Sign in to follow this  
Krakatoa

In cautarea celei mai abrupte strazi din Romania

Recommended Posts

desi e scurta, strada MItropolit Filaret, e una din cele mai abrupte strazi din Bucuresti.

Am fost aseara sa incerc "catararea" ei si sincer daca era dubla ca lungime era chiar o piatra de hotar. Mi-a placut maxim, tocesti un pic franele la coborare, dar din pacate foarte scurta.

Confirm,e strada care mi-a pus cele mai mari probleme.

A fost cineva pe Drumul comunal 56 din Mehedinti, la est de localitatea Ponoarele? Faceam cercetari pentru vara asta, si am dat peste urcusul asta care in Street View arata destul de monstruos comparat cu celelalte urcari abrupte pe care le-am facut, vazute si ele in Street View. Sunt curios daca realitatea din teren e diferita de ce se vede in poze...

dc56_zpsb980feab.jpg

pe straduta pomenita de sopinel am urcat-o anul trecut cind cu king of the mountain si turul sibiului. in asteptarea contratimpului de la cisnadie,ne-am dat de doua ori pe ea,34/27 de la cursiera mea,pe urcarea aia mi-a scos sufletul. nu o fi ea cea mai cea...dar,daca aveti drum in zona,incercati sa vedeti cam cum e.

Prin centrul vechi al Brasovului exista o strada cu o inclinatie criminala ! Iarna cand e polei masinile nu au nicio sansa la urcare, iar pe coborare e ca la bob.

Nu stiu daca a mai fost mentionata... intre Podu Dambovitei si Dambovicioara am dat de o urcare asfaltata cu panta foarte serioasa si ace de par superbe. Seamana cu un fost drum forestier pe care puteau urca doar tractoarele, ce a devenit intre timp drum judetean.

Unul similar este intre Magura si Moieciu de Jos. Pe acela l-am facut doar la coborare, dar este (inca) forestier.

Ghid+turistic_2013-06-05_13-25-06.png

Atentie ! era vorba de strada,strazi nu drumuri nationale,comunale sau mai stiu eu ce...

Atentie ! era vorba de strada,strazi nu drumuri nationale,comunale sau mai stiu eu ce...

Stiu de drumul pomenit de diorgulescu si este asfaltat, doar ca nu prea e lat. Apropo, are categoria de Drum Judetean.

Nu ne spui si unde este strada asta?

Trebuie sa fie strada, situata intravilan, nu drum judetean intre localitati. 

Pare că, încă din 2017, avem o stradă care e pretendentă serioasă la titlul de cea mai abruptă stradă din România: strada Armaș Bunea, sat Vulcana Băi (reședința comunei omonime), județul Dîmbovița.

Strada măsoară 1,8 km, iar în afară de primii și respectiv ultimii 400 m, acel 1 km din mijloc are pantă medie 17%.

Per total, pe toată lungimea, media e 13% cu un maxim de 30%.

https://ridewithgps.com/routes/34232868

Cineva a urcat-o la inaugurare... cu drona. ;)

• Upvote 3