VGeorge

Frane hidraulice

Recommended Posts

Ma gandeam sa imi schimb franele hidraulice care vin pe cube-ul meu.

Este vorba despre setul shimano m485 pe care il vreau sa il schimb.

Bugetul maxim este 600ron.Se accepta si 500 ron pt unele sh (100 ron sa mi-l opresc pt niste placute si un service)

Din ce am vazut prin magazinele online cam astea ar fi solutiile:

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=140

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=3520

ulterior hayes stroker ryde l-am gasit la alt magazin cu 279.

Intrebarea mea este credeti ca aceste frane sau alte frane pana in bugetul meu ar fi mai bune decat ceea ce am actual (shimano m485)?

Multumesc

eu am 2 biciclete: una echipata cu shimano si una cu juicy 3 si pot sa spun ca nu e mare diferenta intre ele. oricum nu cred ca merita genul asta de upgrade. poate doar daca ai trece la elixir sau ceva din aceeasi gama...

Nope, nici una nu merita diferenta. Ryde e cea mai slaba de la Hayes, iar juicy 3 e cea mai slaba de la Avid. Iti recomand sa ramai cu astea care le ai, si daca ai nevoie de ceva mai bun, mai pui ceva bani.

Elixir R nu sunt cu foarte mult peste bugetul tau si sunt considerate foarte bune. Unii le prefera in locul Juicy 7.

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Frane/Frana_hidraulica_disc_spate__Avid_Elixir_R-1702.html

Suna a "Dar vai... Audi a seiz" ;) Le-ai luat de pe CRC? Cum se comporta?

La Multi Ani Luci!

N-am auzit pana acum de franele alea. Sa ne povestesti cum se comporta.

Cunosc un Luci blond, biciclist din Suceava. Dar nu pare de 30 de ani si ultima oara avea o bicla single speed pentru dirt si street. Tu esti sau e altul?

Multumesc.

Sper sa ma tina franele.Oricum parca tin putin mai bine decat Juicy3.

Ps:Nu-s eu ala:)

Par foarte serios facute , mai ales furtunele , cred ca sunt mai bune decat ce se gasesc pe multe masini :D . Cat ai dat , de unde si cum se comporta ? Sunt de 180 ambele ?

Momentan sunt foarte multumit de ele si se comporta excelent si in conditii grele: la vale, pe ploaie si noroi si cu animalul de mine de 93 kg.

Singurul moment mai neplacut a fost acum 2 zile cand m-am apucat sa scurtez cablurile si automat am fost nevoit sa fac si aerisirea.Le-am aerisit de 3 ori, cu lichit dot4 nou si numai nu reuseam.Motivul? Lichidul de frana era o trompeta de dot4 la 6 lei facut undeva printr-un garaj din bucuresti.Cand am pus dot4 de la 2+2 l-am aerist din prima... asa ca aveti grija ce cumparati.

Salut!

Nu vreau sa mai deschid inca un topic degeaba, asa ca voi intreba aici.

Ma intereseaza performanta unor Tektro Auriga Comp in comparatie cu ale unor mecanice de varf(sa zicem BB7, Deore) si cu ale unor hidraulice low-medium (Stroker Ryde, Trail, Juicy 3, Julie)

Stiu ca sunt cativa colegi de forum ce au astfel de frane (ma refer la Tektro) si ma gandeam ca au avut ocazia sa le compare cu cateva din cele enumerate de mine mai sus.

Sunt de asemenea apreciate comentarii referitoare la probleme/costuri de intretinere ale acestor frane.

Multumesc!

Tektro alea sunt nişte frâne slabe, sunt cam cele mai ieftine frâne hidraulice. Sunt (FOARTE) gălăgioase şi nu prind grozav, plus că fac fading extrem de repede (20-30 de secunde de frânare susţinută şi gata, s-au dus).

Mai bine te orientezi spre Avid, Magura, Heyes.

Probleme/costuri de intretinere la Magura Julie HP (modelul nou, 2009-): in afara de uleiul mineral special (nu merg cu lichid de frana DOT4) de care ai nevoie pentru aerisire si asta rar nu prea ai nevoie de nimic pentru intretinere. Placutele costa cam la fel cu cele de la alti producatori si alte frane hidraulice, performanta e buna, in afara faptului ca nu au reglaj de reach nu am nimic de reprosat. Comparate cu BB7 pe care le am pe cealalta bicicleta sunt mai bune: nu trebuie reglat etrierul niciodata, au discuri mai groase si mai solide, 2 pistonase (BB7 fiind mecanica are unul singur), iar cand dai jos roata si o pui la loc e mult mai usor pentru ca pistonasele se retrag si trag placutele (magnet :) ) dupa ele.

Eu caut ceva SH, nu trebuie sa fie neaparat pereche. Ma gandesc ca le pot combina, Hayes pe fata, Maguara pe spate de ex, in functie de ce gasesc.

(Avea Bogdan din TM la vanzare acum cateva zile un Juicy5 la un pret ok, insa a disparut f repede).

Am inceput intreband de Tektro Auriga pentru ca am gasit la cineva un set la un pret bun si intr-o stare f buna.

Eu insa am deja niste mecanice mediocre(Shimano m475) si nu as vrea doar niste hidraulice slabe, caci nu cred ca va fi o diferenta asa mare.

Deci daca nu le recomanda nimeni solist pe acestea, o sa ma orientez spre altceva(probabil Hayes Stroker Trail)

Imi mai pun si problema aerisirii lor, pe care vreau sa o fac eu cu un kit improvizat de mine. Din cate imi dau seama la Hayes si Magura pot face acest lucru, insa la Avid nu cred ca scap fara sa cumpar kitul de aerisire.

Pentru aerisire practic doar conectorul cu filet potrivit iti trebuie, ca seringi si perfuzoare iei de la farmacie.. Imprumuti de undeva un kit de aerisire de avid (sau de Formula ca e acelasi) si te duci cu el la strungar.

Eu folosesc o pereche de Tektro Auriga din aproximativ primăvara lu' 2008. Deabia anu' ăsta prin vară le-am aerisit pentru prima oară. Le-am luat fără discuri şi le-am folosit împreună cu discuri Shimano. Am înţeles că discurile originale Tektro ar fi punctul lor slab, dar cum nu am avut nu pot să confirm/infirm acest lucru.

Eu sunt foarte mulţumit de ele. Am avut ocazia să le înlocuiesc cu Juicy 3 şi cu Shimano XT, dar nu am făcut-o deoarece nu am observat vreo îmbunătăţire semnificativă.

Plăcuţele originale par să fie destul de rezistente deoarece până acuma le-am consumat cam 50%. (probabil şi din cauza asta frânele nu-s chiar "ancore")

Despre fading nu ştiu ce să-ţi spun deoarece nu am păţit-o niciodată (folosesc discuri mari)

Sper sa nu fiu indiscret daca te intreb cam cat cantaresti, ce discuri ai si pe unde le-ai stresat cel mai tare. Thx!

Am vazut ca sunt laudate(ma refer la Tektro) de cei de la freerider. Le pun pe acelasi palier cu Magura Julie. Insa nu pun baza prea mare pe ce spun ei, pentru ca mi se pare ca fac endorsement la greu.

In rest din ce am cautat pe net sunt destul de putin raspandite si in consecinta parerile sunt putine.

Mai am o oferta de la cineva, un set de Stroker Trail. Ma astept sa fie ceva mai bune decat cele Tektro, insa si pretul este aproape dublu.

Detin si eu Tektro (Auriga Comp). Discuri tot de la ei, 180/160

Au venit stock pe bicicleta, in primavara trecuta. N-am mers foarte mult, dar nici foarte putin - tocmai am schimbat lant/pinioane/foi cu uzura vizibila la foaia medie, probabil facusera peste 3000km (nu folosesc ciclocomputer, dar cam 500 s-au facut intr-o tura asta vara, si media zilnica s-ar apropia de 10 ), placutele inca nu trebuie schimbate - mai au cam 1mm (e drept ca si-a luat namol d'ala grav doar prin Cernica unde-s putine locuri de franat - si oricum evit cat mai mult franarile lungi ca strica amuzamentul :D).

Parca le-as aerisi in viitorul apropiat (daca o-ntorc cu capul in jos pentru diverse surubareli trebuie sa-i dau cateva pompe la frana ca sa se simta ok, dar as zice ca raman asa peste iarna).

In rest nu m-am atins de ele. [LE] Ba mint, mi-am reparat o maneta data peste cap in urma unei cazaturi (tija ce impinge pistonul smulsa din locas)

Galagie fac doar cand sunt ude, iar fading n-am remarcat la ultimele coborari cu frana multa (acum doua-trei saptamani, cam tot ce-a fost coborare abrupta pe ruta asta a fost forestier cu pietris unde nu puteam sa iau curbe in viteza, si sigur au tinut peste 20-30 secunde ca ma dureau mainile de la strans manete :P)

Cel putin pot sa infirm ca ar fi niste frane proaste. Chiar daca nu particip la competitii, bicicleta mea n-are tocmai o viata usoara - iar franele nu m-au dezamagit.

Am în jur de 80kg.

Discurile folosite sunt Shimano RT75. Acu am de 203, dar la început le foloseam cu discuri de 160mm (tot RT75 de la Shimano).

Bicicleta pe care îs montate frânele astea îi pentru XC aşa că merg cu ea în special pe câmpie şi dealuri dar anu' ăsta am dat cu ea şi vreo două ture prin Retezat :P

Plăcuţele sunt identice cu cele de la Shimano Deore deci nu se pune problema că nu o să găseşti pentru schimb.

Imagine postată

Plus că la nevoie poţi cumpăra unele mai performante.

N-am avut probleme cu frânele nici la temperaturi de -10 grade.

Eventual ar fi util dacă ţi-ar spune radu_vadan în ce situaţii a avut probleme cu frânele lui.

Eu nu am avut pe bicla mea niciodată Tektro. M-am dat cu o bicicletă de-a unui coleg, care era foarte mândru de frânele lui pe disc foarte ieftine. M-am convins repede dece erau aşa ieftine. Poate au fost numai chiar alea anume, dar sunau îngrozitor de tare, un fel de fluierat, şi după 30s, 1 minut de frânat intens susţinut, deabia mai prindeau. Asta nu înseamnă că toate sunt aşa, dar eu aşa am păţit.

mai sus e vorba de cele hidraulice auriga sau de alea mecanice pe care le copie chinezii in draci? ca auriga nu-s chiar ieftine, sunt comparabile cu cele shimano.

Tektro auriga comp, alea ce se vând pe la 200 de lei perechea faţă-spate, cam la acelaşi preţ cu O SINGURĂ frână shimano 486!

Exact, doar ca-s cam 600siceva lei perechea (~145 euro pe CRC). Dar sa-mi zici unde ai gasit mai ieftin :D