vera

ATENTIE: Incarcarea de poze pe forum cu ajutorul unor portaluri de gazduire

Recommended Posts

@a_mic

Am folosit si eu photobucket vreo 2 ani. L-am recoamndat si la altii.

Insa, cam acum un an (cel putin atunci am aflat eu) au schimbat politica, au limitat spatiul moca, etc.

Acum folosesc Picasa si pot spune ca e OK.

@@puterfixer: corect, dar neinteligibil :)

@@vis-a-vis: eu lunea vorbesc franceza! :P

@@gibonu: mmm...da. Acu' 's pe imgur

Din pacate, trebuie sa ma apuc si pe topicul cu Piatra si Dambovicioara sa inlocuiesc fotografiile... mi se ridica parul in cap... :((

@a_mic

N-ai primit de la photobucket mesaj de genul "contorul se reseteaza in nu stiu care data din luna urmatoare?"

Ca io asa primeam.

Iar dupa resetarea contorului pozele erau iar vizibile.

@@gibonu: ba da... da' io nu stiu daca sa-i cred... Iar asta, din punctul meu de vedere nu rezolva problema... Am facut inlocuirile tranferand fotografiile pe imgur pentru Siriu si Piatra Craiului si mai rasfoiesc acum sa vad unde mai sunt probleme. Daca mai observati voi, dati-mi si mie un pm.

O solutie ar fi sa-ti faci toate albumele private, astfel ca nimeni sa nu le mai poata viziona. 

Disctutie mutata de aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18240-turul-vechilor-ambitii-5-19-septembrie-2015/

@sandulea

Daca te ajuta cu ceva, la asta m-am referit:

https://accounts.google.com/ServiceLogin?hl=en_US&continue=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google.com%2Flh%2Flogin%3Fcontinue%3Dhttps%253A%252F%252Fpicasaweb.google.com%252Fhome&service=lh2&ltmpl=gp&passive=true#identifier

Aici doar incarci pozele apoi le pui pe forum direct cu copy-paste, fara sa mai fie nevoie de postat link-ul apoi tag-ul img.

Site-ul de mai sus il folosesc de mai multi ani si pana acum sunt foarte multumit.

Bafta.

Scuze, dar tot nu inteleg cum o pun cu copy paste fara sa pun tagul IMG. Am uploadat o poza, e in album acolo pe Picasa pe pagina, o fac publica sau accesibila doar celor cu linkul, dar de acolo? Iau linkul de embed? Sau zici sa pun doar linkul, si sa nu se mai vada thumbnailurile in postari?

@@sandulea

Click dreapta pe poza (in Picasa/Google Photos sa o vizualizezi "fullscreen") -> copy image URL.

Apoi, pe forum: Insert Image si dai "paste" link-ului. Atentie insa, cred ca trebuie sa adaugi un sufix de genul "-t.jpg"..in loc de "t" poate fi ce vrei tu, dar asa mi-a venit. Altfel, s-ar putea ca forumul sa nu recunoasca link-ul.

Exemplu:

Vreau sa inserez o fotografie al carei link, la mine, este "https://lh3.googleusercontent.com/OKXtpnHtjl5g8WqkM0W0bp2LGq9wRAazK2seFsoDDXs27-gRTATYTHEBgjMQSlYXddEMNBOpUIj7EJ7gbF7laKiqhowRTIN5ZVtK9mLEalcT-cBRO_tvvGAfGqa_6NslBg-VzTW0bz_OI5jxAk6OWbzcWIvLQ7y5bOuSsKUH_JsjG79CuffgjSJtr8-_jhscgy6oAQcJPpyTJFGNKq4bGQmUawokn21Mus0Q-nnCx1KOE941gzNAX_59PvSGKNhxADonEotxcQh4oVn3eq9plQ6VyqX5Kzwh-Rtd-rE0BYZH7cn6Xq8rNHpia3Yy-_i_w8QkFfzbGgl8mUlSyb-h8ArH7kpgt94kUksMjg8YorFoE0OEQYx--zsR9osS-18qqO5yuHuJSbkLP8R7Sd-JIeIu1zl8corw-L6o_K2EzSxb4FdSzkND4P9voGRW0DGVwGZ70Ob9PWe4yqH-6-CMRbxSZr0RphcgOYx-GPj3L_vComG2sRENIc4csJTthM0-HCdU-bjKuH6fWr_RIOl0Ul6EXGt1MT8G3TmivHD4KxXg=w4280-h2100-no"

Relevanta este doar partea de final a link-ului.

In primul rand, ce vezi cu bold in exemplul de mai sus va fi modificat in "w800"  (poti elimina de tot h2100), astfel incat poza afisata pe forum sa fie de o rezolutie 800x600 (altfel, sunt prea mari si timpii de incarcare sunt pe masura).

Suplimentar, sufixez cu "-t.jpg" (altfel primesti o eroare de genul "You are not allowed to use this image extension").

Functioneaza, fara tag-uri suplimentare.

Link-urile vechi de Picasa foloseau cam aceeasi logica si erau MULT mai scurte :). 

Pe Picasa nu mai stiu exact cum e acum, insa am impresia ca a migrat tot spre Google Photos (posibil sa ma insel...).

Galeria de picasa s-a pastrat in continuare, dar nu mai e "default". Trebuie cautata si, tastind adresa manual, adaugi textul cu bold pentru a nu te trimite automat la G+ photos. 

https://picasaweb.google.com/lh/myphotos?noredirect=1

Eu nu inteleg cum aveti linkuri de genul ala. La mine nu se schimba de la normal la fullscreen URL pozei in Photos, de exemplu, e tot un sir lung de caractere. Nu merge sa-i pui jpg in coada, asa din burta, fiindca se strica linkul.

Linkul la o poza de proba pe Google Photos arata asa:

https://photos.google.com/photo/AF1QipMfh8_bYoInE5tKrfeeGtQ1Wm2qB-Cw0XWZbylZ

Si la Picasa arata asa:

https://picasaweb.google.com/112665244469619832287/Ziua62015#6214415580907675570

20150910_192228.jpg

La picasa cand ii dau fullscreen doar ii adauga un tag de slideshow in URL

Mai bine il lasam naibii, nu mai irositi timp si materie cenusie incercand sa-mi explicati. Am deja o solutie. Eu nu sunt prost de felul meu, si stiu sa postez o nenorocita de poza sau sa o extrag dintr-un sait cu sau fara voia lui, dar daca nu imi dau seama in 10 minute cum sa o fac, apai eu zic ca e vina saitului, nu a mea. 

Edited by gibonu
Poza adaugata, cu titlu de exemplu

@sandulea
Din al doilea link pe care l-ai pus in postarea de mai sus, pe poza - click dreapta - copiaza imaginea, apoi paste aici pe forum, direct in postare.
Asa ti-am atasat poza.

Asta este sistemul pe care il folosesc de cativa ani si despre asta spuneam ca merge foarte bine.

Alta era problema. Nu am optiune gen copy image link la clic dreapta in Internet Explorer la saiturile astea (parca nici in Firefox, ala il folosesc acasa ca sa-mi scriu postarile, nu am cum sa verific acum). Doar in Chrome am optiunea, pe care nu il mai folosesc de 1 an jumate, dar pe care il mai tin fix pentru ciudatenii de genul asta. Trebuia sa ma fi gandit din prima sa incerc cu alt browser.

Edited by sandulea

@sandulea

Recunosc ca nici eu nu mi-am pus problema de alegerea browser-ului atunci cand ti-am recomandata Picasa.

Asadar, sa inteleg ca s-a rezolvat problema?

"Nu am optiune gen copy image link la clic dreapta in Internet Explorer la saiturile astea"

Este "Copy", in loc de "Copy image URL" (sau "Open image in a new tab"), in IE11.

Google incepe sa "retraga" Picasa de la 1 mai:

http://googlephotos.blogspot.ro/?hl=ro

Era oarecum de asteptat. Cum fotografiile din Google Photos sunt mai greu linkabile, va trebui gasita, de aceia dintre voi care utilizeaza Picasa, inclusiv eu, si o alta varianta de stocare (in afara de fb, care si acela functioneaza ca galerie).

Parca ne aratase @@diorgulescu o metoda de manarit adresa fotografiei din Google Photos - stimabile, poate repeti si aici sfatul pe care l-ai dat pe un alt topic.

Multumesc!

@@sandulea

Click dreapta pe poza (in Picasa/Google Photos sa o vizualizezi "fullscreen") -> copy image URL.

Apoi, pe forum: Insert Image si dai "paste" link-ului. Atentie insa, cred ca trebuie sa adaugi un sufix de genul "-t.jpg"..in loc de "t" poate fi ce vrei tu, dar asa mi-a venit. Altfel, s-ar putea ca forumul sa nu recunoasca link-ul.

Exemplu:

Vreau sa inserez o fotografie al carei link, la mine, este "https://lh3.googleusercontent.com/OKXtpnHtjl5g8WqkM0W0bp2LGq9wRAazK2seFsoDDXs27-gRTATYTHEBgjMQSlYXddEMNBOpUIj7EJ7gbF7laKiqhowRTIN5ZVtK9mLEalcT-cBRO_tvvGAfGqa_6NslBg-VzTW0bz_OI5jxAk6OWbzcWIvLQ7y5bOuSsKUH_JsjG79CuffgjSJtr8-_jhscgy6oAQcJPpyTJFGNKq4bGQmUawokn21Mus0Q-nnCx1KOE941gzNAX_59PvSGKNhxADonEotxcQh4oVn3eq9plQ6VyqX5Kzwh-Rtd-rE0BYZH7cn6Xq8rNHpia3Yy-_i_w8QkFfzbGgl8mUlSyb-h8ArH7kpgt94kUksMjg8YorFoE0OEQYx--zsR9osS-18qqO5yuHuJSbkLP8R7Sd-JIeIu1zl8corw-L6o_K2EzSxb4FdSzkND4P9voGRW0DGVwGZ70Ob9PWe4yqH-6-CMRbxSZr0RphcgOYx-GPj3L_vComG2sRENIc4csJTthM0-HCdU-bjKuH6fWr_RIOl0Ul6EXGt1MT8G3TmivHD4KxXg=w4280-h2100-no"

Relevanta este doar partea de final a link-ului.

In primul rand, ce vezi cu bold in exemplul de mai sus va fi modificat in "w800"  (poti elimina de tot h2100), astfel incat poza afisata pe forum sa fie de o rezolutie 800x600 (altfel, sunt prea mari si timpii de incarcare sunt pe masura).

Suplimentar, sufixez cu "-t.jpg" (altfel primesti o eroare de genul "You are not allowed to use this image extension").

Functioneaza, fara tag-uri suplimentare.

Link-urile vechi de Picasa foloseau cam aceeasi logica si erau MULT mai scurte :). 

Pe Picasa nu mai stiu exact cum e acum, insa am impresia ca a migrat tot spre Google Photos (posibil sa ma insel...).

• Upvote 3

ATENTIE: ceva pare ca nu mai functioneaza..cel putin la ora la care scriu.

Poze din mai multe topicuri prin care am scris nu par a mai fi afisate....ceea ce este FOARTE TRIST. Am observat un mic glitch de cateva minute in aceasta seara, in vreme ce jonglam cu Google Photos. La un moment dat, nici o poza referentiata (fie pe vreun site, fie pe forum) nu mai era afisata. Si-a revenit intre timp (excluzand forumul, unde in continuare nu sunt afisate fotografiile), insa e posibil ca editarea link-ului (care functiona pana acum) sa nu ii mai convina...ceea ce ar insemna ca ar trebui sa reeditez toate threadurile...

"F**K GOOGLE", cum s-ar spune. Isi asuma prea multe libertati fara a anunta.

De studiat in zilele urmatoare daca se schimba ceva....

Google pensionează Picasa și alte servicii conexe. imgur merge (încă).

Daca ajuta pe cineva, solutia pentru postat poze de pe Google Photos pe forum enuntata mai sus de @diorgulescu si apoi reluata de @MaC® functioneaza foarte bine.

@diorgulescu

Multumesc pentru explicatiile detaliate si utile.

Pentru putin.

Solutia mi-a fost data de @@otsdr pe un alt topic, deci lui trebuie sa-i multumim.

E un pic peste mana, dar zic ca merita micul efort pentru a avea in continuare ture postate pe aci :).

@diorgulescu

Comparativ cu Picasa, unde toata treba mergea cu copy-paste, intr-adevar Google Photos este putin "peste mana".

Eu cel putin sunt obisnuit de pe vremea cand foloseam PhotoBucket si trebuia sa adaug [ img ]* si [ / img ]* la fiecare link in parte.

Cu Google Photos, cel putin pentru partea finala "w800-t.jpg" poate fi copiata de la poza anterior postata.

*fara spatii intre paranteza si "img".

Arhitectii astia... la fel ca la sandulea, de pe google photos nici mie nu-mi merge smecheria cu "w800-t.jpg", cu sau fara codul asta tot timpul primesc You are not allowed to use that image extension on this community.