BigMig

Planificator ture pentru braileni

Recommended Posts

Aha, deci exista miscare, bun!

Eu sunt dus in Timisoara momentan, dar revin in Braila la sfarsitul saptamanii care vine.

Daca poti sa dai de veste cand va mai adunati incerc sa ma sincronizez. Mi-ar prinde tare bine sa ma agat de voi pentru ca nu cunost deloc imprejurimile cu potential bun pentru ture.

Multam!

Pai nu prea ne putem sincroniza, suntem oameni cu obligatii si programe diferite. Ne mai gasim ocazional pe sosele, lupi singuratici.

O sa incerc sa vedem cum facem in weekend, nu promit.

Ne trebuie 2-3 studenti sa ne scoata din rutina gospodariei...:)

Atunci propun asa, care planuieste ceva sa scrie aici, si daca ni se potrivesc planurile e de bine.

Bafta si spor!

Salutare lume, 

Sambata, 3 Mai, e un fel de maraton/cros la Macin... asa ca atmosfera va fi sportiva, numai buna de o tura ca cea de mai jos.

https://goo.gl/maps/4MMrM

Vremea pare decenta, 15-18 grade cu sanse reduse de ploaie.

Se baga cineva de pe la 8 dimineata?

Ultima strigare... maine la 8.30 planuiesc sa fiu la bac.

Impresiile de pe tura sunt pozitive... traseul mi-a fost deturnat de faptul ca maratonul pe care-l credeam la Macin a luat de fapt startul de la Greci, asa ca m-am dus in sus in loc sa fac stanga...

Vremea super faina si peisajele asa cum trebuie.

Mai planific o iesire pana la Isaccea si retur 25-30km/h, ori weekend-ul cu 17 Mai, ori cel cu 1 Iunie.

Revin cu planuri mai ferme si astept sugestii daca sunt amatori.

Intr-o dimineata devreme as iesi si pana la Romanu scurt si alert ca sa vad daca drumul e bun de tura mai lunga pentru weekend...

Pe Romanu am fost azi,probabil mergem si maine(miercuri) si joi.Ora de intalnire 17 la Lukoil. Daca vrei sa te contactam lasa nr pe privat. Cursiera, se intelege.

Azi,o zi dintr-aia in care-ti vine sa-ti iei campii,cand astrele s-au aliniat impotriva mea, ce puteam face decat sa-mi scot mtb-ul pe drumurile agricole din judet sa nu mai vad si aud pe nimeni in preajma.

Nu o sa va spun despre rapita si orz ci despre descoperirea unui loc care poate deveni un obiectiv pentru amatorii de ture.

Este vorba despre fostul conac boieresc Orezeanu din localitatea Traian-sat de a carui existenta aflasem de curind.

Construit la 1908 a ajuns o ruina (cu staif) din cauza nepasarii ce ne caracterizeaza ca natie si a hotiei multor conationali.

post-244-0-63989500-1399583307_thumb.jpg

Constantin Orezeanu a fost nepotul lui Filip Orezeanu, un moşier cu proprietăţi în mai multe judeţe, printre care şi Brăila. La începutul secolului XX, Filip Orezeanu s-a hotărât să îşi construiască un conac lângă localitatea Traian. Clădirea, care ieşea în evidenţă nu atât printr-un stil arhitectonic foarte complicat, cât prin decoraţiunile de ceramică de pe zidurile exterioare, avea destinaţie de casă de vacanţă. Familia boierului Orezeanu şi invitaţii printre care se numărau, conform unor relatări de presă, nume sonore ale vremii - fostul ministru de externe Nicolae Titulescu, fostul prim-ministru Armand Călinescu -, veneau aici pentru intense partide de vânătoare şi petreceri rustice. Camerele conacului erau dotate cu mobilier de lux, slugile trudeau ca să fie şederea cât mai plăcută, în grajduri erau disponibili cai de rasă pentru plimbări pe înserat, iar în zilele fierbinţi de vară se putea înota într-o piscină de circa 18 metri lungime şi 7 lăţime. Exista şi o cramă amenajată într-o movilă de pământ, cu interiorul căptuşit cu piatră de râu, exista un chioşc metalic unde se purtau lungi discuţii, la o cafea şi o chesea cu dulceaţă. Curtea conacului arăta a grădină englezească. O fântână arteziană şiroia în zilele de vară, iar diferite specii de flori exotice încântau vizitatorii din jardiniere de piatră în formă de lalele.

post-244-0-03870400-1399583553_thumb.jpg

Bătrânii din comuna Traianu îşi aminteau că generalul oprea trenul, special desigur, tras de o locomotivă Pacific de mare viteză şi cu vagoane de culoarea albastră (vagoane salon Pullman) chiar în faţa conacului, când venea în vizită. În anul 1944 când armatele germane erau în retragere, la conac au fost găzduţi doi ofiţeri de rang înalt. Un colonel comandant de regiment, care îşi lăsase mâna stângă şi ochiul drept în tancul incendiat la Kursk şi un locotenent colonel, doctor, care cânta dumnezeieşte la pian, ambii purtând nume cu particula "von" . Devenise un obicei ca toată suflarea satului să se adune pe înserat în faţa conacului unde ascultau vrăjiţi muzica ofiţerului german. După 23 august 1944, în conacul amplasat strategic lângă calea ferată s-a amplasat un post de observaţie sovietic. Iar după ce ruşii au plecat, familia Orezeanu a luat din conac cam tot ce se mai putea lua.

post-244-0-25195900-1399583786_thumb.jpg
În timpul regimului comunist, clădirea a servit drept sediu al Secţiei Mecanizate a Agriculturii Traian. Aşa se explică şi culoarea galben-spălăcit de pe exteriorul zidurilor. Dar, în afară de acea culoare standard din timpul regimului comunist, conacul a fost păstrat cu grijă.Existau patru camere mari şi trei mai mici, plus holul care avea pereţii pictaţi. La subsol se amenajase o cantină.
Adevarata decadere a venit dupa 90 odata cu incertitudinea retrocedarilor, urmasii fiind de negasit.

Mi-a fost destul de greu sa pozez fiind preocupat sa ma pazesc de dulaii unei turme de oi din curtea conacului.Locul e usor de gasit in spatele garii Traianu si e vizibil din tren.

Frumos documentat.

Traian-Sat e pe ruta personalului Braila-Bucuresti, il vedeam in drumul spre tara in copilarie.

Pai m-ai convins sa-mi iau si mtb-ul cu mine cand ajung in Braila... termin cu alergarea asta de la Moieciu de peste weekend si dupa aia vreau sa ma imprietenesc mai bine cu imprejurimile brailene, fie ele  asfaltate sau nu.

Daca nu sunteti prea iuti de picior, m-as baga si eu la niste ture mai lungi. Varsta si greutatea nu-mi permit sa ma avant prea mult. Mi-e frica sa nu ma dezintegrez!!! :)

Sau daca ma vedeti prin Braila, mi-ar place sa ne cunoastem. Eu am un Btwin Triban cu scaun de copil pe spate ( cu copil cu tot in 90% din cazuri ).

Dom' Rica, eu inca nu mi-am pus scaunul de copil, il tin pe balcon... dar presimt ca nu mai e mult pana cand juniorul o sa ma tina de spite si n-o sa ma lase sa mai plec fara el.

Nu toate turele-s facute sa te sleiasca de puteri, asa ca nu vad de ce nu ne-am putea intalni.

Eu planuiesc sa ies Sambata dimineata pana la Isaccea si sa trag tare (definitia lui "tare" presimt ca se va schimba pe masura ce-apar dealurile) pana acolo dupa care sa ma-ntorc mai usurel... asa ca-s deschis la companie.

Destinatia nu-i batuta-n cuie, dar la cat de goale-s drumurile alea mi-e greu sa nu le aleg cand vreau sa mananc niste kilometri.

Daca nu sunteti prea iuti de picior, m-as baga si eu la niste ture mai lungi. Varsta si greutatea nu-mi permit sa ma avant prea mult. Mi-e frica sa nu ma dezintegrez!!! :)

............

Stai calm ca eu am o problema si mai mare ! Am 46 de ani si 84 de kg, iar burta asta se incapataneaza sa creasca. Ca sa imi fie si mai greu, nu am mai mers pana saptamana trecuta cu bicicleta de 30 (treizeci) de ani .

Am inceput cu ture simple de 12-15 km, de la Ciocarlia pana pe centura, apoi de-a lungul liniei de tramvai pe carare printre copacii din padure pana la Lacu Sarat. Este SUPERB in perioada asta ! As dori si eu sa ma bag la o tura mai lunga, dar cu MB-ul meu (Univega LT-LTD deci entry level) si actuala mea conditie fizica; viteza de 30 de km/h mi se pare viteza luminii.

Daca tinerii nu pot merge mai incet (si au dreptate sa nu o faca) poate facem si un grup "old boys" , si de ce nu; cu inclusiv o filiala a Clubului Ciclistilor "Cititori: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/7589-clubul-ciclistilor-cititori/ .

@@netcity, nu stiu ce burta ai putea sa ai tu la 86 kg!!! poate ca esti mai mic de statura. eu am primit recomandare sa ajung la greutatea asta, adica sa slabesc aproximativ 35 kg. cand o zbura porcu' probabil!!! :)

acu imi revin dupa o raceala destu de urata. daca ma simt bine as vrea ca de saptamana viitoare sa reiau obiceiul de anul trecut : trezirea la 5 am, o ora cu 20-25 km parcursi si fuga la scarbici.

daca intereseaza pe cineva, parca este mai bine in doi sau mai multi

@@netcity, nu stiu ce burta ai putea sa ai tu la 86 kg!!! poate ca esti mai mic de statura. ...

Am 1,77 m dar obezitatea deriva din osatura subtire, iar burta ... de la friptura, mici, bere si sedentarism.

............ as vrea ca de saptamana viitoare sa reiau obiceiul de anul trecut : trezirea la 5 am, o ora cu 20-25 km parcursi si fuga la scarbici.

daca intereseaza pe cineva, parca este mai bine in doi sau mai multi

WOW . Hai sa zicem ca as incerca sa ma trezesc la ora 5, cu toate ca eu functionez dupa alt fus orar; dar 20-25 km/h este pentru mine o viteza de neimaginat. Cred ca nici muschii nu ma tin, dar ma antrenez eu si vedeti voi !  :))

Eu fac de cate ori am ocazia tura asta: http://www.endomondo.com/workouts/339207904/16041803 (bineinteloes si inapoi) . Curand trebuie sa gasesc alt traseu, deoarece in apropierea gradinii zoologice si a Lacului Sarat miroase crunt.

Banuiesc ca voi obtineti media asta de 25km/h cu cursierele pe sosea, nu ?

@@netcity: Nu trebuie comparata media din oras cu cea de pe sosea... intr-adevar e mai usor sa mentii o medie ridicata pe cursiera, dar daca mergi in gasca poti economisi energie pretioasa daca schimbi din cand in cand inaintasul si mergi in plasa lui.

@@atomicrica: La 5 dimineata sunt inca babysitter, sunt disponibil de pe la 6:30-7, dar asta nu permite decat ture destul de scurte pentru oamenii muncii. Sambetele sunt iarasi in general bune pentru mine.

anul trecut plecam de la OMV centura pana la sos Ramnicu Sarat, mergeam spre Centru, coboram pe Faleza, urcam pe Vadul Spitalului, Calea Calarasi, Parcul Monument, sos Buzaului si reuseam sa ajung in jurul orei 6 acasa pt un dus rapid, o imbucatura de mancare pt ca la 7 sa ma numar printre cei platitori de taxe si impozite :)

acum probabil ca nu as mai reusi asta decat dupa cateva saptamani.

nu va faceti probleme, trebuie sa ne intalnim cumva intr-un final si sa ne cunoastem

@@netcity cred ca suntem aproape vecini. poate ne intalnim intr-o dimineata sa vedem cum ne descurcam. asta dupa ce imi mai revin putin

@@ciop sunt convins ca cel mic nu are de gand sa ramana mic, cat despre zilele de sambata pana prin iulie - august sunt cam prins, dar poate prind vreuna mai libera

anul trecut plecam de la OMV centura pana la sos Ramnicu Sarat, mergeam spre Centru, coboram pe Faleza, urcam pe Vadul Spitalului, Calea Calarasi, Parcul Monument, sos Buzaului si reuseam sa ajung in jurul orei 6 acasa .......

acum probabil ca nu as mai reusi asta decat dupa cateva saptamani.

nu va faceti probleme, trebuie sa ne intalnim cumva intr-un final si sa ne cunoastem

@@netcity cred ca suntem aproape vecini. poate ne intalnim intr-o dimineata sa vedem cum ne descurcam. asta dupa ce imi mai revin putin

M-am uitat pe GoogleMap si inteleg ca sunt in jur de 15 km. Parca totusi nu este exagerat.

Si eu zic ca ar fi cazul sa ne intalnim. Ploaia asta sa ne lase, ca m-am saturat de ea.

Insanatosire grabnica !

Dom' Rica, eu inca nu mi-am pus scaunul de copil, il tin pe balcon... dar presimt ca nu mai e mult pana cand juniorul o sa ma tina de spite si n-o sa ma lase sa mai plec fara el.

Nu toate turele-s facute sa te sleiasca de puteri, asa ca nu vad de ce nu ne-am putea intalni.

Eu planuiesc sa ies Sambata dimineata pana la Isaccea si sa trag tare (definitia lui "tare" presimt ca se va schimba pe masura ce-apar dealurile) pana acolo dupa care sa ma-ntorc mai usurel... asa ca-s deschis la companie.

Destinatia nu-i batuta-n cuie, dar la cat de goale-s drumurile alea mi-e greu sa nu le aleg cand vreau sa mananc niste kilometri.

Sambata am zis sa iesim si noi (2 sau 3) in Dobrogea, ne intalnim la 10 la bac.

@@BigMig - ma invart sa ajung la 10 la Smardan. Voi ce intinerariu aveti si cam cat vreti sa stati pe drum?

La 10 pe malul nostru ca Smardanul e vis-a-vis.

Am zis Macin- Jijila-Luncavita-Horia-Macin sau in sens invers,depinde de vant,cam 130km in vreo 5 ore.. Se poate si Isaccea dus intors, nu e nimic batut in cuie.

.... ,cam 130km in vreo 5 ore.. Se poate si Isaccea dus intors, nu e nimic batut in cuie.

Sper ca la toamna sa fiu destul de antrenat sa merg si eu cu voi.

Va astept pe la ora 15:00 cu o bere la bac ?  :))

netcity, te-am cam pomenit in gand cu berea promisa.

Tura a fost faina iar vremea aproape fara repros. Multumesc d-lui BigMig si amicului care mi-au arata un lucru-doua despre cum se catara un deal. Mi-a iesit limba de-un cot mai devreme decat speram asa ca m-am reorientat pe un traseu pe care sa nu incruc pe nimeni, dar macar am sarit de suta pana la sfarsitul zilei.

Data viitoare sper sa fiu ceva mai pe subiect.

Cert e ca n-o sa mai fac niciodata misto de Muntii Macinului.

Sambata tura la Somova sa vedem concursul de MTB ce incepe la 11.

Habar n-aveam unde e, dar m-am uitat pe harta si mi-a parut putin bine ca sunt plecat:)

Ma-ntorc saptamana viitoare si sunt loco ceva vreme.

Tura faina!