Recommended Posts

A venit momentul sa investesc intr-o pereche de ochelari de soare pe care ii voi purta pe bicla. Vreau sa fie polarizati + anti-reflexii + lentila din aia de vezi cu coada ochiului. Buget 150 RON. Am cautat pe okazii insa nu ma prea multumesc. Nu am chef sa dau bani pe unii din magazine sau de pe net pentru ca am sentimentul ca imi iau teapa si ca la banii aia gasesc in alta parte ceva mult mai bun. As fi recunoscator pentru niste linkuri.

Spune-mi te rog ce intelegi tu prin "polarizati" si "anti-reflexii".

PS: nu am gasit nicaieri combinatia dorita de tine.

iti recomand niste SH+, gasesti si sa probezi la noi la montrek de exemplu eu sunt foarte multumit de ei. te incadrezi si la bani

Nu stiu cum este in domeniul ochelarilor dar in foto filtrul de polarizare taie reflexiile (de pe obiectele nemetalice,adica apa,sticla,etc).

Am si eu niste ochelari prin care vad putin altfel (spun altfel pt ca vad chestii pe care nu le observ cu ochiul liber) dar tot nu "nimicesc" reflexiile.

lentile polarizate = lentile anti-reflexie

mult mai importanta este protectia UV, dar cam toate lentile policarbonatate au 100% UV.

Am folosit vreo 3 ani ochelari si cu protectie UV si polarizati de la Brenda cumparati de la un targ romexpo cu 100 ron.

Am mai avut niste Limar care m-au tinut mai putin de un an, s-a rupt rama din plastic, asa ca la vreo 70 lei nu-si justificau banii.

Acum am si DT Swiss si unii luati din Decathlon (au fost la reducere ~ 20 lei :)). Nu cred ca polarizarea lentilelor pentru ciclism este principala prioritate pentru ca nu te expui permanent la suprafete precum apa, zapada. E mai bine sa ai lentile de schimb pentru diferite momente de luminozitate din timpul zilei.

Cred ca poti gasi si prin magazinele noastre de biciclete in limita bugetului tau si polarizati si cu UV. Nu stiu exact ce inseamna "lentila prin care vezi cu coada ochiului".

Nu stiu exact ce inseamna "lentila prin care vezi cu coada ochiului".

Probabil ceva de genul asta

Imagine postată

@ftpaddict: sau mai bine te faceam pe tine sa-ti explici gluma :) clar ai postat ca sa faci pe interesantu dar eu poate vreau sa imi gasesc ochelari de soare

On-topic: ce parere aveti de

http://www.निषिद्ध/catalog/41986663/Ochelari-Polarizati-model-sport-pt-Soferi-sau-Pescari.html#galerie

http://www.निषिद्ध/catalog/40621721/Ochelari-Polarizati-Polar-Eagle-model-sport.html

http://www.bikexpert.ro/catalog/ohio-p-2180.html

As vrea sa imi iau totusi unii de calitate, si polarizati si cu lentile de schimb si d-aia de "vezi cu coada ochiului" .. Vulturu polar e cam no-name. La fel, Point e cam asa-si-asa.

Point par cei mai decenti de pe-acolo. Marca nu e tocmai no-name.

Vulturu' dau impresia ca ai putea vedea in lateral si cu ei. Mai dau si impresia de "chinezarie", si ori e manechinu' stramb ori e un pic dubioasa forma.

Poti incerca Ryders de la Himalaya, au preturi incepand de la 100 de lei, si am mai vazut ca toate magazinele de ochelari din mall-uri/hypermarketuri au Polaroid din gama Sport ( am vazut si la Intersport parca ) , preturi pe la 200 lei, eventual au si reduceri unele.

Eu am o pereche Shimano, lentile GE interschimbabile, sunt foarte multumit de ei.

Păi ăştia nu-s polarizaţi...

Dacă ştiam că nu-i musai, ţi-aş fi zis de unii de la Decathlon, cu 4 lentile, cutiuţă + husă la 75 lei

(http://www.decathlon.fr/lunettes-vtt-sg-btwin-700-id_MAN_11780_8091778.html - în poză sînt doar 3 lentile dar în fişa tehnică spune "Verres Polycarbonate, antichoc, 100% Anti UV, catégorie 0, 1, 2 et 3." Adică 4. Am pus linkul din FR pt că siteul RO e praf)

Momentan am SH+ RG Ultra cu 3 lentile dar la cum stau cei de la Decathlon pe nas, ăştia vor fi următorii. Raportul calitate/preţ e extrem de bun.

Guest mirceatoma84

dupa ce citesti postul meu nu o sa mai fii multumit. pune-i pe ochi si misca-i sus jos sus jos de multe ori adica sa vezi prin ei si fara ei sa vezi ca iti maresc/distorsioneaza imaginea. si eu am luat la fel si dupa 1h de purtat m-a luat cu ameteala.am mers cu ei inapoi.de atunci merg pe ochelari POLAROID. optica impecabila toate modelele polarizate.;)

Din Decathlon am luat si eu acel set de 75 ron , dar eu nu am observat acele probleme . Este normal sa distorsioneze putin pentru ca lentilele sunt din policarbonat , nu din sticla . Ideea este ca nu ai nevoie nici de 4 tipuri de lentile , dar nici UNA singura nu este de ajuns . CU cea inchisa la culoare nu poti merge cand este inorat afara sau seara , iar musculitele , praful si alte zburatoare tot iti intra in ochi si atunci . NU am gasit nimic de genul heliomati sau progresivi , nici macar din ce fac reclama pe EuroSport , indiferent la ce pret, dar nicaieri nu erau pentru bicla , adica sa nu aiba lentilele ovale , ci sa te protejeze si la coada ochiului .

Deocamdata eu sunt multumiti de cei de 75 ron , desi nu i-am purtat decat o data , ca acum a venit ploaia si nu am mai avut cand . Din 4 lentile , nu cred ca toate au acea problema care te-a deranjat pe tine .

Cat ai dat pe Polaroid si cum arata aceia ???

Doar nu caut "pe afara" o pereche de ochelari ... In continuare am mai facut vre-o 150 de km si de fiecare data am folosit ochelarii , NU au acea probleme daca ii misc pe nas , DAR daca folosesti lentilele galbene sau portocalii , cand le dai jos ai impresia ca totul este mai spre albastru sau verde , in schimb cei incolori si cei de soare inchisi nu au nici o problema . NU poti merge cu nici unul dintre cei colorati sau de soare spre seara , absolut deloc . Per ansamblu deocamdata sunt mutumit de ei , la banii dati si POATE la anul am sa incerc o pereche fara elntile interschimbabile numai pentru soare si protectie UV , dar la anul .

Deocamdata sunt multumit ca nu-mi mai obosesc ochii , nu mai am nici o probleme cu musculitele sau praful de la masini , iar curentul nu se simte deloc la ochi nici la peste 40 km/h .

daca folosesti lentilele galbene sau portocalii , cand le dai jos ai impresia ca totul este mai spre albastru sau verde

Asta e normal :)

Am o pereche de ochelari cu lentile interschimbabile: http://www.relaxworld.eu/en/catalog/sport-3/all-sports-3/relax-sport-sunglasses-r5285-1-4258.html

Cum procedez sa schimb lentilele? am tras de ele, dar mie frica sa nu rup ceva...

Lentilele galbene pentru ce fel de vreme sunt recomandate?

Acelasi model am si eu. Prima data se scoate lentila de la baza nasului! Lentila galbena este pt ploaie si ceata in special.

...Lentila galbena este pt ploaie si ceata in special.

Nu neapărat. Lentila galbenă mărește contrastele. Deci e bună și în condiții de crepuscul.

AM reusit. De montat lentilele, am procedat invers: mai intai capatul dinspre brat si apoi capatul dinspre nas.

Multam!

incercati ochelarii phorocromatici. in functie de calitate au propritatea de a inchide/deschide lentila 15/85 % . asa ca nu mai carati tot felul de lentile dupa voi.