idan

Tensiune mare in lant la butuc Nexus Inter 7

Recommended Posts

Salut,

Tocmai mi-am luat o bicla second hand olandeza, cu viteze in butuc Shimano Nexus Inter 7.

Am curatat lantul si l-am uns, ocazie cu care am observat ca este foarte tensionat (e "tare")

Este normal sa fie asa in cazul schimbatorului in butuc?

In plus am senzatia ca rasneste pietricele/mizerie. Poate ar fi bine sa-l dau jos de tot si sa-l spal...

Mentionez ca nu am experienta schimbaotarelor in butuc, si nici cunostinte tehnice deosebite. Sunt un biet incepator ce a avut pe timpuri un Pegas si apoi cateva bicle cu schimbatoare clasice, pe pinioane (Acera, Alivio si chiar un XT).

Multumesc ptr. sugestii si sfaturi.

Dan

Speedhub-urile au obiceiul să scoată diferite zgomote pe anumite trepte de viteză sau când pedalezi înapoi. O probabilitate mai mică ar fi să se fi epuizat vaselina din interiorul lui, caz în care trebuie desfăcut şi uns. Problema e că Shimano recomandă folosirea unui lubrifiant pe care eu nu l-am găsit nicăieri şi se pare că unul nepotrivit cauzează probleme serioase.

În ce priveşte tensiunea din lanţ, ţin minte că şi la a mea mi s-a părut foarte rigid comparativ cu vechiul sistem cu întinzător, dar aşa venise din fabrică şi nu m-am atins de el. Poţi să-l slăbeşti niţel şi să vezi dacă merge mai uşor, nu-i dăunează cu nimic.

Edited by JimmyDanger
Nu observasem că ai spus că ai curăţat lanţul.

Am si eu o bicicleta cu schimbator in butuc shimano cu 8 viteze, lantul nu il tin tensionat, cred ca se uzeaza(intinde) mai repede daca e tensionat, al meu face putina burta, nu atinge cadru, butucul pe anumite viteze scoate un carait mai pronuntat zgomot de rotii dintate, nimic periculos. Ar fi bine sa speli lantul si apoi sa il ungi, ptr o functionare mai silentioasa.

Multumesc tuturor ptr. raspunsuri.

Am sa-l mai slabesc putin, cred ca e prea tare acum...

Va voi tine la curent cu rezultatul :-)

Dan