MaC®

Share The Road

Traducere "share the road"  

106 members have voted

1. 1. Traducere "share the road"

• drumul e pentru toţi
    • împarte drumul

Recommended Posts

Acum cîteva zile mi-a venit o idee văzînd avatarul de pe messenger al unui user (cu care am în comun 2 forumuri: ăsta şi cel al conservelor pe care le mai "volănim" din cînd în cînd)

Am trasat acest logo (disponibil aşadar în format vectorial: eps, ai, fh, şi -posibil- cdr)

Imagine postată

Mă gîndesc că nu costă nimic să-l lipesc pe lunetă/hayon, poate aşa se mai civilizează măcar niţel o parte din bizoni.

Am vorbit şi cu cineva, să-i spunem "de meserie", care să "traducă" mesajul a.î. să fie şi cît de cît scurt

lasă loc

lasă şi pe altul

nu eşti singurul/singur

drumul e pentru toţi

drum pentru mai mulţi

împarte drumul (mai "ad litteram")

fă loc şi pentru alţii

nu e strada ta

maşini şi biciclişti

ţine-ţi/ţine banda

drum la comun

două benzi

şi tu, şi el

parteneri de trafic

share the road mi se pare că merge la oameni politicoşi; pe la români aş fi ceva mai bădăran, să mă audă şi pe mine cineva

Dimensiunea actuală este de 14,7x20,5cm (cam un A5); mi se pare ok; mai mic cred că ar fi mai puţin vizibil.

Pt această dimensiune am luat legătura cu altcineva pt un preţ pt a fi tăiat pe cutter-plotter (mă gîndisem că preţul ar putea fi obţinut pe seturi - cîte bucăţi intră pe o lăţime de rolă - se pare că m-am înşelat şi preţul e pe bucată):

iese 1.38 eur/buc+tva si faci cate vrei....

este problema la outline la negru ca cica plotterul o sa aiba niste abateri si o sa iasa naspa; adica ori il pui cu colturi drepte, ori il bagi mai in interior

Dacă cineva poate obţine un cost mai bun, să-mi zică şi îi trimit fişierul.

Carevrazică: păreri/sugestii/comentarii/etc.. :-J

P.S. în poll sînt disponibile doar 10 opţiuni ( sau "decît 10 opţiuni" :))); în corpul mesajului o să vedeţi unele în plus...

A, şi puteţi vota mai multe variante...

imparte drumul mi se pare cel mai potrivit din lista. ma gandesc : ar fi posibil un mesaj care sa exprime mai clar "bicicleta"?

am vazut ceva similar in franta pe drumuri inguste si anume semn de circulatie cu aceasta ideograma si sub ea scria ceva de genul "soferi impartiti drumul"

te referi la traducere?

sincer, nu prea înţeleg exact întrebarea...

Mi-ar fi placut sa fie trasata o sageata , ca o linie de cota , intre masina si biciclist , pe care sa fie foarte vizibila distanta de 1m . In acest caz ar fi mers sloganul " E loc pentru toti " sau chiar nu mai era nevoie de unul adresat special soferului sau biciclistului . Oricum , daca se pot comanda si mai putine , cred ca e liber fiecare sa foloseasca propriul mesaj . Eu voi pune oricum acest logo linga cel al opelistilor , indiferent de forma sa finala .

Postul tau radudmc imi aduce aminte de filmuletul asta postat de cateva ori pe ciclism.ro, da' nu strica sa-l mai pun o data:

oricum ar fi facut trebuie avut grija sa nu reiasa din mesajl "noi si ei" adica biciclistii si soferii. sa nu le fie facut vreun repros soferilor. ci doar o atentionare. orice sofer este sau poate fi si biciclist si viceversa.

Majoritatea semnelor pe care le-am gasit reprezinta bicicleta cam la fel, mi se pare destul de clara ideea, nu as mai adauga "share the road" sau 1 metru.

off

....ci doar o atentionare. orice sofer este sau poate fi si biciclist si viceversa.

exact.

De-aia "împarte drumul" e ceva mai neutru...

@noGuns: simpatică poza :)

Azi am mai găsit şi-un link de aici din Europa (În căutările care au dus la jucăria pe care tocmai v-am prezentat-o am observat că marea majoritate a siteurilor sînt în SUA şi Canada; m-am gândit că acolo cultul maşinii e mult mai prezent ca în Europa unde civilizaţia biciclistică e mult mai sus. )

http://www.sharetheroad.org.uk/how_it_works.htm (şi se spune exact ceea ce a zis şi han)

Si "drumul e pentru toti" mi se pare corect, mai ales in Bucuresti. Si mi-as face o colectie de astfel de tricouri avand in vedere ca schimb cam 3 pe zi..

Daca cineva din Bucuresti se baga la facut tricou, sa ma contacteze si pe mine pe PM :))

cred ca ar suna mai bine "Imparte strada"....sau "Strada e pentru toti"...suna mai clar pentru bizoni, care ne-ar trimite pe un "drum" de tara la vederea mesajelor, asa cum apar mai sus....

"Strada e pentru toti".

Traducerea "Imparte drumul" nu-i foarte concisa, pentru ca invers (din romana in engleza) poti traduce "share the road" dar si "divide the road" care nu prea "face sens" :(

Pentru o mai buna "asezare" in mesaj cred ca de o litera ne putem dispersa si anume "e"...

Deci......"Strada pentru toti" :))

Mno, bun, începe să prinză contur...

Ieri, printre picături, am făcut cele 2 variante (cele care se detaşează în top) dar n-am apucat să le pun.

Sună bine " strada pentru toti".

Întrebare: "Stradă pentru toţi" sau "Strada pentru toţi" ?

Aţ' fi dă acord cu modificarea poll-ului cu cele 2 variante care s-au detaşat?

Eu voi lipsi în intervalul 19 iun - 3 iul (la mare, 2 Mai, sper să bag şi bucata de bicicelală de la triatlon)

Dacă se alege, imediat ce vin trec la treabă.

N-a găsit nimeni o variantă de cutter-plotter mai bună?

"Strada" fara caciulita.

Articolul hotarat facand ca substantivul "strada" sa capete intelesul dorit, "drumurile publice" (nu stiu daca reusesc sa exprim foarte bine ce e in capu' meu, dar garantez ca am privirea inteligenta ;) )

Uita-te si la azero.ro

Nu stiu daca e mai buna oferta, dar scorurile sunt de bun-simt si baietii de nota 10 - n-au facut niciodata mofturi oricat de mica a fost lucrarea de care aveam nevoie repede.

„Strada pentru toți” sună bine, deși implică și un mic proces de gândire pentru a înțelege la ce se referă „toți”. Mai pentru bizoni ar merge „Strada e pentru toate vehiculele” dar e cam lung. Evitați formulele negative, zice psihologia.

Pai e cu poza langa slogan, ce vrei mai mult ? :)

Bizonii o sa se simta atacati oricum.

Cred ca se poate obtine un pret mai bun la tipografie...de exemplu, la ericom.ro, pentru protejarea de intemperii se poate cere un lac supratipar sau un lac UV...

strada e pentru toti suna agresiv. imparte drumul este cel mai potrivit in opinia mea. strada nu este pentru toti: de ce? pentru ca sunt niste reguli. de exemplu pe strada nu umblii ca pieton aiurea si nici nu joci fotbal in mijlocul drumului, pe cand "imparte drumul" sau " share the road" face referire clara la cele doua mijloace de transport fiind ajutat de ideograma, de iconita cu maisna si bicicleta.

strada e pentru toti suna agresiv. imparte drumul este cel mai potrivit in opinia mea. strada nu este pentru toti: de ce? pentru ca sunt niste reguli. de exemplu pe strada nu umblii ca pieton aiurea si nici nu joci fotbal in mijlocul drumului, pe cand "imparte drumul" sau " share the road" face referire clara la cele doua mijloace de transport fiind ajutat de ideograma, de iconita cu maisna si bicicleta.

Ai foarte mare dreptate, dar mesajul nu este pentru toata lumea, ideograma nu arata oameni(pietoni), este adresata clar celor care folosesc acele vehicule, iar mesajul nu se adreseaza tuturor soferilor, ci doar acelora carora le-a luat tac-su masina cu tot cu strada....si mesajul poate face referire chiar si pentru motociclete sau mopede....in mod clar nu se adreseaza pietonilor, desi au si ei un petic dungat de care unii nu tin cont..

Are si Han o doza semnificativa de dreptate. Desi nu stiu cat ar face diferenta in cazul acelor putini, dar memorabili bizoni ce necinstesc imaginea soferilor. Ma refer la cei "cu boala pe biciclisti".

Din experientele cu (putinii) oameni complet imbecili pe care i-am cunoscut (indiferent de situatie, un obtuz e un obtuz, la mare, la munte, pe strada sau la terasa), as putea trage concluzia ca sunt suficient de incurabili si rar ii convingi cu vorba buna.

Respectiv castigul mare de imagine ar fi in zona soferilor "neatenti". "Neatenti" pentru ca rareori se gandesc si la celelalte categorii de vehicule, mult mai putin intalnite in trafic, motiv pentru care s-ar justifica usoara agresivitate a formularii (ajuta la memorare).

Bizonii vor continua sa faca "ce stiu ei mai bine", pana cand vor plati mult / vor face puscarie / vor avea dureri atroce de dinti sparti.

@addytzoo:

Tipografia e cea mai buna cand ai tiraj de 'jdemii de exemplare. La mai putine mii ar fi autocolant serigrafiat. In ambele cazuri e necesara o productie organizata (fie distributie comerciala, ceea ce in practica va reprezenta o suma semnificativa blocata pentru multa vreme, fie sponsorizare initiala gen autocolante produse de un ONG din fondurile primite si vandute fara a obtine niciun profit real).

Mac® a trasat vectorial o imagine pe care chiar daca nu te pricepi s-o editezi, poti s-o iei si sa te duci cu ea fie la tipar digital, fie la un cutter-plotter pentru autocolant sau folie termotransferabila pentru un tricou, pe ce dimensiuni vrei. Cred ca varianta ca fiecare doritor sa-si faca propria inscriptionare e foarte buna pe termen scurt, in lipsa vreunei organizari.

Variante:

- fiecare își face pe comandă proprie ce mesaj vrea și de la ce firmă vrea;

- se strâng mai mulți și fac o comandă mai mare, ca să iasă mai ieftin și să primească ceva mai bun;

- căutăm niște sponsori care să contribuie la idee, dar probabil vor dori ceva recunoaștere (remember eunublochezintersectia.ro);

- dăm ideea la unul sau mai mulți producători de inscripții, să le fabrice în ce volum vor și să le cumpere oricine la nivel național - cum sunt autocolantele pentru fumat interzis, toaletă, etc.

Nu prea aş merge pe varianta unor mesaje diferite... important e să comunici acelaşi mesaj.

Cînd mă întorc din concediu , o să cer o cotaţie şi pt. serigrafie (acolo devine rentabil de la un anumit nr. de bucăţi în sus pt. a amortiza costul sitelor)

O să fac pentru început vreo 25-30 de bucăţi, să vedem dacă este cerere

M-am uitat în DEX şi nu prea merge "strada" :-H

Practic, mulţimea "drum" include mulţimea "strada" (sau "strada" e o submulţime a mulţimii "drum")

iată şi cele 2 variante:

Imagine postată

Imagine postată