robert89

Se scurge tija de sa in cadru si nu stiu ce sa-i fac

Recommended Posts

Nu se intareste, seamana cu o vaselina la consistenta, dar nu mai aluneca piesele. Cica are in ea niste microparticule si nu mai stiu ce minuni.

"unde e nevoie sa cobori saua si apoi iar o ridici, o sa se cunoasca"

curios, ca oricum nu am nevoie: de dat cu pasta dai pe tija sau numai pe interiorul tijei? Nu se ia, cand ridici saua?

ps: daca veneai mai devreme cu solutia asta, nu mai trebuia ciomby sa lucre la strung :)

Eu dau pe interiorul cadrului, nu pe tija.

Asa ca miscand tija se mai unge un pic si ea, dar ramane suficienta (o pelicula fina) pe cadru in zona de presiune.

Abia ceva mai devreme am intrat pe topicul asta :)

Vezi ca se dau comenzi pe net in Germania, chiar acum e una in curs:

In Romania nu am vazut, dar nici nu am cautat special.

Sunt o gramada de firme care fac tipul asta de pasta, deci nu e musai s-o iei pe cea din link-ul pus de mine.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=10479;page=3;menu=1000,185,190;mid=0;pgc=0

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=10477;page=3;menu=1000,185,190;mid=0;pgc=0

Exista pasta din-asta si pentru cadru Al+tija Al sau doar pentru carbon? Si eu am problema cu "scursul" si cred ca o sa incerc deocamdata varianta cu "adaptorul" de tabla.

Salutare.Luciane si eu am avut aceasta problema pana mai deunazi,dar am facut dupa cum au scris colegii de pe forum si e ok.Am cadru de aluminiu si tija sa de carbon.Am dat cu smirghel fin pe interiorul cadrului(seat tube) si am curatat tija sa cu alcool isopropilic.Nu mi-a iesit din prima,am repetat operatiunea de 2-3 ori dar in final,nu mai se scurge tija in cadru.Si am handralit-o destul,pe sosea si off-road.Nu mai am treaba dar eram gata,gata sa cumpar si eu pasta minune,mai ales dupa ce am vorbit cu VladG si daca nu reuseam, as fi luat-o.

am si eu aceeasi problema.am cadru de aluminiu si tija de carbon,folosesc si adaptor de aluminiu.treburile astea cu smirghel nu prea ma incanta sa folosesc,as strica aspectul tijei.m-am gandit sa dau o tura de SCOTCH jumatate pe tija si jumatate pe adaptor la partea de jos al acestuia.sau mai bine caut pasta din aceea recomandata de Vlad?

treaba mai grea este ca nu stiu daca gasesc asa usor pasta din aceasta,nu cred ca ar fi ceva benefic portofelului meu o comanda pe site-uri straine.

Cumpara-ti pasta negresit.Eu mi-am schimbat de curand si cadrul si tija.Am cumparat un pliculet de pasta Tacx ii spune,cu 10lei.Pliculetul are 5g,iti ajunge sa folosesti de mai multe ori.

Exista pasta din-asta si pentru cadru Al+tija Al sau doar pentru carbon? Si eu am problema cu "scursul" si cred ca o sa incerc deocamdata varianta cu "adaptorul" de tabla.

Eu folosesc asta încă de pe vremea când aveam Acidul și evident la actuala ;)

Eu folosesc asta

Martor is ca i-a dat si-n teava de esapament. :D

• Upvote 1

si eu am avut aceeași problema si am rezolvat-o din prima cu pasta de care vorbeste vladg, nu mi-am cumparat...mi-a dat un amic care culmea... si el patise la fel :)

toate componentele de carbon se etansaza cu pasta speciala (ghidon, pipa, tija, cadru, etc).

oricum, am schimbat tija de carbon cu una din aluminiu...

multi nu stiu...si strang colierul de se lasa cu fisuri si crapaturi.

Nu faceti improvizatii inutile! Nu distrugeti tija cu smirghel, crestaturi, etc!

Daca cititi manualele tuturor pieselor de carbon veti vedea ca "se recomanda" folosirea unei paste abrazive speciale pentru fixare. Daca ptr restul recomandarea e doar o recomandare, la tija de sa e musai sa fie folosita. O zic din proprie experienta, la fel se comporta fara pasta.

Nu e cazul de diametre diferite intre sa si cadru, altfel n-ai fi reusit sa o fixezi deloc.

Asta folosesc eu: http://www.bike-comp...icropearls.html

Acelasi parere. Si eu am Cadru carbon si tija carbon. Am cumparat de pe ebay solutie speciala numita Carbon Grease. Solutie buna. E facut special pt asa ceva,mai ales pt a nu forta suruburile si astfel sa nu crape cumva carbon ul. Costa cam 5 euro dar merita investitia.

Solutia e un fel de vaselina in care parca ar fi Praf de curatat "Tix". :)

Ma intreb, poate vorbesc prostii, cu pasta de dinti nu ar merge? Ca si aia e fin abraziva.

daca se uda ma gandesc ca o face spume :)) si apoi trebuie sa o clatesti bine :D

glumesc,nu cred ca este buna deoarece ea se faramiteaza cand se usuca

nu stiu daca contravine regulamentului forumului..dar am nevoie de-o tija de sa de 26.4 sau 26.6 sau chiar 26.8. nu stiu exact ce marime imi trebuie dar cea pe care o am acum de 26.2 e prea mica, am fixat-o cu o bucata de smirghel si nu vreau sa fie o solutie permanenta. daca are cineva o astfel de tija si vrea sa scape de ea sa ma anunte. daca nu o sa mai caut prin magazine.

Posibile soluţii: aft de sudura, unul sau mai multe suruburi, poxipol, renunţi la şa ... etc. ;)

Nu cred ca ai procedat corect cand ai pus smierghel la tija. Cred ca s-a luat ceva vopsea de tija. Daca ai tija mai ingusta decat ar trebuii, ii poti cumpara un adaptor.