BigMig

Planificator ture pentru braileni

Recommended Posts

Bine c-ai ajuns sanatos.Data viitoare stiu pe cine sa convoc la ture lungi.

Baieti, Dan ( tantaru' ) e un baiat foarte de treaba... mi-a facut placere sa ne vedem azi .

Poate data viitoare o sa fim mai multi , cine stie.:> !!

De ce nu m-ai anuntat ma si pe mine despre deplasarea asta? Ce-ti mai place tricoul ala de la dinamo....Nu ai invatat focsaniul sa faca precum vuvuzeaua?

Data viitoare merg si eu :D. (nu stiu daca mai aduc bicicleta prin braila, dar gasesc eu ceva)

Cat despre ture de-ale brailenilor ma laud si eu cu dealurile din buzau facute in lung si-n lat. Catarari coborari asfalt offroad soare ... tot tacamul. Va astept pe-aici sa pedalam daca va plictisiti prin braila. Poze am dar nu prea merge netul aici la lipia (nu are vodafone-ul acoperire.

Va salut si va urez spor la pedalat.

P.S. De acum ma declar Buzoian si Bucurestean, cu Braila nu prea o sa mai am legatura dar la Macin tot o sa mai vin la ture (macar sa ma razbun pe catararile care m-au rapus la prima iesire)

nu e de munca prin braila asa ca am luat un mic concediu si o tai la bucuresti sa vad campionatele de velodrom, maine de dim plec pe biclu. traseu braila-cilibia-pogoanele-urziceni-bucuresti. revin cu poze duminica :D

Am inteles, ti-ai facut o gagica in Bucuresti, ca doar nu mergi tu pana acolo sa vezi niste curse offroad pe velodrom. N'est pas?

Salutari din muntii Fagaras. Am venit si aici sa pedalez vreo 3 zile. Slabuta activitatea pt ca trebuia sa-mi organizez programul in functie de al altora si nici nu stiam trasee. Dar nu pot spune ca am stat. Azi am facut cea mai lunga tura, cam 100 km (Dejani-Arpasu si retur via Manastirea Sambata + 2 urcari crunte pe valea arpasului).Transul ma chema la el dar am fost nevoit sa-l refuz si am ales aceasta tura (cu ocazia asta mi-am vizitat si parintii care aveau tabara de corturi la Arpasu).De luni inapoi in Bz unde vreau sa bifez bisoca, penteleu, coama istritei si inca o tura lipia-monteoru-hales-ciolanu-magura-buzau-lipia. Daca am timp voi pedala si pe drumul spre brasov sa vad pana unde pot sa ajung (parca era o localitate Viperesti pe-acolo), dar depinde de cata iarba mai e de cosit in gradina, cat mai am de prasit la vie, ce lemne mai sunt de taiat si ce graduri mai sunt de reparat.

Inca n-am inteles ce noroc a dat peste tine insa pot sa-ti spun ca zona Bisoca-Penteleu vreau sa o fac de vreo doi ani ,iar de la Hales -Ciolanu-Magura -Buzau am venit chiar azi (din pacate fara bicicleta)si ti-o recomand.Poti pedala si spre Viperesti,ai zona Magura-Ciuta cu ascensiune si serpentine, foarte frumoasa. Dealtfel am vazut la intrarea in Buzau niste biciclicti braileni, participanti la unica noastra intrunire, care pedalau spre oras.

am intarziat cu o zi, nu stiu pe cati intereseaza dar.. daca tot am facut pozele :))

Imagine postată

Varabiev ( braila ) si un forumist din bucuresti Gabi

cateva poze cu velodromul, nu am pozat de pe pista ca va speriati de transeele din el :))

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

si ceva din semifond seniori, se vede ca infloreste ciclismul de pista :)) ( 7 de la dinamo, 7 de la ploiesti si inca 2 de la 2 echipe diferite..)

Imagine postată

Imagine postată

Inca n-am inteles ce noroc a dat peste tine insa pot sa-ti spun ca zona Bisoca-Penteleu vreau sa o fac de vreo doi ani ,iar de la Hales -Ciolanu-Magura -Buzau am venit chiar azi (din pacate fara bicicleta)si ti-o recomand.Poti pedala si spre Viperesti,ai zona Magura-Ciuta cu ascensiune si serpentine, foarte frumoasa. Dealtfel am vazut la intrarea in Buzau niste biciclicti braileni, participanti la unica noastra intrunire, care pedalau spre oras.

Norocul asta da peste mine de 19 veri intr-una. Se numeste rude. Un unchi pasionat mai mult de partea tehnica a ciclismului si care m-a propulsat in tot ce inseamna mers pe 2 roti (el mi-a adus setul de rotite ajutatoare la 5 ani si tot cu el mi-am luat bicicletele cu roti de 26") ma ajuta pe-aici cu ceva sponsorizari, deplasari cu masina, service, etc. Ultima oara a avut o interventie de recuperare din munti. Urma sa fac un traseu mai lung, offroad + asfalt cu urcat pe la ciolanul dar m-a prins ploaia si noroiul ma bloca efectiv. Nu puteam sa mai imping iar de carat in spate era prea greu cu cele 10 kg de noroi suplimentare. Mi-am rupt si urechea de la cadru, mi-am distrus franele, butucii si schimbatorul spate si lantul. Acum vremea nu mai tine cu mine..ploua si e foarte frig. Dar mai sunt zile :D

Mai am bisoca si penteleul, si ma tenta si drumul pana la viperesti. La magura am ajuns si am coborat pe la ciolanul si da este chiar frumoasa zona. Daca te mai tenteaza trasee prin bz pot oricand sa ofer cazare si o mamaliga la ciaun :D.

Ce biciclisti ai vazut prin bz?

daca nu o ploua, as vrea sa mai dau o tura cu mtb prin muntii macinului si nu as vrea singur,daca mai doreste careva , anuntati, pe duminica, sambata cred ca voi lucra

M-ar interesa si pe mine o tura de MTB pe la Braila si imprejurimi in toamna asta, daca se mentine vremea ok prin noiembrie.

anunti aici cand vii, vad ca esti din bucuresti si daca e vreme frumoasa pedalam, deocamdata nici dupa paine nu ma duc :))

Hai sa dezgropam securea razboiului! Stiu ca e relativ devreme. Dar n-am chef de invatat pt. examene asa ca imi fac planuri de bataie pt. vara. Printre acestea se numara si dorinta de a ajunge cat mai curand (pana nu vine canicula) in Muntii Macinului. Pe 9 iun. am ultimul examen. Pe 11-12 iun. ar trebui sa fiu in Braila (sper sa reusesc sa aduc si bicicleta). Asa ca va propun o iesire prin stancile alea mici si secetoase de le zice Muntii Macinului. Vreau sa stiu daca sunt doritori ca sa vad daca ma agit sa-mi car calul acasa. Haideti ca fac cinste (cu camere de rezerva, petece, batoane proteice, bauturi isotonice :D )...asa ca pt. alea 2 restante de le am pana acum.

P.S. As prefera sa merg tot in formula de anul trecut (eu + tantaru' si BigMig) pt. a avea un punct de referinta fata de nivelul meu de pregatire raportat la ce puteam atunci la prima iesire mai serioasa. :)

In weekend-ul ala te poti masura doar cu tantarul, eu sunt la triatlonul de la Vama Veche.

Da. Uitasem de triathlon si eram sigur ca vei fi acolo. Mult spor si vant din spate iti doresc. Atunci ne vedem cu alta ocazie. Nu e graba.

In principiu se pare ca ideea cu macinul nu o sa mearga (tantaru' are planuri sa devina agricultor peste hotare). Deci pana apare alta ocazie de mers in Macin o sa mai dureze ceva. Drept pt. care o sa-mi las bicicleta la Buzau si cat de curand o sa ma apuc sa pedalez pe-acolo muntii, vaile si padurile.

In principiu se pare ca ideea cu macinul nu o sa mearga (tantaru' are planuri sa devina agricultor peste hotare). Deci pana apare alta ocazie de mers in Macin o sa mai dureze ceva. Drept pt. care o sa-mi las bicicleta la Buzau si cat de curand o sa ma apuc sa pedalez pe-acolo muntii, vaile si padurile.

ma dau cu bicla pe plantatii http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif , la jumatea lui iulie sunt acasa , copt :D

Eu ma dau cu bicla prin Buzau acum si m-am gandit sa mai zic o vorba pe-aici din doua motive:

1) poate sunt si altii interesati de aceste ture pe care le recomand cu caldura

2) sa vada lumea ca exista activitate biciclistica si din partea brailenilor

si ar mai fi si al 3-lea motive: sa ma laud. dar pe asta sa nu-l bagati in seama :D

Astfel odometrul imi indica 380 km dupa 3 ture si-un prolog, dupa cum urmeaza:

prolog: 40km de dezmortire dupa sesiune (Lipia-Merei-Pietroasele si inapoi prin Gura Saratii-Monteoru-Merei-Lipia)

tura 1: 85km +1200m Lipia-Zoresti-Niscov-Candesti-Magura-Ciolanu-Hales-Mierea-Vernesti-Zoresti-Lipia

tura 2: 110km +1400m Lipia-Zoresti-Niscov-Mierea-Hales-Ciolanu-Magura-Robesti-Berca-Vulcanii Noroiosi-Joseni-Berca-Satuc-Candesti-Niscov-Zoresti-Lipia (tura in care am rupt sinele de titan de la sa)

tura 3: 140km +2200m Lipia-Zoresti-Niscov-Mirea-Hales-Ciolanu-Magura-Ciuta-Viperesti-Cislau-Buda Craciunesti-Sangeru-Tataru-Calugareni-Tohani-Juguireni-Marginea Padurii-Valea Caprei-Glod-Strezeni-Hales-Mierea-Niscov-Vernesti-Zoresti-Lipia (in tura asta am reusit pe o coborare pe la 60km/h sa ies de pe asfalt sa intru in sant si sa plonjez peste ghidon in buruieni. noroc ca am picat pe moale)

pt. detalii nu ezitati sa ma contactati daca sunteti interesati de aceste ture:)

Poti pedala si spre Viperesti,ai zona Magura-Ciuta cu ascensiune si serpentine, foarte frumoasa.

Iaca anul asta am pedalat si spre Viperesti si-am ajuns in...Covasna :D (comuna Crasna mai exact, prima dupa Siriu). La sfarsitul zilei ciclocomputerul arata 235km iar pe Google Earth diferenta de nivel se invartea undeva in jurul valorilor de 4000-4400m. Am plans dupa o cursiera tot drumul. Greu cu MTB-ul pe distante de-astea...

Salut, am fost deja avertizat ca s-ar putea sa fie un topic mort, dar vremea de-afara ma obliga sa incerc...

Are cineva planuri de ture prin/pe langa Braila?

Mie-mi vin bine diminetile lucratoare pentru iesiri scurte de 1-2 ore si cred ca voi fi pe-aici si ceva weekenduri pentru ture mai lungi.

Incerc si pe topicul de intalniri, poate se revigoreaza suflarea.

Da, topic mort.

Suntem vreo trei care iesim spre Romanu dupa ora 16,alert,medie cam 30/ora.