caut altu', s-or mai gasi aici in VS.

Nu am dreptul la Like.

Imgur e perfect si-ti da si link direct spre poza. Mersi Crocodile! ;)

Mi-am amintit. Mi-am facut cont acum vreo 2 saptamani, m-au primit cu drag, si mi-au zis ca mai am 30 zile din perioada free. Dupa asta, daca vreau sa continui lantul de iubire, asteapta datele de pe cardul meu.

S-a rupt lantul de iubire.

Eu de acu vreo doi ani va tot ziceam ca nu-i bun, da' voi nu! Imageshack, Imageshack!

De Picasa n-ati auzit?

Nici yahuu meil nu-i grozav, iar de cand l-au "imbunatatit" e praf. Da' daca-l folosesc de atat amar de timp, toate conturile mi le-am facut pe adresa aia, si mai ales exista puterea obisnuintei... n-ai cum. Idem imigishrek. Aveai open full la inceputuri. De prin 2009 a trebuit cont pentru linkul direct, iar de azi tre' sa dau bani :))

Iar eu, sa ma ierte administratia, da' am mai zis-o, nici la V-brake si angrenaj pe patrat n-as fi renuntat vreodata. Nici la Nokia 3310 sau la carburator.

Da' "evoluam"... ;))

Gata, am aberat destul.

RIP imigishreck.

imageshack era o mizerie oricum. 3310 era de mare angajament, am avut in facultate :))

v-brake si angrenajul pe patrat inca sunt in serviciu, si-l fac cu cinste :)

In rest... picasa rules!

Am si eu o mica problema , vreau sa pun o poza in galeria cursierelor si nu reusesc.
imi zice "Incarcare esuata" , am incercat de pe un calculator si un laptop , google chrome si mozilla , nu merge !

Ce e de facut ?

Scrie putin mai sus, folosește imgur si ia codul cu tag-ul IMG pe care il inserezi ulterior in text.

Nu ma descurc....nu stiu

Am reusit , cu picasa web....contul meu google . In fine , multumesc pentru indiciu :)

Am sa fac aici o remarca vis-a-vis (scuze, distinse @@vis-a-vis) de futobuchet cu care am inceput o "colaborare" ce s-a sfarsit prematur: site-ul cu pricina asigura un spatiu de 10 G, DAR in felul urmator: ai 100 de poze de cate 1 M de exemplu, ceea ce face 0.1 G, echivalent a 1% din spatiul de depozitare si le pui pe forum, gandind ca mai ai 99% spatiu disponibil. S-o credeti voi, sucker-ilor! De cite ori vine cineva si-ti vizualizeaza poza de pe forum, la contor se mai adauga 1 M si asa mai departe, astfel incat dupa un interval destul de scurt te trezesti cu un mesaj cum ca ai depasit cei 10 G, iar pozele de pe forum sunt inlocuite cu o iconita care zice ca tre' sa faci bine si sa scoti banu' daca tii la pozele tale. 

Cum am patit-o, m-am hotarat sa va avertizez si pe voi privitor la utilizarea acestui site. Deci, dupa imeigishac, cazu si futobuchetul...  :-q

• Upvote 2

Deci nu ai un spațiu de 10 GB, ci un trafic de 10 GB.

• Upvote 2

Pai acum google e la putere... Picasa sau G+. Trebuie doar copiata legatura la fiecare poza.

(si in romana e vizavi, nu vis-a-vis :p )

• Upvote 1