vera

ATENTIE: Incarcarea de poze pe forum cu ajutorul unor portaluri de gazduire

Recommended Posts

Nu cred că încalc vreo regulă a forumului dacă fac aici niște probe de postare a fotografiilor - nu reușesc și pace!!!

dPiWXOAIYVDySFxpkR1elyG3tOrfsyHIpCqqZ8Ur

-SPZ-FqXxnE9x1IKFCe0v-DeynupyoChmZ-uaIld

Google Photos nu mai e de încredere, din păcate. Adresa pozei se schimbă, astfel încît poza devine invizibilă la scurt timp.

Folosește flickr, imgur, tinypic, smugmug, 500px...

Am folosit 500px... din pacate pune doar link, nu si poza. Tre' sa dai click pe el :(

Plus că e și acela limitat la upload. Eu fac embed in galeria de poze pe care mi le țin în OneDrive (contra cost).

flickr e la liber doar până la 1000 de poze. Aveam vreo 4000, dă-i și mută-le, schimbă linkurile pe enșpe topicuri de ture povestite. O lună mi-a luat.

imgur cred că (încă) e o soluție bună la liber.

Dacă știți alte soluții încă bune la liber, prezentați-le aici.

• Upvote 1

De cand a murit Picasa (parca 2015) folosesc Google Photos. Pana acum vad ca treaba merge foarte bine, cu copy-paste direct pe forum.

Chiar asa, stie cineva daca exista vreo limita de poze la Google Photos.

Si daca tot suntem la subiectul asta, stie cineva, a inebunit Photo Bucket?

La un moment dat cerea cateva sute de USD pe an pentru a fi vizibile pozele de acolo, acum vad ca a renuntat la politica asta.

Linkurile din google Photos își pierd valabilitatea după un timp (care pare variabil), apoi pozele nemaifiind vizibile.

Am renunțat după ce am pățit de câteva ori asta.

Limita la stocare pentru un cont de google este 15 GB (include Google Photos, Drive, gmail).

Însă, când e vorba de poze, stocarea este nelimitată dacă rezoluția e sub 16 MP (dacă e peste, intră în regula de mai sus).

Tot mai mulți apelează la politica de a oferi stocare contra cost (deh, serverele alea cu capacitate mereu în creștere costă).

Photobucket n-am folosit niciodată, și din păcate multe poze din turele de la începutul forumului (2006 - 2010) erau depozitate acolo, nemaifiind vizibile.

@Traveller

Bun pontul referitor la valabilitatea pozelor de pe Google Photos, nu stiam. M-am uitat pe niste povesti de tura mai vechi (2016) si vad ca sunt ok. Mai verific si la altele.

Scuze daca rugaminte este tampita, insa poti sa faci o conversie intre MP si kb. Adica cat inseamna 16 MP in MB/kb.

Referitor la Photo Bucket nu stiu despre perioada 2006 - 2010. Insa vad ca sigur se vad pozele din 2011, desi o buna perioada nu s-au vazut deloc.

Unele pot să aibă linkuri vechi de picasa (alea continuă să meargă, am și eu poze de la ture mai vechi pe aici).

Conversia, cu aproximație, are la bază următorul calcul.

Un senzor de 5 MP are 2592 x 1944 = 5.04 MP

Fiecare pixel contine 24 biți (R = 8 biți, G = 8 biți, B = 8 biți).

Deci camera salvează 2592 x 1944 x 24 = 120.9 Mbiți / poză.

1 B (byte) - 8 biți

Deci poza ar avea 120.9/8 = 15.1 MB

Însă dacă salvează JPEG are loc o compresie semnificativă (90% sau chiar peste). Rezultă un fișier de 2 MB sau mai puțin.

Exemplu practic - poză făcută cu mobilul azi dimineață. Senzor de (aproape) 12 MP, teoretic poza ar trebuie să aibă 12 x 24 = 288 Mbiți, adică 36 MB.

În realitate are 1.42 MB, în urma compresiei de 18 ori! Lucrul ăsta nu se întâmplă când folosești un aparat care trage RAW.

y4m1NSWbqZ3iIN_u9yZhXAgopXZ1De2Mm5bP4xbQ

Poate ar fi idee bună ca atunci când cineva inserează un link de Google Photos să primească o alertă în care să fie atenționat că link-urile expiră, să folosească alt serviciu. @puterfixer?

Am văzut că sunt dese situațiile în care se inserează poze și apoi dispar.

• Like 1

@paulrad o să mă uit la tematica pozelor găzduite în diverse locuri și cum pot fi inserate, că e cam nevoie de o actualizare a instrucțiunilor. Dar peste cel puțin o săptămână, după ce mă întorc din concediu din Islanda, spăl bocancii de tină, de-astea ;)

• Upvote 1
  • Thanks 1

3 hours ago, puterfixer said:

Dar peste cel puțin o săptămână, după ce mă întorc din concediu din Islanda, spăl bocancii de tină, povestesc tura, de-astea

Am corectat :D

• Haha 3

Toate pozele mele sunt stocate in Google Photos. De aici am si pus link-uri in povestile de tura. 

Dupa ce am aflat ca link-urile sunt dinamice si isi pierd valabilitatea am renuntat la Photos. De fapt, a cam fost punctul principal care m-a facut sa nu mai scriu povestile turelor. 

Pentru povestea curenta, incerc alta abordare - doar pozele pe care vreau sa le pun in post le incarc pe imgur, care se pare ca e cel care nu are probleme(in acest moment). Pentru mai multe poze o sa pun link-ul direct la albumul de GP.

• Upvote 3