Guest

Industria pune anul 2008 sub semnul 29er

Recommended Posts

Guest

Marea firma "S rosu" cu centrul in USA, declara oficial succesul cu primul model 29er in 2007. Specialized va aduce pe piata pt 2008 prima serie de 29er, unul dintre ele, cadru fully29er pt worldcup 8O (citez din presa vestica si se pare ca exista deja poze 8O )

Imagine postată

descriere

Daca am inteles eu bine, ideea este ca Specialized a introdus in 2007 primul sau douasnoua si in 2008 va largi oferta in domeniu?

Nu prea inteleg de ce Crosstrail din 2007 este un 29-er si Crossroads din 2006 nu este.

http://www.specialized.com/bc/SBCBkModel.jsp?arc=2006&spid=21624&bikeTab=story

Din cauza cauciucurilor 700x38c? Din cauza geometriei cadrului care seamana mai mult cu unul de sosea decat cu unul de mountain-bike? Sau din cauza ca pare mai degraba o bicicleta pentru plimbari decat una pentru competitii?

Oricum vad ca si Crosstrail-ul de anul asta este incadrat la "All-road & Freeroad" si nu la "Mountain" unde m-as astepta sa gasesc un 29-er.

Daca s-ar putea un link la presa vestica...

Guest

nu mai gasesc linkul. gary fisher a dat publicitatii noua serie de cadre(bikes)29er pt anul 2008, atat fullys cat si un cadru de carbon 29er. In poza se vede noua furca FOX F29 8)

Imagine postată

Guest

Daca am inteles eu bine, ideea este ca Specialized a introdus in 2007 primul sau douasnoua si in 2008 va largi oferta in domeniu? Nu prea inteleg de ce Crosstrail din 2007 este un 29-er si Crossroads din 2006 nu este.Daca s-ar putea un link la presa vestica...

Imagine postată

primele poze 8O Stumpjumper M5 29er

Poze de la SeaOtter Classics America 2007 - primul concurs din sezon, si totodata primele modele aratate in expozitie.

Niner Bikes

Imagine postată

Niner Bikes 29er Fully cu Mavic Crossmax Disc 29er 8O

Furca Pace Carbon 29er si chiuvete Chris King (10ani garantie)

Minute 29er

Imagine postată

Si pentru cine nu se poate concentra in poza de mai sus, Marta SL red, discuri aluminiu, roti Industry Nine, amortizor DT carbon...

Imagine postată

Aha! Poza aia cu Stumpjumper-ul lamureste totul, va fi un mountain-bike adevarat, altceva decat Crosstrail.

Multumesc, gabee! O imagine face cat o mie de cuvinte...

Later edit:

Am gasit referiri la noul model pe site-ul producatorului:

http://www.specialized.com/bc/SBCWhatsNewDetail.jsp?article=5958&refp=USHome

si pe un site specializat in mountain-bike-uri cu roti mari, aici fiind insotite si de niste poze deosebite:

http://twentynineinches.com/2007/04/13/more-bits-from-sea-otter/

Gary Fisher 2008

Carbon Hardtail 29er

Imagine postată

Imagine postată

si un carbon fully adica modelul HiFi Carbon

Imagine postată

HiFi 29er

Imagine postată

Paragon 29er

Imagine postată

Iata ca Specialized va oferi in 2008 si Rockhopper-ul cu roti de 29 inchi. Versiunea de baza cica va fi vreo 700 de dolari.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Mai multe detalii despre noile modele Specialized pentru 2008 se pot afla dintr-un catalog in format pdf, dar din pacate nu mai gasesc site-ul de unde l-am luat, asa ca l-am pus aici http://www.mediafire.com/?9ejo43xbcs2

Guest

Imperiul contraataca 8)

Imagine postată

Imagine postată

29er modele 2008 titanium handmade panasonic japan :shock:

Mie mi se pare ca pe spate are 26, dar poate e doar unghiul. Oricum arata bine.

Guest

Program Kona 29er pe anul 2008

Imagine postată

Hei hei 29er Fully

Imagine postată

Kula 2-9

Imagine postată

Kula 2-9 Deluxe

Vad acolo in poza un RockShox Tora de 29. Stie cineva mai multe despre el???

Guest

da, exista modelul Tora 29er. Este un model mai ieftin decat Reba 29er, lucru ce nu se vede neaparat la calitate, cat la greutate, un Tora are 2kilograme. :?

Pana atunci insa, noua armata Trek 69er Bikes 2008 :idea:

Imagine postată

-arma cross country hardtail

Imagine postată

-arma singlespeed hardtail

Imagine postată

-arma fully

Guest

intrebare de n00b http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif Pt ce e buna single speed-ul ala? XC?

:D ssp este pentru cei ce duc lupta impotriva pinioanelor multe, se poate spune a fiind o moda, un fel de lifestyle, etc. Messengerii folosesc ssp, caci chiar ca nu este nevoie de mai mult intr-un orash de campie, altii incearca si pe offroad. Altii strabat cu ssp un tur al Frantei in semn de protest impotriva drogurilor, pe un ssp bineinteles, altii alearga cu ele curse de pista pe velodromuri indigene si neindigene(IN west existand velodromuri puse la dispoziei si celor ce nu practica sportul asta, decat din pasiune). Singlespeed este greu si posibil, daca alegi pinionul si foaia potrivita tie si mediului in care te dai, caci nu ai de unde alege, atunci cand vine dealul. Din cand in cand mai trebuie sa te ridici in piciooare si sa-i dai. Este o treaba de obisnuinta, si daca tot suntem la ssp, exista si ssp rigid, adica fixed, sau fixie, cum se mai spune, adica roata se invarte odata cu pedalierul si invers, sunt legate fix. Tot o treaba de obisnuinta. Cursele de velodrom se desfasuara pe ssp fixie..... :wink:

Cum 2008 inca nu e gata cred ca mai merge un post aici. Inca un nume cunoscut in mountain-bike face primul pas in lumea 29-er-elor. Pentru anul urmator Rocky Mountain au in gama doua hard-tail-uri, unul single-speed si unul "geared", ambele avand cadrul de otel.

Imagine postată

Imagine postată