Dan71

Sfat pentru frana spate si inlocuire spite.

Recommended Posts

Buna ziua,

Am un MB si doresc sa schimb frana de pe spate. Am improvizat eu un arc(vezi pozele), si chiar daca e practic, as dori sa cumpar ceva de la SHOMANO stiind ca sunt produse de calitate. Tot ce este pe ea are numele shimano(in afara de frane).

Original aveam furca fata rigida dar mi-a stricat-o cineva intr-un accident si am pus una cu suspensii.(doar info)

Inainte de a ramane fara furca, frana fiind avariata de cand am primit-o, nu am avut nici o problema cu nici o componenta de pe ea. Bicicleta o am de aproximativ 8 ani.

Am prieteni care detin biciclete noi si/sau componente noi(precizez ca erau piese bune pe ele) au avut probleme la mersul prin padure/drum de munte si eu curatam numai noroiul de pe ea;)).

Nu stiu ce model de frana as putea sa pun in spate. Bugetul nu este destul de mare, as preferea sa fie sub 80 de lei, consider ca e ok pentru o investitie intr-o frana..

Drumul parcurs cel mai des de mine este de la Bistrita pana la lacul Colibita. In total ~100-120Km + sau - cativa, in functie de persoana/persoanele cu care merg si traseul ales.

Imi puteti recomanda un produs care sa fie durabil, si nu foarte scump?

O alta problema ar fi ca mi s-a rupt o spita la roata din spate si vre-o 4 sunt partial sectionate, cred ca mi-a sarit ceva acolo intre pinioane si butuc. Nu pot sa inlocuiesc spitele daca nu scot vitezele(discurile) de pe butuc. Cum pot sa le scot?

Multumesc, Dan.

PS: pozele Imagine postată Imagine postată Imagine postată

Interesanta inventie. Frane ai de unde alege. Dar nu stiu daca poti pune si V-Brake. Exista niste adaptoare de la U la V-brake. Arunca o privire pe site-urile de biciclete ca sa-ti faci o parere de preturi si modele: playbike.ro bikepro.ro bikexpert.ro dkbike.ro marosbike.ro sunt cateva exemple. Daca reusesti sa montezi V-brake ti-as recomanda avid single digit sau daca vrei tu shimano atunci de la shimano alivio in sus. Ca spite iti recomand DT Swiss. Cu preturi ce variaza de la 0.6 -2.0 lei/spita. Pinioanele le scoti cu 2 chei speciale: http://www.neuzer.hu/UserFiles/termekek/nagy/kazettabonto.jpg si cu http://www.neuzer.hu/UserFiles/termekek/nagy/lancos_kazettabonto.jpg

Multumesc de raspuns. M-am uitat pe un site si am gasit frana http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=487 ce vreau sa o montez pe furca din fata.

Modelul urmator as vrea sa-l iau la bunicu care nu face excursii pe munte, doamne fereste. Foloseste bicleta pe distante de maxim 20-25km, ocazional cand merge la gradina, in rest prin oras. Ca si parere, este un produs prea slab si nu merita sa fie cumparat? http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=1390

Se pare ca eu sunt total in ceata cand vine vorba de biciclete, am cautat modelul de butuc si l-am gasit: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=2575 care se pare a fi destul de mediocru. Rotile originale sunt in magazie, acestea fiind cumparate second de la cineva care mai aduce biciclete si componente. Principalul motiv a fost ca ambele roti au jenti duble si se pare ca cea pe spate e pe 36 de spite, citind forumul de aici am aflat ca sunt mai rezistente :). Cheile date de tine sunt valabile pentru tipul acesta?

Scrie ca este pe caseta..banuiesc ca asta inseamna ca pinioanele sunt toate grupate si lipite.

Adaptor, nu stiu ce model ar trebui sa caut sau cum arata. M-am gandit eu ca trebuie sa fie ceva, V-brake sigur nu pot pune in spate. (voi continua sa caut pe site-urile recomandate)

Spitele sunt si ele pe dimensiuni(parca), am sa ma interesez de firma recomandata de tine sa vad care mi se potrivesc.

Acera nu este prea slab. Mai ales pt ce ai mentionat tu. Am si mers cu o bicicleta echipata cu un set de acera. Important e sa aiba si manete bune (metalice). Si cabluri noi sa alunece usor. Recomand de otel sau cu teflon (dar cele cu teflon am impresia ca se folosesc doar la schimbatoare).

Cheile pe care le-am dat ca exemplu sunt ok pt butucul acela. Caseta se refera la modul de prindere pe butuc nu la cum arata setul de pinioane. Pinioanele de obicei sunt grupate si capsate si 1-2 sunt separate de restul grupului. Caseta butucului e portiunea neagra cilindrica cu acele canale pe ea. Mai exista si pe filet dar despre astea nu stiu nimic. Sunt modele mai vechi.

Adaptorul arata cam asa http://www.unicyclist.com/forums/attachment.php?attachmentid=16103&stc=1&d=1162939267 Se gasesc..cred.

Spitele au diferite dimensiuni: grosimi si lungimi diferite. Nu stiu exact cum se calculeaza luingimea necesara. Nu am spitat niciodata o roata. Ma duceam la magazin si mecanicii de acolo stiau ce au de facut. Cred ca un set de nipluri noi nu ar strica.

Pe playbike iti poti face cont si poti pune intrebari despre orice. Cei de acolo raspund si dau informatii suplimentare pt orice produs.

adaptorul pe care l-ai aratat tu nu se potriveste... daca te uiti atent, nu are clesti ... are alt sistem de franare... va trebui sa iti confectionezi tu adaptoarele, din pacate

E un adaptor pt V-Brake. Nu stiu exact ce adapteaza dar cam asa arata si cele care adapteaza cadre cu U la V -brake

Dar frana tipul acela nu se mai gaseste? Sunt din aluminiu si doar arcurile sunt rupte. Frana e buna numai ca nu arata estetic cu arcul acela improvizat.

EDIT: as putea sa schimb sarma alba cu una subtire :)) .

@hegoat: tu inainte sa dai un sfat nu casti ochii? Adaptorul pe care l-ai pus tu e pentru clesti (adica frane de cursiera...). ia zi-mi unde prinde el acel adaptor de cadru? asta 1 la mana... si 2 la mana, chiar daca (prin reducere la absurd) ar putea prinde adaptorul de cadru, ar trebui sa taie urechiusele existente pe cadru pentru genul de frana pe care il are acum pentru a-i face loc... Of of... nu inteleg, daca dai un sfat, de ce dracu' nu dai unu util?

u-Brake: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=492

Dar are altfel de prindere din cate vad.

pai asta incercam sa iti explic. ai niste probleme de perceptie grava...

on topic: optiuni:

1. tai urechiusele de pe cadru si le sudezi mai jos pentru a acomoda v-brakeuri

2. adaptor pentru v brake trebuie sa faci tu... dar e destul de greu... franele vor iesi mult in exteriorul cadrului iar urechiusele vor fi supuse la forte mult mai mari, de unde pot aparea fisuri... ar fi mult mai usor daca ai avea clesti ca de cursiera si urechiusele de pe cadru ar fi inexistente... atunci montare unui adaptor nu ar fi o problema...

3. cumperi alte frane pe sistemul acesta.... e foooarte vechi sistemul... eu nu am vazut pe nici un site si la nici un magazin... eventual la o piata de vechituri, pe alta bicicleta

4. renunti la frana spate

5. cea mai eleganta solutie: schimbi butucul si pui o frana pe disc (si cea mai costisitoare)

Am vazut-o si eu dar este pentru cursiere, e prea mica distanta intre saboti si mijlocul franei.

Am gasit astea intre timp: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=1606 http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=1601 -am sa intreb la ei pe site daca se poate folosi la piesa mea.

Cealalta cheie ma descurc sa o gasesc, momentan pe site-ul acela nu o au in stoc dar pot sa o iau de altundeva.

Complicata treaba, nu este in Bistrita atelier care sa vopseasca bicicleta prin aderarea particulelor incarcate pozitiv/negativ la cadru incarcat negativ/pozitiv si introducerea lui in cuptor. Celelalte tipuri de vopsire nu sunt rezistente. Sunt constient ca ce am scris mai inainte e destul de scump.

Prefer sa o las asa atunci, daca nu am alta obtiune.

Mai urgenta este problema cu spitele ca eu merg tot cu o spita rupta si are un 8 usor roata care ma enerveaza, imi plac rotile perfect centrate.

nu numai ca e prea mica... nu ai avea de ce sa o prinzi.

fii atent... ai mai putea face o smecherie...

in loc de V-brake, sa faci un adaptor ca sa poti pune o frana U pentru BMX... e mai usor de confectionat... iti trebuie numai o bucata de metal taiata in forma de U si cu 2 gauri in capatul U-ului pentru a putea fi prins de urechiusele cadrului, si o gaura in mijlocul arcului de cerc al U-ului de unde sa prinzi frana de BMX. e cea mai simpla solutie

Ai uitat de butucul cu frana la picior.

Dar este U-Brake nou in bazar la Suceava.

Si chiar daca ai dreptate, ai grija la vocabular.

Chiar daca iau un butuc si frana pe disc, cadrul nu suporta.

Recunosc ca am gresit si imi cer scuze fata de Dan71 pt informatii gresit furnizate. Dar daca tot vorbeam de sfaturi utile. Avand in vedere cat de vechi e sistemul de franare de pe bicicleta, ma indoiesc ca ar putea pune frana pe disc pt ca e posibil sa nu aiba prindere pt etrier pe cadru. Butucul se schimba nu-i problema dar tot ar trebui facute niste suduri pt frane pe disc.

adica? cred ca am un vocabular destul de bun. ok... dar el ca vorbeste baliverne?

pai adaptoare pt etrier nu sunt o problema...

@LTO: exista butuci cu frana de picior cu caseta? /:)

Nu-i nimic, m-am uitat si eu la frana aia dar am renuntat cand am vazut sistemul de prindere.

(va rog sa nu va certati)

nu ne certam :). doar ca sunt putin cu nervii la pamant ( sesiunea asta )... Ia in calcul ultima varianta pe care ti-am dat-o... adaptor pentru niste frane de BMX... Asta e problema majora... cu spitele se rezolva usor /:)

Aici sunt 2 poze cu zona unde se poate pune discul si etrierii, daca se poate:

Imagine postată Imagine postată In a doua poza unde vedeti o chestie acoperita cu silicon si praf langa zona unde sta roata pe cadru este o gaura(era un stop acolo) ce am acoperit-o ca era partial dusa vopseaua.

Crezi ca intra acolo un disc? Se poate cu ceva adaptor sa prind pe cadru restul pieselor necesare franei fara sa sudez, tai sau zgarii vopseaua? Daca este foarte multa bataie de cap pot sa las si frana asa ca merge, doar ca nu arata bine..(stiu ca e model vechi).

trebuie sudat pe cadru 2 urechiusi pentru etrier... nu e problema... sunt usor de facut si cadrul fiind din otel, nu o sa ai batai de cap... doar ca e destul de mult de lucru, si multi bani de investit /:)... din nou... varianta cu frane de bmx e mult mai ok...

Ce ar fi daca tu ai incerca sa repari frina originala sau sa mergi la cineva care e mai priceput sa te ajute ? Parca vad cum peste doua zile cineva te sfatuieste sa-ti pui motor si windshield.

Eu vorbeam de bicicleta nu de altceva. Imi trebuie doar arcurile. Daca as sti pe careva mai priceput nu as fi postat aici, prefer o convorbire directa decat una pe forum. Cititnd inainte o parte din forum am vazut ca sunt membrii care au pus mana pe unelte, nu au luat numai bicicleta si in momentul in care s-a stricat ceva au mers inapoi la magazin/service.

Am sa incerc sa gasesc pe undeva, pe la careva o pereche de frane care nu le mai foloseste sa vad daca pot sa iau arcurile.

Fie ca rezolv sau nu mica problema cu frana cat am invatat despre bicicleta in ultimele 2 zile nu am invatat in ultimii 3 ani. Nu am avut nevoie pana acuma.

Oricum multumesc pentru sfaturi. Voi lua in considerare si varianta cu frane de BMX, poate iau un model mai ieftin sa le iau arcurile:)).

Am sa intreb maine pe site-ul unde am gasit franele in a doua postare a mea sa-mi recomande o cheie pentru modelul meu e butuc.

Pe vineri voi face comanda de cele necesare.

Revin cu raspunsul si cu viitoarele intrebari.

la naiba... vezi daca suntem toti MTB-isti? :)) imediat ne gandim la v-brake, frane pe disc, adaptoare si prostii :)). daca aveam habar de BMX ne dadeam imediat seama :))

la naiba... vezi daca suntem toti MTB-isti? :) imediat ne gandim la v-brake, frane pe disc, adaptoare si prostii ;). daca aveam habar de BMX ne dadeam imediat seama :))

MTB-urile s-au "născut" cu acest gen de frâne, deci dacă erai chiar mtb-ist ai fi ştiut. ;)