vera

ATENTIE: Incarcarea de poze pe forum cu ajutorul unor portaluri de gazduire

Recommended Posts

Eu nu reusesc sa adaug poze de pe flikr. Primesc eroarea ca nu e acceptat. A fost scos cumva?

Vă chinuiți atâta cu fel de fel de site-uri...

Faceți un album pe Facebook cu privacy Only Me, băgați pozele acolo, luați link direct și postați pe forum.

N-am facebook. Momentan de urgenta merge postimg.org

La flickr se pastreaza link-ul, din facebook, după un timp link-ul nu mai e valabil ( sau cel putin asa mi s-a părut mie)

Vă chinuiți atâta cu fel de fel de site-uri...

Faceți un album pe Facebook cu privacy Only Me, băgați pozele acolo, luați link direct și postați pe forum.

Nu am cont pe Facebook... & nu am de gand sa-mi fac !

De pe One Drive (MSN) sau de pe My Drive (Google)... a devenit imposibil de pus poze pe forum.

Exista o droaie de alte site-uri host... dar unele au viata cam scurta.

Asta cu ”n-am cont pe facebook, sunt mai șmecher +9999 stima de sine”...

Chinuiți-vă cu alte site-uri atunci.

Pozele "Only me" sunt exact aia, numai pentru tine. Ți se pare că merg pentru că-s pe CDN și nu au cum să verifice dacă ești logat, dar sunt sigur că în bazaconia de URL ai și o dată de expirare.

Cât o fi gratis, imgur e singura variantă simplă pentru poze.

• Upvote 1

Am trecut pe imgur. Vad ca merge ok

@@paulrad unii oameni nu au nevoie de atata comunicare/laudare/traire online. Le ajung 2-3 forumuri.

• Upvote 3

Recent am avut cateva probleme cu postarea unor fotografii gazduite pe Google Photos (Google +).

Google a asimilat Picasa si a inceput sa se joace cu adresele fotografiilor facandu-le aproape imposibil de distribuit pe alte saituri.

Am discutat cu cativa colegi pe alt topic dar am sters respectivele postari si ii rog sa revina aici cu noi comentarii si experiente.

Intre timp mi-am amintit ca in 2007 mi-am facut cont pe DropShots dar eram limitat la 500 de poze asa ca l-am abandonat. Am revenit pe DropShots mi-am facut cont Premium, ca tot era la reducere de Craciun, si am sa-mi bag acolo urmatoarele poze.

Are cineva idee ce se intampla cu Photo Bucket?

Concret, pozele incarcare acolo nu se mai vad, doar apare imaginea de mai jos:

lOekpNGM68df-_Z4-CHCf1FbMCpQTCh1y0MTXn6R8QNjsv89-JLCEqpN71f3tXCrP5jHC91H5uYVhG_lMWWAw0DM3RrP6W4NV0in7DEK3wbfAtajgSaguSPv_B66eTLZ0corGwKMdTF1JUpinblgLQq84nLbZaZ1nt1qjwrXQrIFgwth3Sidf6XF7a0THBxbJQvtQeGpZIKI0lnmdy1JISggiGsHVosnAvyTNvVTIMRgOwMwzLgCg_CI95XveUm2afyRM81S3gPZD3FMO-TsWF-Vf-shLnmHmnUidMBZmVnD6DuwUwu69xZws6gsxINcRodTw35NQhvgjY_RK34ohB9ysRAx_nJaBVE-CjwTuPQCERPiBy_Kna5kRpx2OGYZRcNFT61yaERiURo3WYhkRNaqN1KMJzXOF7YO4FgNvsff4fl0zi-RJ6GYYMzpkwyVd9G2_mZGwKdngYnAM1yrrftqEHHm55XK8eBEXQabsBBTDiIGN7jJpH2phmlRcAQCIcY423-72gmqBTotQGQkF6wT6PHJb-YwdFLQLkxHTqnRIHraEjFWN7rAzgIa3t2pMQ6L56BsswaQtScUg2nW_mGUZqvaa5ZpvP81CqbieKryVLWF3L9O-I_vFZNXk_-KG7HwPJJ9ccE_ViQU8EiLwfmDnzhLS_HLH8xph1pJplNJRQ=w1430-h804-no

Apoi, dupa accesarea link-ului indicat apare treaba asta:

viG7V8LxkpGXe_-IFodlEPEgzrXc5hlxxJU8v549IRrCc3NnShDRjD-UufcjFggLaBZUfyZ9yOm6WGVutZNhnsXW7FNASQnNcxWf1Z_W15nOtQNs-c_z6Teoq7pow8_eIwndjoFUKQW-HVPTJlAfmazvH9HDGP9E6TLkEd7VWmkD1jei14OwiO_LYt-0NOZA_OFK3zbkqgUOlmzRu_gh8ykHiKaqZ31An3SKJB9ufd79gPzf8INubejXY-XZbOWebhIW_kBfzQKnVrSZ7NmkgkKC5Owfl4oYtBwHnnUe4yA2MJXCRx-9SKfLXWAWgTdvyxrfwYcpuv6NOpWigyW1TjeNdfSbzgAXQ1fWpFIv63Iz5gHaGJjl-_RXsq8BZrcu4T1F7T2mLgbFGn2JAO3UrJfWlMgcOU8cHUPljNb8a3ATG0QFUz_9Ae_HNYRCN1M83u2eF7YcdhAyZ8W9KjMIbrgdojJB2ESCiMNLUYuiGvUZ6mbIAiZs-zn-3duIKP0d8GSNpMXSfduGN4n8TCAucym0NxWCNXzhD2G4HxnrzRc8fcasDYv608uC0iyxcYWyOPJ6nbFYHOj9elYtzbMAFwNvezUEHkRbBaw0ImVExZ0G0IFZje9goRv8NL9vm8XC9J3JWmOC18PGsL8pzXNq_uxeMBg21eVY2eZPOVh5RjHr6A=w1430-h804-no

Din cate inteleg, PhotoBucket functioneaza doar pe bani (399,99 USD pe an).

Alte pareri / sugestii?

Din cate inteleg, PhotoBucket functioneaza doar pe bani

Răspuns parțial corect - trebuie să plătești pentru dreptul de a afișa imaginile pe alte site-uri decât photobucket.

@otsdr

Multumesc pentru precizari.

Foarte tare situatia. Odata, cu ani in urma era un site OK pe care l-am recomandat si altora. Nu l-am mai folosit de vreo 3 ani (am trecut pe Picasa si apoi Google Photos) pentru ca exista o restrictie de incarcare lunara a pozelor, restrictie care se resesta odata ce trecea luna respectiva.

Acum, trebuie sa ma apuc de treaba si sa refac multe povesti de tura in care am incarcat poze doar cu PhotoBucket. Sau sar la cap cu 400 de USD si s-a rezolvat.

Salut! Tot incerc sa atasez niste poze unui post. Hostul este dropshots.com. Nu functioneaza. Aveti idee de ce? Cum trebuie facut pana la urma ca sa poti pune niste amarate de imagini pe forum in anul de gratie 2017? A innebunit lupul de tot...

Eu folosesc imgur.com și merge brici.

• Upvote 1

26 minutes ago, fizikant said:

Eu folosesc imgur.com și merge brici.

Si cum il folosesti? Daca nu cer prea mult. Multumesc.

în urmă cu 5 ore, Munchausen said:

A innebunit lupul de tot...

Da, e chiar dus.

Am pus mai sus o poza din care rezulta ca PhotoBucket solicita o suma modica, doar 400 USD pe an [bani d-astia, de acum] pentru a putea posta poze si pe alte site-uri [third part].

Mi s-a spus ca nu se vad pozele de aici. E ciudat pentru ca le-am adaugat cum am facut de atatea ori: sursa google.photos, terminatie link =w1135-h638-no schimbata in =w1135-t.jpg

De asemenea, se pare ca ultima poza din acest post nu este vizibila. Nu mai inteleg nimic :)

Ceva sugestii? Gresesc undeva cu ceva?

De la schimbarea interfeței forumului, manevrele de deasupra nu mai sunt aplicabile. 

E suficient să dai click dreapta pe poză în Google photos, copy address, paste direct in forum, care preia poza automat și o afișează.

Multumesc. Nu stiam de "manevra' asta complicata.

O bere virtuala de la mine(pentru teste)

EVbyO-AlvYwdZnXWA23g_DGmKLJcsDGNQxnM0eIu

Aia-i bună rău, la Cacica am băut prima dată. Păcat că nu se găsește la Bucale. :)

• Like 1

Aia-i bună rău, la Cacica am băut prima dată. Păcat că nu se găsește la Bucale.
Ajung in weekend la capitala. Din păcate rezervele mele înseamnă doar sticle goale. Dar poate rezolv cu un amic de acasă să aducă el câteva, sa ai așa...de-o pofta.

@EyesOnly

Daca te ajuta cu ceva, modalitatea pe care o folosesc de cativa ani:

1. Poza o deschid cu Paint, si ii dau un '''resize'' de 1200 / 900.

2. Incarc pozele in galeria dedicata de la Google Photos.

3. Deschid galeria in care am pus pozele.

4. Deschid fiecare poza in parte, apoi cu copy - paste direct in topic. Atat, fara "t.jpg" si alte complicatii.

N-am pretentia ca asta este cea mai buna modalitate de a incarca poze pe forum.

Sper sa nu ii apuce si pe cei de la Google sa ceara bani pentru gazduirea pozele, asa cum fac acum cei de la PhotoBucket.

Bafta.

• Thanks 1