robert89

Se scurge tija de sa in cadru si nu stiu ce sa-i fac

Recommended Posts

@dinica:ai intr-adevar o marime neobisnuita la cadru,la grosimea tijei de sa.Masora cu un subler dimensiunea interioara a seat tube-ului,adica acolo unde intra tija si vezi cat este.Apoi cauta o tija de sa de dimensiunea respectiva.Pasta respectiva(eu folosesc Tacx) te ajuta doar daca ai dimensiunea exacta de tija,pe care o are cadrul.Eu am dimesiunea corecta(cadrului ii trebuie tija de 31.6 tija de 31.6 am cumparat,aluneca putin si aici intervine pasta minune).Deci,ideea de baza e sa-ti iei tija de sa la dimensiunea corecta pentru cadrul tau.

Mi-am luat una de 26.4 si se potriveste in principiu. Urechile cadrului s-au apropiat la maxim dar macar nu mai folosesc adaptoare improvizate. Cadrul l-am luat chel si cand am masurat seat tubul cu sublerul era 26.15, probabil e si putin deformat. E a3a tija si ultima, alta nu mai pun :D

Nu e bine să fie apropiate la maxim. Am avut și eu aceeași problemă și pe termen lung poți fisura cadrul.

Uite aici detalii. Încearcă cu aluminiul de la o cutie de suc, bere.

Corect, acea margine a tevii cadrului(a seat tube-ului) nu trebuie sa fie apropiata la maxim. Ar fi bine sa stea distantata, putin inclinata decat teava insasi.

Reinvii acest topic.Am vazut pe aici ca s-a mai testat tija de aluminiu cu cadru de aluminiu si pasta respectiva pentru carbon.A mai folosit cineva din cei activi pe forum o astfel de montare a tijei de sa?Tot incerc sa vad ce pozitie imi este buna si am observat ca tija de sa cam incepe sa alunece la denivelari si se tine mai mult in aparatoarea de roata.Am tot strans cu imbusul dar mi-e frica sa nu stric zona respectiva. Ce ziceti (din cei care sunteti acum pe forum ca din 2012 nu stiu daca mai este cineva activ) sa incerc cu pasta din aceea sau sa iau o noua tija de sa.Cu curatat cadru si tija am tot incercat(la tija s-a dus si culoarea in acea zona),dar de alunecat tot aluneca(cu amortizorul setat pe full open)

Clar, încearcă. Nu ai ce să strici.

Și eu vreau sa-mi cumpăr, o să caut ceva pe bază de cupru.

Încearcă să ungi tija cu vaselina.

Eu așa fac și nu aluneca absolut deloc

• Haha 3

Cu vaselina am încercat, aluneca la fel.

• Sad 1

14 hours ago, freetools said:

Încearcă să ungi tija cu vaselina.

VASELÍNĂ s.f. Substanță lubrifiantă care se prepară prin distilarea petrolului. [< fr. vaseline]. >>> LUBRIFIÁNT ~ți m. Material vâscos sau praf care se introduce între suprafețele de contact a două piese, pentru a micșora frecarea între ele.

Acum, e adevarat, eu nu am incercat personal, dar din perceptia generala a vaselinei este ca e utila in scaderea frecarii/prizei dintr 2 piese.

Pasta de carbon, am folosit-o si a functionat desi daca spui ca tija e calarita serios si a inceput sa se duca culoarea de unde era prinsa eu as lua alta tija.

Am dat comanda si de pasta si de o noua tija.Pana vine tija din strainatate voi mai testa cu pasta.

Revin cu update pozitiv.Am utilizat doar pasta de la tacx luata.Foarte buna nu mai fuge deloc .Am testat bicla luand niste gropi pe la mine prin zona si totul a fost pastrat in parametri.Isi face treaba chiar daca nu e carbon.Dupa ce ajung la un reglaj cu seaua si nu ma mai dor toate alea voi schimba tija cu cea noua la care pentru siguranta mai pun si pasta.